Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Zimné túry v Tatrách: navštíviť možno 12 chát, 1 sedlo a 1 štít

Zimné túry v Tatrách: navštíviť možno 12 chát, 1 sedlo a 1 štít

Od 1. novembra 2023 platí v Tatranskom národnom parku sezónna uzávera turistických chodníkov. Väčšina z nich sa opäť otvorí až 15. júna 2023. Poďme sa však pozrieť na zimné túry, ktoré možno navštíviť v Tatrách aj v zime. Netreba pritom zabúdať na dobrú výbavu, teplé oblečenie, poistenie do hôr a najmä odporúčame sledovať počasie a lavínové nebezpečenstvo.

Reklama

Tipy na zimné túry v Tatrách: horské chaty, ale aj jeden štít

Počas zimnej sezóny sú otvorené chodníky na všetky vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi. Aj v zime sa teda môžete vybrať na tieto túry resp. chaty:

 • Bilíková chata – veľmi ľahko dostupná aj v zime, napr. lanovkou z Hrebienka

 • Rainerova útulňa – takisto veľmi ľahko dostupná lanovkou z Hrebienka, nájdete tu snežný Betlehem

 • Téryho chata – zrejme „najťažšia“ zimná túra na horskú chatu v Tatrách, chodník vedie inou cestou ako v lete, je potrebné mať zimné vybavenie a sledovať lavínové správy

 • Zbojnícka chata – takisto ťažšia zimná túra, chodník vedie približne rovnakou cestou ako v lete, avšak prechádza aj lavinóznym terénom, treba sledovať správy o počasí

 • Skalnatá chata – možnosť vyviezť sa lanovkou z Tatranskej lomnice alebo ísť pešo po zimnom chodníku takisto z Tatr. lomnice, prípadne z Hrebienka.

 • Chata pri Zelenom plese – Obľúbená niekoľkohodinová zimná túra k Brnčalke – Chate pri Zelenom plese, vedie z Bielej vody.

 • Horský hotel Popradské pleso – Cesta od vlakovej zastávky Popradské pleso k Popradskému plesu je príjemnou zimnou prechádzkou. Z Popradského plesa možno absolvovať aj náročnejšiu túru na sedlo pod Ostrvou – tento chodník je otvorený celoročne. Dôležité upozornenie – cesta k Symbolickému cintorínu je počas zimnej uzávery neprístupná.

 • Majlátova chata – Pri Popradskom plese sa nachádzajú rovno dve chaty – Majláthova takisto ponúka stravu aj ubytovanie a je len pár krokov od Horského hotela Popradské pleso.

 • Chata Plesnivec – Dlhšia zimná turistika vedie k jedinej chate v Belianskych Tatrách s názvom PlesnivecTuristi sem najčastejšie smerujú z Tatranskej Kotliny. V zimných a jarných mesiacoch je chata otvorená len počas víkendov a sviatkov.

 • Chata pod Soliskom – Dlhšia turistika je aj na Chatu pod Soliskom. Pri výstupe k týmto dvom chatám treba dôkladne sledovať trasu pre peších turistov a brať ohľad na okolitých lyžiarov v stredisku Štrbské pleso.

 • Zamkovského chata – ak máte chuť na dlhšiu zimnú prechádzku, môžete z Hrebienka pokračovať na obľúbenú celoročne otvorenú Zamkovského chatu.

 • Horský hotel Sliezsky dom – V zime sa možno vybrať aj na Sliezsky dom. Tí, ktorí sú tam ubytovaní môžu využiť aj transfer snežným skútrom. V hoteli je reštaurácia aj wellness.

Zdroj: Tatranská informačná kancelária (Tatry.sk)

Zimná turistika v Tatrách – vystúpiť sa dá na Predné Solisko

Zaujímavým tipom na zimnú turistiku je chodník k zamrznutému Vodopádu Skok. Trasa vedie Mlynickou dolinou zo Štrbského plesa a vďaka miernemu stúpaniu sa radí medzi tie menej náročné.

Ak budete v zime na Hrebienku, po magistrále sa dostanete aj k rázcestiu pod Slavkovským štítom a následne po modrej značke k Slavkovskej vyhliadke. Tam trasa smerom k Slavkovskému štítu v zime končí, no Slavkovská vyhliadka ponúka nádherné výhľady na Lomnický štít alebo Studenú dolinu.

Zo štítov vo Vysokých Tatrách je dostupné Predné Solisko po červenej značke od Chaty pod Soliskom. Vysokohorské sedlá nie sú otvorené, s výnimkou sedla pod Ostrvou. 

V Západných Tatrách je z vrcholov možné ísť na Smrek, Baranec a Plačlivé.

Tatranská magistrála je otvorená celoročne od rázcestia Tokariny v Západných Tatrách cez Podbanské, Tri Studničky, Štrbské pleso, ďalej cez Trigan na Popradské pleso, sedlo pod Ostrvou, Sliezsky dom, Hrebienok po Skalnaté pleso. Odtiaľ je magistrála zatvorená až po Ždiar s výnimkou úseku Chata pri Zelenom plese – Veľké Biele pleso. 

Prečo sa chodníky zatvárajú?

V tomto čase si príroda a zvieratá  užívajú zimný odpočinok a sú najzraniteľnejšie. Je obdobím kamzíčej ruje  a obdobie zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch. Zahŕňa tiež citlivé jarné obdobie hniezdenia dravcov a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov tatranských živočíchov. Okrem iného je to aj pre bezpečnosť nás, turistov, keďže mnoho trás si vyžaduje veľké skúsenosti a potrebnú zimnú výstroj  a mnohé úseky sú lavinózne. V tomto čase budú pre turistov však stále dostupné turistické chodníky vedúce ku tatranským chatám (okrem Chaty pod Rysmi). (Zdroj: Tatranská informačná kancelária)

Pre zimné túry v Tatrách si môžeš objednať ubytovanie aj cez Pelikán:

Zdroj foto: Unsplash – Kamil Pitonak


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore