Nájdeš nás aj na:

Európa

Lacné letenky do úchvatného Neapolu: leť z Viedne od 59€!

Lacné letenky do úchvatného Neapolu: leť z Viedne od 59€!

Neapol je tretím najväčším mestom Talianska, hlavným mestom regiónu Kampánia. Mnohí ho pokladajú za najumeleckejšie i najchutnejšie mesto Talianska. Vittorio De Sica, taliansky herec mu vo filme Neapolský záliv z roku 1954, pripísal ešte jeden prívlastok. Nazval ho zvodným. Neapol je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, kde sa s číslom 448 sa pýši najväčším počtom kostolov na jedno mesto.

Reklama

Lacné letenky do Neapolu

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne
 • S kým? Letecká spoločnosť Wizz Air
 • Kedy? zima 2024
 • Príklad? Termín 16. – 23. január 2024 (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, malá príručná batožina

Akciové letenky do Neapolu

Čo robiť, vidieť a zažiť v Neapole?

Neapol sa považuje za tzv. domov pízz. Už prechádzkou dole uličkou vás určite zachytí vôňa z náhodnej pizzerie s terasou. Či už preferujete mozzarellu, do pokrmov si pridávate cesnak, alebo všetky vaše jedlá zdobíte oreganom, v miestnej pizzerii si určite prídete na svoje. Zamierte si to napríklad do Pizzerie Gino Sorbillo.

Viac o Neapole sa dočítaš aj nižšie v článku.

Neapol panoráma

Cestovné doklady do Neapolu

Na vycestovanie do Neapolu potrebuješ občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Kedy cestovať do Neapolu?

Neapol, tak ako celé Taliansko, má čo ponúknuť počas celého roka. Ak sa chceš vyhnúť najväčšiemu turistickému náporu, odporúčame jeseň alebo jar.

Prečo je Neapol taký úžasný?

Pretože úžasne chutí. Neapolské rána bývajú horúce. Je to ten správny čas objednať si v kaviarničke za rohom nadýchanú sfogliatellu, sladké pečivo plnené ricottou. Spolu so silným espressom budete nielen vyzerať, ale určite sa aj cítiť ako pravý Talian či Talianka.

Neapolčania radi nakupujú kvalitné jedlo. Preto sa väčšinou rozhodnú na nedeľný obed nakupovať ingrediencie z miestnych trhov. Jedným z nich je napríklad obľúbený Mercato di Porta Nolana. Určite si i vy vyberiete z bohatej ponuky šťavnatých paradajok či čerstvých chobotníc.

Sfogliatella v Neapole

Ak máte skôr chuť na niečo hotové, ale rovnako chutné, určite neprehliadnite Eccellenze Campana, vzdušnú a rozľahlú tržnicu. Či už ochutnáte z prestížnych Gragnano cestovín, z domácej Genovese omáčky, alebo sa nasýtite s alici di Cetara Cetara (ančovičkami), určite neoľutujete. Neapolčania zvyknú večerať naozaj neskoro.

Preto je západ slnka príjemné uvidieť s pochúťkou, ktorá ho urobí ešte romantickejším. V meste nájdete množstvo obchodíkov s čokoládou či kvalitnou zmrzlinou. Keď sa zvečernieva, v Taliansku začína čas popíjania vína. S olivami či bez nich, v tanečnom bare, či len tak, na terase s vetrom pod blúzkou. Dobré talianske víno vám vo večernom Neapole bude určite chutiť.

večera v Neapole

Výlet za neapolským duchovnom

Neapolčania si vybudovali tradíciu v zaobchádzaní s mŕtvymi. Mnohí z nich na nej lipnú i dodnes. Kult mŕtvych zahŕňa i starostlivosť o lebky – capuzzelle, ako im hovoria v miestnom dialekte – a kosti neznámeho mŕtveho. Ak vás teda zaujíma práve tá religiózna stránka Neapola, tu je niekoľko tipov. Katedrála, ktorú miestni skrátene volajú Duomo (Duomo di Napoli) je románska katolícka katedrála a zároveň hlavný kostol Neapola i sídlo neapolského arcibiskupa.

Dóm v Neapole

Ďalším zaujímavým duchovným miestom je Cappella Sansevero. Nájdete tam i mnoho zaujímavých sochárskych výjavov Giuseppeho Sanmartina. Kedysi kartuziánsky kláštor, dnes múzeum. Bohato zdobený priestor istotne uchváti i vás. Nájsť v ňom môžete mnoho z bohatstva neapolského umenia. Bazilika sv. Františka z Pauly zas pripomína rímsky Pantheon. Leží na námestí Piazza del Plebiscito a pochádza z počiatku 19. storočia.

Horiace mesto plné tajomstiev

Zrejme najatraktívnejším miestom v okolí pre turistov sú Pompeje, či Pompeii. Toto staroveké mesto sa nachádza asi v tridsaťminútovej vzdialenosti od Neapolu. Pompeje boli zničené v roku 79 nášho letopočtu výbuchom sopky Vezuv. Ich znovuobjavenie ale poskytuje sondu do umenia a architektúry tých čias. Všadeprítomné erotické umenie navodilo pocit, že takmer všetky domy v meste slúžili ako nevestince. To rozšírilo teóriu o „Božom treste“, ktoré bolo zoslané na toto mesto. Pri jeho návšteve máte možnosť vidieť staroveký mlyn, veľký trh s potravinami, reštaurácie či amfiteáter.

shutterstock_278943446-min

Povesťou opradené hrady

Ďalšou neapolskou pýchou sú hrady. Castel dell´Ovo je krásnou súčasťou panorámy zálivu. Viaže sa k nemu povesť, ktorá hovorí, že Vergilius bol nielen antickým básnikom, ale i kúzelníkom a vlastnil čarovné vajce. To vraj ukryl do základov stavby a v okamihu, keby sa rozbilo, by sa hrad zrútil a s ním i celé mesto. Ďalším je napríklad Castel Sant´Elmo. Ten sa hrdo týči na kopci Vomero nad mestom spolu s bývalým kláštorom Certosa di San Martino. Ďalšou povesťou, ktorá sa v Neapole zachovala, sa viaže k hradu Castel Nuovo. Vodná priekopa, ktorá je už dnes vysušená, vraj slúžila ako domov krokodíla, ktorý požieral nešťastníkov zatvorených v kobkách hradu. Dnes sa preto nazýva „Krokodília priekopa“.

Castel Nuovo Neapol

Niečo z neapolských „naj“

Ak vás to ťahá skôr do múzeí a túžite objavovať históriu Neapolu týmto spôsobom, vyhraďte si takisto poriadnu dávku času. Národné archeologické múzeum by zrejme malo byť vašou prvou zastávkou. Je totiž považované za jedno z najlepších archeologických múzeí v Európe. Ponúkne vám jednu z najlepších svetových zbierok grécko-rímskych artefaktov, nechýba i vzácna egyptská zbierka. Ďalšou vzácnou stavbou je divadlo Teatro San Carlo. Ide o najstaršiu činnú opernú scénu súčasnosti v Európe. V rámci tohto divadla sa vytvorila i tzv. neapolská operná škola, ktorej členovia sformovali žáner opery v podobe, v akej ju poznáme dnes.

Teatro San Carlo Neapol

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore