Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Múzeá v Nemecku, v ktorých ožíva história a kultúra

Múzeá v Nemecku, v ktorých ožíva história a kultúra

Cez 6 250 múzeí v Nemecku prináša svet objavov a zaujímavými konceptmi približuje svet umenia a histórie, technológie a architektúry, literatúry a prírodného sveta. Očakávajte teda veľa „wow“ momentov! Získajte prehľad o rôznych kultúrnych epochách na berlinskom Muzejnom ostrove, obdivujte umenie od starých majstrov až po moderný vek vo Frankfurte Städel Institute a naučte sa niečo nové o vede a technike v svetoznámom múzeu Deutsches Museum v Mníchove. Múzeá v Nemecku sú vysoko informatívne, hravé a prinášajú veľa zábavy.

Reklama

Múzeum Runde Ecke Stasi

Budova na „Runde Ecke“ (okrúhly roh) v Lipsku bola v bývalom východnom Nemecku po mnoho rokov nástrojom útlaku. Dňa 4. decembra 1989 bolo toto veliteľstvo Lipsko Stasi obsadené „pondelkovými demonštrantmi”, čo sa neskôr ukázal ako rozhodujúci moment pokojnej revolúcie. V budove sa dnes nachádza pamätné miesto „Runde Ecke“, v rámci ktorého múzeum nazerá na históriu, štruktúru a metódy tajnej polície NDR vo svojej stálej expozícii Stasi – Power and Banality.

Otváracie hodiny: Každodenne 10 až 18:00.

Zlatý vek v Zelenom trezore

Zelený trezor, bývalá pokladničná komora dynastie Wettinovcov v Sasku, pokrýva približne 2 000 m² výstavnej plochy. Každý rok oslňuje svojou trblietavou zbierkou šperkov a zlata tisíce návštevníkov. Návšteva Zeleného trezora však vyžaduje určité plánovanie, pretože má kapacitu len 100 osôb na hodinu. Vstupenky platia na konkrétne časové úseky, čo znamená, že každý môže obdivovať exponáty bez toho, aby musel bojovať s davmi.

Múzeum Alexandrowka

V roku 1826 postavil Kaiser Friedrich Wilhelm III ruskú enklávu Alexandrowka v Postupime ako poctu svojmu priateľovi ruskému cárovi Alexandrovi I. Záhrady navrhol Peter Joseph Lenné, aby poskytol ruským spevákom prostredie pre hudbu a relax. Dnes je celá táto oblasť zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa a štátne sviatky od 10 do 18.00 hod.

Alte Pinakothek

zdroj: DZT / Saskia Wehler, Photography

Na stenách galérie Alte Pinakothek v Mníchove visí viac ako 700 obrazov z európskeho 14. až 18. storočia – a to je len stála expozícia. Väčšina vystavených obrazov pochádza z obdobia renesancie a holandského barokového hnutia. Zbierka obsahuje majstrovské diela od Dürera, Rembrandtove autoportréty, Altdorferovu „Bitku o Alexandra pri Issuse“ či  „Madonu s karafiátom“ od Leonarda da Vinciho.

Otváracie hodiny: Štvrtok až nedeľa od 10 do 18:00, v utorok a v stredu od 10:00 do 21:00, v pondelok je zatvorené.

Rodisko Audi: Múzeum Augusta Horcha v Zwickau

zdroj: DZT / © mattrose.de

Keď August Horch v roku 1909 hľadal meno pre svoju spoločnosť so sídlom v Zwickau, jednoducho preložil svoje priezvisko do latinčiny – a značka Audi bola na svete. V roku 1932 spojili saské automobilky Horch, Audi, Wanderer a DKW svoje sily do Auto Union, ktorý používal štyri kruhy ako svoje logo. Po vojne vyrábal závod Zwickau kompaktný model Trabant. Dnes je toto miesto múzeom Augusta Horcha, ktoré s pomocou prototypov opisuje predvojnovú a povojnovú históriu. Návštevníci sa tiež môžu pozrieť do domu Augusta Horcha.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa 9.30 – 17.00 hod.

Augustínsky kláštor, Erfurt

zdroj: DZT / Christof Herdt

Protestantský augustiniánsky kláštor v Erfurte je jedinečnou pamiatkou stredovekej kláštornej architektúry. Je tiež miesto reformácie národného a medzinárodného významu a oficiálne konferenčné a pútnické centrum. Martin Luther tu žil a pracoval ako mních od roku 1505 do 1511. V súčasnosti je tu stála expozícia s predmetmi týkajúcimi sa Biblie a reformácie.

Otváracie hodiny: Pondelok až piatok 8:00 – 18:00, sobota 8:00 – 16:00, nedeľa a sviatky 10:00 – 22:00.

Múzeum Carla Boscha

V tomto múzeu v Heidelbergu môžete objaviť výnimočného Carla Boscha, známeho procesom Haber-Bosch syntézy amoniaku. Ten umožnil výrobu dusíkatých hnojív v priemysle a ohlasoval revolúciu v poľnohospodárstve. Múzeum verejnosti odhaľuje, kto bol predseda BASF a neskôr chemickej spoločnosti IG Farben, ako aj človek, známy svojimi legendárnymi zbierkami motýľov a chrobákov, svojou vášňou pre astronómiu a úlohou spoluzakladateľa Zoo Heidelberg.

Centrálne rímsko-germánske múzeum / Múzeum starovekej stavby lodí

Centrálne rímsko-germánske múzeum v Mainzi, ktoré bolo založené v roku 1852, prezentuje v historickom kontexte exponáty z doby kamennej, až po stredovek. Pôvod exponátov siaha od Blízkeho východu po Španielska, od severnej Afriky po Škandináviu. Vrcholom z rímskych čias je mainský glóbus, pôvodne používaný na korunovanie gnomon alebo ako rúčka slnečných hodín. V roku 1981 bolo z antickej prístavnej nádrže Mainz zachránených päť lodí z tretieho a štvrtého storočia, ktoré sú teraz vystavené v Múzeu starobylého staviteľstva.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa 10:00 – 18:00 hod.

Priemyselné múzeum Chemnitz

zdroj: DZT / Dirk Hanus

Priemyselné múzeum Chemnitz sa nachádza v bývalej zlievarni. Výber exponátov zobrazuje udalosti a ľudí v priemyselnej minulosti Saska. Až do roku 1945 bolo Sasko najvýznamnejším priemyselným regiónom Nemecka a Chemnitz bol centrom priemyselnej výroby. Mnoho vynálezov a výrobkov zo Saska sa neskôr rozšírilo do celého sveta.

Otváracie hodiny: Od pondelka do štvrtka 9:00 – 17:00, v sobotu, nedeľu a počas sviatkov 10:00 – 17:00 hod., v piatok býva zatvorené.

Detské múzeum

Vo frankfurtskom Detskom múzeu majú energetické a zvedavé deti a rodiny možnosť experimentovať, skúmať, bližšie sa pozrieť na fungovanie vecí a sveta. Inšpiratívne výstavy pre rodiny a deti, vzrušujúce miestne prehliadky, fascinujúce workshopy a narodeninové párty, ktoré sú v stálej ponuke. Múzejné výstavy boli špeciálne navrhnuté pre deti a mladých ľudí a menia sa raz za jeden rok až raz za pol roka. Múzeum podporuje praktické učenie a snaží sa podnietiť návštevníkov, aby na veci prišli sami.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa 10:00 – 18:00 hod.

Das Erbe – výstava baníctva v Sársku

Akonáhle vôjdete dovnútra, ocitnete sa v tmavej miestnosti. Objekty vo výstavných skriniach vytvárajú takmer divadelný efekt. Nie, nehovoríme o diamantoch, ale o kusoch uhlia a nástrojoch, s ktorými sa baníci Sárska dobýjali za „čiernym zlatom“ po viac ako 250 rokov. „Das Erbe – banská výstava v Sársku“ zahŕňa i artefakty, filmy a historické obrazy, ktoré dokumentujú každodenný život baníka.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa 10:00 – 18:00 hod.

Dokumentačné centrum každodenného života vo východnom Nemecku, Eisenhüttenstadt

Éra východného Nemecka sa rýchlo premietla do historických kníh. Generácie, ktoré na tomto území vyrastajú dnes, nebudú mať žiadnu spomienku na to, aký bol každodenný život v spoločnosti NDR. Dokumentačné centrum v Eisenhüttenstadte v Brandenbursku zaznamenáva túto zmenu prostredníctvom svojich výstav. Opiera sa pritom o najnovšie výskumy a úzko spolupracuje s univerzitami a múzeami. Od roku 1993 dokumentačné centrum zhromažďuje, skúma a dokumentuje objekty, ktoré ukazujú obraz každodenného života vo východnom Nemecku.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa 11:00 – 17:00 hod.

Experiminta

Experiminta, jedno z najnovších múzeí vo Frankfurte, je centrom matematiky, výpočtovej techniky, vedy a techniky, v blízkosti výstaviska Festhalle. Stála expozícia podáva zábavným spôsobom zákony mechaniky, matematiky a optiky. S tieňovým bábkarstvom, trikovými zrkadlami, umelým tornádom a množstvom ďalších aktivít sa môžu zabaviť návštevníci všetkých vekových kategórií. Počas prvých dvoch rokov múzeum na Hamburger Allee privítalo vo svojich bránach viac ako 170 000 ľudí.

F60 Visitor Mine

F60, ktorý sa nachádza v Lužickom regióne, neďaleko Lichterfeldu v Brandenbursku, vyzerá ako Eiffelova veža otočená na ležato. Návštevníci tohto baníckeho konvejera musia vyliezť až do výšky 80 metrov. Susedné jazero Bergheider See je v procese vytvárania. Táto masívna oceľová stavba mu po zotmení vytvára pozoruhodnú kulisu pre svetelné a zvukové inštalácie. Na nočnej prehliadke by ste mohli nadobudnúť pocit, že sa nachádzate na rakete, pripravenej na štart.

Otváracie hodiny: V lete denne od 10:00 do 18:00 hod. V zime od stredy do nedele 11:00 – 16:00 hod.

Friedenssaal

Historická radnica Friedenssaal v Munsteri je jedným z vrcholov každej návštevy mesta. Nenechajte si ujsť renesančné panely z roku 1577, impozantné lustre a portrétovú galériu veľvyslancov, kde na ramene pocítite dotyk histórie. Práve tu sa 15. mája 1648 písali európske dejiny s uzavretím Mníchovského mieru medzi Španielskom a Holandskou republikou.

Otváracie hodiny: Utorok až piatok 10:00 – 17:00 hod., sobota, nedeľa a sviatky 10.00-16.00 hod.

Múzeum úžitkového umenia GRASSI

zdroj: DZT / Gunter Binsack

V marci 2012 otvorilo Múzeum úžitkového umenia GRASSI v Lipsku tretiu časť svojej novej stálej expozície. Výstava s názvom „Od secesie až po súčasnosť“ predstavuje viac ako 1500 fascinujúcich artefaktov zo secesného, art deco, funkcionalizmu a východonemeckého dizajnu po roku 1950. Pripájajúc sa ku existujúcich výstavám „Od staroveku po historizmus“ a „Ázijské umenie.Impulzy pre Európu “, predstavuje táto časť zbierku, ktorá mapuje jedinečnú cestu asi 3000 rokov do histórie umenia.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa a štátne sviatky 10.00-18.00 hod.

Nemecké múzeum športu a olympijských hier

Nemecké múzeum športu a olympijských hier na Rýnskom nábreží v Kolíne nad Rýnom predstavuje históriu športu vo svojej fascinujúcej sláve. Táto výstava zahŕňa športy od klasického obdobia až po prvé moderné olympijské hry v Aténach v roku 1896 i dnešné profesionálne elitné športy. Nedávne prírastky k výstave zahŕňajú nové športy ako skateboarding, BMXing a surfovanie. Nemecké športové a olympijské múzeum ponúka aj možnosť aktívneho zapojenia sa. Vstúpte do boxerského ringu alebo si precvičte trestné kopy na zameriavacej stene a zažite rýchlosť Tour de France na pretekárskom bicykli v aerodynamickom tuneli.

Otváracie hodiny: Utorok až piatok 10:00 – 18:00, sobota, nedeľa a sviatky od 11:00 do 19:00 hod.

Hamburg Kunsthalle: umelecké diela trvajúce 700 rokov

zdroj: DZT / Brunner – Ralf – Brunner – Dipl. Fotograf

Niet pochýb, že tri budovy patriace k Hamburg Kunsthalle sú jednou z najdôležitejších verejných zbierok umenia v Nemecku. Zrejme najlepším miestom na objavovanie vývoja a trendov siedmich storočí dejín umenia. Stála expozícia s viac ako 700 dielami spolu s dočasnými výstavami ponúka jedinečný pohľad na umenie od stredoveku až po súčasnosť. Múzeum predstavuje stredoveké oltáre Majstra Bertrama a Majstra Franckeho, holandské maľby zo 17. storočia či nemecké obrazy 19. storočia, s rozsiahlymi súbormi diel Caspara Davida Friedricha, Philippa Otto Rungea, Adolpha Menzela a Maxa Liebermanna. Diela klasicistickej modernistickej doby zahŕňajú maľby a plastiky Wilhelma Lehmbrucka, Edvarda Muncha, Emila Noldeho, Paula Kleea, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maxa Beckmanna, Lyonel Feiningera, Georgea Grosza a Maxa Ernsta. Sekcia súčasného umenia predstavuje striedavé výstavy, medzi ktoré v minulosti patrili napríklad i Georg Baselitz, Sigmar Polke, Gerhard Richter, Mona Hatoum i Jenny Holzer. Oddelenie výtlačkov a kresieb tvorí viac ako 120 000 diel a je múzeom samo osebe.

V pondelok je zatvorené, v utorok až nedeľu otvorené od 10:00 do 18:00, štvrtok 10:00 – 21:00 a v dni pred sviatkami 10:00 – 18:00 hod.

Dom Karla Marxa

Rodisko jedného z najvplyvnejších nemeckých učencov 19. storočia, dom Karla Marxa v Trieri, patrí medzi najvýznamnejšie nemecké historické múzeá. Stála expozícia bola v roku 2005 prepracovaná a dnes poskytuje živú a prístupnú prehliadku Karla Marxa (1818-1883) ako muža, jeho miesta v dejinách a vývoja jeho filozofických a ekonomických myšlienok. Kľúčové diela ako „Manifest komunistickej strany“ a „Das Kapital“ sú tu umiestnené v kontexte 19. storočia.

Otváracie hodiny: Od novembra do marca: pondelok 14:00 – 17:00, utorok – nedeľa 11:00 – 17:00; Apríl – október: denne 10:00 – 18:00, prvý piatok v mesiaci 10:00 – 18:00

Filmové múzeum v Postupime

zdroj: DZT / Andre Stiebitz

Najstaršie nemecké filmové múzeum sa nachádza v nádhernej budove Marstall v starom meste. Zbierky v Postupime zahŕňajú viac ako milión fotografií, exponáty z technickej stránky filmovej tvorby, kostýmy a predmety, ktoré zanechali filmové hviezdy v ich závetoch. Súčasťou múzea je i stála expozícia s názvom ‚Dream Factory: 100 rokov filmu v Babelsbergu‘.

Lodné a námorné múzeum v parku IGA

Nachádza sa v priestoroch nákladnej lodi, takže sa môžete pozrieť, ako vyzerá veľká kontajnerová loď zvnútra, skontrolovať jej strojovne so štyrmi hlavnými motormi a pozrieť sa na časť pre námorníkov, lodný most alebo lodnú nemocnicu. Táto 10 000 tonová nákladná loď sa nachádza v parku IGA, na brehu rieky Warnow. Palubná výstava mapuje históriu lodiarskeho staviteľstva v Baltskom mori, zahŕňajúc hydroplány, oceánografiu a plachtenie.

Otváracie hodiny: Apríl až jún a september až október: utorok – nedeľa 10:00 – 18:00; Júl – august: denne 10:00 – 18:00 a november až marec: utorok-nedeľa 10:00 – 16:00 hod.

Múzeum umenia v Stuttgarte

zdroj: DZT / Werner Dieterich

Fascinujúce výstavy, impozantná umelecká zbierka a veľkolepá budova v centre mesta sa snúbili, aby sa Múzeum umenia stalo jednou z najlepších atrakcií v Stuttgarte. Sklenená kocka je viditeľná z diaľky a obsahuje bývalý tunelový systém, rozprestierajúci sa na dvoch podlažiach na 5000 m2, zobrazujúc diela klasického moderného, konkrétneho a súčasného umenia. Múzeum je domovom rozsiahleho diela Otta Dixa, ako aj unikátnych zbierok diel Adolfa Hölzela, Williho Baumeistera a Dietera Rotha.

Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa 10:00 – 18:00 a piatok 10:00 – 19:00 hod.

Topography of Terror

Táto expozícia stojí na území, okupovanom od roku 1933 do 1945, budovou Gestapa a väzením. Komplex bol tiež miestom vedenia SS a ústredia štátnych bezpečnostných síl. Zo všetkých pamätníkov a múzeí v Berlíne, ktoré sa zaoberajú minulosťou nemeckej nacistickej minulosti, má toto múzeum svoj veľký význam. Dozviete sa tu o sídle SS a policajného štátu na mieste, kde ich inštitúcie skutočne stáli, čo robí európsky aspekt nacistickej vlády ešte skutočnejším.

Otváracie hodiny: Denne 10 až 20 hod.

Múzeum hračiek

Výlet do Múzea hračiek v Norimbergu je nezabudnuteľnou cestou do minulosti. Deti a dospelí tu obdivujú nádherné bábikové domy i japonské plechové autá z 50. rokov. Viac ako 700 metrov štvorcových vo vonkajších priestoroch ponúkajú návštevníkom možnosť zahrať sa s hračkami svojich prababičiek. Nachádza sa tu aj útulná kaviareň La Kritz. História hračiek poskytuje náhľad do dejín ľudskej kultúry.

Otváracie hodiny: Utorok až piatok 10:00 – 17:00, sobota a nedeľa 10:00 – 18:00 hod.





Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore