Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Monument Valley (diel piaty)

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Monument Valley (diel piaty)

Z Holiday Inn Express vo Farminghtone, ktorý bol mimochodom super a stál nás na osobu len 24 dolárov, sme vyrazili smer Monument Valley. Od jednej Američanky, ktorú sme stretli na pumpe sme sa dozvedeli o mieste zvanom Four Corners Monument. Je to miesto, kde sa stretávajú štyri americké štáty – Nové Mexiko, Arizona, Utah a Colorado. Takže v podstate môžete byť v štyroch štátoch naraz. Znie to zvláštne, ale v skutočnosti zaplatíte 5 dolárov na osobu za to, že sa na betóne vyfotíte s ilustráciou oných štátov. Okolo sú stánky, kde Indiáni predávajú ručne vyrábanú bižutériu, magnetky a pod. Pokiaľ chcete nakúpiť iné suveníry ako gýčovité prívesky na kľúče, určite sa tu porozhliadajte.

Reklama

Pokračovanie po ceste číslo 160 nám znovu a znovu otváralo ústa od úžasu. Medzi červenými horami s korýt vyschnutých riek, sa na krovinatých planinách preháňali kone a somáre. Benzínových púmp tu nie je veľa, ale zase nemusíte sa báť, že by ste si museli ťahať benzín so sebou niekde v kanistroch.

Monument Valley bolo ohromujúce. Človek nevie, kam sa pozerať skôr. Pred príjazdom nám to chválilo toľko ľudí, že sme sa báli, že keď budeme čakať veľa, odídeme sklamaní. Opak bol pravdou. Dlhá prašná cesta nás tiahla okolo sýto červených útvarov, ktoré vyzerali ako z iného vesmíru. Mali sme tendenciu sa zastavovať na všetkých zastávkach, ktoré boli vyznačené v mape. Tú dostanete aj vy pri vstupe do areálu, keď zaplatíte 20 dolárov za auto so štyrmi ľuďmi. Za dodatočného človeka (v našom prípade piateho) sa dopláca 6 dolárov navyše. Nezabudnite, že na oblasti, ktoré patria Navajom sa nevzťahuje vstup v rámci Annual Passu. Ten platí vždy iba na Národné parky.

Jeden drobný tip – ak patríte medzi fanúšikov Forresta Gumpa, choďte sa pozrieť na miesto, kde sa natáčala ona slávna scéna, kde ukončil svoj beh naprieč Spojenými štátmi. Nájdete to ľahko. Pokračujte asi 24 km na sever po ceste 163. Tam narazíte na oficiálny Forrest Gump Point.

Na tento deň sme mali okrem Monument Valley v pláne stihnúť aj Antelope Canyon a po ceste na ubytovanie vo Flagstaffe aj krátku pauzu v Horseshoe Bend. Zjavne sme pri plánovaní mali nasadené ružové okuliare. Napriek tomu, že sme z Farminghtonu vyjazdili o ôsmej ráno, s prechádzkou po Monument Valley sme skončili až o druhej popoludní. Z Monument Valley je to potom do Antelope Canyon niečo cez dve hodiny. Bohužiaľ sme vygooglili, že tam posledná prehliadka začína o piatej, čo nám tak úplne nevychádzalo. Takže sme zase raz zmenili plán. Kvôli tomu, že sa ďalší deň rovnako budeme musieť vracať kvôli Antelope Canyon, tak sme oželeli aj Horseshoe Bend. Ku Grand Canyonu sa nám tak pridali ďalšie dve zastávky, ktorých návšteva je možno rovnako nerozumný nápad, ako bol ten dnešný.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a Philadelphiu, Nashville, New Orleans a Dallas.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore