Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Moderný Hongkong: Brána do Číny a do celého sveta

Moderný Hongkong: Brána do Číny a do celého sveta

Hongkong je jedným z najdôležitejších dopravných uzlov na svete. Je perfektnou vstupnou bránou do Číny, Japonska aj do Juhovýchodnej Ázie a roky sa cezeň lieta do Austrálie alebo na Nový Zéland. Pri prestupe si určite vyčleňte niekoľko dní na tento zaujímavý mestský štát, ktorý okrem mrakodrapov, obchodov a nákupov ponúka aj skvelú kuchyňu, tropické podnebie, pláže a turistické trasy!

Reklama

Rezervuj si akčnú letenku do Hongkongu teraz! Odlet z Viedne alebo z Budapešti.

Star ferry ťa prevezie medzi ostrovmi Kowloon a Hongkong Island.

Prílet do Hongkongu

Hongkong sa rozprestiera na polostrove Kowloon a približne 260 ostrovoch. Medzinárodné letisko sa nachádza na najväčšom hongkongskom ostrove Lantau. Počas pristávania sa nezabudni pozerať z okna – pohľad na ostrovčeky a zelené kopce je nádherný. Z letiska sa do centra Hongkongu dostaneš jednoducho rýchlovlakom Airport Express alebo lacnejším autobusom, ktorý ťa odvezie do centra alebo na najbližšiu zastávku metra Tung Chung. Po prílete ťa možno prekvapí vlhké tropické podnebie, ktoré v meste panuje celý rok.

Moderná architektúra zasadená do zelených kopcov.

Na vstup do Hongkongu nepotrebujú občania Slovenskej a Českej republiky vízum. Pokiaľ však budeš pokračovať vlakom alebo lietadlom do Číny, budeš musieť o víza požiadať čínsky konzulát.

Všetko v obchodoch 7Eleven

Po celom Hongkongu nájdeš sieť malých obchodov 7Eleven, kde zoženieš všetko, na čo si len spomenieš. Môžeš si tam kúpiť kávu alebo si uvariť veľké instantné cestoviny priamo v obchode. Ako prvú si však kúp mestskú kartu Octopus Card, ktorú si v 7Eleven vždy dobiješ. S kartou budeš mať lacnejšiu dopravu, ale i vstupy na niektoré hongkongské atrakcie.

Boli sme prekvapení, ako táto mestská karta skvele funguje. Miestni ľudia s ňou platia i za jedlo, noviny a mnoho ďalších vecí. V preplnenom meste šetrí tento štýl platby čas, každý si len pípne kartu a beží ďalej.

Hongkong je jedno z najrušnejších miest sveta.

Hongkong je veľmi moderná metropola plná najnovších technológií. Ľudia prakticky nedávajú mobilný telefón z ruky, vysokorýchlostný internet si doprajú i v metre.

Nezabudni sa previesť úzkou dvojpodlažnou električkou!

Ľahká komunikačná bariéra

Hongkong má dva oficiálne jazyky, čínštinu a angličtinu. Najpoužívanejším hovorovým jazykom je však kantonština. Komunikácia je všeobecne omnoho jednoduchšia ako v susednej Číne, aj napriek tomu je dobré mať so sebou napríklad sprievodcu s čínskymi písanými výrazmi. V mnohých reštauráciách sa nám stalo, že nemali anglické menu a ani menu s obrázkami jedál. Je to potom tak trochu lotéria, či sa trafíš do cestovín alebo do ryže.

Keď „máš šťastie“, donesú ti fazule v želé alebo podobnú miestnu špecialitu. Nájsť človeka, ktorý hovorí po anglicky, je ale pomerne jednoduché, Hongkong je multikultúrne mesto a centrum svetového obchodu.

Ne každý hovorí v Hongkongu po anglicky.

Čo robiť v Hongkongu? Okolo mrakodrapov a za jedlom

Hneď v prví deň si určite urob povinnú prehliadku centra mesta, aby si spoznal/a, ako to v Hongkongu chodí. Prejdi sa medzi dychberúcimi mrakodrapmi, úzkou električkou, zájdi si na najlepšie vyhlásené hongkongské knedlíčky dim sum a kotlík hot pot, kde si jedlo uvaríš na stole sám/sama. Potom nasadni na trajekt Star ferry, ktorý ťa za pár hongkongských dolárov prevezie z polostrova Kowloon na hlavný ostrov Hong Kong Island.

Vyhľadaj si ubytovanie v Hongkongu priamo cez nás.

Najlepší výhľad na Hongkong

Práve tam na teba čaká najkrajšia panoramatická vyhliadka mesta. Vyvez sa špeciálnou električkou na vrchol kopca Victoria Peak a nebudeš veriť vlastným očiam. Tento výhľad ti odporúčame vo dne i v noci! Svietiace budovy, reklamy a laserová show tvoria snáď najväčší svetelný odpad, aký sme kedy videli. Je to veľký a nezabudnuteľný zážitok.

Úžasná vyhliadka z vrcholu Victoria Peak.

Najlepšie urobíš, keď vyjdeš na vyhliadku poobede a vydržíš až do západu slnka. Čas si môžeš skrátiť niekoľko kilometrov dlhým trekom, ktorý začína hneď vedľa vyhliadky. Už o pár minút sa zbavíš turistických davov a ocitneš sa v tropickej džungli plnej motýľov a obrích pavúkov. To sa nám na Hongkongu páčilo!

Nečakali sme, že priamo v Hongkongu narazíme na tak krásnu prírodu.

Uteč do prírody a na pláž!

Už na samotnom kopci Victoria Peak nás prekvapilo, ako je Hongkong mimo svojej zástavby zelený. Rozhodli sme sa prejsť niektorými turistickými chodníkmi.

Miestni ľudia cvičia v prírode a v parkoch tajči.

Po Dračom chrbte

Na ostrove Hongkong sa nachádza populárny trek Dragon’s Back Trail. Prejdeš sa po zelených kopcoch, ktoré skutočne pripomínajú dračí chrbát. Na ceste tam sa nachádzajú i pláže Shek O Beach a Big Wave Bay Beach, kde sa môžeš okúpať. Miestni obyvatelia tam tiež s obľubou surfujú a trávia víkendy. Na začiatok turistického chodníka sa dostaneš jednoducho – autobusom.

Trek po Dračom chrbte na ostrove Hong Kong.
Pláž v Hongkongu.

Hongkong a obria socha Buddhu

Krásne horské túry sa nachádzajú aj na ďalších hongkongských ostrovoch. Na ostrove Lantau, ten s letiskom, môžeš navštíviť obriu bronzovú sochu Tian Tan Buddhu s priľahlými buddhistickými chrámami a pokračovať na najvyššiu horu ostrova, ktorou je Lantau Peak. Za jasného počasia budeš mať z výšky 934 metrov nádherný výhľad na krajinu.

Výstup na horu Lantau Peak.

Loďou na ostrov Lama Island

Krásny jednodňový výlet si môžeš urobiť, ak sadneš na trajekt na ostrov Lama Island. Na tomto pokojnom ostrove si budeš pripadať ako keby si ani nebol v Hongkongu. Z jedného konca ostrova na druhý sa dá prejsť za niekoľko hodín peši. Cestou budeš prechádzať pomerne divokou prírodou, stretneš milých ľudí a vykúpeš sa na niektorej z pekných pláží. Lama Island je akousi oázou pokoja v rušnom veľkomeste.

Atmosféra na ostrove Lama.

Hongkong ponúka všetko!

Moderný Hongkong sme si nakoniec zamilovali. Kúpiš tam lacnú elektroniku, skvele sa naješ, vykúpeš sa na pláži, prejdeš sa po horách, uvidíš čínske a buddhistické chrámy, a v neposlednom rade môžeš po Hongkongu lacno pokračovať do ďalších ázijských destinácií.

Prajeme ti šťastnú cestu, nech už cestuješ kamkoľvek!

Vyhľadaj si letenky z Viedne či z Budapešti priamo do Hongkongu.

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore