Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mäso? Nie, ďakujem. Toto sú najpriateľskejšie krajiny pre vegetariánov

Mäso? Nie, ďakujem. Toto sú najpriateľskejšie krajiny pre vegetariánov

Vegetariánstvo i vegánstvo nie sú len trendom, ale životným štýlom. Možností, kam sa bylinožravci medzi nami môžu ísť najesť, je stále viac. Výber destinácií však pre nich aj napriek tomu môže byť obmedzujúci. Prinášame vám preto zoznam najpriateľskejších krajín pre vegetariánov.

Reklama

Globálny vegetariánsky index bol zostavený stránkou Oliver’s Travels, ktorá preskúmala údaje zo 183 krajín. Pozreli sa na počet vegetariánskych reštaurácií vo vzťahu s počtom obyvateľov a tiež sa zamerali na ročnú spotrebu mäsa na obyvateľa. Kombinácia týchto údajových bodov udelila každej krajine skóre v indexe.

Seychely, najpriateľskejšia krajina pre vegetariánov

Seychely sa v tomto rebríčku vyšplhali celkom na vrchol. Môže za to kombinácia nízkej spotreby mäsa a veľkého počtu reštaurácií vhodných pre vegetariánom vo vzťahu k ich malej populácii. V týchto kritériách skončilo Thajsko na druhom a Malajzia na treťom mieste. Na Seychelách sa ročne spotrebuje približne 35,6 kg mäsa na obyvateľa. Na porovnanie, v USA je ročná konzumácia asi 120,2 kg mäsa na obyvateľa. V ročnej konzumácie mäsa skóruje Bhután. Na obyvateľa tam ročne zjedia iba 3 kg. Spojené štáty sa však môžu pochváliť najväčším počtom vegetariánskych reštaurácií.

To najlepšie rastie priamo na stromoch

Seychely, ostrovy s čistučkými bielymi plážami, posiatymi palmami a tyrkysovou vodou sú obľúbenou destináciou i pre tých najväčších gurmánov. Sú fúziou viacerých kultúrnych vplyvov. Preto i seychelská kreolská kuchyňa je kombináciou indických a ázijských chutí, okorenených orientom. Objavujú sa v nej i európske vplyvy. Slaná či grilovaná ryba je jednou z ich špecialít. Vegetarián si tu však tiež príde na svoje. Kokosové curry, variácie so šošovicou, satini šalát, nehovoriac o čerstvom voňavom ovocí či seychelských pochúťkach, ako sú banánové čipsy.

V Európe vedie Spojené kráľovstvo

Najvyššie z európskych krajín sa v rámci globálneho vegetariánskeho indexu umiestnilo Spojené kráľovstvo, s celkovým skóre 299. Medzi európske krajiny s rastúcim počtom vegetariánov patrí i Nemecko. Tu sa pre rastlinnú stravu rozhoduje najviac ľudí z presvedčenia, a teda bojujúc za práva zvierat, podporujúc ochranu životného prostredia, či nasledujúc zdravotné benefity. Je to predovšetkým Berlín, kde v reštauráciách nájdete čoraz viac alternatív pre vegetariánov i vegánov, aj čisto vegetariánske reštaurácie.

Slovenko sa umiestnilo niekde v strede

Máme ešte čo doháňať, no človek preferujúci rastlinnú stravu tu neostane hladný. Ani nespokojný. Ďaleko za nami zaostáva napríklad africký kontinent, Rusko a krajiny s jeho vplyvom či Saudská Arábia, kde sa síce kuchyňa s príchodom imigrantov z ostatných arabských krajín obohatila, mäso a ryža tu však ostávajú hlavnou potravou. Naservírujú vám predovšetkým jahňacie, kuracie, kozie či ťavie mäso.

Peru, krajina s viac ako päťdesiatimi druhmi kukurice

V Južnej Amerike je to predovšetkým Peru, kde sa snúbia skvelé a výnimočné vegetariánske chute. Vedeli ste, že kukuricu tu nájdete v päťdesiatich odtieňov, od bielej až po tú najtmavšiu, maíz morrado, kukuricu fialovej farby? Nehovoriac o druhoch zemiakov, ktorých by ste tu narátali cez štyritisíc. Zrejme vás neprekvapí fakt, že takmer celá juhovýchodná Ázia a India svietia na mapke s indexom krajín vhodných pre vegetariánov sýtozelenou farbou. Pre niektorých možno nečakane, ich doháňa i Austrália či Kanada, kde sa počet vegetariánov a vegánov každoročne náramne zvyšuje.

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   Prosím, ohodnoťte náš článok.
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.