Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čína: 5 tipov, ktoré miesta navštíviť okrem Pekingu a Šanghaja

Čína: 5 tipov, ktoré miesta navštíviť okrem Pekingu a Šanghaja

Čína je obrovská krajina, ktorá ukrýva veľa zaujímavých miest. Tešiť sa môžeš na vzrušujúce moderné mestá aj jedinečné prírodné a historické pamiatky. Pozri si týchto sedem tipov, čo v Číne navštíviť.

Reklama

Rovno si vyhľadaj aj akciové letenky do Číny.

Guillin a Juhočínska krasová oblasť

Svoju cestu po Číne môžeš zahájiť v Juhočínskej krasovej oblasti, ktorú považujeme za jednu z najkrajších častí tejto zeme. Dostaneš sa tam jednoducho vlakom priamo z Hongkongu. Mestský štát Hongkong je zvláštnou administratívnou oblasťou Čínskej ľudovej republiky a k vstupu na toto územie nepotrebuješ, na rozdiel od Číny, víza. Mesto Guillin alebo tiež Kuej-lin se nachádza na brehu slávnej rieky Li. Plavbu po tejto rieke určite nevynechaj, pretože patrí k tomu najlepšiemu!

Vitaj v Juhočínskej krasovej oblasti.
Jedinečné ryžové terasy Dračieho chrbtu.

Krajší úsek rieky však objavíš pri menšom mestečku Yangshuo, kam sa dostaneš po vode. Z Guillinu sa môžeš vybrať autobusom na krásny jednodňový výlet k ryžovým terasám Dračieho chrbátu (Dragon’s Backbone Rice Terraces) v Longshengu. Trek na najvyššie poschodia ryžových terás ti vezme dych. To je totiž tá pravá Čína!

Ryžové políčka sa šplhajú až do vysokých kopcov.

Yagshuo a rieka Li

Z Guillinu sa dostaneš loďou alebo autobusom do susedného mestečka Yangshuo, ktoré je skutočnou perlou Juhočínskej krasovej oblasti. Mesto je zasadené priamo medzi riekami a zelenými kopcami a vypadá ako z filmu Avatar. Okolie riek Li a Yulong ponúka jedinečné prírodné scenérie. Na Yangshuo si rozhodne vyčleň minimálne tri dni, pretože v Číne budeš len tažko hľadať krajšie miesto. Okrem nádhernej plavby po rieke Li, si môžeš prenajať skúter alebo bicykel a preskúmať okolitú prírodu na vlastnú päsť.

V Číne si jednoducho a lacno požičiaš bicykel alebo skúter.

Krasová oblasť sa pýši niekoľkými krapníkovými jaskyňami, ako je napríklad Golden Water Cave. V tejto jaskyni sme sa dokonca vykúpali v bahne, čo bol veľmi zaujímavý zážitok. Yangshuo ponúka aj mnoho príležitostí nočného života. Krásnu prírodu tu, bohužiaľ, nevhodne dopĺňajú aj najrôznejšie rušné bary a kluby, s čím sa však človek musí vedieť v Číne zmieriť a obdivovať krásy, ktoré v krajine zostali.

Zelené kopce v Yangshuo.

Chrám Šaolin a kung-fu

Čína je krajinou veľkých kontrastov. Ráno sa prechádzaš po chudobnej čínskej dedinke a poobede už sa vezieš v luxusnom vysokorýchlostnom vlaku 300 kilometrov za hodinu. V Guilline sme na jeden takýto vlak nasadli a prešli sme takmer 2 000 kilometrov za necelých sedem hodín. Cena je asi päťkrát vyššia, než pri klasickom miestenkovom vlaku, ale chceli sme tento zážitok proste absolvovať. Vzdialenosti v Číne sú navyše obrovské, a preto je občas lepšie sadnúť do lietadla alebo ísť rýchlovlakom.

Čínsky rýchlovlak.

Vystúpili sme v Lung-mene, kde sa nachádza krásna jaskyňa tisícky Buddhov. Strávili sme tam deň a potom sme pokračovali autobusom do slávneho šaolinského chrámu. Už pri ceste autobusom nám púštali úsmevné šaolinské filmy. Do rozľahlého areálu chrámu sme prišli až neskôr v noci a trochu zúfalo sme začali hľadať rezervovaný hotel. Našťastie nám pomohli miestni, veľmi príjemní mnísi. Nemusíš sa báť, ľudia v Číne u vo všeobecnosti veľmi vrúcni. Problém je, že väčšina ti nerozumie ani slovo, a preto neustále vstupuješ do pantomimické hry.

Jaskyňa tisícov Buddhov v Long-mene.

Najlepšie je mať so sebou sprievodcu a ukazovať miestnym názvy priamo v čínštine. Naše písmo totiž ani neprečítajú. V hoteli nám vybavili ranné cvičenie kung-fu a potom prehliadku Šaolinského chrámu predtým, než prejdú hlavnou bránou davy turistov z celého sveta. Krásna je aj okolitá príroda, ktorá ponúka rôzne horské treky a dobrodružnú jazdu lanovkou.

Mnísi v Šaoline.

Veľký čínsky múr

Čína sa samozrejme pýši i svojou hlavnou historickou pamiatkou, ktorou je Veľký čínsky múr. Existuje niekoľko komerčných úsekov múru, na ktoré ti budú ponúkať zájazd. Najlepšie urobíš, keď sa s niektorými ďalšími cestovateľmi dohodneš na spoločnom odchode taxíkom.

My sme sa vydali k obľúbenému úseku Mutianyu verejnou dopravou, pretože nás zajímalo, či je tam možné takto vôbec dôjsť. Musíme povedať, že dostať sa k Veľkému čínskemu múru „po svojich“ je veľkázva. Bolo potrebné niekoľkokrát zmeniť autobus a skutočne ani v Pekingu nehovoril takmer nikto po anglicky. Je preto dobré mať na mobilnom telefóne stiahnuté off-line mapy, napríklad Maps.me, pretože služby Googlu sú v Číne zablokované podobne ako Facebook a ďalšie servery.

Veľký čínsky múr – jeden zo siedmich divov sveta.

Cestu sme nakoniec zvládli a vyšla nás omnoho lacnejšie, než v prípade organizovaných výletov. Ďalší deň sme sa vydali na odľahlejší úsek Veľkého čínskeho múru a mali sme šťastie, lebo sme stretli skupinu miestnych turistov z Pekingu. Pridali sme sa k nim a celý deň sme sa prechádzali po nekomerčnom opustenom úseku múru a to úplne zadarmo.

Nekomerčný úsek Veľkého čínskeho múru.

Terakotová armáda

Terakotová armáda je ďalšia bizarná vec v Číne, ktorá skrátka stojí za návštevu. Do mesta Si-an sa najlepšie dopravíš lietadlom alebo vlakom. Maj na pamäti, že Si-an je od Pekingu vzdialený cez 1 000 kilometrov. Armáda sôch reprezentujúca viac ako 8 000 bojovníkov, je súčasťou mauzólea prvého vládcu dynastie Čchin. Pôvodne boli farebné hlinené sochy vytvorené už pred naším letopočtom. Najväčší súbor keramických sôch bol však odhalený miestnymi roľníkmi až v 70. rokoch.

Pre kamenných vojakov vybudovali špeciálne podzemné priestory, a preto sú i dnes skvele zachované. Jedinečnosťou celej pamiatky UNESCO je to, že každý vojak je unikátny a to predovšetkým svojim výrazom v tvári a gestom. Pochovanie čínskeho vládcu s celou jeho armádou len dokazuje ohromnú veľkosť čínskych stavebných projektov.

Čína rozhodne stojí za návštěvu!

Čína ťa prekvapí, poteší, sklame aj nahnevá, ale určite ťa nenechá ľahostajným/nou!

Pozri si letenky do Číny a iných ázijských destinácií vydaj sa tam hoci už tento rok!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore