Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kedysi dávno v Nemecku… Príhehy o 24 nemeckých historických mestách

Kedysi dávno v Nemecku… Príhehy o 24 nemeckých historických mestách

Nemecko je krajina, plná bohatej histórie a mnohých inšpirujúcich príbehov. Výlet historickými mestami vás prevedie na cestu plnú rozprávok o rytieroch, hradoch, láske i vojne. I preto sú stredoveké mestá, kde história ožíva, jednou z top dovolenkových destinácií. Či už hľadáte krátku víkendovú dovolenku alebo výlet plný znamenitých atrakcií, určite si v našom zozname historických miest nájdete dokonalú destináciu, ktorá sa môže pochváliť inšpirujúcimi príbehmi. Vydajte sa na cestu históriou Nemecka!

Reklama

Amberg: Kde bola polievková misa plná prekvapení

V roku 1703 bol Amberg obliehaný rakúskou armádou. Keď sa jeho veliaci generál gróf Herbeville chcel v jeden deň posilniť polievkou, dostalo sa mu nepríjemného prekvapenia. Delová guľa, namierená na neho, pristála priamo uprostred misy s jeho polievkou. Okrem šoku a vyliatej polievky sa generálovi nič nestalo. Ďalšie úsilia občanov Ambergu boli neúspešné a nakoniec boli nútení vzdať sa. Dnes môžete obdivovať slávnu delovú guľu, týčiac sa nad dverami pútnického kostola Maria Hilf.

Baden-Baden: Kde horúca voda prečistila mesto od moru

zdroj: DZT / Wohner – Heinz Wohner/Lookphotos

Priaznivý účinok termálnych vôd v Baden-Badene bol známy už počas rímskych časov. Neskôr sa minerálne pramene používali na obranu proti moru. V roku 1349 mala údajne Margravine Katharina víziu Panny Márie, ktorá jej prikázala nechať vodu prejsť ulicami. Po tomto zázraku chcela, aby sa jej deti z vďaky stali kňazmi a mníškami. Mor bol porazený po niekoľkých krátkych dňoch a markgrófka bola viac ako ochotná zasvätiť svoje deti kostolu. Objavte príbeh jej dcéry Margarethe v opátstve Lichtenthal, kde sa neskôr stala abatiou.

Breisach am Rhein: Kde bije srdce Európy

Breisach by sme mohli nazývať i „kolískou modernej Európy“. Koniec koncov, v roku 1950 sa tu uskutočnilo prvé skúšobné referendum o zjednotenej Európe. Breisach bol vtedy vybraný preto, že približne 85% ostatných pohraničných miest bolo počas druhej svetovej vojny zničených. 96% občanov Breisachu vtedy hlasovali za „áno“. Odvtedy sa stal Rýn dôležitým spojením s Francúzskom. S Európou sa tu stretnete mnohokrát, vrátane prehliadky „Europa mit Genuss“ (Európa s pôžitkom).

Burghausen: Kde poľská princezná kedysi prechádzala hradnými hradbami

zdroj: DZT / Burghauser Touristik

V Burghausene zase nájdete najdlhší hrad na svete – hrdo si drží svoj rekord o dĺžke viac ako jeden kilometer. Poľská princezná Hedwig, manželka vojvodu Georga “Bohatého” tu žila takmer 30 rokov. Ich manželstvo neprinieslo žiadneho mužského dediča, čo po Georgeovej smrti v roku 1503 viedlo k vypuknutiu takzvanej „vojny o dedičstvo Landshutu“. Počas tohto konfliktu raz mesto úplne vyhorelo. Dnes tu každoročne počas druhého júlového víkendu môžete na Veľkom historickom hradnom festivale zažiť ochutnávku stredovekého života na zámku.

Coburg: Kde bola letná romantika predzvesťou celej dynastie

zdroj: DZT / Gödecke – Norbert – Krüger

Nemecké korene britskej kráľovskej rodiny sú pevne zakotvené v lete roku 1836. Vtedy sa 17-ročná Victoria počas svojej miestnej návštevy zamilovala do Alberta Sasko-kobursko-gothajského. A tak začal jeden z najslávnejších kráľovských ľúbostných príbehov všetkých čias. Ich manželstvo prinieslo deväť detí, ktorých potomkovia sedia na trónoch dodnes. Takmer každá kráľovská rodina na starom kontinente má niečo z Coburgovskej krvi. História rodiny je impozantne zdokumentovaná v paláci Ehrenburg, v zámku Callenberg a v zámku Rosenau, nehovoriac o pevnosti Veste Coburg. Presvedčte sa na vlastné oči

Hann. Münden: Kde ľudia stretávali putujúceho lekára

zdroj: DZT / Astrid Burkhardt

Impozantné bohatstvo; vyše 700 drevených domov zo 6. storočia robí z mesta Hann. Münden architektonický skvost. Jeho návštevníci sa tu nevyhnú postave doktora Eisenbarta. Tento džentlmen bol slávnym lekárom v 17. a 18. storočí, avšak mnohými odsúdený ako šarlatán. Prezlečení do podoby doktora Eisenbarta vás sprievodcovia prevedú stredovekými uličkami, opevneniami s vežami a renesančnými budovami. V lete sa tu na radnici dokonca môžete zúčastniť schôdzky s doktorom Eisenbartom.

Landshut: Kde kostolná veža rozhnevala šľachtických pánov

Keď v roku 1385 začalo so stavbou kostola sv. Martina, pre obyvateľov Landshutu existoval jediný cieľ. Veža sa mala týčiť vysoko do nebies, vyššie ako bolo sídlo predkov bohatej rodiny Wittelsbachovcov, týčiace sa nad mestom. Obyvatelia totiž chceli „pozerať do polievkových misiek“ svojich šľachtických pánov. A svoj cieľ aj dosiahli. Dnes má kostol s výškou viac ako 130 m titul najvyššej tehlovej veže na svete.

Lindau im Bodensee: Kde gróf poďakoval za svoju záchranu stavbou kláštora

zdroj: DZT / Axel Brunst

Lindau sa prvýkrát spomína v oficiálnych záznamoch z roku 882. V týchto dňoch stál na ostrove namiesto mesta iba kláštor. Bol založený niekoľko rokov predtým grófom Adalbertom z Rhaetia, z vďačnosti za jeho záchranu z Bodamského jazera. Prisahal, že na mieste, kde vtedy bezpečne dorazil na pevninu, postaví kláštor. Maják v prístave slúži ako pripomienka nebezpečenstva, ktorému čelili prví príchodzí námorníci. Ak nie ste odradení myšlienkou na výstup jeho 139 schodmi na vrchol, čaká vás panoramatický výhľad na Alpy a Bodamské jazero.

Lübeck: Kde ľudí zachránila sladká pochúťka

zdroj: DZT / Martin Bülow

Je možné navštíviť Lübeck bez ochutnania marcipánu? Rozhodne nie! Jeho presné počiatky sú síce nejasné, najpopulárnejší príbeh v týchto končinách však siaha ku hladomoru v Lübecku v roku 1407. I keď mestské sklady boli vtedy takmer úplne plné, obsahovali takmer výhradne mandle a cukor a nie múku, ktorú pekári potrebovali na výrobu chleba. Aby sa obyvatelia mesta zachránili pred hladom, pokúšali sa piecť s mandľami a cukrom. A z núdze sa tak (údajne) zrodil svetovo preslávený marcipán.

Meersburg am Bodensee: Kde nemohol byť zajatý hrad

Najstarší obývaný hrad v Nemecku bol od jeho výstavby v 7. storočí často napadnutý. Ale nikdy nie zajatý. Týka sa to udalostí z roku 1334, kedy bol počas boja o sídlo biskupov obliehaný 14 týždňov. Počas tejto vojny sa prvýkrát použili na nemeckej pôde delá a početné sily Meersburgu vďaka pomoci flotily spojeneckých lodí zvíťazili. Vychutnajte si dnešný Meersburg, ktorý je omnoho pokojnejším miestom. Ochutnávka vína je často na programe sprievodných prehliadok.

Meissen: Kde bolo vynájdené „biele zlato“

zdroj: DZT / MEISSEN®

Hrad Albrechtsburg sa týči vysoko nad strechami mesta. Práve tu kráľ Augustus Silný, posadnutý bohatstvom, uzavrel asistenta Johanna Friedricha Böttgera, ktorý sa chválil tým, že vie vyrobiť zlato. Skutočné zlato sa tu síce nikdy vyrobené nebolo, ale Böttger za to v roku 1708 objavil vzorec na výrobu bieleho zlata (porcelánu). To urobilo mesto Meissen slávnym a položilo základy najstaršej porcelánovej manufaktúry v Európe. V mestskom múzeu porcelánu sa nachádza najväčšia zbierka výrobkov z tejto keramickej hmoty.

Monschau: Kde občania „páchli bohatstvom“

V 18. storočí boli obchodníci s módou v Monschau preslávení po celom svete. Milovali sa obliekať do nádherných odevov, vyrobených z ich vlastnej tkaniny a nosili napudrované parochne ako symbol ich prosperity. Ľudia si vtedy bežne umývali iba tvár, ruky a nohy. To je jedno vysvetlenie na počiatok výrazu „smrdieť bohatstvom“. Červený dom je jedným z veľkých patricijských domov, v ktorých žili v luxuse bohatí obchodníci.

Naumburg: Kde deti túžili po sladkej milosti

zdroj: DZT / Deutsches Weininstitut

Legenda o obliehaní Naumburgu husitmi v roku 1432 je základom husitského Cherry Festivalu, ktorý sa tu koná každý rok koncom júna. Ako príbeh pokračuje, učiteľ previedol sprievod detí, oblečených v bielej vrecovine pred brány vyhladovaného mesta, aby prosil husitského veliteľa Andreasa Prokopa o milosrdenstvo. Prokop vypočul ich prosby a dokonca dal deťom i čerešne. Na najväčšom folklórnom festivale v strednom Nemecku dnes môžete zažiť množstvo atrakcií, ako sú koncerty, prehliadka a množstvo delikátnych pochúťok.

Neuburg: Tam, kde ožila renesancia

Hlavné mesto bývalého vojvodstva Herzogtum Pfalz-Neuburg dosiahlo svoj zenit pred 500 rokmi. Duch renesancie, pod vedením monarchu Otta-Henryho ovplyvnil politiku, ekonómiu, umenie a architektúru. Vďaka tomu tu boli od roku 1522 stavané architektonické skvosty, vrátane hradu a jeho kaplnky, dvorného kostola a poľovníckej chaty Grünau. V súčasnosti sa v priestoroch zámku nachádza Štátna galéria flámskej barokovej maľby, ktorá pozýva návštevníkov obdivovať diela od Petra Paula Rubensa, van Dycka, Teniersa, Brueghela a mnohých ďalších.

Neumarkt in der Oberpfalz: Tam, kde sa z veže kostola zachránilo mesto pred požiarom

V stredoveku bol Neumarkt minimálne trikrát obeťou katastroficky ničivých požiarov. To podnietilo občanov mesta k vynaliezavosti. Používali kostolnú vežu ako vyhliadkovú stanicu na požiare. Strážnik v nej držal oči na stopkách a hneď, ako zahliadol dym alebo plamene, zavesil červenú vlajku v jeho smere, čo umožnilo oheň rýchlo uhasiť. Použite svoj smartfón ako sprievodcu mestom Neumarkt, na preskúmanie veže kostola a mnohých ďalších miest.

Nördlingen: Kde prasa zachránilo mesto

zdroj: DZT / n.n.

V jeden temný večer v roku 1440 prechádzala istá žena okolo brány Löpsinger v Nördlingene na ceste za krčahom piva. Zbadala nezamknuté prasa, ktoré prechádzalo bránou. Vo svojom rozhorčení zakričala: „So, G’sell, so!“ („Tak to je, kamaráti!“) a zalarmovala celé mesto. Dozorcovia potom priznali, že boli uplatení, aby opustili bránu, otvorenú grófom z okolia, aby sa mohol zmocniť mesta. I dnes môžete počuť z veže kostola sv. Juraja kričať strážcov túto slávnu frázu každú pol hodinu medzi 22:00 a polnocou.

Passau: Kde bola zabezpečená postupnosť rodu

zdroj: DZT / Deutschland abgelichtet Medienproduktion

Začiatkom roka 1676 bol mladý cisár Leopold I. ovdovený druhýkrát bez nasledovníka. Jeho nové manželstvo bolo to malo čoskoro napraviť. Jeho svadba s princeznou Eleonorou sa konala v decembri v Passau. Hovorí sa, že si osobne vyzdvihol svoju nevestu z kočiara, čo bol podľa všetkého dobrý začiatok ich manželstva. To vraj bolo veľmi šťastné a Eleonora porodila cisárovi deväť detí, čím mu zabezpečila postupnosť v rode. Veľkolepú nástennú maľbu, zobrazujúcu svadbu nájdete v nádhernej radničnej miestnosti.

Regensburg: Kde kohút, sliepka a pes prešli cez most k diablovi

zdroj: DZT / Florian Trykowski

Hovorí sa, že počas súťaže, kedy sa malo ukázať či bude ako prvá hotová katedrála alebo kamenný most, architekt mosta uzavrel dohodu s diablom. Ak by mal vyhrať, diabol mal dostať prvé tri duše, ktoré prekročia most. Architekt bol o krok pred. Keď bol most skutočne hotový ako prvý, poslal naň kohúta, sliepku a psa. Rozzúrený diabol sa pokúsil most zničiť. To bol údajne zdroj poškodenia mosta, ktorý tu stojí dodnes.

Rostock: Kde kráľovná dorazila bezpečne na breh

zdroj: DZT / Heinz Wohner

Podľa legendy, keď sa dánska kráľovná Margarete vracala z púte od pápeža v roku 1270, dostala sa na mori neďaleko Rostocku do núdze a bola zachránená. Z vďačnosti založila v meste opátstvo Svätého Kríža, pomenované podľa fragmentu Kristovho kríža, ktorý údajne dala kráľovná pápežovi. V čase hanzovnej ligy ťažilo mesto z plachtenia a zlepšeného ekonomického bohatstva, ktoré prinieslo.

Rothenburg ob der Tauber: Tam, kde veľký dúšok vína upokojil generála

zdroj: DZT / Francesco Carovillano

Je to tak, víno vám môže zachrániť život. Po tom, čo bol Rothenburg v tridsaťročnej vojne dobytý, vydal víťazný generál Tilly viacero rozsudkov smrti. Aby ho upokojili, bol mu doručený nádherný džbán, obsahujúci viac ako tri litre vína. Vyhlásil, že svoje rozhodnutia anuluje, ak bude niekto schopný vypiť víno jedným dúškom. Starosta vzal iniciatívu do svojich rúk a bol vo výzve úspešný. Oslávte záchranu mesta s občanmi Rothenburgu sledovaním festivalovej hry „The Master Draught“.

Schwerin: Kde priateľský duch vyhnal Wallensteina

zdroj: DZT / Anibal Trejo

Niektorí obyvatelia tvrdia, že zahliadli v oknách rozprávkového hradu Schwerin počas noci sviečky. Možno to bol „Petermännchen“. Podľa legendy tento šialený škriatok chráni hrad a vyháňa nevolaných návštevníkov. Údajne vyhnal i legendárneho generála Wallensteina (Albrechta z Valdštejna). Po tom, čo tu ostal jednu noc, generál oznámil, že sa už nikdy nevráti, pretože nemohol spať. Na špeciálnych prehliadkach sa môžete sami vydať za krokmi Petermännchena hradom a vypočuť si anekdoty o histórii mesta i o jeho vlastnom živote.

Straubing: Kde sa krutá utopila pravá láska

Pekné ulice Straubingu ani len nenaznačujú, že boli kedysi dejiskom tragédie. V stredoveku, vojvoda Ernest I zosnoval politické plány pre manželstvo jeho syna, ktoré boli zničené jeho láskou k mladej Agnes Bernauer. Ambiciózny otec inicioval súd pre čarodejníctvo, ktoré viedlo k utopeniu Agnes v rieke. Mesto na ňu však nezabudlo. Straubing si ju pripomína každé štyri roky a má kaplnku venovanú jej pamiatke, ktorú postavil vojvoda na odčinenie svojich hriechov.

Wetzlar: Kde sa mladý učeň stal veľkým spisovateľom

Keď mladý Johann Wolfgang von Goethe prišiel do Wetzlaru v roku 1772, začínal svoju kariéru ako právnik. Avšak, ako to už býva, niektoré veci nejdú podľa plánu. Počas svojho učenia v súdnej sieni sa beznádejne zamiloval do Charlotte Buffovej, ktorá už bola zasnúbená. Bolo to v jeden krásny letný večer, kedy mu zlomila srdce a on si uvedomil, že jeho láska je márna. Zapracoval ho do románu, ktorý z neho urobil literárnu hviezdu – „Utrpenie mladého Werthera“. Po Goetheho stopách sa môžete vydať počas prehliadky so sprievodcom, do múzeí a na vychádzkovú cestu.

Wiesbaden: Kde boli prvými kúpeľnými hosťami kone

zdroj: DZT / Peter Krausgrill

Hovorí sa, že kone, na ktorých jazdili Rimania, boli prvými patrónmi kúpeľov Wiesbaden. Rimania priviedli zvieratá z Mainzu na druhú stranu Rýna na plti, aby sa kone mohli pásť. Tie sa však radšej kúpali v záplavových oblastiach Rýna. Keď ich ľudia odpozorovali, objavili teplú minerálnu vodu. A tak Rimania založili na tomto brehu Rýna svoje kúpeľné stredisko. V roku 830 nl dostal názov „Wisibada“ („kúpanie na lúkach“), z ktorého sa nakoniec stal „Wiesbaden“. Dnes môžete svoje telo rozmaznávať v 15 rôznych termálnych a minerálnych prameňoch, v jednom z najstarších kúpeľných stredísk v Európe.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore