Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Death Valley (diel štrnásty)

Tentokrát vám nikto neskontroluje Annual Pass, ani iný typ vstupenky. Tentokrát vám nikto nepodá miestne noviny a informačný letáčik s mapkou. Tentoraz budete len sami na seba, škvariť sa ako zabudnuté kurča v rúre a prehovárať sa, že to zvládnete. Aspoň taký bol náš prvý pocit z Death Valley – Údolia smrti, ktoré svoje pomenovanie dostalo úplne oprávnene. 52° C v tieni, s jedným drobným háčikom – tieň tam nenájdete.

Reklama

Hneď na začiatku by sme chceli upozorniť, že toto miesto naozaj nie je pre každého. Nájdete tu neskutočne nádhernú prírodu, ale rozhodne by ste sa sem nemali hrnúť, ak nezvládate vysoké teploty. Prinajmenšom aspoň v lete, kedy sa teploty párkrát vyšplhali aj na 57° C. V letných mesiacoch sa dokonca ani neodporúčajú žiadne pešie túry alebo iné namáhavé aktivity. Mnohým ľuďom, ktorí precenili svoje sily, sa toto miesto stalo osudným. Ale ako vždy hovoríme, stačí nenechať mozog (a v tomto prípade aj veľa vody) doma a všetko dopadne dobre.

Cesta č. 95, z Nevady späť do Kalifornie, nás viedla cez vyprahnuté pustiny a umožňovala výhľad na nádherné hory v okolí. Predtým, než sme na križovatke v Amargosa Valley odbočili na ceste č. 373, sme sa zastavili na čerpacej stanici, ktorá bola od podlahy po strop zasvätená mýtom o Oblasti 51. No, je to gýč a nie, nestojí to za to zastaviť sa tam na dlhšie ako 5 minút, ale ak ste priaznivci Muldera a Scullyovej, nájdete sa tam.

Hlavne tam ale nezabudnite nájsť dostatok benzínu a kanistrov s vodou, ktoré sa vám v nasledujúcich hodinách budú hodiť. Jasne že sa vám tá voda ohreje asi do pol hodiny, ale lepšie teplá ako žiadna. Navyše ďalšia príležitosť na tankovanie a nákupy sa vám naskytne až za necelých 90 km ďalej v mestečku Furnace Creek.

Dante ‚s View

Našou prvou zastávkou v tomto najsuchšom národnom parku USA sa stalo miesto zvané Dante ‚s View. Nachádza sa vo výške 1524 m. n. m. a môžete odtiaľ súčasne vidieť najvyššie a najnižšie miesto kontinentálnych Spojených štátov – tj. Mt. Whitney a Badwater. Pri vystúpení sme dostali slušnú tepelnú facku. Rozhodli sme sa, že výhľad od parkoviska nám nestačí, a preto sme sa ako správni hazardéri vydali po hrebeni ďalej do kopca.

Neboli tam skoro žiadni turisti, len my, horúci vetrík a neprelomiteľné ticho. Nikdy v živote som nebola na tak pokojnom mieste. Nepočuli sme žiadne zvieratá, žiadne šušťanie lístia alebo trávy, proste nič. Boli sme tam len my, neutíchajúci vietor a hlboká soľná priepasť pod nami. Aj cez to na prvý pohľad neznesiteľné teplo, to bola neskutočná nádhera, ktorú len tak niekde nenájdete. Od nášho výletu už je to vyše pol roka, a aj napriek tomu si dokonale pamätám ten pocit, ktorý sa nás tam zmocnil.

Zabriskie Point

Po 30 minútach ďalej po ceste sme sa zastavili na mieste Zabriskie Point. Naskytli sa nám výhľady na nádherné dozlatista sfarbené kopce, ktoré pred zhruba 5 miliónmi rokov vznikli eróziou pôdy po vysušení jazera Furnace Creek Lake. Teraz Zabriskie Point oficiálne spadá pod pohorie Amargosa Range.

Badwater Basin

Ak na vám dôjde hlad a smäd, pokračujte ďalej po ceste č. 190, kým nenarazíte na tabule s nápisom Furnace Creek. Ide v podstate o také komerčné centrum Death Valley s pár reštauráciami, ubytovaním a čerpacou stanicou. Žiadne zázraky ale nečakajte. Pomer cena-kvalita vás rozhodne nijako neokúzli. My sme túto možnosť oželeli a rozbehli sa rovno k Badwater Basin – miestu, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške -85,5 metrov a je tak najnižšie položeným bodom kontinentálnych Spojených štátov. Jedná sa o tzv. bezodtokovú panvu, ktorá vďaka svojim zvrásneným soľným pláňam pôsobí naozaj zlovestne.

Po ceste k Badwater sa ešte môžete zastaviť napríklad v Devil ‚s Gofl Course čiže na diablovom golfovom ihrisku, kde sa soľ navŕšila do malých pahorkov ostrých ako britva. Ak budete mať dostatok energie a hlavne vody, pozrite sa tiež k labyrintu Golden Canyon. Je to Zlatisté údolia úzkych kaňonov, ktoré ponúka turistom ľahké prechádzky aj namáhavé dobrodružstvo. Vybrať si môžete až zo štyroch rôznych trekov (Badlands Loop, Golden Canyon k útesom Red Cathedral, Gower Gulch Loop, Complete Circuit).

Stovepipe Wells

Toto sme stihli my za jeden deň, ktorý sme Death Valley venovali. Ak máte času viac, prejdite sa aj ďalej za Furnace Creek až k Stovepipe Wells, kde nájdete piesočné duny ako na Sahare, Devil ‚s Cornfield a roklinu Mosaic Canyon, ktorá je rajom pre horolezcov. Ak máte v obľube staré mestečka z čias zlatej horúčky, navštívte Skidoo – banícke mesto duchov, kde sa natáčal nejeden westernový film.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky Yosemite, Sequoia a Kings Canyon, Las Vegas

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore