Nájdeš nás aj na:
las vegas

Cestopisy

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Las Vegas (diel trinásty)

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Las Vegas (diel trinásty)

Pokiaľ vo svojom americkom itinerári vynecháte Las Vegas, rozlúčte sa s najväčšou zábavou, ktorú na západe Ameriky môžete zažiť. Seriózne. Jasne, keď necháte celú výplatu pri stole s blackjackom tak to možno až taká sranda nebude, takže platí, že stačí nenechať mozog v hoteli na nočnom stolíku a všetko dopadne dobre. Las Vegas ponúka všetky poklady sveta – nespútanú radosť z gamblerstva, luxusné hotely za babku, značkové outlety, svetové koncerty a show, fantastické kulinárske dobroty, adrenalínové zážitky a je to odtiaľ blízko u krásnym prírodným pokladom. Za nás je to miesto, ktoré by jednoznačne nemalo chýbať na vašom bucket liste. Las Vegas – mesto, ktoré budete sledovať s otvorenými ústami!

Reklama

Zdroj: Littleny | Dreamstime.com

Ubytovanie v Las Vegas: hotel alebo apartmán?

Aj Hilton tam zoženiete v hlavnej sezóne za zhruba 25 EUR na noc na osobu. Len si nesmiete vybrať tak nešťastný termín ako my. Ocitli sme sa totiž v Las Vegas práve počas víkendu, kedy prebiehal boxerský zápas medzi McGregorom a Mayweatherom. A jasné, že sme nemali 10 000 dolárov na lístok, takže jediné, čo sme si z toho odniesli boli vybookované hotely a dvojnásobne prestrelené ceny. Kvôli rozpočtu sme boli nútení si rezervovať Airbnb, mimo centra. Náš počiatočný smútok však veľmi rýchlo zmizol, keď sme spoznali našu pani domácu. Bývalá krupiérka, aktuálne na materskej, s tým najlepším prehľadom o všetkých miestach, ktoré za to stoja. Taká malá cena útechy za to, že sme museli investovať nemalé peniaze do jazdy na Strip Uberom.

Pýtate sa, či by sme radšej odporučili Airbnb alebo hotel? Ťažko povedať, záleží na prioritách každého z vás. Hotely v centre majú výhodu, že z nich ani nemusíte vystrčiť päty, keď nechcete. Blikajúce automaty, kasína, reštaurácie s rozsiahlym výberom lahôdok a bary pri bazénoch väčšinou bývajú samozrejmou súčasťou. Ak však chcete nahliadnuť aj za túto nablýskanú oponu, hostitelia s Airbnb vám celkom určite radi urobia sprievodcu. V lepšom prípade zadarmo, v tom horšom za dve pivá. V každom prípade, nemôžete siahnuť vedľa, ste predsa v Las Vegas!

The Strip

Neóny, ktoré vás oslepia, Eiffelova veža, Socha slobody, Brooklynský most, pyramídy, Benátky, múzeum Madame Tussauds, antický Caesars Palace, horské dráhy, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť ešte pred večerou. To všetko je The Strip. Centrum mesta, hlavná ulica gamblerskej zábavy a všetkých buržoáznych hotelov. Naozaj tu nájdete úplne všetko. Ak sa sem vyberiete autom, pripravte sa na preplnené cesty a parkovanie od 10 dolárov na hodinu. Parkoviská nájdete po celom meste, stačí nasledovať značky, ktoré vás k nim hravo zavedú a ceny môžete skúsiť zjednávať. Nám sa to podarilo.

Určite si urobte zastávku pri fontánach hotela Bellagio. Nádherné predstavenie vám svojou synchronizáciou a dokonalým nasledovaním zvukového a svetelného sprievodu vezme dych! Nenechajte sa vyrušiť ani sporo oblečenými tanečnicami z Ria alebo Transformermi. To nie je sranda. Každý predsa potrebuje nejaký príjem – a týmto postavičkám skrátka zarábajú peniaze ich kostýmy. Za pár dolárov sa s vami vyfotia a vy sa potom doma môžete chváliť fotkami s Elvisom alebo Catwoman. Každý podľa vkusu, nikto vás tam odsudzovať nebude. A aby sme nezabudli pripomenúť – vodná šou prebieha v pravidelných intervaloch, v sobotu v čase 20:00-12:00 každých 15 minút, v čase 12:00-20: 00 každých 30 minút. V nedeľu je to obdobné – 19:00-12:00 každých 15 minút, 11:00-19:00 každých 30 minút. Od pondelka do piatku – 20:00-12: 00 každých 15 minút, 15:00-20: 00 každých 30 minút.

Adrenalín v Las Vegas

Úplne najparádnejšie nám vo Vegas pripadali zip lines. Ide v podstate len o to, že sa na lane spustíte medzi dvoma bodmi. Jednu z najlegendárnejších nájdete na Freemont Street v Downtowne (pôvodná časť Las Vegas). Skĺznuť si na lane medzi neónovými plochami, kasínami, reštauráciami a ľuďmi, ktorí vám budú ticho závidieť môžete v Slotzilla Zip Line. Za 40 dolárov presvištíte po vyše 500 metrov dlhej trase, na lane vo výške približne 35 metrov. Ak patríte medzi ešte väčších odvážlivcov, môžete vyskúšať niečo podobné pri hoteli Rio.

Voodoo Zipline vás tentoraz vynesie až do výšky 150 metrov nad zemou. No, pre slabé srdiečka to asi nie je. Odmenou je však unikátny výhľad na The Strip. Len záleží, či sa počas tejto životnej jazdy budete schopní sústrediť aj na niečo iné než len na to, nech sa pod vami to jedno drobné lano, ktoré vás istí, nepretrhne. Tlak vám asi trochu stúpne a budete potom potrebovať niečo tvrdšieho než kávu, ale garantujeme vám, že budete mať jedinečný zážitok na celý život.

Samozrejme majú v tomto Sin City aj niečo pre klasikov – horské dráhy na niekoľko spôsobov. Tie najlepšie nájdete pri hoteli Stratosphere. X-Scream, Insanity alebo Big shot. No nebojte sa, budete mať z čoho vyberať.

Pár tipov pred vstupom do kasína v Las Vegas

Základom je mať 21 rokov, mať vo vrecku občiansky preukaz alebo cestovný pas a nemať pri sebe deti. Môžete sa tam s nimi prejsť, ale stačí, že si s nimi sadnete za hrací stôl alebo automat a povedie to k tomu, že vás všadeprítomní strážcovia vyvedú von. Ono to všeobecne asi úplne nie je prostredie pre deti, vzhľadom k tomu, že je vo väčšine miestností povolené fajčiť a piť alkohol.

Dobré je, že sa nemusíte báť žiadnych veľkých zlodejských akcií, a to hlavne preto, že teraz už sú všetky kasína prešpikované kamerovým systémom a hojným množstvom strážcov. Ak budete mať prehľad o polohe svojej peňaženky a budete si strážiť svoje žetóny, nemalo by sa nič stať.

Pre začiatočníkov sú určite vhodné hry ako ruleta, video poker alebo iné jednoduché hracie automaty. Je to zábava a nemáte veľmi čo pokaziť. Doteraz bezkonkurenčne najobľúbenejší je však blackjack. Počas dňa dáva veľa kasín zdarma lekcie blackjacku, do ktorých sa neváhajte zapojiť. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte sa krupiéra, je jeho povinnosťou vám všetko vysvetliť. Pre tieto lekcie je dobré vyberať si menšie podniky, s menej návštevníkmi a väčším priestorom pre vaše otázky.

Určite zvážte aj dobu návštevy kasína. Las Vegas ožíva okolo obeda a hlavná špička je medzi jedenástou večer a polnocou, najmä potom cez víkendy, kedy sa tam dostaví polovica Kalifornie. Než si sadnete k akémukoľvek hraciemu stolu, prečítajte si najskôr na informačnej tabuľke, aké je minimum a maximum stávok. Minimum býva už od 1 dolára, ale stoly bývajú často plné, pokiaľ neprídete ešte pred špičkou.

Sprepitné je jednou z pálčivých tém pre všetkých strýkov držgrošov. Krupiéri často dostávajú len minimálnu mzdu, a preto sa od hráča, ktorý vyhráva tak trochu očakáva, že sa vzdá pár žetónov alebo percent z výhry v ich prospech. To isté platí pre ľudí, ktorí vám zaparkujú auto alebo čašníkov. Stačia 1-3 doláre a uvidíte, ako sa zmení ich nálada.

Poslednou, ale nemenej podstatnou záležitosťou je potom dress code, teda akýsi kódex obliekania. Ak nehodláte ísť do tých najviac buržoáznych podnikov, bohato postačí, keď si ako muž zvolíte dlhé nohavice, plnú obuv a nejakú ležérnu košeľu. Ženy to majú o niečo jednoduchšie, pretože k nim sú všetky podobné pravidlá tak trochu zhovievavejšie. Proste sa oblečte tak, ako by ste išli do nejakého pekného baru. Tiež by ste, predpokladám, vynechali šortky a žabky. Navyše by vám v nich mohla byť zima, vzhľadom k trendu klimatizovania všetkých miestností na 20 stupňov.

Zdroj: Tupungato | Dreamstime.com

Prírodné poklady v okolí Las Vegas

Pre nás bolo Las Vegas nielen symbolom večernej zábavy, ale tiež krásnej prírody v okolí. Vždy sme si deň rozdelili tak, že sme ráno vyrazili mimo mesta a v podvečer sa vrátili do víru zábavy. Ak ste Grand Canyon navštívili po ceste na západ, ale nestačilo vám to, niečo málo cez dve hodiny jazdy autom sa k nemu môžete vrátiť. Presne povedané k časti Grand Canyon West, kde nájdete aj preslávený presklený chodníček Skywalk. Majte na pamäti, že táto časť rokliny nepatrí do nášho milovaného Annual Passu, ale pod Indiánov, ktorí vás budú chcieť zodrieť z kože. Za to, že vás kyvadlový autobus vyvezie na pár vyhliadok a vy si budete môcť urobiť fotku na rozpálenom sklenenom moste zaplatíte od 82 dolárov a vyššie. Je fajn to vedieť vopred a nepozerať sa potom na pani na pokladni s otvorenými ústami, rovnako, ako my.

Naším druhým výletom sa stalo Death Valley čiže Údolie smrti. Tiež niečo málo cez dve hodiny z mesta, len tentoraz na druhú stranu, späť do Kalifornie. Tam už Annual Pass platí! V podstate, aj keby neplatil, v lete tam nie je nikoho, kto by bol ochotný tam sedieť a kontrolovať to. Pýtate sa prečo? Myslím, že to bude tými päťdesiatimi stupňami v tieni, ktoré tam panujú. Alebo tým, že tam žiadny tieň nie je. V rámci prírody je to tam krásny zážitok, ale ak sa cítite skôr ako ľadové medvede, zostaňte sa chladiť vo vyklímovanom kasíne.

Zaujímavosť: Okolo ciest uvidíte cedule, ktoré vás budú vyzývať, aby ste v aute nezapínali klimatizáciu. Znie to šialene, keď máte pocit, že sa roztopíte od tepla, ale snažte sa to dodržiavať. Autá dostávajú v podobných podmienkach dosť zabrať a určite nechcete platiť za opravu auta z požičovne.

Podrobnosti, ktoré miesta stoja v Death Valley za návštevu spomenieme v samostatnom článku. Určite ale Napovieme, že Dante’s View, Zabriskie Point, Badwater Basin, Golden Canyon alebo Devil‘ s Golf Course vás určite nesklamú.

Ďalšou obľúbenou turistickou destináciou býva Národný park Joshua Tree. Je pravda, že z Las Vegas to tam trvá cez tri hodiny, ale pre tých, ktorí to nestihli po ceste na západ, je to ešte stále príležitosť. My osobne sme túto atrakciu úmyselne vynechali, pretože sme týchto obrov videli okolo všetkých ciest v južnej a západnej časti Spojených štátov. Ale ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát. Ako peší turisti sa môžete vydať do palmových oáz pretkaných malými riečkami alebo navštíviť Hidden Valley – údolie, ktoré je Mekkou horolezcov. NP Joshua Tree sa nachádza kúsok od Mohavskej púšte, ktorá svojimi piesočnými dunami, sopečnými kuželkami, púštnymi korytnačkami a kojotmi tiež láka k návšteve.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné park& Yosemite, Sequoia a Kings Canyon

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore