Nájdeš nás aj na:

Ázia

Priamy let EVA Air z Viedne do Ázie: dá sa letieť ešte komfortnejšie? (recenzia)

Priamy let EVA Air z Viedne do Ázie: dá sa letieť ešte komfortnejšie? (recenzia)

Chystáš sa do Ázie? Hľadáš priamy let so slušným komfortom na palube za rozumnú cenu? Nedávno sme vyskúšali letenky od spoločnosti EVA Air, ktorá sa pýši 5-hviezdičkovým ratingom od Skytraxu. Čo všetko ti počas 12-hodinového letu z Viedne do Tchaj-Pej (alebo Bangkoku) ponúknu? Oplatí sa priplatiť si napríklad za prémiovú ekonomickú triedu? Aké majú jedlo, zábavný systém a ktoré detaily ti spravia najväčšiu radosť? Pozri si našu detailnú recenziu a porovnanie Economy a Premium Economy od EVA Air. Pokúsime sa ňou odpovedať na všetky vyššie položené otázky.

Reklama
Menu v prémiovej ekonomickej triede vyzerá a chutí výborne!

Výborná mobilná appka

Letenky do Ázie už máš rezervované. Teraz už len čakáš, kedy spoločnosť otvorí možnosť on-line check-inu, prípadne prídeš skôr na letisko a vybavíš to priamo tam. Odporúčam to spraviť celé cez aplikáciu EVA AIR. Vybavíš to za 5 minút, stačí ti tvoje krásne meno a kód rezervácie.

Tvoju objednávku si vieš prezerať aj predtým, než sa otvorí check-in a vieš v nej napríklad zakúpiť či vybrať lepšie sedenie, objednať si preferované jedlo alebo sledovať aktuality, ktoré môžu ovplyvniť aj tvoj let. Appka je prehľadná a aj keď je EVA AIR spoločnosť z Tchaj-Pej, všetko vybavíš pohodlne v angličtine.

Appka EVA Air je veľmi prehľadná a funguje aj v offline režime.

Letisko a Sedem-sedem-sedmička

Ak máš hotový check-in, máš o starosť menej na letisku. Už len odovzdať podpalubnú batožinu na prepážke a šup-šup do bezcolnej zóny. Jedna vec, pre ktorú sa oplatí si priplatiť prémiovú ekonomickú triedu je nepochybne úspora času. Ak máš premium economy, nečakajú ťa žiadne dlhé prestoje na prepážkach. Check-in aj odovzdanie batožiny vybavíš okamžite, keďže všetci prémioví cestujúci majú vlastnú prepážku, na ktorej ich odbavia.

Ak poletíš z Viedne do Ázie, poletíš parádnym Boeingom-777, ktorého zvuk motora je pre milovníkov lietania pastvou pre uši. Kabína lietadla pôsobí veľmi elegantne, bez ohľadu na to či letíš v biznise alebo v ekonomickej triede.

Boeing 777 EVA Air a veľkolepé výhľady

Miesto na sedenie i ležanie

Hneď po príchode na miesto ťa čaká značkový komfortný kozmetický balíček, pohodlný vankúšpapučkyprikrývkapitný režimnadupané slúchadlá (o tom ešte neskôr) a veľmi veľa priestoru pre nohy

Človek chce sedieť pri okne a oni mu dajú rovno dve okná! 
Komfortný vankúšik, ktorý oceníš najmä pri dlhých letoch.
Komfortný kozmetický balíček na ceste tam aj späť ti spríjemní cestovanie.
Miesta na nohy je kopec, opierku má každý cestujúci zvlášť, sedadlá sú v ideálnej výške.

Usporiadanie sedadiel v prémiovej triede je 2-4-2v ekonomickej triede je to 3-3-3. Ak si rezervuješ (tak ako ja) prémiovú ekonomickú triedu a sadneš si k oknu, čaká ťa miesto s výborným výhľadom a množstvo miesta pre tvoje končatiny. Level komfortu aj prístup posádky k cestujúcim bol jeden z najlepších, ak nie najlepší vôbec, aký som kedy na palube lietadla zažil, a to bez ohľadu na to, v ktorej triede bola letenka rezervovaná.

Sedenie v prémiovej ekonomickej triede EVA Air v zostavení 2-4-2

Internet na palube je za peniažky

Niektoré aerolinky ponúkajú internetové pripojenie prostredníctvom Wi-Fi bezplatne. To nie je prípad EVA Air. Avšak za menší poplatok 4,95 USD si môžete vybaviť to najnutnejšie. My sme túto možnosť využili cestou tam aj späť. Vystačilo to zhruba na 30 minút četovania cez WhatsApp a prečítanie najnovších e-mailov. Na nejaké rýchle brázdenie internetom preto radšej zabudni, toto je skutočne len základný program  Pripojenie fungovalo absolútne bez problémov a takmer ihneď po vzlietnutí.

Jedlo úžasné bez ohľadu na triedu

Už letmý pohľad do menu po príchode na miesto ti napovie, že tento Boeing je v podstate lietajúca 5* reštaurácia. Čaká ťa niekoľko chodov a všetky si ťa získajú niečim iným. Strieborný príbor je už samozrejmosťou, vkusný servis milou drobnosťou.

Pri takto dlhom lete ťa čaká predjedlo, šalát, hlavný chod, misa s ovocím a zmrzlina (áno, Häagen-Dazs!). Jedlo je famózne pripravené a servírované už aj v ekonomickej triede a skutočne takýto servis patrí medzi špičku. Tu opäť viac povedia fotografie a porovnanie oboch tried.

EVA Air myslí aj na detaily. Takéto krásne menu dostaneš ihneď po príchode na miesto.
Tak, čo to bude dnes? Ochutnáme zo všetkého!
Predjedlo + hlavný chod + šalát + miska s čerstvým ovocím. Také je menu v Premium economy EVA Air.
Ráno po prebudení ťa čakajú takéto kráľovské raňajky, ktorým nechýbalo skutočne nič. (Premium economy)
A teraz si to porovnajme. Toto je typické menu v ekonomickej triede. Plastový príbor a klasické hlavné menu s dezertom a ovocím. Hodnotíme na výbornú.
Menu v ekonomickej triede na krátke trasy v štýle Hello Kitty (smer Tchaj-Pej – Filipíny).
A ty si kedy jedol naposledy zmrzku v lietadle? Za takéto detaily milujeme EVA Air.

Zábavný systém potešil, ale…

Pri 12-hodinovom lete očakávaš, že sa nebudeš nudiť. Pri pohľade do ponuky multimediálnej zábavy EVA Air sme museli skonštatovať, že už sme sa bavili aj viac. Na výber síce je niekoľko najnovších filmov a v ponuke nájdeš aj desiatky známych či menej známych hollywoodskych či európskych filmov – drvivá väčšina ostatných filmov a seriálov však pochádza z ázijskej tvorby, preto poteší len skalných fanúšikov a je tvorená najmä pre ľudí cestujúcich z opačného smeru.

Za toto musíme pár bodov strhnúť z celkového hodnotenia, avšak na druhej strane musíme vypichnúť špičkové slúchadlá, ktoré dokonale redukujú hluk aj keď sedíte priamo pri motore lietadla a výborný dotykový displej s intuitívnym diaľkovým ovládaním

Slúchadlá EVA AIR s redukciou okolitého hluku patria kvalitatívne medzi to najlepšie, čo sme doposiaľ vyskúšali.
Zábavný systém ponúkol najnovšie filmy a overené trháky. Škoda len, že ponuka je mierne chudobnejšia, ako sme zvyknutí z ostatných aeroliniek.

Premium economy vs. economy?

EVA AIR bola jedna z prvých spoločností, ktorá prestala ponúkať prvú triedu a namiesto nej predstavila Premium Economy (predtým Elite Class), ktorá je hybridom klasickej ekonomickej triedy a biznis triedy. Rozdiel medzi prémiovou triedou a ekonomickou triedou je najmä v komforte.

Nečakáš v rade na letisku, máš omnoho viac batožiny (35kg podpalubná batožina), dostaneš kozmetický balíček luxusnej značky, o kúsok lepšie menu a väčší výber jedál a pitia, OMNOHO komfortnejšie sedenie (opierka hlavy, nôh, polohovateľné sedadlo), špičkové slúchadlá a prednostný nástup a výstup z lietadla.

Komfortný balíček s luxusnou kozmetikou a štýlovým púzdrom FURLA.

EVA Air bude aktuálne rušiť svoju prémiovú ekonomickú triedu na trase z Viedne do Ázie, preto si už za tento komfort nepriplatíš. Avšak naša skúsenosť nám opäť potvrdila pravidlo, že za komfort sa pri dlhých cestách skrátka oplatí prihodiť nejaké tie eurá navyše. Skús to nabudúce, a už nebudeš chcieť letieť nižšou triedou. Z nášho pohľadu je však aj ekonomická trieda EVA Air na veľmi vysokej úrovni a musíme potvrdiť nezávislé hodnotenia SKYTRAX.

Skvelá spojka medzi Európou a Juhovýchodnou Áziou

Značka EVA Air je medzi slovenskými cestovateľmi dobre známa, aerolinky lietajú do Viedne už viac ako 26 rokov. Linku do Viedne EVA AIR obsluhuje exkluzívne typom Boeing 777-300ER s tromi komfortnými triedami na palube. Vďaka EVA Air začali lietať Slováci do Thajska, Mjanmarska, Taiwanu, Indonézie a iných exotických destinácií veľmi komfortne – pomer ceny a kvality je u EVA Air jeden z najlepších zo všetkých leteckých spoločností.

S EVA Air sa cez Tchaj-Pej alebo Bangkok dostaneš do najobľúbenejších destinácií Ázie. Náš cieľ boli Filipíny a Bali.

EVA Air lietajú do Viedne každý deň, pričom 4 linky týždenne letia do Tchaj-pej s medzipristátím v Bangkoku a 3 linky týždenne letia priamo na Taiwan. Veľa slovenských cestovateľov tvrdí, že si na EVA AIR zvykli a pri cestách do Ázie by aerolinku určite nemenili, tu sú dôvody, prečo je EVA taká populárna.

EVA Air má Hello Kitty lietadlá

Nalepíš si obrovskú Hello Kitty nálepku na svoje auto? Najskôr nie. Ale deti ich skrátka milujú. EVA Air však miluje Hello Kitty a prevádzkuje 6 tematických lietadiel s fiktívnou japonskou kreslenou postavičkou a jej kamarátmi. Hello Kitty lietadlá majú určené presné destinácie, kam lietajú a slovenskí cestovatelia sa s nimi najskôr stretnú na ázijských linkách. Preto ak berieš na dovolenku do Ázie deti, toto určite ocenia.

EVA Air miluje Hello Kitty. Deti milujú Hello Kitty. Deti milujú EVA Air!

Ozajstná zábava totiž začína na palube, ak máš šťastie na Hello Kitty lietadlo, aj v kabíne bude všetko ružové a s mačiatkami – od servítky až po mrkvu v tvare Hello Kitty mačky. Hello Kitty ošiaľ sa odzrkadlí aj na uniforme personálu či vankúšoch na každom sedadle. A deti dostávajú aj svoje vlastné Hello Kitty menu.

Áno, úplne všetko je v štýle Hello Kitty. Menu, snacky, vankúšiky na sedadlách.
Tieto milé postavičky ťa budú sprevádzať počas celého letu :)))
O.K., posledná fotka s Hello Kitty.

24-hodinový stopover v Tchaj-pej

Cestujúci s EVA Air sa dajú rozdeliť do dvoch skupín – cestujúci, ktorí letia z Viedne priamo do Bangkoku, a potom tí, ktorí letia do niektorej exotickej ázijskej destinácie cez Tchaj-pej. Ak letíš napríklad z Viedne na Bali, v Tchaj-pej pobudneš krátko, pri kúpe letenky si ale môžeš v taiwanskej metropole nastaviť napríklad jeden celý deň (stačí na rýchly exkurz po meste). EVA Air lieta do Viedne každý deň a na Bali aj viackrát denne, lety si teda vieš kombinovať jednoducho a bez extra poplatku.

Ešte predtým, než pristaneš v Tchaj-Pej, daj si pár snackov, drink a vyplň Arrival Card.
Cieľ je na obzore. Tchaj-Pej po 12 hodinách v lietadle. Bol to VEĽMI príjemný let!

Záver

Ak sa spýtame sami seba, čo by sme na tejto linke upravili, odpoveď by bola, že takmer nič.  Jedlo, komfort, servis, kabína, milé detaily a darčeky – EVA Air skrátka vedia, ako svojich cestujúcich rozmaznať. Pri našej najbližšej ceste do Ázie budeme opäť pozerať po priamych letoch. Nie je totiž nič lepšie, ako pri cestovaní ušetriť čo najviac času, cestovať komfortne a prísť do cieľovej destinácie skvele naladený a odpočinutý.

Multimediálny zábavný systém by si zaslúžil mierny upgrade, ale to je len maličkosť na inak špičkových službách. Na záver treba spomenúť ešte jednu dôležitú vec. Prémiová ekonomická trieda na linke z Viedne končí. Avšak od 10. mája 2019 začne EVA Air lietať z Viedne novinkou vo flotile EVA Air – Novučičkým Dreamlinerom Boeing-787.

Prečo je to super správa? Okrem toho, že lieta úspornejšie, prinesie pre cestujúcich množstvo zaujímavých noviniek. EVA Air si totiž na úpravu lietadla prizvala spoločnosť Teague, ktorá prepracovala dizajn ekonomickej triedy podľa vzoru Royal Laurel Class – čo je biznis trieda EVA Air. Mali sme tú možnosť vidieť vnútro a vyzerá výborne!

Recaro sedačky, sofistikované a nastaviteľné kožené opierky hlavy, ktoré ti pomôžu prekonať tisíce kilometrov veľmi komfortne, atď. EVA Air plánuje nasadenie až 24 lietadiel Boeing 787 Dreamliner do roku 2022. Nový Dreamliner zatiaľ lieta len na trase Tchajpej – Hongkong. Hneď ako začne lietať na novej trase, pôjdeme si ho poobzerať!  


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (46 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore