Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Niagarské vodopády (diel dvadsiaty)

Po krásnych dvoch dňoch v Chicagu sme si dali do tela náročných 7 hodín jazdy do hotela v Pittsburghu a ďalšie ráno už nás čakalo rozdelenie našej cestovateľské skupiny. Niektorí z nás zostávali ešte týždeň v New Yorku, zatiaľ čo ostatných už do Európy nezadržateľne ťahali pracovné povinnosti. 2. septembra sme ešte spoločne úspešne odovzdali auto a potom už si len šťastne odfrkli, že končí celá tá naháňačka za dobrodružstvo a tiež ponorka, ktorá bola v niektorých momentoch neznesiteľná.

Keď si ideš po Fiatku a dostaneš Camaro!

Pocit, že si musíme užiť už len pokojný týždeň v New Yorku, sa rýchlo stratil v nedohľadne. Ani nevieme, ako sa to stalo, ale už v druhý odpočinkový deň sme zase mali objednané auto v požičovni. Nejako nám nedalo, že by sme odignorovali Niagarské vodopády. „Veď na mape to vyzerá tak blízko,“ však? Nie je to blízko. Ďalších 6,5 hodiny v aute. Ale holt, cestovateľskej duši nerozkážeš. A tak sme o pár dní neskôr znova bežali do autopožičovne. Keďže sme na náklady zostali už len dvaja, nemohli sme si dovoliť nič veľké ako sme mali doteraz, takže sme sa zmierili s predstavou o malom Fiate Punto. Doteraz nevieme, či to bola karma za to, že sme jednu z našich menej obľúbených spolucestujúcich počas posledného mesiaca v USA neuškrtili, alebo či sme sa proste len páčili pánovi, ktorý má na starosti odovzdávanie áut, ale nejakým zázrakom sa nám do rúk dostali kľúče od úplne nového Chevroletu Camaro!

Ja sa v autách nevyznám, ale v tomto som si pripadala ako v Batmobile. Najskôr sme si mysleli, že je to vtip. Došlo nám že nie, až keď sme v ňom vyrážali z New Yorku a všetci sa za nami otáčali. Doma máme obyčajnú Octaviu, takže si na podobné materiálne veci fakt nepotrpíme. Zošliapnuť ale plynový pedál až na zem v tomto vozidle nám prinieslo neočakávanú radosť. Aby ste mali predstavu, za požičanie auta ako je Camaro, by sme za normálnych okolností zaplatili minimálne dvojnásobok ceny. A čo človeka poteší viac, ako keď dostane za málo peňazí veľa muziky.

Cestou stihneš kúpiť cool tenisky

No veľa sme toho neprešli, keď na nás zasvietila obrovská ceduľa s nápisom Woodbury Common Premium Outlets. Potom už stačili tri minúty na telefóne, aby som zistila, že tam predávajú super conversky, ktoré tak strašne potrebujem a chcem. Kupovať si tieto číny u nás za plnú cenu je pre mňa po našej poslednej návšteve Spojených štátov úplný nezmysel. Poučila som sa totiž, že pár eur je plus mínus maximum, ktoré je potrebné za túto obuv dať. Preto som nasadila psie oči a už sme boli na najbližšom zjazde vedúcom ku Converse Storu.

Long story short – okrem asi piatich párov a nejakého ďalšieho oblečenia sme v nákupnej dedinke museli kúpiť aj nový kufor, aby sme to mali kam zbaliť. Nepripadala som si nijako výnimočne, podľa mňa sa to v USA musí stať každému, keď zistí, koľko tam stoja pre nás inak predražené značky. Vy sa vďaka nám môžete pripraviť vopred, nič si so sebou nebrať a potom si všetko nakúpiť až tam. Ušetríte peniaze za nový kufor.

A teraz už to podstatné. Nocľah sme mali zariadený v meste Buffalo, nachádzajúcom sa asi ešte pol hodinky autom od Niagarských vodopádov. Vrelo odporúčame, ak nechcete drahé ubytovanie priamo namieste. Prišli sme pomerne neskoro večer a báli sme sa, že si na našu vodnú atrakciu budeme musieť počkať do rána. Potom sme ale zase trochu googlili a dozvedeli sa, že po zotmení sa tam odohráva akási svetelná show. Často až do dvoch hodín ráno, záleží na ročnom období, v ktorom tam prídete.

Navyše, prísť tam večer malo jednu veľkú výhodu – závora na parkovisku bola zdvihnutá a tým pádom sme nemuseli platiť fixnú taxu 10 dolárov za deň parkovanie.

Prvý dojem trošku vlažný

Burácajúca voda bola počuť hneď po výstupe z auta, a to sme boli ešte dosť ďaleko. Čím viac sme sa blížili, tým viac nás to ohlušovalo. A potom to prišlo. Stáli sme TAM. Farebné neóny nasvetlovali nepredstaviteľnú masu vody tými najšialenejšími odtieňmi. Úprimne? Toto neboli tie úchvatné Niagarské vodopády, ktoré som si predstavovala. Toto neboli tie Niagarské vodopády, ktoré si odmalička pamätám vďaka Davidovi Copperfieldovi, ktorý sa do nich v roku 1990 bezhlavo spustil počas jedného zo svojich trikov. Toto bol pestrofarebný gýč, pri ktorom sa turisti div neprerazili so svojimi selfie tyčami. Áno, bolo to veľkolepé, ale nebolo to to, čo som si vysnívala.

Zblízka je to úžasný zážitok

Našťastie sme mali na toto miesto vyhradený aj celý ďalší deň. To Niagárám vrátilo reputáciu. Úplne. Skrz spoločnosť Maid of the Mist sme si kúpili lístky na loď za cca 20 dolárov. Môžete ich zakúpiť aj online a sú platné na akýkoľvek deň a hodinu. Len sa musíte vojsť na palubu lode. A potom začína zábava. Loď nás vzala bližšie, než sme snáď aj chceli.

Pláštenky, ktoré sme pred nalodením dostali, boli na smiech. Nie, že by boli zlé, to len že na mieste kde za sekundu spadne 300 tisíc litrov vody, sú úplne zbytočné. Foťáky či mobily tam vytiahli len ozajstní odvážlivci, alebo tí, ktorým nedošlo, že už ich pravdepodobne nikdy nesprevádzkujú – alebo boli vodotesné? 😉

Bol to neskutočný zážitok. Loď sa kolísala medzi vlnami a nám len ťažko dochádzalo, kde to vlastne sme. Bolo to dokonalé zakončenie nášho amerického dobrodružstva. Zrazu to boli presne tie vodopády z deväťdesiatych rokov, len tentoraz sme nesedeli ako deti pred televíziou, ale priamo na mieste činu.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky YosemiteSequoia a Kings CanyonLas Vegas, Death Valley, Bryce Canyon, Canyonlands & Arches, Denver a Chicago a New York.

5 (100%) 1 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Bulharsko na 13 dní s hotelom, raňajkami a letenkami za 359€ https://t.co/FfF4soYiUs14 hodín dozadu
MULTICITY OD EMIRATES: 2 až 3 destinácie od 499€ (https://t.co/8RqBk6ZZW0)14 hodín dozadu
MÁŠ JETLAG? Pozri si túto appku: https://t.co/07ZWcehaYL18 hodín dozadu
FLASH SALE! https://t.co/Wly1eJdtgt Letenky do Ázie od 339€!18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: https://t.co/uKgCtzUdmB Čierna hora s polpenziou a delegátom za 448€!2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore