Nájdeš nás aj na:

Amerika

S Dreamlinerom sa skrátka lieta lepšie. Reportáž ekonomickej triedy LOT na linke do USA (+letenky do New Yorku od 359€)

Vedel(a) si, že aerolinky LOT lietajú z Varšavy do Chicaga už neuveriteľných 50 rokov? Tak, už to vieš. Pri tejto príležitosti som si nemohol nechať ujsť šancu letieť do tretieho najväčšieho amerického mesta a vyskúšať klasiku, ktorou lietajú takmer všetci – ekonomickú triedu na palube novučičkého Boeingu Dreamliner 787 vo farbách LOT. Ako to dopadlo? Tu sú moje postrehy a stručná recenzia. Na záver článku tiež pripájam perfektné letenky do Ameriky od 509€!

Reklama

Rýchle lety z Budapešti, Viedne i Košíc

Ak preferuješ priame lety, teda rád lietaš bez prestupu, z Európy existuje veľmi veľa alternatív, ako sa dostať do USA. V prípade poľských aeroliniek LOT si môžeš vyberať z viacerých komfortných spojení. Ak chceš letieť priamo, môžeš z neďalekého Krakova či Varšavy. Ak preferuješ Viedeň, Košice, Budapešť či Prahu môžeš letieť komfortne s prestupom vo Varšave, čo bol aj môj prípad.

Dve batožiny: 23kg v podpalubí a 8kg v príručke

Na všetkých medzikontinentálnych trasách si cestujúci v ekonomickej triede LOT môžu vziať na palubu príručnú batožinu do 8 kg a podpalubnú batožinu do 23 kg. Treba si dať pozor len pri najlacnejších letenkách, kde podpalubná batožina môže chýbať – pred kúpou si to teda v detaile rezervácie vizuálne skontroluj. Ak tam batožina nie je, vieš ju dokúpiť aj neskôr cez Správu objednávky, prípadne cez zákaznícky servis Pelikána.

Šikovná mobilná appka, kde je check-in hračkou

Ak pri cestovaní preferuješ elektronickú komunikáciu s aerolinkami, poteším ťa. LOT Polish Airlines majú prehľadný web a takisto šikovnú appku, kde vybavíš všetko potrebné pred odletom, prípadne môžeš zadávať špeciálne požiadavky na jedlo, sedenie a pod. Check-in vybavíš raz-dva a palubné lístky budeš mať v mobile – nič nemusíš tlačiť, prídeš len na prepážku, odovzdáš batožinu a pred odletom ukážeš letenku. Áno viem, to už je taký štandard pri väčšine leteckých spoločností, ale na druhej strane to stále veľa cestujúcich nevyužíva, čo je škoda.

Let do Varšavy ponúka vyšší štandard než lowcosty

Ak letíš z Viedne, Budapešti alebo Košíc do vo Varšavy, môžeš sa tešiť minimálne na to, že palubný servis je veľmi príjemný. Bežne na takýchto trasách, kde premávajú lowcosty ako Ryanair či Wizzair nedostaneš jedlo. LOT ti ho však dá, takže prvý príjemný bonus na našej ceste do USA. Sedenie je príjemné a miesta na nohy je tak akurát – takže čo sa týka komfortu, ide o zlatý štandard.

Na lete Viedeň – Varšava a tým pádom aj Budapešť/Košice – Varšava dostaneš slaný a sladký snack plus pitný režim.

3 biznis salóniky vo Varšave: Wi-Fi, super jedlo a sprchy

Niektoré európske letiská sú radi, že majú jeden biznis salónik, vo Varšave sú minimálne tri, o ktorých viem. Nájdeš ich v Schengen aj Non-Schengen zóne. Je to super miesto na oddych, relax pred odletom a občerstvenie sa. Voľný vstup majú pasažieri s biznis letenkami a potom všetci tí, ktorí si to zaplatia (cca 32 eur), prípadne majú prémiové kreditné karty (MasterCard, Revolut).

Samozrejmosťou je komfortné sedenie, veľa dobrého jedla (horúci a studená kuchyňa) a pitia (alko/nealko), rýchly internet a v niektorých salónikoch vo Varšave aj sprcha. Za mňa super miesto, kde si oddýchnuť a nie je tu nikdy plno.

Ako vyzerá let z Varšavy do Chicaga (resp. kdekoľvek do USA)

Ekonomická trieda LOT Polish Airlines na linke z Varšavy do Chicaga je už na prvý pohľad veľmi príjemná. Sedenie 3-3-3 ti zabezpečí, že ak nie je preplnené lietadlo, môžeš sa cestou do Ameriky celkom fajn vyspať. Ak spať nevieš, môžeš si užiť zábavu s multimediálnym systémom či sledovať naživo a v 3D prebiehajúci let do USA.

Takmer všetky medzikontinentálne lety LOT Polish Airlines prevádzkuje Boeing 787 Dreamliner, najmodernejšie lietadlo na svete. Sú tu také milé detaily ako lepšie sedenie, krásne a príjemné nočné osvetlenie. Hneď ako nastúpiš do lietadla, privíta ťa otvorený priestor. Strop pripomína skôr strešné okná a všetko je doplnené o modré LED osvetlenie, ktoré napodobňuje oblohu. Aj preto sa v praxi používa názov Sky Interior.

Tento typ lietadla, Dreamliner, patrí medzi najkrajšie, je prehľadné a pohodlné. Celkovo je v ňom miest 252, z toho 18 pre business pasažierov, 21 sedadiel sa nachádza na Premium Economy a 213 miest je v ekonomickej triede. Spánok je v tomto lietadle tiež kvalitnejší kvôli nižšiemu tlaku. Práve preto, ak ťa počas letov zvykne bolieť hlava, odporúčame ti cestu Dreamlinerom.

Všetky sedadlá v Dreamlineroch LOT sú vybavené elektrickou zásuvkou, USB portom a individuálnym palubným zábavným systémom. Lietadlo má tiež stmievateľné okná na minimalizáciu jet-lag.

Pohodlie pasažierov na diaľkových trasách zaisťuje pohodlné sklopné sedadlo so 43 cm širokou základňou sedadla, nastaviteľnou opierkou hlavy na každom sedadle a príjemnou prikrývkou a vankúšom. Ak si zvyknutí na amenity kit (kozmetický balíček s drogériou), tu ho žiaľ v ekonomickej triede nedostaneš.

Na diaľkových letoch si môžeš vychutnať široký výber palubnej zábavy vrátane viac ako 100 filmov a televíznych seriálov (aj inšpirovaných krajinami, kam práve letíš).

Jedlo v ekonomickej triede LOT je veľmi chutné. Pozostáva z jedného veľkého hlavného menu a niekoľkých snackov. V prípade teplého jedla si môžeš vždy vybrať z dvoch možností jedálneho lístka a ak preferuješ vegeteriánsku stravu, nie je to vôbec problém. Na dlhších letoch ako je ten do USA dostaneš pred pristátím ďalšie jedlo alebo občerstvenie. Počas celého letu máš k dispozícii aj bezplatné nápoje: kávu, čaj, vodu, bublinkové nápoje a ovocné šťavy, ako aj biele a červené víno a pivo.

Základňa vo Varšave, Krakove a v Budapešti

Poľská metropola Varšava má mnohé priame linky do Ameriky – New York (JFK), Newark, Chicago, Miami a Los Angeles a lieta aj do Toronta. Tento rok sa k Varšave pridala tiež linka Krakov – Chicago.

Záverečné hodnotenie

LOT Polish Airlines ponúkajú veľmi zaujímavú alternatívu letov do USA. Ak sa ti napríklad nepodarí zohnať lacné priame spojenie z Viedne či Košíc, s poľskými aerolinkami môžeš často lietať cez Varšavu za Veľkú mláku výhodnejšie. Pre cestujúcich zo Stredného či Východného Slovenska môže byť zaujímavé lietať priamo aj z neďalekého Krakova. Zážitok na palube je vďaka Dreamlineru veľmi príjemný a považujeme ho za lepší štandard spomedzi konkurencie lietajúcej z Európy do USA.

LOT

Akciové letenky LOT do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore