Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čína: 5 tipov, ktoré miesta navštíviť okrem Pekingu a Šanghaja

Čína: 5 tipov, ktoré miesta navštíviť okrem Pekingu a Šanghaja

Čína je obrovská krajina, ktorá ukrýva veľa zaujímavých miest. Tešiť sa môžeš na vzrušujúce moderné mestá aj jedinečné prírodné a historické pamiatky. Pozri si týchto sedem tipov, čo v Číne navštíviť.

Rovno si vyhľadaj aj akciové letenky do Číny.

Guillin a Juhočínska krasová oblasť

Svoju cestu po Číne môžeš zahájiť v Juhočínskej krasovej oblasti, ktorú považujeme za jednu z najkrajších častí tejto zeme. Dostaneš sa tam jednoducho vlakom priamo z Hongkongu. Mestský štát Hongkong je zvláštnou administratívnou oblasťou Čínskej ľudovej republiky a k vstupu na toto územie nepotrebuješ, na rozdiel od Číny, víza. Mesto Guillin alebo tiež Kuej-lin se nachádza na brehu slávnej rieky Li. Plavbu po tejto rieke určite nevynechaj, pretože patrí k tomu najlepšiemu!

Vitaj v Juhočínskej krasovej oblasti.
Jedinečné ryžové terasy Dračieho chrbtu.

Krajší úsek rieky však objavíš pri menšom mestečku Yangshuo, kam sa dostaneš po vode. Z Guillinu sa môžeš vybrať autobusom na krásny jednodňový výlet k ryžovým terasám Dračieho chrbátu (Dragon’s Backbone Rice Terraces) v Longshengu. Trek na najvyššie poschodia ryžových terás ti vezme dych. To je totiž tá pravá Čína!

Ryžové políčka sa šplhajú až do vysokých kopcov.

Yagshuo a rieka Li

Z Guillinu sa dostaneš loďou alebo autobusom do susedného mestečka Yangshuo, ktoré je skutočnou perlou Juhočínskej krasovej oblasti. Mesto je zasadené priamo medzi riekami a zelenými kopcami a vypadá ako z filmu Avatar. Okolie riek Li a Yulong ponúka jedinečné prírodné scenérie. Na Yangshuo si rozhodne vyčleň minimálne tri dni, pretože v Číne budeš len tažko hľadať krajšie miesto. Okrem nádhernej plavby po rieke Li, si môžeš prenajať skúter alebo bicykel a preskúmať okolitú prírodu na vlastnú päsť.

V Číne si jednoducho a lacno požičiaš bicykel alebo skúter.

Krasová oblasť sa pýši niekoľkými krapníkovými jaskyňami, ako je napríklad Golden Water Cave. V tejto jaskyni sme sa dokonca vykúpali v bahne, čo bol veľmi zaujímavý zážitok. Yangshuo ponúka aj mnoho príležitostí nočného života. Krásnu prírodu tu, bohužiaľ, nevhodne dopĺňajú aj najrôznejšie rušné bary a kluby, s čím sa však človek musí vedieť v Číne zmieriť a obdivovať krásy, ktoré v krajine zostali.

Zelené kopce v Yangshuo.

Chrám Šaolin a kung-fu

Čína je krajinou veľkých kontrastov. Ráno sa prechádzaš po chudobnej čínskej dedinke a poobede už sa vezieš v luxusnom vysokorýchlostnom vlaku 300 kilometrov za hodinu. V Guilline sme na jeden takýto vlak nasadli a prešli sme takmer 2 000 kilometrov za necelých sedem hodín. Cena je asi päťkrát vyššia, než pri klasickom miestenkovom vlaku, ale chceli sme tento zážitok proste absolvovať. Vzdialenosti v Číne sú navyše obrovské, a preto je občas lepšie sadnúť do lietadla alebo ísť rýchlovlakom.

Čínsky rýchlovlak.

Vystúpili sme v Lung-mene, kde sa nachádza krásna jaskyňa tisícky Buddhov. Strávili sme tam deň a potom sme pokračovali autobusom do slávneho šaolinského chrámu. Už pri ceste autobusom nám púštali úsmevné šaolinské filmy. Do rozľahlého areálu chrámu sme prišli až neskôr v noci a trochu zúfalo sme začali hľadať rezervovaný hotel. Našťastie nám pomohli miestni, veľmi príjemní mnísi. Nemusíš sa báť, ľudia v Číne u vo všeobecnosti veľmi vrúcni. Problém je, že väčšina ti nerozumie ani slovo, a preto neustále vstupuješ do pantomimické hry.

Jaskyňa tisícov Buddhov v Long-mene.

Najlepšie je mať so sebou sprievodcu a ukazovať miestnym názvy priamo v čínštine. Naše písmo totiž ani neprečítajú. V hoteli nám vybavili ranné cvičenie kung-fu a potom prehliadku Šaolinského chrámu predtým, než prejdú hlavnou bránou davy turistov z celého sveta. Krásna je aj okolitá príroda, ktorá ponúka rôzne horské treky a dobrodružnú jazdu lanovkou.

Mnísi v Šaoline.

Veľký čínsky múr

Čína sa samozrejme pýši i svojou hlavnou historickou pamiatkou, ktorou je Veľký čínsky múr. Existuje niekoľko komerčných úsekov múru, na ktoré ti budú ponúkať zájazd. Najlepšie urobíš, keď sa s niektorými ďalšími cestovateľmi dohodneš na spoločnom odchode taxíkom.

My sme sa vydali k obľúbenému úseku Mutianyu verejnou dopravou, pretože nás zajímalo, či je tam možné takto vôbec dôjsť. Musíme povedať, že dostať sa k Veľkému čínskemu múru „po svojich“ je veľkázva. Bolo potrebné niekoľkokrát zmeniť autobus a skutočne ani v Pekingu nehovoril takmer nikto po anglicky. Je preto dobré mať na mobilnom telefóne stiahnuté off-line mapy, napríklad Maps.me, pretože služby Googlu sú v Číne zablokované podobne ako Facebook a ďalšie servery.

Veľký čínsky múr – jeden zo siedmich divov sveta.

Cestu sme nakoniec zvládli a vyšla nás omnoho lacnejšie, než v prípade organizovaných výletov. Ďalší deň sme sa vydali na odľahlejší úsek Veľkého čínskeho múru a mali sme šťastie, lebo sme stretli skupinu miestnych turistov z Pekingu. Pridali sme sa k nim a celý deň sme sa prechádzali po nekomerčnom opustenom úseku múru a to úplne zadarmo.

Nekomerčný úsek Veľkého čínskeho múru.

Terakotová armáda

Terakotová armáda je ďalšia bizarná vec v Číne, ktorá skrátka stojí za návštevu. Do mesta Si-an sa najlepšie dopravíš lietadlom alebo vlakom. Maj na pamäti, že Si-an je od Pekingu vzdialený cez 1 000 kilometrov. Armáda sôch reprezentujúca viac ako 8 000 bojovníkov, je súčasťou mauzólea prvého vládcu dynastie Čchin. Pôvodne boli farebné hlinené sochy vytvorené už pred naším letopočtom. Najväčší súbor keramických sôch bol však odhalený miestnymi roľníkmi až v 70. rokoch.

Pre kamenných vojakov vybudovali špeciálne podzemné priestory, a preto sú i dnes skvele zachované. Jedinečnosťou celej pamiatky UNESCO je to, že každý vojak je unikátny a to predovšetkým svojim výrazom v tvári a gestom. Pochovanie čínskeho vládcu s celou jeho armádou len dokazuje ohromnú veľkosť čínskych stavebných projektov.

Čína rozhodne stojí za návštěvu!

Čína ťa prekvapí, poteší, sklame aj nahnevá, ale určite ťa nenechá ľahostajným/nou!

Pozri si letenky do Číny a iných ázijských destinácií vydaj sa tam hoci už tento rok!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL61 hodinu dozadu
Bangkok s Emirates! Letenky z Bratislavy i Viedne od 449€ https://t.co/MhsbdhakdO4 hodiny dozadu
PECKA: New York a Los Angeles od 229€! https://t.co/Zp36P5gzkd4 hodiny dozadu
Porovnali sme akciové letenky do Bangkoku. Najlacnejšia vyjde 379€, najlepšie 5 stoviek: https://t.co/f7OahgMimB5 hodín dozadu
Chystáš sa do Petrohradu? Od októbra už cestuješ na elektronické víza! https://t.co/USASOubYk85 hodín dozadu
KLESLA CENA! Priame lety do USA od 349 EUR: https://t.co/Xe0hKMHvRY18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Hotel s raňajkami, letenky a horúca dovolenka na Cypre za 269€ https://t.co/y4hUMIl7kf24 hodín dozadu
Ďaleký ostrov Guam za parádnu cenu: https://t.co/rzdEshnVFi24 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore