Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

100 najkrajších miest Nemecka, ktoré vám vyrazia dych

100 najkrajších miest Nemecka, ktoré vám vyrazia dych

Nemecko je plné skvelých miest a najradšej na nich máme, že každé je úplne iné. Romantické zámky, industriálne pamiatky, tajomné parky a záhrady, divoká a nedotknutá príroda. Nemecko má niečo pre každého. Toto je našich 50 najobľúbenejších miest, ktoré odporúčame každému:

Reklama

Obsah článku

1. Kúpele v Baden-Baden

Baden-Baden je kúpeľné mestečko s príjemnou atmosférou. Priaznivý účinok termálnej vody bol známy už v rímskych časoch, neskôr sa minerálne pramene používali aj na obranu proti moru. Kúpele Baden Baden sú v súčasnosti jedny z najvýznamnejších a najnavštevovanejších kúpeľných miest v Európe.

Kúpele Baden-Baden, Nemecko

Kúpele Baden-Baden, Nemecko

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

2. Eltville

Eltville, Nemecko

Eltville, Nemecko

Eltville je najväčšie mesto v Rheingau. Niektoré z najznámejších nemeckých viníc (Steinberg, Rauenthaler Baiken, Erbacher Marcobrunn) sa nachádzajú práve v tomto nemeckom meste.

zdroj: Stiftung Kloster Eberbach / SH Fotodesign

3. Najdlhší hrad Burghausen

Burghausen so svojou dĺžkou 1 kilometer drží rekord ako najdlhší hradný objekt v Európe. Každý rok počas druhého júlového víkendu tu môžete zažiť ochutnávku toho, aký bol život na zámku v stredoveku na festivale na hrade.

Burghausen, Nemecko

Burghausen, Nemecko

zdroj: Burghauser Touristik GmbH

4. Coburg

Nemecké korene britskej kráľovskej rodiny sú pevne zakotvené v lete roku 1836. V tom roku sa 17-ročná Victoria zamilovala do Alberta Saxe-Coburga a Gothu počas návštevy a tak začal jeden z najslávnejších kráľovských milostných príbehov všetkých čias. Mali spolu deväť detí, ktorých potomkovia stále sedia na trónoch Európy ešte dnes.

Coburg hrad

Coburg hrad

zdroj: DZT / Christof Herdt

5. Drevené domy v Hann. Münden

Impozantné bohatstvo vyše 700 drevených domov zo 6. storočia robí z mesta Hann. Münden architektonický skvost porovnateľný so zvyškom Európy. Návštevníci mesta sa často stretnú s postavou doktora Eisenbarta. Tento džentlmen bol slávnym lekárom v 17. a 18. storočí, hoci svoje zručnosti sa naučil od švagra, a tak bol považovaný za šarlatána.

Hann. Münden

Hann. Münden

zdroj: Erlebnisregion Hann. Münden e.V. / Astrid Burkhardt

6. Lübeck a marcipán

Je vôbec možné navštíviť Lübeck bez vyskúšania miestneho marcipánu? Presné počiatky sú nejasné, ale najpopulárnejší príbeh začína hladomorom v Lübecku v roku 1407. Mestské sklady boli plné a obsahovali iba mandle a cukor a nie múku, ktorú pekári potrebovali na výrobu chleba. Aby sa zachránili obyvatelia mesta pred hladovaním, pokúšali sa namiesto toho piecť pomocou mandlí a cukru a tak vznikla miestna pochúťka.

Lübeck

Lübeck

zdroj: LTM / Dreisbach

7. Najväčšia zbierka porcelánu v Meissene

Hrad Albrechtsburg sa týči vysoko nad mestom. Práve tu kráľ Augustus, posadnutý bohatstvom, uzamkol asistenta Johanna Friedricha Böttgera, ktorý sa chválil tým, že je schopný vyrobiť zlato. Skutočné zlato síce nikdy nevyrobil, ale Böttger objavil vzorec na výrobu bieleho zlata (porcelánu) v roku 1708. Toto mesto Meissen preslávilo a položilo základy najstaršej porcelánovej manufaktúry v Európe.

zbierka porcelánu v Meissene

zbierka porcelánu v Meissene

zdroj: Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH

8. Ulm

Ulm

Ulm

Mesto založené okolo roku 850 je bohaté na históriu a tradície ako bývalé cisárske mesto. Dnes je hospodárskym centrom vďaka rôznorodému priemyslu a je sídlom Univerzity v Ulme. Medzinárodne je Ulm primárne známy tým, že má kostol s najvyššou vežou na svete (161,53 m) a je rodiskom Alberta Einsteina.

zdroj: Ulm / Neu-Ulm Touristik GmbH

9. Kúpele vo Wiesbaden

Hovorí sa, že kone, na ktorých jazdili Rimania, boli prvými návštevníkmi kúpeľov Wiesbaden. Rimania prevážali zvieratá z Mainzu na druhú stranu Rýna na plti, aby sa mohli pásť. Tie sa však radšej kúpali v záplavových oblastiach Rýna. Keď ich ľudia napodobňovali, objavili pri tom teplú minerálnu vodu, a tak tu Rimania založili svoje kúpeľné stredisko. Dnes sa môžete rozmaznávať v 15 rôznych termálnych a minerálnych prameňoch v jednom z najstarších kúpeľných stredísk v Európe.

Kúpele vo Wiesbaden

Kúpele vo Wiesbaden

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

10. Renesancia v Neuburgu

Duch renesancie v tomto meste ovplyvnil politiku, ekonómiu, umenie aj architektúru. V dôsledku toho boli od roku 1522 postavené architektonické skvosty vrátane hradu a jeho kaplnky, dvorného kostola a poľovníckej chaty Grünau. V súčasnosti sa v zámku nachádza Štátna galéria flámskej barokovej maľby, kde návštevníci môžu obdivovať diela Petra Paula Rubensa, van Dycka, Teniersa, Brueghela a mnohých ďalších.

Neuburg, najkrajšie miesta v Nemecku

Neuburg, najkrajšie miesta v Nemecku

zdroj: DZT / Photodesigner Mark Wohlrab

11. Móda a kultúra v Düsseldorfe

O Düsseldorfe sa hovorí, že je nemeckým centrom módy. Do mesta každý rok prichádzajú známi svetoví návrhári a návštevníci si užívajú nákupy či už na známej Königsallee alebo v starom meste. Okrem módy ponúka Düsseldorf aj kultúrne vyžitie. Plné bývajú divadlá, koncertné sály aj galérie.

Düsseldorf most, západ slnka

Düsseldorf most, západ slnka

zdroj: Sabine Lubenow / Lookphotos

12. Mesto hudby Lipsko

Lipsko a hudba jednoducho idú dokopy. Z mesta pochádzajú známe osobnosti klasickej hudby ako napríklad Johann Sebastian Bach, Richard Wagner alebo Felix Mendelssohn Bartholdy. V meste sa nachádza aj dom opery, jeden z najstarších hudobných divadiel v Európe, koncertná sieň Gewandhaus či Múzeum hudobných nástrojov, ktoré vlastní jednu z najlepších zbierok svojho druhu.

Lipsko, mesto hudby

Lipsko, mesto hudby

zdroj: LeipzigLTM – Leipzig Tourismus und Marketing GmbH / Gunter Binsack

13. Umelecké galérie vo Frankfurte

Frankfurt má skvelú sieť múzeí, od Städel Institute of Art s mestskou galériou, ktorá je jednou z najvýznamnejších umeleckých galérií v celej krajine až po filmové múzeum, múzeum architektúry a niekoľko menších a netradičných galérií v okolí katedrály.

Frankfurt, najkrajšie mestá Nemecko

Frankfurt, najkrajšie mestá Nemecko

zdroj: Michael Zegers / Lookphotos

14. Múzeum Mercedes-Benz v Stuttgarte

Stuttgart priam žije automobilovou históriou. Múzeum Mercedes-Benz je jedinečné svetové múzeum, v ktorom nájdete kompletnú históriu automobilového priemyslu. Múzeum má zaujímavý futuristický dizajn a vo vnútri nájdete až 160 automobilových skvostov. Každoročne sa tu koná aj Retro Classics, obľúbená automobilová show pre milovníkov klasických áut.

Stuttgart, múzeum automobilov

Stuttgart, múzeum automobilov

zdroj: DZT / Leungmo

15. Palác Sanssouci v Postupime

Postupim je hlavné mesto nemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko vo východnej časti Nemecka. Známy je najmä pre svoje nádherné paláce a parky, ktoré siahajú až do doby, keď boli bývalým kráľovským sídlom Pruska. V meste sa nachádza množstvo unikátnych kultúrnych pamiatok, jednou z nich je aj zámok Sanssouci, ktorý je najväčšou nemeckou pamiatkou zapísanou na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Postupim, najkrajšie miesta Nemecko

Postupim, najkrajšie miesta Nemecko

zdroj: DZT / Florian Trykowski

16. Vinárska oblasť Würzburg

Jedno z bavorských veľkomiest sa rozprestiera na brehu rieky Main uprostred idylických viníc. Už to je nepochybne jeden z dôvodov na návštevu! Miestne víno je podávané vo fľašiach Bocksbeutel, ktorého charakteristický sploštený kruhový tvar sa stal ochrannou známkou pre celý región. Po celom meste sa nachádzajú malebné krčmy a tradičné vinárne, ktoré ponúkajú miestnu kuchyňu, ale aj špičkové medzinárodné jedlá.

Vinárska oblasť Würzburg

Vinárska oblasť Würzburg

zdroj: DZT / Jens Wegener

17. Prehliadka námorných lodí v Rostocku

Rostock je dôležitým námorným prístavom a známy najmä pre najväčšiu prehliadku námorných lodí na svete Hanse Sail, ktorá sa tu organizuje každý rok v lete a pritiahne stovky plachetníc a milión návštevníkov.

Prehliadka námorných lodí v Rostocku

Prehliadka námorných lodí v Rostocku

zdroj: Lutz Zimmermann

18. ZOOM World of Adventure v Gelsenkirchene

Vydajte sa na expedíciu po Aljaške, Afrike a Ázii za jeden deň. V aljašskej zóne prejdete cez kopce a jazerá, v africkom safari uvidíte levy, žirafy či nosorožce, v exotickej Ázii si môžete prezrieť raj džungle a zóna Grimberger Hof ponúka detskú zoo s poníkmi, ako aj pivnú záhradu či detské ihrisko.

Gelsenkirchen Zoo

Gelsenkirchen Zoo

zdroj: Zoom Erlebniswelt

19. Rezervácia Bliesgau

Biosférická rezervácia UNESCO Bliesgau je známa pre svoje pralesy, krásne riečne lúky a bukové lesy, ako aj ako biotop pre vzácne druhy zvierat. Oblasť môžete ľahko prejsť na bicykli, pešo alebo dokonca v kočiari ťahanom koňmi. Zaujímavosťou je, že táto rezervácia je domovom pre sárske sovy, ktoré sú ohrozeným druhom.

pralesy Bliesgau

pralesy Bliesgau

zdroj: DZT / Günter Standl

20. Národný park Berchtesgaden

Úchvatné horské scenérie, malebné jazerá a krásne zelené lesy sú charakteristickým znakom národného parku Berchtesgaden, jednej z najstarších chránených oblastí v Alpách. Park sa nachádza v južnom Bavorsku a je skutočným rajom pre aktívnych dovolenkárov.

Národný park Berchtesgaden

Národný park Berchtesgaden

zdroj: DZT / Deutschland abgelichtet Medienproduktion

21. Vodné športy v Národnom parku Kellerwald-Edersee

Národný park Kellerwald-Edersee s jazerom, krásnou horskou scenériou a starými bukovými lesmi, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO, je ideálnym miestom pre milovníkov vodných športov a milovníkov prírody. Krištáľovo čisté vody jazera Edersee ponúkajú plavcom krásne pláže, aktívnejší dovolenkári môžu skúsiť windsurfing.

Národný park Kellerwald-Edersee

Národný park Kellerwald-Edersee

zdroj: DZT / Camping- und Ferienpark Teichmann

22. Prírodný park Barnim

Prírodný park Barnim je vďaka svojim idylickým jazerám, neskrotným riekam a lesom prírodným klenotom. Park o rozlohe 750 štvorcových kilometrov neďaleko Berlína je ako dobrodružné ihrisko pre chodcov a milovníkov prírody. Dobre udržiavané chodníky vás zavedú cez krásne scenérie, vyskúšať môžete aj bicykel.

Prírodný park Barnim

Prírodný park Barnim

zdroj: Naturpark Barnim / Frank Liebke

23. Skyline Park v Bavorsku

Zábavný park v Bad Wörishofen v Bavorsku má 20 hektárov a ponúka viac ako 60 atrakcií a tak zabaví malých aj veľkých na niekoľko hodín! Obľúbenou atrakciou je Sky Rafting, jazda na divokej vode. Ochladiť sa tiež môžete v bazéne s tobogánmi alebo si ísť zajazdiť na motokáry.

Skyline Park Bavorsko

Skyline Park Bavorsko

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

24. Zábavný park Europa-Park v Rust

Europa-Park sa nachádza v juhozápadnom Nemecku medzi mestami Freiburg a Offenburg a je najväčším zábavným parkom v nemecky hovoriacich krajinách a jedným z mála, ktorý je otvorený aj v zime. V parku nájdete zábavu pre celú rodinu – od adrenalínových jázd, krásnych parkov až po detské divadlo a 4D kino.

Europa-Park v Rust

Europa-Park v Rust

zdroj: Europa-Park

25. Zámok Trendelburg

Zámok Trendelburg je zachovalý hrad pri nemeckom meste Trendelburg. V zámku sa nachádza hotel s reštauráciou a od roku 1996 patrí zámok k súkromným hotelom. Zámocké nádvorie bolo v roku 2012 zrekonštruované a je prístupné verejnosti. Vo veži zámku sa dá navštíviť pivnica a mučiareň.

Zámok Trendelburg

Zámok Trendelburg

zdroj: Hotel Burg Trendelburg / Hubert Kirchhof

26. Buttenheim

Buttenheim je nemecké mesto v okrese Bamberg v údolí Regnitz. Toto malé mestečko je rodiskom Leviho Straussa, vynálezcu známych modrých džínsov, ktorý emigroval z Nemecka do Spojených štátov v roku 1847. V meste môžete navštíviť aj dom, kde sa narodil – v súčasnosti slúži ako múzeum.

zdroj: DZT / Florian Trykowski

27. Erfurt

Erfurt leží 100 km juhozápadne od Lipska. Staré mesto Erfurtu je jedným z najzachovalejších stredovekých mestských centier v Nemecku. Medzi turistické atrakcie patrí most Krämerbrücke. Zaujímavosťou je, že na univerzite v Erfurte študoval právo a filozofiu Martin Luther.

zdroj: DZT / Andreas Strauß

28. Veterný mlyn v meste Ahrenshoop

Ahrenshoop je obec v okrese Vorpommern-Rügen. Kedysi malá rybárska dedina, dnes známa najmä pre svoju turistiku a ako rekreačné stredisko. Ahrenshoop je tiež známy ako umelecké miesto, obľúbené najmä pre umelcov či celebrity.

zdroj: DZT / Francois Thierens

29. Univerzitné mesto Augsburg

Augsburg je mesto na juhu Nemecka. Je to univerzitné mesto a tretie najväčšie mesto v Bavorsku (po Mníchove a Norimbergu).
Augsburg je zároveň tretím najstarším mestom Nemecka.

zdroj: Regio Augsburg Tourismus GmbH / Norbert Liesz

30. Heppenheim

Mesto leží v oblasti viníc pod stredovekým hradom Starkenburg. Mesto má množstvo kultúrnych pamiatok, nachádza sa tu trhovisko s radnicou, drevenými domami či kostol sv. Petra.

zdroj: Deutsches Weininstitut GmbH

31. Lindau

Toto nemecké mesto sa nachádza na východnej strane Bodamského jazera. Erb mesta Lindau je lipový strom s odkazom na predpokladaný pôvod mena mesta (Linde znamená lipa v nemčine). Vďaka svojej výbornej polohe pri jazere mesto každoročne hostí množstvo festivalov a podujatí, a to najmä v lete.

zdroj: DZT / Axel Brunst

32. Zámok Klosterburg

Klosterburg je zachovaný hrad a kláštor v Bavorsku. Hrad bol v rokoch 1098 až 1103 premenený na benediktínsky kláštor. V 14. storočí bola postavená nová hradná veža. 1556 ukončilo používanie už rozpadajúceho sa kláštora ako benediktínskeho opátstva. Do roku 1803 bol areál sídlom jezuitskej rezidencie neskôr používané ako gymnázium.

zdroj: DZT / Deutschland abgelichtet Medienproduktion

33. Monschau

Monschau je malé mesto v regióne Eifel v západnom Nemecku. Monschau láka mnoho návštevníkov najmä svojimi malebnými výhľadmi a krásnymi domami v tudorovskom štýle s kaviarňami, reštauráciami či obchodmi so suvenírmi.

zdroj: DZT / Stijn Van Hulle

34. Naumburg

Naumburg je mesto v strednom Nemecku. V meste sa nachádza katedrála, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Štyri veže tvoria súčasť románskej stavby katedrály, aj keď časti horných poschodí a dóm pochádzajú z novších štýlových období.

zdroj: Deutsches Weininstitut

35. Neumarkt in der Oberpfalz

S počtom obyvateľov okolo 40 000 je Neumarkt sídlom rôznych projektov a pôsobí ako hospodárske a kultúrne centrum západného Horného Falcka. V meste sa nachádza pivovar Lammsbräu. V stredoveku bol Neumarkt aspoň trikrát obeťou katastroficky ničivých požiarov.

zdroj: FrankenTourismus / Andreas Hub

36. Nördlingen

Nördlingen bolo miestom dvoch bitiek počas Tridsaťročnej vojny, ktorá sa konala v rokoch 1618 až 1648. Dnes je to jedno z troch miest v Nemecku, ktoré má stále úplne neporušené mestské hradby. Ďalšou atrakciou v meste je 90-metrová veža kostola sv. Juraja. Nördlingen je tiež známy pre Scharlachrennen, jazdecký turnaj, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1463.

zdroj: Touristik-Arbeitsgemeinschaft GbR

37. Goslar

Goslar je historické mesto v Dolnom Sasku v Nemecku. Staré mesto a bane Rammelsberg sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hlavným mestským divadlom je Divadlo Odeon, ktoré bolo nedávno zrekonštruované.

zdroj: Stefan Schiefer

38. Regensburg

Regensburg je mesto v juhovýchodnom Nemecku, na sútoku riek Dunaj, Naab a Regen. S viac ako 150 000 obyvateľmi je Regensburg štvrtým najväčším mestom v Bavorsku. Stredoveké centrum mesta je zapísané aj na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Regensburg patril v roku 2014 medzi najvýznamnejšie pamiatky a turistické atrakcie v Nemecku.

zdroj: DZT / Florian Trykowski

39. Torgau

Torgau je mesto na brehu rieky Labe. Mimo Nemecka je mesto známe ako miesto, kde sa v roku 1945 prvýkrát stretli USA a sovietske sily na konci druhej svetovej vojny. K pamiatkam patrí historické centrum mesta či pivovarské múzeum.

zdroj: DZT / Christof Herdt

40. Saarbrücken

Saarbrücken vznikol v roku 1909 zlúčením troch miest a v súčasnosti je hlavné a najväčšie mesto štátu Sársko. Hlavnými historickými pamiatkami v meste sú kamenný most, gotický kostol sv. Arroka a hrad Saarbrücken, ktorý pochádza z 18. storočia.

zdroj: DZT / Hans Peter Merten

41. Prístavné mesto Wismar

Wismar je prístavné mesto v severnom Nemecku pri Baltskom mori. Wismar bol zahrnutý do Zoznam svetového dedičstva UNESCO od roku 2002 spolu s historickým jadrom mesta Stralsund. V centre starého mesta je obrovské námestie Market Place, jedno z najväčších v severnom Nemecku.

zdroj: Lookphotos / Günther Bayerl

42. Bacharach

Pôvodný názov Baccaracus poukazuje na keltské začiatky. Nad mestom sa tiahne hrad Stahleck, dnes ubytovňa pre mládež. Po celom meste sa nachádzajú drevené domy, ktoré ohraničujú mesto spolu s mestskou hradbou pozdĺž rieky Rýn.

zdroj: Lookphotos / Günther Bayerl

43. Mesto vedy Darmstadt

Darmstadt má oficiálny titul „Mesto vedy“, pretože je hlavným centrom vedeckých inštitúcií, univerzít a spoločností špičkových technológií. Darmstadt je tiež sídlom najstaršej farmaceutickej spoločnosti na svete, spoločnosti Merck, ktorá je najväčším zamestnávateľom v meste.

zdroj: Wissenschafts- und Kongresszentrum Darmstadt GmbH & Co. KG / Holger Ullmann

44. Koblenz

Koblenz je nemecké mesto nachádzajúce sa na oboch brehoch Rýna. V staršej časti Koblenzu stojí niekoľko budov, ktoré majú historický význam. Jednou z nich je bazilika sv. Castora so štyrmi vežami.

zdroj: GDKE / Ulrich Pfeuffer

45. Stralsund

Mesto je od roku 2011 hlavným mestom okresu Vorpommern-Rügen, v 19. storočí sa stala súčasťou Pruska a Nemecka. Od roku 2002 je staré mesto Stralsund zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hlavnými priemyselnými odvetviami v Stralsunde sú rybolov a strojárstvo.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

46. Hrad Wartburg v Eisenachu

Významným odvetvím mesta Eisenach je výroba automobilov. Mesto je tiež známe tým, že sa tu v roku 1685 narodil Johann Sebastian Bach. Hlavnou atrakciou mesta je hrad Wartburg, pôvodne postavený v stredoveku. Od roku 1999 je hrad zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

zdroj: DZT / Christof Herdt

47. Zámok Braunfels

Zámok sa nachádza v rovnomennom nemeckom meste. Umelecké diela v zámku zahŕňajú diela holandských majstrov, medzi nimi van Eyck, diela rodiny maliarov Hesenska Tischbeina aj oltár Altenberg.

zdroj: Braunfelser Kur GmbH / Oliver Stiehler

48. Westerhever

Westerhever leží na severozápadnom cípe polostrova Eiderstedt. Maják Westerheversand je hlavnou pamiatkou na polostrove a je obklopený soľnými baňami. Mesto každoročne láka až 80 000 návštevníkov.

zdroj: Majer Media / Kuczynski Lukasz

49. Prírodný geopark TERRA.vita

Či už ste cyklista alebo turista, milovník kultúry alebo nadšenec geológie, alebo či práve hľadáte relax, prírodný park TERRA.vita a Geopark majú pre každého niečo. V oblasti s rozlohou 1 500 km² nájdete širokú škálu aktivít. V roku 2001 sa TERRA.vita na základe svojej podrobnej geologickej mozaiky stala prvou prírodnou rezerváciou v Nemecku, ktorá bola označená za geopark.

zdroj: DZT / Andrzej Budnik

50. Hrad Eltz

Tento stredoveký hrad sa nachádza v kopcoch nad riekou Moselle. Stále je vo vlastníctve tej istej rodiny (rodina Eltzovcov), ktorá tu žila už v 12. storočí, pred 33 generáciami. Hrad Bürresheim, hrad Eltz a hrad Lissingen sú jedinými hradmi na ľavom brehu Rýna, ktoré nikdy neboli zničené.

zdroj: DZT / Florian Trykowski

51. Zámok Neuschwanstein

Tento zámok je bez pochýb najfotografovanejším zámkom v celom Nemecku. Nachádza sa v Bavorsku a vyniká svojou romantickou architektúrou a aj tragickým príbehom jeho pôvodného majiteľa Ludwiga II.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

52. Bodamské jazero

Jazero patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO hlavne vďaka svojej prírode a pamiatkam v tesnej blízkosti. Vďaka teplému prúdeniu vzduchu (nazýva sa fén) tu nájdete dokonca aj v zime rozkvitnuté kvety alebo palmy.

zdroj: DZT / Maren Krings

53. Berlín

V Berlíne nájdete najstaršiu Zoo v Nemecku, ktorá je zároveň domovom pre takmer 20 tisíc zvierat. Navštívte obľúbené slony, žirafy, gorily a dokonca aj jedinú Pandu veľkú v Nemecku.

zdroj: GNTB / Zoom Erlebniswelt

54. Europa-Park

Milovníci adrenalínu, majte sa na pozore! Vychutnajte si zbesilú jazdu na horskej dráhe Silver Star, ktorá sa valí rýchlosťou až 130 km/h a dosiahnete preťaženie 4G. Alebo si vyberiete horskú dráhu so zrýchlením z 0 na 100 za 2,5 sekundy? Pecka!

zdroj: GNTB / Europa-Park

55. Zámok Heidelberg

Nádherný zámok, ktorý láka každoročne milióny turistov z celej Európy a aj zo sveta už od 19. storočia, je synonymom romantizmu. Bol postavený v hlbokom zelenom lese nad mestom a robí panorámu Heidelbergu nezameniteľnou.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

56. Drážďany

Ak hľadáte mesto nabité energiou, históriou a kultúrou, zamierte do Drážďan. Pri prechádzke historickým centrom si vychutnáte nielen staré kamenné ulice a oddych na nábreží, ale aj známe pamiatky, medzi ktoré patrí najmä palác Zwinger a opera.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

57. Kolín

Nič nie je pre toto mesto viac typickejšie ako majestátna katedrála pri rieke Rýn, ktorá formuje panorámu mesta už od roku 1248. Bola postavená v gotickom štýle a do roku 1880 bola dokonca najvyššou stavbou na svete!

zdroj: LOOK / Günther Bayerl

58. Ostrov Rügen

Tento najväčší nemecký ostrov ponúka všetko pre dokonalú dovolenku – pláže pri Baltickom mori všade, kam sa len pozriete, čistú prírodu a luxusné hotelové rezorty. Je to jednoducho sen uprostred Baltického mora.

zdroj: LOOK / Günther Bayerl

59. Brandenburská brána

Asi najznámejšiu pamiatku celého Nemecka nájdete na Parížskom námestí v Berlíne. Bola postavená ešte v 18. storočí a dnes je symbolom znovuzjednotenia krajiny. Všimnite si aj mohutnú kvadrigu na vrchole brány s bohyňou víťazstva, ktorá pevne riadi štvorzáprah.

zdroj: GNTB / Florian Trykowski

60. Filharmónia na Labe

Nedávno otvorená Elbphilharmonie v Hamburgu púta nielen svojimi vynikajúcimi akustickými schopnosťami, ale aj netradičnou architektúrou. Postavili ju na streche starého skladu, je vysoká 108 metrov a jej strecha pripomína rozbúrenú vodu rieky Labe.

zdroj: fotolia / powell83

61. Ostrov Múzeí

V srdci Berlína nájdete poklad v podobe ostrova múzeí, ktorý sa dostal na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pre silný kultúrny zážitok ho radi navštevujú nielen turisti, ale aj samotní domáci.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

62. Oktoberfest

Mníchov je hlavným mestom piva a Oktoberfest je jeho oslava. Pôvodne však išlo len o oslavu kráľovskej svadby v roku 1810, no odvtedy sa tu pravidelne stretávajú milovníci piva z celého sveta, aby si vymenili nové skúsenosti a zabavili sa.

zdroj: DZT / Knut Pflaumer

63. Berlínsky múr

Múr, ktorý dlhých 28 rokov rozdeľoval mesto na dva rozličné svety a robil z ľudí cudzincov. Neslávne známy Berlínsky múr je už minulosťou, no stále natrafíte na jeho pozostatky roztrúsené  po celom meste.

zdroj: visitBerlin / Philip Koschel

65. Národný park Hainich

V srdci Nemecka sa stretáva história tvárou v tvár s prírodou. To, čo bolo kedysi výlučne vojenskou zónou, je dnes rozlohou jeden z najväčších listnatých lesov v Európe. A čo je bomba, môžete sa dokonca prejsť v korunách stromov!

zdroj: Nationalpark Hainich / Thomas Stephan

66. Reichstag

Navštívte miesto, kde sa robia ťažké rozhodnutia o budúcnosti krajiny a jej občanov. Reichstag, alebo aj Ríšsky snem, je známy najmä svojou sklenenou kopulou, na ktorej vrchol sa dostanete točitou špirálou. Ide pritom o veľmi moderný architektonický prvok, pôvodná strecha budovy bola zničená pri požiari v roku 1933.

zdroje: DZT / Rainer Martini

67.  Ostrov Sylt

Ostrov Sylt, nazývaný aj kráľovná Severného mora, je obľúbený pre výborné jedlo a bohaté športové vyžitie. Nájdete tu aj vyše 40 kilometrov piesočnatých pláží a rezorty s vynikajúcimi službami wellness.

zdroje: iStock / Tobias Helbig

68. Wieskirche Pilgrimage

Pútnicky kostol vo Wies sa nachádza hneď po Alpami na juhu krajiny a je považované za jednu z najlepších rokokových stavieb. Takmer milión ľudí sem zavíta každý rok, nielen kvôli svojmu duchovnému posolstvu, ale aj vďaka svojej vysokej architektonickej hodnote.

zdroj: GNTB / Florian Trykowski

69. Katedrála v Aachene

V Aachene nájdete katedrálu, ktorá bola ako prvá v Nemecku zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Bola postavená v rokoch 790 až 800 a patrí medzi najcennejšie  architektonické diela v Europe. Dlhých 600 rokov tu boli korunovaní dokonca aj nemeckí panovníci.

zdroj: GNTB / Travel Collection

70. Anglická záhrada v Mníchove

Aj v tak veľkom meste ako je Mníchov si dokážete oddýchnuť od celého sveta. V parku sa nebudete nudiť ani v treskúcej zime. Nájdete tu známu čínsku pagodu s jej známou čínskou záhradou.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

71. Brémy

V Brémach nájdete jednu z najkrajších radníc v celom Nemecku. Jej výnimočná fasáda je dokonalým príkladom renesancie typickej pre sever krajiny. Pred ňou stojí Rolandova socha, nazývaná aj „socha slobody“, ktorá pripomína hrdosť miestnych na svoje mesto, slobodu a suverenitu.

zdroj: LOOK / Günther Bayerl

72. Katedrála v Speyeri

V nenápadnom nemeckom meste Speyer nájdete impozantnú katedrálu, ktorú už v roku 1030 stavali ako najväčšiu v západnom svete. Nájdete tu aj kryptu, ktorá reflektuje silu ducha tohto miesta a predstavovala cisársku moc.

zdroj: DZT / Karl Hoffmann

73. Nemecký kút

Deutches Eck je vlastne výbežok pevniny a nájdete ho na sútoku riek Rýna a Mosely. Svoje zvláštne meno získal od nemeckého rádu rytierov a bol tu postavený aj pomník cisárovi Wilhelmovi I., ktorý pripomínal zjednotenie Nemeckej ríše. Ročne navštívi toto miesto viac ako 2 milióny návštevníkov.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

74. Národný park Harz

Ak milujete prechádzky do prírody, túry a hlavne aktívny odpočinok, vydajte sa do Národného parku Harz. Cez leto spoznávajte príbehy o bosorkách v okolitých lesoch a cez zimu si zase dobre zalyžujte.

zdroj: TMN / Christian Wiesel

75. Zámok Hohenzollern

Tento neo-gotický zámok na kopci vás privíta s niekoľkými vežami a menšími vežičkami, ktoré vytvárajú dojem rozprávky. Okrem nádherných výhľadov do doliny pod vami sa tešte na záhady, ktoré sú so zámkom spojené.

zdroj: DZT / Florian Trykowski

76. Rothenburg ob der Tauber

Ak sa chcete cítiť ako v stredovekej rozprávke, navštívte mestečko Rotherburg ob der Tauber. Nádherné domčeky kam sa len pozriete a úžasný šmrnc neunikli ani oku filmárov – natáčali sa tu scény z posledných dvoch dielov Harryho Pottera.

zdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. / Francesco Carovillano

77. Waddensee

Waddensee je unikátne pobrežie Severného mora zapísané aj v zozname UNESCO. Odliv a príliv mení toto miesto behom pár hodín na nepoznanie a vy sa môžete kochať plytčinami, bazénikmi, vyplavenými mušľami či hniezdiacim vtáctvom.

zdroj: Landesbetrieb für Küstenschutz, Nationalpark u. Meeresschutz S-H / Martin Stock

78. Hrad Cochem

Ak patríte medzi milovníkov stredovekých hradov, ten v nemeckom meste Cochem si nemôžete nechať ujsť. Pikoškou je, že v minulosti bol dobytý a vypálený vojskami Ľudovíta XIV. prezývaného aj Kráľ Slnko.

zdroj: Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH /Dominik Ketz

79. Bamberg

Toto mestečko s nádherným historickým centrom, ktoré patrí na zoznam pamiatok UNESCO, na vás zanechá dojem, že tu zastal čas. Bamberg, ktorý je necelú hodinu cesty od Norimbergu, je často označovaný ako Mekka piva. Je tu už deväť pivovarov a najznámejší zlatý mok má údenú príchuť.

zdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. / Florian Trykowski

80. Saské Švajčiarsko

Národný park Saské Švajčiarsko sa nachádza zhruba medzi Drážďanami a Prahou, neďaleko hranice s Českom. Prečo by určite stojí za návštevu? Nádherné skaly tu vytvárajú kulisy, ako vystrihnuté z bájnej krajiny Pandora, domova Avatara.

zdroj: Getty/ rusm

81. Klimatický dom v Bremerhaven

Mesto Bremerhaven, mladšia sestra Brém, je slávne nielen svojim obrovským a dôležitým prístavom ale turistov láka svojím Klimahausom. Ide o múzeum zaoberajúce sa klímou a vy sa tu môžete prejsť viacerými pásmami a pocítiť ich na vlastnej koži.

zdroj: Klimahaus Betriebsgesellschaft GmbH

82. Historické centrum a katedrála v Mainzi

Mainz (po slovensky nazývaný aj Mohuč) v sebe skrýva oveľa viac ako krásne univerzitné mesto. Nájdete tu tajomné Gutenbergove múzeum, nádherný románsky chrám, každoročný rýnsky kanerval a výborné víno.

zdroj: GNTB / Christof Herdt

83. Čierny les

Pamätáte si na rozprávku o Jankovi a Marienke? Títo dvaja nešťastníci sa zatúlali v Čiernom lese, dnes národnom parku, ktorý sa nachádza na juhozápade Nemecka. Ako sám názov napovedá, ide o obrovský a tmavý les, ktorý je domov unikátnej fauny a flóry, sú tu krásne zákutia, turistické chodníky a štýlové mestečká či dedinky. Pikoška na záver – z Čierneho lesa pochádzajú tradičné kukučkové hodiny.

zdroj: ZweiTälerland Tourismus / Clemens Emmler

84. Kláštor Maulbronn

Kláštor Maulbronn je najzachovalejší stredoveký kláštor v tejto oblasti. Nájdete ho medzi Heidelbergom a Stuttgartom a patrí medzi pamiatky zapísané v zozname UNESCO.

zdroj: GNTB / Florian Trykowski

85. Nemecká alpská cesta

Predstavte si 450 kilometrovú cestu popri najkrajšíck končiarov, jazier a výhľadov, ktoré nemecké Alpy ponúkajú! Prevezte sa cez malebné mestá a dedinky a nasajte pravú bavorskú atmosféru.

zdroj: DZT / Deutschland abgelichtet Medienproduktion

86. Vianočné trhy v Norimbergu

Vedeli ste, že existencii vianočných trhov vďačíme práve Nemecku? Medzi najkrajšie a najväčšie v Európe patria tie v Norimbergu. A nie je to len kvôli famóznej kulise a perfektnému jedlu. Preslávil ich najmä Norimberský Vianočný anjel, ktorý sa za sprievodu orchestra objavuje na balkóne kostola Frauenkirche.

zdroj: iStock/ Juergen Sack

87. Visutá lanovka vo Wuppertal

Nemecké mesto Wuppertal každoročne navštivujú tisícky turistov, pretože sa chcú mestom voziť na štýlovej monorail lanovke, ktorá tvorí chrbtovú kosť mestskej hromadnej dopravy už takmer stodvadsať rokov. Vozne sa v zákrutách kývajú zo strany na stranu a údajne ide o super zážitok.

zdroj: Getty / Thomas Saupe

88. Sársky národný park

Sársky národný park je obľúbeným miestom pre všetkých, ktorý milujú prírodu. Medzi najkrajšie miesta patrí úsek, kde rieka vytvára zvláštny oblúk a nájdete tu božský pokoj.

zdroj: Tourismus Zentrale Saarland GmbH / Eike Dubois

89. Miniatur Wunderland v Hamburgu

Predstavte si ža absolvujete jazdu vlakom, a precestujete to najlepšie z celého sveta. Nemusíte byť Willy Fog, stačí ak navštívite Miniatur Wunderland, a jeho najväčšiu modelovú železnicu na svete.

zdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus e. V. / Javier Jimeno Mate

90. Hrad Wartburg

Ďalšou nádhernou pamiatkou v Nemecku, ktorá patrí do zoznamu UNESCO je hrad Wartburg. Stredoveká pevnosť nielen impozantne vyzerá ale v minulosti slúžila ako útočisko Martina Luthera Kinga.

zdroj: DZT / Herdt – Christof Herdt

91. Údolie rieky Mosela

Hneď po príchode do údolia dostanete chuť na pohár dobrého vína, ktoré sa tu pestuje najdlhšie v celom Nemecku. Oživte svoj výlet prehliadkou okolitých zámkov, ktorých je tu ako maku, alebo si spravte romantickú plavbu loďkou po rieke.

zdroj: DWI

92. Trier

Túžite sa vrátiť späť v čase? V meste Trier sa vám vaše želanie splní. Mesto bolo založené v roku 16 p.n.l. a získa si vás neskutočnou históriou, legendami a hodnotnými pamiatkami, akou je napríklad aj katedrála z 13. storočia.

zdroj: GNTB / Christof Herdt

93. Zugspitze

Trúfate si na najvyšší vrch v Nemecku? Tak potom hurá na Zugspitze! Jeho najvyšší bod leží vo výške 2962 metrov, vyveziete sa lanovkou a uvidíte nielen Nemecko pod vami, ale aj Rakúsko a Švajčiarsko. Obľúbené lyžiarske stredisko Garmisch-Partenkirchen iba kúsok odtiaľto je čerešničkou na torte.

zdroj: Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG / Maximilian Prechtel

94. Palác Wurzburg

Palác Wurzburg je najpozoruhodnejší zámok medzi barokovými zámkami po celom Nemecku. Bol postavený v 18. storočí a krátko po jeho dokončení bola k nemu vybudovaná aj nádherná zelená záhrada, ktorá priam láka na dlhé prechádzky.

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

95. Teutoburg

V lese Teutoburg v pohorí Egge sa stretáva rozmanitá príroda s kultúrou. Pri návšteve rozhodne nevynechajte Hermanov pamätník a legendárne skalné praskliny. Oddýchnite si na lavičke a pozorujte prírodu alebo sa oblečte do športového a prebehnite sa lesom.

zdroj: DZT / Felix Meyer

96. Komplex uhoľných baní v Essene

Keď sa presunieme späť v čase, komplex uhoľných baní v meste Essen patril medzi najväčšie a zároveň najmodernejšie uhoľné bane v celej Európe. Dnes je zapísaný v zozname UNESCO a je stredobodom umenia a kultúry.

zdroj: Zollverein / Frank Vinken

97. Hofbräuhaus Mníchov

Zážitok, ktorý si nesmiete nechať ujsť pri návšteve Mníchova – metropole piva. Navštívte známu piváreň Hofbräuhaus, ktorá sa preslávila po celom svete a miestni ju nenazvú inak ako „svätyňu piva“.

zdroj: GNTB / DZT

98. Palác Karlsruhe

V roku 1715 položil Karl-Wilhelm základný kameň pre stavbu paláca, okolo ktorého sa začalo pomaly rozrastať mesto. Zámok bol postavený v štýle paláca vo Versailles, je naozaj veľkolepý a mali by ste ho navštíviť.

zdroj: DZT / Gerhard Kassner

99. Weimar

Nemecko ukrýva v tomto malom mestečku naozajstný unikát – knižnicu vojvodkyne Anny Amalie. Mesto bolo vždy centrom nemeckých velikánov a intelektuálov, ako boli Goethe, Schiller alebo Herder, a tak nájdete tú najkrajšiu knižnicu práve na tomto mieste.

zdroj: LOOK / Günther Bayerl

100. Zámok Schwerin

Zámok leží na rovnomennom jazere Schwerin a nazýva sa aj jeho pokladom. Bol postavený v období Friedricha Franza  II. a symbolizuje jeho silu, no okrem toho vie byť zámok aj nesmierne romantický, a to najmä pri prechádzke pri jazere, na ktorom sa odrážajú vežičky zámku.

zdroj: www.anibaltrejo.com / Anibal Trejo

* zdroj titulnej fotografie: Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. / Francesco Carovillano

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.2/5 - (8 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom a raňajkami na 6 nocí za 850€ https://t.co/SxDnZ0OPAr #dovolenky17 hodín dozadu
NOVÝ TREND: o letenky v prémiovej ekonomickej triede je obrovský záujem. Vieme prečo https://t.co/anUrkPJezI #letenky20 hodín dozadu
Zjazdovky by sa mali v OP režime otvoriť od 11. decembra, hotely až po Vianociach https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky20 hodín dozadu
Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie? https://t.co/sWSoMO4dev #dovolenky20 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky20 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky20 hodín dozadu
Ktoré aerolinky vyžadujú COVID test pred odletom? Kompletný zoznam pre Slovákov https://t.co/jAa4f1OerG #novinky20 hodín dozadu
Dnes je Medzinárodný deň civilného letectva. Pamätáte si ešte svoj prvý let? https://t.co/oxwnCLA1u2 #novinky2 dni dozadu
Po rokoch rekonštrukcií odhalil Londýn nový vzhľad hodín na veži Big Ben https://t.co/iw2gn1RiIt #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore