Nájdeš nás aj na:

Európa

Letenky do úchvatného Neapolu!

Letenky do úchvatného Neapolu!

Neapol je tretím najväčším mestom Talianska, hlavným mestom regiónu Kampánia. Mnohí ho pokladajú za najumeleckejšie i najchutnejšie mesto Talianska. Vittorio De Sica, taliansky herec mu vo filme Neapolský záliv z roku 1954, pripísal ešte jeden prívlastok. Nazval ho zvodným. Neapol je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, kde sa s číslom 448 sa pýši najväčším počtom kostolov na jedno mesto.

Reklama

Lacné letenky do Neapolu

  • Odkiaľ? Priamy let z Budapešti
  • S kým? Letecká spoločnosť Ryanair
  • Kedy? dobré termíny nájdeš v decembri 2020, aj v januári a vo februári 2021
  • Príklad? Termín 14. – 21. január 2021 (POZRI KALENDÁR)
  • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, malá príručná batožina

Lacné ubytovanie v Neapole: Booking.com s Pelikánom

Lacné ubytovanie v Neapole vieš rezervovať priamo cez Pelikán. Pelikán sa kamoší s najväčším predajcom ubytovania na svete (Booking.com) a ubytovanie v Tel Avive môžeš rezervovať už od 13€/noc.

Čo robiť, vidieť a zažiť v Neapole?

Neapol sa považuje za tzv. domov pízz. Už prechádzkou dole uličkou vás určite zachytí vôňa z náhodnej pizzerie s terasou. Či už preferujete mozzarellu, do pokrmov si pridávate cesnak, alebo všetky vaše jedlá zdobíte oreganom, v miestnej pizzerii si určite prídete na svoje. Zamierte si to napríklad do Pizzerie Gino Sorbillo.

Viac o Neapole sa dočítaš aj nižšie v článku.

Neapol panoráma

Tip na aplikáciu: Revolut

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd. Ak sa zaregistruješ cez pelikánsky odkaz, teraz získaš Revolut kartu s doručením zdarma

Cestovné doklady do Neapolu

Na vycestovanie do Neapolu potrebuješ občiansky preukaz alebo platný cestovný pas.

Kedy cestovať do Neapolu?

Neapol, tak ako celé Taliansko, má čo ponúknuť počas celého roka. Ak sa chceš vyhnúť najväčšiemu turistickému náporu, odporúčame jeseň alebo jar.

Prečo sa oplatí rezervovať cez Pelikán

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí.

Prečo je Neapol taký úžasný?

Pretože úžasne chutí. Neapolské rána bývajú horúce. Je to ten správny čas objednať si v kaviarničke za rohom nadýchanú sfogliatellu, sladké pečivo plnené ricottou. Spolu so silným espressom budete nielen vyzerať, ale určite sa aj cítiť ako pravý Talian či Talianka.

Neapolčania radi nakupujú kvalitné jedlo. Preto sa väčšinou rozhodnú na nedeľný obed nakupovať ingrediencie z miestnych trhov. Jedným z nich je napríklad obľúbený Mercato di Porta Nolana. Určite si i vy vyberiete z bohatej ponuky šťavnatých paradajok či čerstvých chobotníc.

Sfogliatella v Neapole

Ak máte skôr chuť na niečo hotové, ale rovnako chutné, určite neprehliadnite Eccellenze Campana, vzdušnú a rozľahlú tržnicu. Či už ochutnáte z prestížnych Gragnano cestovín, z domácej Genovese omáčky, alebo sa nasýtite s alici di Cetara Cetara (ančovičkami), určite neoľutujete. Neapolčania zvyknú večerať naozaj neskoro.

Preto je západ slnka príjemné uvidieť s pochúťkou, ktorá ho urobí ešte romantickejším. V meste nájdete množstvo obchodíkov s čokoládou či kvalitnou zmrzlinou. Keď sa zvečernieva, v Taliansku začína čas popíjania vína. S olivami či bez nich, v tanečnom bare, či len tak, na terase s vetrom pod blúzkou. Dobré talianske víno vám vo večernom Neapole bude určite chutiť.

večera v Neapole

Výlet za neapolským duchovnom

Neapolčania si vybudovali tradíciu v zaobchádzaní s mŕtvymi. Mnohí z nich na nej lipnú i dodnes. Kult mŕtvych zahŕňa i starostlivosť o lebky – capuzzelle, ako im hovoria v miestnom dialekte – a kosti neznámeho mŕtveho. Ak vás teda zaujíma práve tá religiózna stránka Neapola, tu je niekoľko tipov. Katedrála, ktorú miestni skrátene volajú Duomo (Duomo di Napoli) je románska katolícka katedrála a zároveň hlavný kostol Neapola i sídlo neapolského arcibiskupa.

Dóm v Neapole

Ďalším zaujímavým duchovným miestom je Cappella Sansevero. Nájdete tam i mnoho zaujímavých sochárskych výjavov Giuseppeho Sanmartina. Kedysi kartuziánsky kláštor, dnes múzeum. Bohato zdobený priestor istotne uchváti i vás. Nájsť v ňom môžete mnoho z bohatstva neapolského umenia. Bazilika sv. Františka z Pauly zas pripomína rímsky Pantheon. Leží na námestí Piazza del Plebiscito a pochádza z počiatku 19. storočia.

Horiace mesto plné tajomstiev

Zrejme najatraktívnejším miestom v okolí pre turistov sú Pompeje, či Pompeii. Toto staroveké mesto sa nachádza asi v tridsaťminútovej vzdialenosti od Neapolu. Pompeje boli zničené v roku 79 nášho letopočtu výbuchom sopky Vezuv. Ich znovuobjavenie ale poskytuje sondu do umenia a architektúry tých čias. Všadeprítomné erotické umenie navodilo pocit, že takmer všetky domy v meste slúžili ako nevestince. To rozšírilo teóriu o „Božom treste“, ktoré bolo zoslané na toto mesto. Pri jeho návšteve máte možnosť vidieť staroveký mlyn, veľký trh s potravinami, reštaurácie či amfiteáter.

shutterstock_278943446-min

Povesťou opradené hrady

Ďalšou neapolskou pýchou sú hrady. Castel dell´Ovo je krásnou súčasťou panorámy zálivu. Viaže sa k nemu povesť, ktorá hovorí, že Vergilius bol nielen antickým básnikom, ale i kúzelníkom a vlastnil čarovné vajce. To vraj ukryl do základov stavby a v okamihu, keby sa rozbilo, by sa hrad zrútil a s ním i celé mesto. Ďalším je napríklad Castel Sant´Elmo. Ten sa hrdo týči na kopci Vomero nad mestom spolu s bývalým kláštorom Certosa di San Martino. Ďalšou povesťou, ktorá sa v Neapole zachovala, sa viaže k hradu Castel Nuovo. Vodná priekopa, ktorá je už dnes vysušená, vraj slúžila ako domov krokodíla, ktorý požieral nešťastníkov zatvorených v kobkách hradu. Dnes sa preto nazýva „Krokodília priekopa“.

Castel Nuovo Neapol

Niečo z neapolských „naj“

Ak vás to ťahá skôr do múzeí a túžite objavovať históriu Neapolu týmto spôsobom, vyhraďte si takisto poriadnu dávku času. Národné archeologické múzeum by zrejme malo byť vašou prvou zastávkou. Je totiž považované za jedno z najlepších archeologických múzeí v Európe. Ponúkne vám jednu z najlepších svetových zbierok grécko-rímskych artefaktov, nechýba i vzácna egyptská zbierka. Ďalšou vzácnou stavbou je divadlo Teatro San Carlo. Ide o najstaršiu činnú opernú scénu súčasnosti v Európe. V rámci tohto divadla sa vytvorila i tzv. neapolská operná škola, ktorej členovia sformovali žáner opery v podobe, v akej ju poznáme dnes.

Teatro San Carlo Neapol

Mohlo by vás zaujímať:

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 tatranských hotelov, ktoré sú láska na prvý pohľad https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky1 deň dozadu
Nórsko od 15. júla otvorí hranice pre viaceré krajiny vrátane Slovenska https://t.co/3muQH1DkbK #novinky3 dni dozadu
Od dnes sa z Bratislavy lieta do Malagy, od zajtra na Sardíniu https://t.co/iSbYDx4Q1u #letenky3 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky3 dni dozadu
Hotel Srdiečko. Južné svahy Nízkych Tatier vás obklopia srdečnosťou https://t.co/T2KHbp20JJ #cestopisy3 dni dozadu
Aerolinky LEVEL zrejme skončia aj vo Francúzsku, ponúkali lacný Karibik https://t.co/Y1s0HxtaVD #novinky3 dni dozadu
Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami! https://t.co/Uxed65W35f #letenky3 dni dozadu
Grécko ponúka turistom zľavy na letenky a rodinné akcie https://t.co/9kSuV7g8cY3 dni dozadu
Etihad Airways budúci týždeň spustia novú nízkonákladovku v Abu Dhabi https://t.co/HWcbMY9kD7 #novinky3 dni dozadu
Taiwanské letisko ponúka falošné lety pre ľudí, ktorí už bez cestovania nevydržia https://t.co/xlxRCSvjnP #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore