Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Korzika – 10 dôvodov, prečo bude dovolenka nezabudnuteľná

Ak sa neviete rozhodnúť či lebediť na pláži s jemným pieskom pri gýčovo azúrovom mori, zdolávať hory, alebo sa túlať po historických uličkách – poznáme riešenie. Má meno Korzika. Je surová, je neuhladená a my ju milujeme. Vybrať iba 10 vecí, prečo je tento exot v Stredomorí tak fascinujúce miesto bolo priam nemožné. Toto sú oni:

Reklama

1. Korzičania nie sú Francúzi

Pochopiť náturu Korzičanov nie je jednoduché. Ostrovania, ktorí sa po stáročia museli brániť pred útokmi Saracénov, pirátov, a navyše boli pod nadvládou Janovskej republiky, sú zo všetkého najviac hrdí. Hrdosť je ich základná črta a všetko na Korzike sa odvíja od nej. Napriek tomu, že úradným jazykom je francúzština, téma autonómie je stále aktuálna a horúca. Vo vnútrozemí, ktoré si svoju rázovitosť drží najviac, vidíte úplne bežne prestrielané dopravné značky a francúzske nápisy sú prestriekané čiernym sprejom (druhý názov nižšie je korzický).
Korzičania sú povestní tým, že nemajú radi turistov. Boja sa, že im ich zástupy zničia pokojný tradičný život, na ktorý sú takí pyšní. Napriek tomu sme sa za celú dovolenku stretli iba so samými milými ľuďmi. S angličtinou to tu síce ďaleko nedotiahnete, ale rukami nohami sa dohovoríte. Presne tak, ako Kevin Costner vo filme Tanec s vlkmi. 🙂

2. Korzika má Seychely!

A volajú sa Lavezzi. Súostrovie, ktoré je vyhlásenou prírodnou rezerváciou a nocovať tu nemôže ostať ani noha, má najpriezračnejšiu vodu, akú sme v Stredozemí videli. Veľké oblé kamene naozaj nápadne pripomínajú exotické Seychelly. Dostali sme sa sem výletnou loďou z letoviska Porto Vecchio (dá sa aj z Bonifacia). Za pár eur sme si na lodi doplatili obed, čo znamenalo francúzsku rybaciu polievku bouillabaisse. Starší Francúzi pri stole si nás hneď adoptovali a vysvetľovali nám, že do „bujabézky“ treba dať štedro majonézy, a že „Saint Pierre“ je najlepšia ryba. Samozrejme – po francúzsky. V michelinskej reštaurácii by to asi chutilo trochu ináč, ale kultúrny zážitok to bol skvelý.

Okrem šnorchle a potápačských okuliarov si so sebou na Lavezzi zoberte aj jedlo, pitie a slnečník – ak je na ostrovoch bufet, je veľmi dobre skrytý.

(Ak sa chceš dozvedieť niečo o tých „ozajstných” Seychelách, prečítaj si 11 tipov od nás.)

3. Biele pláže, čierne pláže, ružové pláže

Korzika má najčistejšie more v Stredozemí a nádherné pláže, ktoré bez váhania patria medzi najkrajšie v Európe. Najznámejšie nájdete v okolí mestečka Porto Vecchio. Pláže Palombaggia, Santa GiuliaRondinara sú dokonalé svojim jemným bielom pieskom a priezračnou vodou. Ak budete chcieť trochu inú scenériu, vyberte sa na pláž Cala Rosa, ktorá je obkolesená ružovo-červenými skalami. Krásne zátoky sú aj na severe v okolí letovísk Calvi a L´Ile Rousse.

Menej turistické pláže sa nachádzajú na západnom pobreží. Najznámejšie sú Cupabia a Roccapina, nad ktorou sa týči skala v tvare levej hlavy. V zálive Roccapina sa niekde v mori údajne stále povaľujú veľmi vzácne diamanty. Poslali ich indickí maharadžovia kráľovnej Viktórii k jubileu, ale loď žiaľbohu stroskotala. Poklad sa nikdy nenašiel a kráľovná ostala bez narodeninového darčeka.  Juh západného pobrežia je skoro celý posiaty úchvatnými a málo-navštevovanými plážami,  problém je len v tom, že cesta k nim často nie je označená. Preto si dopredu dôkladne vygooglite, ako vysnívanú zátoku nájdete.

Pikoškou je krásna čierna pláž na severe – Nonza, na ktorej sa žiaľ nedá kúpať, pretože svojej farbe vďačí azbestovým dolom, a preto ju obdivujte radšej iba z diaľky.

Okrem mora je tu možnosť okúpať sa aj v jazere – Kaňon Purcaraccia sa so svojou krištáľovou vodou dostal do nášho zoznamu 8 jazier na kúpanie.

4. Zákon krvnej pomsty

Napriek tomu, že sa vendetta často spomína v súvislosti s Sicíliou, nenechajte sa zmiasť. Je vynálezom Korzičanov. V minulosti sa dotýkala takmer každej rodiny na ostrove a počet obetí sa približuje menšej občianskej vojne. A prečo by mali vraždiť vlastní susedia? Je to jednoduché – opäť ide o korzickú hrdosť a česť rodiny. Väčšina sporov sa začínala, ako asi tušíte, kvôli ženám. Častokrát však stačilo oveľa menej – spor o gaštanovník, zrušené zásnuby, ukradnutý cap alebo zatúlaný osol. Krvná pomsta na ostrove oficiálne skončila v polovici 20.storočia. Dodnes však nájdete plno obchodov, ktoré predávajú nádherné nože s vygravírovaným nápisom „vendetta“.

5. Rodisko celebrít

Najznámejším rodákom je Napoleon Bonaparte. Narodil sa v meste Ajaccio, ktoré z toho patrične ťaží. Je tu Napoleonova socha, ulica, rodný dom, letisko, reštaurácia, múzeum a naozaj veľa veľa suvenírov. Obyvatelia ho veľmi nemusia – podľa nich Napoleon zradil Korziku a pridal sa na stranu Francúzov. Ďalšou hviezdou s korzickým pôvodom je Krištof Kolumbus. Ak si z hodín dejepisu pamätáte, že známy moreplavec bol janovského pôvodu, nemýlite sa. V tomto čase bola Korzika pod nadvládou Janova, ktorý si vraj chcel ukradnúť slávu pre seba.

6. Niečo pre aktívnych

Ak si ideálnu dovolenku nepredstavujete iba ako dvojtýždňové ležanie na pláži, Korzika bude pre vás to pravé orechové. Ostrov má dramatické horské štíty a úchvatnú prírodu – borovicové lesy, horské rieky, husté kroviny macchia a gaštanové háje. Špecialitou ostrova sú korkové duby. Áno – z ich kôry sa vyrába korok.

Vrchy sú tu o niečo vyššie ako v našich Tatrách a na jar je na nich ešte stále dosť snehu. Najznámejší turistický chodník na Korzike je GR-20, ktorý sa tiahne cez hlavný hrebeň od samého severu až po juh. Táto cesta vám bude trvať približne 2 týždne a je považovaná za jeden z najťažších trekov v Európe. Takmer polovicu ostrova tvoria národné parky a chodníky sú tu dobre značené. Mnoho centier na ostrove poskytuje možnosť vyblázniť sa na canyoningu, zajazdiť si na koni alebo vyskúšať si rôzne vodné športy.

Korzika je skvelým a obľúbeným miestom pre vášnivých cyklistov. Kľukaté horské trasy si však vyžadujú naozaj dobrú kondičku a kvôli hustej premávke sa odporúča prísť mimo hlavnej sezóny. Kvôli veľmi čistému moru je pobrežie Korziky skvelým miestom pre potápačov. Okrem húfov rýb, sasaniek a morských húb môžu skúsení potápači objaviť zostrelený nemecký a americký bombardér.

7. Mesto na útesoch

Najkrajšie mesto na Korzike je Bonifacio. Týči sa na vrchu strmých útesov na najjužnejšom cípe ostrova a v minulosti bolo úplne nedobytné. Vedie z neho úzke schodisko vytesané priamo do skaly s prevýšením 60 metrov. Je to jedna z najlepších atrakcií mesta, samozrejme ak netrpíte závratmi z výšky. Podľa legendy vytesali všetkých 187 schodov Aragonci počas jednej jedinej noci, keď sa neúspešne pokúsili zmocniť mesta. Za prechádzku stoja úzke uličky starého mesta s krásnymi domami, reštauráciami a obchodíkmi, ktoré pôsobia veľmi taliansky. Bodaj by nie, na dovidenie je Sardínia, ktorá je vzdialená iba 11 km.

Ak sa sem vyberiete, určite sa choďte pozrieť aj na námornícky cintorín, ktorý vyzerá skôr ako malé mesto. Pochovaní tu totiž poväčšine odpočívajú v honosných mauzóleách.  Medzi bielymi krížmi na nich sa sem tam mihnú aj čierne – ostrovania takto označujú tých, ktorí o život prišli vďaka vendette.

Bonifacio je veľkým miláčikom turistov, preto ak si ho chcete užiť v kľude, naplánujte si návštevu skôr na ráno.  Posledná pikoška na záver – povráva sa, že mnoho obyvateľov tohto mesta sú potomkovia pirátov. 🙂

8. Niečo pre labužníkov

Korzičania sú typickí mäsožravci. Veľkú tradíciu má mäsko z polo-divých prasiat, ktoré sú prikrmované gaštanmi. Môžete ochutnať rôzne údeniny alebo lahodné ragú. Za vyskúšanie stojí aj výborný pikantný ovčí syr, ktorý sa tu vyrába už po stáročia. Odporúčame kombinovať s korzickým vínom, ktoré je výborné, aj keď vo svete málo známe. Najviac sa pestuje rosé, ale dobre pochodíte aj s červeným a s muškátom.

Na Korzike sa pestuje veľmi veľa gaštanov, mandarínok, melónov a kopa ďalšieho ovocia. Ostrov je stále veľmi málo znečistený, preto sú lokálne produkty naozaj kvalitné. Ako suvenír babke teda nemusíte brať šálku z mušlí, radšej siahnite po tradičnom gaštanovom, mandarínkovom alebo figovom džeme, sú úžasné.

9. Tajuplní legionári

V horách na severe ostrova, kúsok od mesta Calvi, má základňu pluk cudzineckej légie. Praktiky a extrémne náročný tréning oddielov sú stále pomerne kontroverzné a dosť kritizované. Calvi je turistami veľmi vyhľadávané a jeho vychytená promenáda nápadne pripomína Azúrové pobrežie. V Cannes, na rozdiel od Calvi, však nie je úplne bežné, že si oproti vám vykračujú výsadkári v perfektne vyžehlených uniformách, s baretmi na hlave a drsno-arogantnými výrazmi v tvári. Ak vás cudzinecká légia fascinuje, jej veliteľstvo v Camp Raffali organizuje 2x ročne deň otvorených dverí.

10. Nahnevané mesto

Corte je jedno z najtradičnejších miest na ostrove. Pôsobí nehostinne a stále tu cítiť zarytý odpor a patriotizmus. Bodaj by nie keď tu kedysi sídlila revolucionárska vláda národného hrdinu Pascala Paoliho. Atmosféru v namosúrenom a izolovanom meste zľahčujú študenti. Na prvej korzickej univerzite môžu študovať aj tradičný korzický jazyk. Najzaujímavejšia je starobylá citadela, ktorá sa hrozivo týči nad mestom. Svojho času tu mala základňu aj cudzinecká légia, dnes je tu korzické múzeum. Corte je presne také, ako celá Korzika – tvrdé, mierne ošarpané a nádherné.

Ako a kedy sa vybrať na Korziku?

Na Korziku sa dostanete trajektom alebo letecky. Najbližší prístav je talianske Livorno a trajekty z neho premáhajú počas leta denne, z Bratislavy je to to však tisíc kilometrov. Preto je praktickejšie a rýchlejšie cestovať sem letecky a po príchode si požičať auto alebo karavan (kempovanie je tu veľmi rozšírené a infraštruktúra dobre vybudovaná). Či už zvolíte jednu alebo druhú variantu, s veľkou pravdepodobnosťou pristanete v hlavnom meste, v Bastii. Určite si vyhraďte čas na návštevu starého mesta a historického prístavu. Sú tu krásne ošarpané budovy ešte z čias janovskej republiky.

Ak budete šoférovať po Korzike pripravte sa na to, že sa na vás v kľukatých serpentínach budú nervózne tlačiť domáci. Ak sa v zákrutách necítite doma ako Mika Häkkinen, radšej ich pri prvej príležitosti pustite pred seba. Ušetríte tým nervy sebe aj im. 🙂

A kedy sem ísť? Korzika nepatrí medzi najkomerčnejšie dovolenkové destinácie Stredozemia, jej čaro si však už stihli všimnúť húfy najmä Talianov a Francúzov. Ak sa chcete vyhnúť hordám turistov, skúste prísť mimo hlavnej sezóny – napríklad začiatkom júna alebo v septembri.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (5 votes)
Komentáre
Hore