Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sebavedomý nultý kilometer, Madrid (pamiatky, jedlo, doprava a okolité atrakcie)

Sebavedomý nultý kilometer, Madrid (pamiatky, jedlo, doprava a okolité atrakcie)

Madrid. Hlavné mesto Španielska, ktoré sa nesnaží zvíťaziť v súťaži o najkrajšiu španielsku destináciu. Pretože sa nepotrebuje pretekať. Madrid je sebavedomý, kozmopolitný, historický, ale aj moderný a cool. Jeho ultramoderná infraštruktúra, titul hospodárskeho, finančného a administratívneho centra krajiny nepotláča citeľnú prítomnosť obrovského kultúrneho a umeleckého dedičstva, ktoré získal počas dlhých storočí plných vzrušujúcej histórie.

Reklama

Kráľovský palác

10 kusov z kopy nádher

Madrid je plný pamiatok, miest, budov, atrakcií, ktoré zabezpečia to, že v tomto meste sa budeš môcť cítiť akokoľvek, len nie unudene.

Začnime hneď s palácmi, ktorých je v Madridskom regióne celkom dosť, a z nich sa poďme pozrieť na Kráľovský palác. Je oficiálnym sídlom španielskej kráľovskej rodiny, ale využíva sa iba na štátne ceremónie. Rozprestiera sa na obrovskej ploche, v tomto kontexte je najväčším európskym kráľovským palácom.

Ďalšou ikonou Madridu je Puerta de Alcalá, neoklasicistická brána na námestí Plaza de la Independencia. Je považovaný za prvý moderný postrománsky triumfálny oblúk postavený v Európe, čiže starší ako Brandenburská brána.

Svetoznáme múzeum, Prado, sa nachádza na Paseo del Arte, čiže na promenáde umenia. Ide o kilometrovú ulicu s tými najlepšími múzeami na celom svete.

Obľúbené a veľmi charizmatické námestia sú Puerta de Sol (v doslovnom preklade slnečná brána) a Plaza Mayor (Hlavné námestie). Pre zaujímavosť: Puerta de Sol je centrom radiálnej siete španielskych ciest (nultý km). Do tejto skupiny by sme zaradili aj námestie Cibeles, so slávnou fontánou s totožným menom: fontána Ciebeles.

Puerta de Sol

Síce ide o tradíciu, s ktorou veľa ľudí nesúhlasí, ak by sme z tohto zoznamu vynechali býčie zápasy, mnohí by nám to asi aj vytkli. Aréna La Ventas je najslávnejšia inštitúcia svojho druhu. Bola založená v roku 1931 a má kapacitu 23 798 miest.

Presuňme sa teraz k stavbe, ktorá je výtvorom modernej architektúry. Názov Santiago Bernabéu Stadium bude znieť pravdepodobne familiárne fanúšikom futbalu. Ak chceš získať aspoň malý náhľad do života Real Madridu, v múzeu tohto futbalového štadiónu budeš mať možnosť.

Rastro je vonkajší trh, ktorý pochádza zo stredoveku, ale je atraktívny aj v 21. storočí. Organizujú ho každú nedeľu alebo počas štátnych sviatkoch. Predávajú tu rôzne veci, od remeselných výrobkov, odevov a doplnkov až po domáce potreby, platňe a staré časopisy, hračky a všetky druhy starých predmetov z rôznych období. Ale aj v okolí trhu je množstvo starožitných a diskontných predajní. Po nákupoch si oddýchni v krásnom parku El Retiro. Alebo navštív ho niekedy inokedy, určite však z Madridu neodíď bez prechádzky na tomto čarovnom mieste.

Prázdny žalúdok? Neexistuje!

Veď sa priznajme, ak sme v Španielsku, chceme sa aj poriadne najesť. Madrid je plný výborných reštaurácií. Najprv sa ale určite vyber na niektorý z gurmánskych trhov, ktoré ti ponúkajú nielen dobré jedlo, ale aj stretnutia s miestnymi. Jeden z najznámejších je trh San Miguel, ktorý svojimi dobrotami zásobuje turistov a neturistov už od roku 1916. V roku 2008 sa stal tým najlepším v celom Madride.

Ak tapas berieš ako jednoduché predjedlo, čiže „dám si iba vtedy, ak som veľmi hladný“, je to chyba! Existujú totiž bary, ktoré sa špecializujú presne na tento typ pokrmu. Niektoré svoje recepty vylepšujú už dlhé roky, dokonca stáročia, veď tapas pochádza z 13. storočia. Casa Labra z roku 1860, La Casa del Abuelo, kde kuchári varili aj Andymu Warholovi, Casa Julio, ktorého svetoznáme krokety ochutnal napríklad aj samotný Bono Vox… To sú len 3, a tvoje brucho už má divoké tapasovské sny? Tak sa na chvíľku zastav, a pokochaj sa legendárnymi tapas barmi na tomto zozname.

Tapas si vieš dať aj na trhu San Miguel. Zdroj hornej fotky: Vladescu Bogdan | Dreamstime.com

Aj keď po takomto luxusnom tapase hladný (a smädný) nezostaneš, dopraj si aj hlavné jedlo. Napríklad v jednej z reštaurácií s Michelin hviezdami, celkovo je ich totiž v Madride 17. Všetky 3 hviezdy získala reštaurácia s názvom DiverXO, kde okrem nebeských chutí sa dáva dôraz aj na proces servírovania. Prirovnávajú to k show Cirque du Soleil, takže si nezabudni zobrať na obed aj svoj foťák.

Netrpezlivo čakáš na naše odporúčanie, kde si môžeš dať poriadnu paellu? Tvoje prianie je nám rozkazom. Rocacho síce vyzerá moderne, ale zameriava sa na tradičné španielske jedlo. Na romantickú „ryžovú večeru“ je výborná voľba St. James, ale aj Arrocería Gala, ktorá toto zdanlivo jednoduché jedlo pripravuje v najrôznejších variáciách.

Paella

Choď na výlet z výletu

Madrid myslí aj na hyperaktívnych turistov, ktorí nedokážu zostať na jednom mieste dlho (aj keď tým miestom je úžasné hlavné mesto Španielska). Keďže v blízkom okolí sa nachádza veľa lokalít, ktoré sa dostali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, takéto tripy môžu byť veľkým zážitkom.

Ak si literárnym fanatikom, výlet do mesta Alcalá de Henares je pre teba ako stvorený. Tu sa totiž narodil španielsky spisovateľ Miguel de Cervantes, ale úzko sa spája aj s históriou španielčiny. Pre pacifistov sú tu zas Toledo a Ávila, dôkazy toho, že rozdiely v náboženstve nemusia byť zdrojom bojov. Dlhé roky v týchto mestách totiž žili spolu v mieri kresťania, židia a moslimovia. Ak sa akurát nenachádzaš uprostred skúškového a nehrozí, že z pohľadu na budovu univerzity (mimochodom veľmi krásnu) skolabuješ, choď do mesta Salamanca, ak zas patríš do skupiny milovníkov prírody, nevynechaj túru v magickom bukovom lese Hayedo de Montejo. Nemôžeme nespomenúť palác so záhradou v Aranjuez, kláštor El Escorial alebo mešitu v Córdobe (mesto Córdoba na fotke nižšie).

Aby sme nezabudli, Madrid je spojený s dôležitými a väčšími mestami, dokonca aj s Francúzskom a Portugalskom železničnou traťou. Mesto je totiž centrom rozsiahlej železničnej siete Renfe. Vlaky prichádzajú a odchádzajú zo staníc Atocha a Chamartín. Na výber máš aj autobusy, ktoré premávajú v rámci Španielska, ale aj do väčšiny európskych krajín, dokonca aj do severnej Afriky z rušnej autobusovej stanice Méndez Álvaro. Tá spolu so stanicou Avenida de América sú turistami veľmi vysoko ohodnotené.

Toledo

Hromadná doprava

Turisti majú k dispozícii špeciálny lístok, tzv. Tourist Travel Pass, ktorý platí na každý typ verejnej hromadnej dopravy v Madridskom regióne. Zakúpiť ho môžeš na 1, 2, 3, 5 alebo 7 dní a na 2 zóny (A a T), a v rámci vybratého časového intervalu sa ho dá používať neobmedzene. Neplatí však na tzv. high-speed, čiže vysoko-rýchlostné vlaky, vrátane AVE do Guadalajary a Avantu do Toleda, ani na regionálne vlaky Renfe Operadora. Túto „električenku“ predávajú vo forme čipovej kartičky Tarjeta Multi pri stanici Aeropuerto T4 pre vlaky Cercaníasa, v hlavnej pobočke Madrid Regional Transport Consortium, v tabakových obchodoch s názvom Estancos, na zastávkach Metro Ligero a z automatov s červenou nálepkou Tarjeta MULTI Disponible AQUÍ na zastávkach metra (na letisku Aeropuerto T1-T2-T3 a Aeropuerto T4). Samotná karta má životnosť 10 rokov, čiže 10 rokov ho môžeš nabíjať podľa potreby.

Vlaky a metro sme už spomenuli, ale môžeš využiť aj autobusy, bicykle alebo elektrické autíčka car2go. Z letiska Barajas ťa do centra dostane aj kyvadlový autobus Express Line 24 hodín denne.

Ani sa nebudeme tajiť s tým, že dúfame, že si dostatočne zvedavý, hladný a najmä nadšený z predstavy výletu v Madride. Ak sa rozhodneš pre pobyt v tomto kráľovskom meste, bude to správne a neoľutuješ to.

Pre viac informácií navštívte stránku: www.spain.info

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové najkrajšie rezorty Thajska a letenky do obľúbených destinácií https://t.co/1Ut2NjrfyR #cestopisy11 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Abu Dhabi na 4 noci s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 339€ https://t.co/UY1stZmfEP #dovolenky14 hodín dozadu
28 krásnych zážitkov v Dubaji počas roka 2022. Čo všetko sa oplatí vidieť? https://t.co/ph2lDzrYhr #dovolenky16 hodín dozadu
Najlepšie asfaltové cyklotrasy na Slovensku? Skús týchto desať https://t.co/LeKS2V0Tex #dovolenky17 hodín dozadu
Maroko: treba sa peukázať očkovaním a PCR testom. Povinnosť testu sa má čoskoro zrušiť https://t.co/MFfAF1EGTx17 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Košíc, Viedne alebo Bratislavy od 28€! https://t.co/T7jZpLQW5v #letenky17 hodín dozadu
Lacné letenky do Bruselu z Bratislavy aj Viedne od 15€! https://t.co/mmNVmiDmLn #letenky17 hodín dozadu
MEGA LACNÉ: Letenky z Košíc do Viedne alebo naopak od 14€ https://t.co/KnILxVDogP #letenky17 hodín dozadu
TOP 6 pobytov v Dubaji od 625€: v centre diania aj priamo na pláži https://t.co/uD631MMc7E #dovolenky18 hodín dozadu
Japonsko sa zrejme otvorí v júni aj zahraničným turistom https://t.co/uV5kjRQ4Qo #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore