Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

Feliz año nuevo. Tchin-cchin. Na zdravie a šťastný nový rok v 13 jazykoch!

Feliz año nuevo. Tchin-cchin. Na zdravie a šťastný nový rok v 13 jazykoch!

Keď sa rok 2019 s rokom 2020 o polnoci stretli, na celom svete si ľudia rôznych národov vymenili slušné aj vrúcne, zdvorilostné aj úprimné slová – šťastný nový rok. V niektorých krajinách pritom držali v rukách aj pohár so šampanským alebo s vínom a pripíjali si – na zdravie! Nickolaus Hines z matadornetwork.com spísal 30 takýchto prianí a prípitkov z rôznych krajín sveta v rôznych jazykoch. My vyberáme 13 z nich.

Reklama

Takto svet hovorí šťastný nový rok

Keňa: V kiswahilčine povedia šťastný nový rok takto – heri ya mwaka mpya. Vifijo zase znamená na zdravie! Ak jazykom všetkých Keňanov, ktorému rozumie všetkých 42 kmeňov, poviete – maisha marefu, budete si s nimi pripíjať na dlhý život.

Nigéria: Hoci angličtina je úradným jazykom vlády v Nigérii, ľudia v tejto krajine hovoria stovkami jazykov, teda vraj ich je až 520. Tri hlavné sú Hausa, Ibo a Yoruba. Jazykom Hausa sa šťastný nový rok povie takto – barka da sabon shekara, v jazyku Ibo je to ezi afọọhụrụ, a v jazyku Yoruba je to e ku odun, eku iyedun. Zvláštne, však? V jednej krajine toľko rozdielnych významov slov.

Juhoafrická republika: Šťastný nový rok sa v afrikánčine povie – Gelukkige Nuwe Jaar. Pomerne čitateľné a zrozumiteľné, že? Nečudo, veď toto územie okupovali Holanďania a Nemci stáročia a pôvodné obyvateľstvo tu takmer úplne vyhubili. Ak si budete niekedy v Juhoafrickej republike pripíjať na zdravie, môžete povedať gesondheig.

Oslavy nového roka v Juhoafrickej republike.

Na východ od stredu

Čína: O čosi menej zrozumiteľné je vinšovanie šťastného nového roka v čínštine – xin nian hao. Výraz gān bēi zase používajú pri prítkoch, v preklade to znamená niečo ako vypite svoj pohár. Bolo by to však príliš jednoduché, ak by celá veľká Čína hovorila jedným jazykom a používala ten istý výraz. V mandarínčine sa šťastný nový rok povie trochu inak – gong xi fa cai, v kantónskom dialekte zase môžete počuť frázu gong hei fat choy. V oboch prípadoch vám ľudia zaželajú šťastie a prosperitu.

Japonsko: Výrazom kanpai od vás budú Japonci požadovať, aby ste vyprádnili pohár – znamená to teda trochu priamočiarejšie – na zdravie. A ako sa po japonsky povie šťastný nový rok? Akemashite omedetou gozaimasu!

Filipíny: Najzložitejšie znie šťastný nový rok zo všetkých jazykov pre mňa práve vo filipínčine. Hovoria Tagalog is maligayang bagong taon, doslova jazykolam. No na dlhý život si pripíjajú slovom, ktoré znie veľmi bohémsky – mabuhay.

Čínske oslavy nového roka.

Doma v Európe

Dánsko: Doma v Európe hádžeme Severanov často do jedného vreca, myslíme si, že si všetci rozumejú. A pritom hovoria veľmi odlišnými jazykmi, samozrejme, až na niektoré výnimky. Tak napríklad Dáni povedia šťastný nový rok veľmi jednoducho – godt nytår. Ma zdravie zase vyjadria veľmi krátkym jednoslabičným slovom, ktorému porozumejú aj Nóri či Islanďania – skål.

Fínsko: Áno, to je ten jediný škandinávsky jazyk s ugrofínskymi koreňnmi, teda tými, ktoré má i maďarčina. Možno i preto znie šťastný nový rok vo fínčine takto – hyvää uutta vuotta a na zdravie zase veľmi vtipným zvolaním kippis!

Zamrznuté Helsinky a delobuchy.

Francúzsko a Taliansko: Dva krásne, v ušiach lahodne znejúce jazyky, snáď ako pieseň! Až kým Francúzi alebo Taliani nezačnú kričať! Sú predsa z rovnakej jazykovej vetvy románskych jazykov, aj preto znejú ich šťastný nový rok a na zdravie veľmi podobne. No uznajte, francúzske bonne année verzus talianske buon anno! A v tom istom poradí aj tchin-cchin a cin cin! Čin-čin sme si od nich tak trochu požičali aj my Slováci a Česi. Ešte aby som nezabudla, Francúzi si potrpia na očný kontakt, bez neho vraj nebudete mať rok šťastný, ale nešťastný.

Škótsko a Írsko: Škóti a sčasti aj Íri sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, len málokomu teda bleskovo napadne, že sa tam okrem fráz Happy New Year a Cheers! používajú aj iné, pre nás nezrozumiteľné spojenia slov. Škóti a Íri používajú gaelčinu, starý keltský jazyk. Viete ako sa povie šťastný nový rok v týchto krajinách? V Škótsku je to Bliadhna Mhath Ùr, v írčine zase bliain nua shona. No a prípitok na dobré zdravie, tak ten je rovnaký, či už máte v rukách škótsku whisky alebo írske pivo – sláinte.

Silvestee v Paríži s výhľadom na Basilique du Sacré-Cœur.

Španielsky hovoriaca Južná Amerika

Argentína, Čile, Kolumbia a zbytok španielsky hovoriacej Južnej Ameriky, ktorú okupovali a kolonizovali práve Španieli, sa dnes praje šťastný nový rok takto – feliz año nuevo! Všade rovnako. Salud sa zase povie, keď si o polnoci štrngnete. Aby sme nevynechali veľkú Brazíliu, ponúkame vám aj ich výrazy, hoci sú tiež veľmi podobné tým španielskym. Sú predsa z rovnakej jazykovej rodiny. Tak teda, feliz ano novo a saudé!

Šťastný nový rok, milí čitatelia!

Chile a oslavy nového roka.

Mohlo by vás zaujímať:

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 tatranských hotelov, ktoré sú láska na prvý pohľad https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky17 hodín dozadu
Nórsko od 15. júla otvorí hranice pre viaceré krajiny vrátane Slovenska https://t.co/3muQH1DkbK #novinky2 dni dozadu
Od dnes sa z Bratislavy lieta do Malagy, od zajtra na Sardíniu https://t.co/iSbYDx4Q1u #letenky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu
Hotel Srdiečko. Južné svahy Nízkych Tatier vás obklopia srdečnosťou https://t.co/T2KHbp20JJ #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky LEVEL zrejme skončia aj vo Francúzsku, ponúkali lacný Karibik https://t.co/Y1s0HxtaVD #novinky2 dni dozadu
Ryanair má 35 rokov. Začínal s jedným lietadlom a 25 zamestnancami! https://t.co/Uxed65W35f #letenky2 dni dozadu
Grécko ponúka turistom zľavy na letenky a rodinné akcie https://t.co/9kSuV7g8cY2 dni dozadu
Etihad Airways budúci týždeň spustia novú nízkonákladovku v Abu Dhabi https://t.co/HWcbMY9kD7 #novinky2 dni dozadu
Taiwanské letisko ponúka falošné lety pre ľudí, ktorí už bez cestovania nevydržia https://t.co/xlxRCSvjnP #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore