Nájdeš nás aj na:
goteburg svedsko

Európa

17 rozprávkových vianočných trhov v Európe, ktoré môžeš navštíviť tento rok

17 rozprávkových vianočných trhov v Európe, ktoré môžeš navštíviť tento rok

Si z tých ľudí, ktorých to v zime láka do exotických destinácií? Ak radšej stráviš chladné mesiace pod palmami s nohami zaborenými v horúcom piesku, úplne tomu rozumieme. No a ak si typ, ktorý si chce užiť rozprávkovú atmosféru Vianoc v krásnych európskych destináciách, rozumieme tiež. Tento rok je naozaj z čoho vyberať!

Reklama

1. Viedeň, Rakúsko

Chronicky známe vianočné trhy, ktoré hádam nemusíme ani predstavovať. Viedeň rozprávku pred radnicou či na námestí Maria-Theresien-Platz nezrušila ani tento rok.

Kedy? 11. novembra – 26. december

2. Salzburg, Rakúsko

Rodné mesto Mozarta je počas vianočného obdobia naozaj čarovné. Stánky sa stále podobajú na tie, ktoré tu stávali v 15. storočí. Organizátori sa sústreďujú na kvalitu, nie kvantitu. Tento rok sa na vianočných trhoch budú denne konať koncertom so vstupom zdarma pred katedrálou o 17:00.

Kedy? 23. november – 1. január

salzburg vianocne trhy

3. Kolín, Nemecko

Kolín má podobne ako Berlín vianočných trhov hneď niekoľko. Tie najväčšie sú v centre mesta, pri ikonickej Kolínskej katedrále. Martk der Engel ťa pozýva zažiť magické momenty plné svetielok a vianočných vôní.

Kedy? 24. novembra – 23. decembra

kolin vianocne try

4. Berlín, Nemecko

Ak hľadáš modernejše tradície, poď do Berlína. V centre nájdeš asi 80 trhov, dokonca jeden určený pre psov. Najväčší je v časti Spandau a najkrajší zrejme ten na námestí Gendarmenmarket s množstvom umeleckých výrobkov. Na Potsdamer Platz nájdeš Zimný svet so športami ako curling či korčuľovanie na ľade s lekciami zdarma pre deti.

Kedy? 20. november – 1. január

berlin vianocne trhy

5. Norimberg, Nemecko

Tieto obľúbené vianočné trhy v Nemecku sú kráľom medzi udržateľnými. Drink dostaneš v znovapoužiteľnim pohári a čarovný wonderland využíva obnoviteľnú energiu. Atmosféru dopĺňa vôňa pečených klobások a vareného vína a nechýbajú nádherné dekorácie.

Kedy 1. – 24. december

norimberg vianocne trhy

6. Záhreb, Chorvátsko

Ak hľadáš crème da la crème vianočných trhov, poď do Záhrebu. Trikrát po sebe boli zvolené za najlepšie vianočné trhy v Európe. Delikatesy, živá hudba, stánky so suvernírmi. Jednoducho všetko, čo k tomu patrí. Medzi miestne špeciality patrí nalríklad Medenjaci, po našom medovníčky. Nevynechaj ani návštevu Ľadového parku na Námestí kráľa Tomislava.

Kedy? 2. december – 7. január

zahreb vianoce

7. Štrasburg, Francúzsko

ŠTrasburg je francúzskym hlavným mestom Vianoc. Tento rok bude vyzerať ako skutočný Betlehem. Nájdeš tu 300 tradičných stánkov na hlavnom námestí, ktoré sú ručne vyzdobené. Nezabudni ochutnať kugelhopf, štrasburskú bábovku!

Kedy? 24. november – 31. december

strasburg vianocne trhy

8. Göteborg, Švédsko

Najobľúbenejší zábavný park vo Švédsku Liseberg sa v zime premieňa na krásne open-air vianočné trhy. Hoci si za vstup zaplatíš, toto výnimočné miesto ti vstupné vráti v nezabudnuteľných zážitkoch. Deti môžu navštíviť Santu v drevenej dielni, jazdiť na autíčkach a užiť si ľadovú šou.

Kedy? 19. november – 30. december

goteburg svedsko vianocne trhy

9. Kodaň, Dánsko

Ak chceš zažiť skutočné dánske hygge, vianočné trhy sú dobrou vstupnou bránou. V centre Kodane sa ich nachádza hneď niekoľko. Pulzujúcim srdcom Vianoc sú tie v záhradách Tivoli. Deti sa môžu previezť na kolotočoch, korčuľovať na lade a dospelí si zasa vychutnajú voňavé varené víno alebo, po dánsky, gløgg.

Kedy? Kodaň 3. november – 21. december, Tivoli záhrady 17. november – 31. december

tivoli gardens kodan

10. Tallinn, Estónsko

Tallinn sa tiež už tradične radí medzi najkrajšie vianočné trhy v Európe. Amosféru vianočných trhov umocňuje ich poloha v stredovek centre mesta. Na Radničnom námestí sa nachádza asi 60 drevených stánkov s ručne vyrábanými umeleckými dielami, sladkosťami či vencami. Nájdeš tu vystupovať rôzne kapely a tanečné skupiny. Toto námestí od roku 1441 zdobia najväčším vianočným stromčekom v celej krajine. Varené víno môžeš v Estónsku zameniť za lokálny rum Vana Tallinn ochutený citrusmi a škoricou.

Kedy? 1. december – 7. január

tallinn vianocne trhy

11. Brusel, Belgicko

Winter Wonders alebo Zimné zázraky sa tiahnu pozdĺž Grand-Place, Bourse, Place Sainte-Catherine a Marché aux Poissons. Sú plné ľadových plôh, hudobných a svetelných šou, viac ako 200 drevených stánkov, no a samozrejme nechýba ani nádherný vianočný stromček. Belgické wafle, čokoláda a pivo – z tejto rovnice nám vychádzajú jediné čarovné vianočná trhy.

Kedy? 24. november – 31. december

brusel vianocne trhy

12. Edinburgh, Škótsko

Jedno z najkrajších miest na planéte si musí uctiť svoju povesť poriadnymi vianočnými trhmi. A tak sa aj stane. Dielne s vianočnými škriatkami, klzisko, Star Flyer – 60-metrov vysoký kolotoč a drevené hračky od výmyslu sveta. Tak to tu nejak vyzerá. Kde by si mohol zažiť skutočne čarovnú atmosféru, ak nie v domove Harryho Pottera? Edinburgh hosťuje na svojich trhoch aj špeciálne projekcie a vystúpenia. Po zotmení sa určite choď pozrieť na Kráľovskú botanickp záhradu a vychutnaj si korenení cider a vianočné osvetlenia.

Kedy? 17. november – 6. január

edinburgh vianocne trhy

13. Gdansk, Poľsko

Vianočné trhy v historickom centre Gdanska sú čarovnou zimnou krajinou. Ak si chcel podniknúť výlet so svojou láskou, vyber sa práve sem. Romantická atmosféra s pochodmi elfov, rozprávajúci los, snehová kráľovná a koledníci ti sńaplnia každé očakávanie. Kúpiť si tu môžeš originálne šperky, keramiky, upcyklované oblečenie no a samozrejme poľské, ale aj svetové pochúťky. Brána v tvare adventnej sviece, vysoká 5 metrov, bude mať na vrchole vyhliadkovú platformu aj prekvapenie – vyzdobená bude ako najväčší adventný kalendár v meste. Každý deň otvoria nové okienko.

Kedy? 17. november – 23. december

gdansk vianocne trhy

14. Malaga, Španielsko

Vianoce v Malage sú najmä o nádherných svetielkach rozvešaných po meste. Každý rok čakajú stovky ľudí na ulici Larios na rozsvietenie vianočných svetielok, ktoré symbolizujú začiatok vianočnej sezóny. K vianočným stromčekom, prúteným postavičkám a tisíckam vianočných hviezd sa pripájajú veľkolepé betlehemy, ktoré oddane postavili združenia a skupiny všetkého druhu po celom meste. V centre Malagy sú počas tohto obdobia rôzne hudobné vystúpenia.

Kedy? 25. november – 6. január

malaga vianoce svetielka
zdroj: shutterstock/Thomas Schiller

15. Budapešť, Maďarsko

Budapeštianske trhy patria medzi naše obľúbené. Okrem toho, že ich máme naozaj na skok, podobne ako tie vo Viedni či Prahe, majú krásnu atmosféru a sú z tých vianočných trhov, ktoré kladú dôraz na udržateľnosť.

Kedy? 24. november – 31. december

budapest vianocne trhy

16. Praha, Česká republika

K Prahe hádam nemusíme ani nič dodávať. Sem sa tiež každý rok radi vraciame.

Kedy? 3. december – 6. január

praha vianocne trhy

17. Madeira

Madeira a ostrov neďaleko nej zvaný Porto Santo sú koncom roka jednoducho čarovné. Vianočné trhy sú tu tak trocha iné. Nájdeš na nich totiž napríklad aj exotické kvety, ktoré sú pre ostrov večnej jari typické aj v zime. Samozrejme sa nemusíš báť, Madeira aj Porto Santo sú vyzdobené krásnymi svetielkami a ponúkajú voňavé dobroty tak, ako to máme počas Vianoc radi. Madeira sa tiež môže pochváliť krásnym ohňostrojom, ktorý drží Guinessov rekord za najväčšiu show svojho druhu na svete.

Kedy? 1. december – 7. január

+ Bratislavské vianočné trhy

Kedy? 23. november – 31. december

bratislava vianocne trhy

Lacné letenky na zimu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (9 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore