Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mikuláš na Slovensku a vo svete. Aké tradície majú v zahraničí?

Mikuláš na Slovensku a vo svete. Aké tradície majú v zahraničí?

Mikulášska tradícia, kedy Mikuláš, čert a anjel obdarúvajú deti ešte pred Vianocami, je nám Slovákom dobre známa. Ako to je však v zahraničí? Majú aj inde takého Mikuláša ako na Slovensku? No majú, ale v trochu inej podobe alebo v iný čas.

Reklama

Na Slovensku a v ČR Mikuláš, v Poľsku Mikolaj – topánky všade

Na Slovensku sa Mikuláš oslavuje podobne ako v Čechách alebo v Poľsku. Je tiež odetý do biskupského rúcha a chodí 5. decembra. Zvykom je očistiť a pekne naleštiť čižmy (nejaké ťažšie topánky, do čižiem sa toho zmestí viac, než do však, že?) A večer ich pripraviť do okna. Ráno je v nich väčšinou príjemná nádielka sladkostí, ovocia a iných dobrôt a hovorí sa, že pre tých menej posušných aj nepríjemná nádielka v podobe uhlia.

V Poľsku navštevuje deti Mikolaj v noci z 5. na 6. decembra a darčeky im tiež schováva do pripravených topánok. Poslušné deti dostávajú ovocie a sladkosti, a neposlušné dostanú do topánky paličku, aby vedeli, čo im prípadne hrozí, keď budú ďalej neposlušné. Mikolaja niekedy sprevádza aj tzv. snehová vločka.

Holandsko – Sinterklaas na bielom koni

Ak to neviete, tak Mikuláš (po holandsky Sinterklaas) žije vyše roka v Španielsku. A keď príde jeho čas, nasadne so svojím pomocníkom, Čiernym Petrom, na loď a vyplavia sa smerom do Holandska, aby tam odmenili dobré deti a pokarhali tie neposlušné. Sinterklaas pripláva parníkom prvú sobotu po 11. novembri.

Táto tradícia pochádza z 19. storočia, kedy sa jednalo o nutnú cestu z dôvodu obstarania pomarančov a granátových jabĺk. Piateho decembra pripravia deti svoje topánky ku komínu, do ktorých často dávajú mrkvu alebo seno pre Sinterklaasove kone, ktorý sa podľa povesti pohybuje nad komínmi domov.

Mikuláš v Nemecku: Knecht Ruprecht a Krampus

V Nemecku sa toho od našej podoby Mikuláša tiež veľa nelíši. Len miesto čerta chodí s Mikulášom Knecht Ruprecht. Je to chlapík s bujnou bradou, často tmavou pleťou, ako od uhlia, ovešaný reťazami, kožušinami a metlami. V rôznych regiónoch ale môžeme nájsť inú podobu aj sprevádzajúce postavy. Anjel tu ale nechodí vôbec. Mimochodom podobná postava chodí s Mikulášom aj vo Švajčiarsku, volá sa Schmutzli a Mikuláš je Samichlaus.

V niektorých krajinách, napríklad v Bavorsku, sa k Mikulášovi pridáva aj Krampus, ktorý je pravým ekvivalentom čerta. Nutné dodať, že Krampus nie je bytosťou pre slabé povahy. Naši charizmatickí fešáckí čerti, čo sú proste elegáni a starajú sa o rovnováhu dobra a zla, sú proti týmto hotové dobráčiská. Tieto bytosti z pekiel by ste stretnúť nechceli.

V Rakúsku chodí Mikuláš, anjel a krampus

V Rakúsku už spoločne s Mikulášom a anjelom chodí aj krampus – nosí so sebou veľkú knihu, kam si zapisuje, ktoré deti sú neposlušné, a ktoré dobré. Niekedy chodia spoločne v sprievode tzv. Guatseltrager, takého starčeka, ktorý nosí dobroty v košíku.

Mimo toho väčšina rakúskych detí i dospelých dáva pred dvere vysoké topánky a dúfa, že sa do rána naplnia ovocím, sladkosťami alebo orieškami (podobne ako u nás).

Táto tradícia sa ako kuriozitka dostáva aj do Čiech. Sprievod desivých čertov sme mohli minulé roky vidieť napríklad v Brne, Ústí nad Labem alebo v Plzni.

Belgicko má Mikuláša a Čierneho Petra

Belgické deti sa tešia na Mikuláša, ktorý im dáva darčeky 6. decembra. V Belgicku oslavujú Vianoce Flámi aj Valóni, obe skupiny obyvateľstva majú Mikuláša a obe sa na neho tešia. Hlavne potom flámske deti, ku ktorým prichádza, rovnako ako v Holandsku, Mikuláš s čiernym Petrom.

Čierny Peter v Belgicku zosobňuje sluhu, ktorý podľa legendy priplával na lodi sa svätým Mikulášom zo Španielska. Nie je to teda obdoba nášho čerta a žiadne deti z neho strach nemajú. Skôr sa tešia, čo im na Mikulášov pokyn podá. Mikuláš nosí veľké darčeky, pokojne aj bicykel alebo bábiky s celou výbavičkou, na Vianoce potom deti dostávajú menšie darčeky a sladkosti.

USA majú proste len Santu Clausa

V Spojených štátoch sa z Mikuláša zrodil Santa Claus a nosí darčeky až počas Vianoc. S Mikulášom teda u amerických detí asi nepochodíte – teda môžete to skúsiť, ale nebudú ho poznať. Meno vzniklo skomolením holandského mená Sinterklaas, ktoré je skratkou pomenovanie svätého Mikuláša Sint Nicolaas.

Pôvodne bol zobrazovaný podobne ako náš Mikuláš – v biskupskom rúchu. Jeho súčasnej podobe prispel ruský dedo Mráz, ale hlavne reklama na Coca-colu, ktorej vyobrazenie Santa Clausa v 30. rokoch prakticky zľudoveli a táto podoba je populárna dodnes.

Fínsko má Joulupukkiho

Podľa fínskych povestí žije na úpätí hory Korvatunturi Joulupukki, akási obdoba Santa Clausa. Schováva tu všetky lístočky od detí s ich prosbami. O balenie darčekov sa tu starajú škriatkovia a vozia ich saňami so sobím záprahom.

Názov Korvatunturi je zložený z dvoch fínskych slov: Korv (ucho) a Tunturi (hora). Tá totiž svojimi tromi výbežkami pripomína tvarom ucho, alebo uši. Vďaka tomu Joulupukki podľa povesti počuje všetky želania, ktoré deti po celom svete vyslovia.

Zdroj foto: Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore