Nájdeš nás aj na:
Big Buddha Phuket

Cestopisy

Itinerár: čo robiť na Phukete 7 dní? Tu je plán na každý deň

Itinerár: čo robiť na Phukete 7 dní? Tu je plán na každý deň

Tento článok píšem v dobe, kedy je na vstup do Thajska potrebných viac náležitostí, než je tomu zvykom. Víza nám momentálne netreba a dostať sa sem v dobe pandemickej dá bez väčších problémov. Stačí sa len držať krokov, ktoré som pre teba spísal. Teraz som však tu a celý ostrov Phuket pre mňa prvých 7 dní funguje ako jedna veľká karanténa. Otázka znie: čo robiť na Phukete 7 dní? Nech sa páči, tu je celý itinerár.

Reklama

Čo treba vybaviť hneď po prílete?

Hladké pristátie je už za tebou, vitaj na medzinárodnom letisku s kódom HKT! Hneď, ako prejdeš pasovou kontrolou a ešte predtým, než si zoberieš svoju batožinu, ti budú chcieť predať thajskú SIM kartu, potrebuješ ju, ale veľmi sa neponáhľaj. Najskôr sa poobzeraj po všetkých možnostiach, ktoré predajcovia ponúkajú a až potom sa rozhodni pre svojho nového operátora. 

Pokrytie siete v Thajsku je priam neuveriteľné a ty sa tak vďaka svojej novej SIM karte budeš môcť ozvať rodine pokojne aj z kajaku na mori. Ja som si svojho operátora vybavil za 550 THB (cca 14 – 15 €) s balíkom 30 gb dát na mesiac a hneď potom som smeroval k druhej povinnej jazde na letisku – k zámene eur za thajské bahty.

Pamätaj, letisko má väčšinou zlé kurzy, a tak aj v búdkach, kde je napísané, že majú 0 percentné poplatky, môžeš pristúpiť na veľmi nevýhodný obchod. Na letisku si odporúčam zameniť približne 50 eur, čo bolo potrebné minimum, aby som sa z neho dostal. Ostatné eurá zameníš v pohode a so super kurzom aj vo svojej cieľovej destinácii.

Vyber si, párty-párty alebo pokoj pláže

Na výber je niekoľko miest, na ktorých sa môžeš ubytovať a ktoré si môžeš vybrať podľa svojej preferencie. Nižšie som ich pre teba spísal a priradil k nim kategórie. Tipni si, na ktorej z týchto som zostal ja.

 • Patong: oblasť plná života, vhodná pre mladých, jednotlivcov a párty skupinky.
 • Karon alebo Kata: vhodné pre páriky, rodinky či na svadobnú cestu.
 • Phuket Old Town: pre tých, ktorí milujú históriu s nádychom karibiku. Bez pláže!
 • Bang Tao: pre náročných, milujúcich luxus a súkromie. Iba 30 minút od letiska.
 • Mai Khao: najbližšia pláž k letisku. Iba 10 minút autom.

Deň prvý. Patong

Kto tipoval Patong ako moju voľbu číslo jedna, tipoval správne. Nechcel som ho vidieť pre tú párty-párty, zaujímalo ma, čo spravila pandémia s najrušnejším miestom Phuketu a navyše som tu bol na prelome sezóny, kedy ešte Phuket nie je tak rušný. Výsledok? Odporúčam tam ísť hneď teraz. Toto miesto má turistov tak-akurát, takže vôbec nie je preľudnené, ako tomu býva zvykom.

Wat Doi Thep Nimit
Wat Doi Thep Nimit, Rasťo Kiavčin

Čo vidieť v okolí Patongu počas prvého dňa?

Ak máš rád túry, jednoznačne sa vydaj smerom do hôr a objav Wat Doi Thep Nimit, ak nemáš rád túry, sprav to isté, ale na skútri. Dostupnosť miesta je výborná a keďže ho veľa ľudí nepozná, chrám má extrémne autentické čaro. Miesto ti ponúkne jedinečný pohľad do každodenného života budhistov a nádherné výhľady na celý Patong zo zvonice, ktorá sa pýši nad ním.

Po ceste naspäť sa stav osviežiť v Banzaan Fresh market, nakúp si v OTOP (ak máš rád nákupné centrá, tak aj v Jungceylone) a večer poď nasávať atmosféru slávnej Bangla Walking Street. Daj si pozor, budú sa ti tu prihovárať rôzni obchodníci, no zdvorilo ich odmietni a najprv si tu omrkni všetky ceny produktov a služieb. Predchádzajúca veta platí vlastne na celom Phukete – najprv odmietni, prejdi sa, skontroluj si ceny, výber, no a až potom poď nakupovať.

Deň druhý. Patong ukrýva raj na zemi

Pláže, pláže, pláže. Jedna krajšia ako druhá a každá má určite čo ponúknuť. Nech už si spomedzi tých, na ktorých plánuješ zostať svojich prvých 7 dní, vyberieš ktorúkoľvek, nenechaj si ujsť ani tie ostatné. Sprav si celodenný výlet z Patongu na Kata, Karon či Rawai alebo pobehaj diamanty, ktoré sa ukrývajú iba kúsok od tých hlavných. Patong má hneď niekoľko menších pláží v pešej dostupnosti, ktoré jednoducho musíš navštíviť.

freedom beach phuket
Freedom Beach, Rasťo Kiavčin

Prečo? Každá je naozaj niečím iná. Z Patongu sa vyber smerom na juh pozdĺž pobrežia a objavíš hneď dve z nich. Freedom a Paradise sú za mňa skutočné raje na zemi. Po ceste tam ti domáci ponúknu dopravu priamo na pláž štvorkolkou, ak chceš, prijmi túto ponuku, ale zjednávaj. Na Freedom sa však od stanoviska štvorkoliek dostaneš aj pešo pomerne rýchlo. Ak máš rád adrenalín, obe z možností sú pre teba. Pešia cesta na pláž je zážitkom a miestami si budeš pripadať ako v džungli. Viac slov a ani fotky bohužiaľ nedokážu opísať skutočnú atmosféru, ktorá na pláži panuje, nechám ti tu však ešte jednu pre lepšiu predstavu.

freedom beach phuket
Freedom Beach, Rasťo Kiavčin

Po celom dni aktívneho užívania si pláží sa odmeň. Zaslúžiš si tour-de-streetfood, po ceste naspäť z juhu na sever Patong Beach nezvládneš stánky spočítať ani na prstoch dvoch rúk a nôh dokopy, a preto znova platí zlaté pravidlo: najprv sa prejdi, omrkni a až potom vyberaj. Jedlá, ktoré odporúčam skúsiť, nájdeš nižšie.

 • Pad Kra Pao: bazalkové kuracie s chilli, ryžou a vajíčkom navrchu.
 • Mango s lepkavou sladkou ryžou: nebudem prezrádzať viac, skús to!
 • Tom Yum: polievka z kokosového mlieka s krevetami a hubami.
 • Malé japonské palacinky s pandanom: tie sú pre mňa osobne závislosť.
 • Ovocné šejky akéhokoľvek druhu a Roti, thajské chrumkavé palacinky.
 • Pad Thai: klasika, ktorú nesmieš neochutnať.

TIP: Prvé dni v Thajsku si daj pozor najmä na štipľavé jedlo, majú úplne iný level a jedz čo najmenej mäsa. Má úplne iný pôvod ako to naše a tvoj žalúdok ho nemusí mať moc rád.

Deň tretí. Výlet k Veľkému Budhovi

Toto je jedna z vecí, ktoré jednoducho nesmieš vynechať pri návšteve Phuketu. Nielen Budha, ale aj výhľad z miesta, na ktorom sa pýši, je neskutočný. Odporúčam sem brať buď skúter alebo tuk-tuk a priamo z Patongu by ťa to malo vyjsť iba 200 THB – tu fakt zjednávaj, domáci ti možno na začiatok povedia aj 800. Naspäť z Budhu si to zober priamo cez dobrodružnú cestu džungľou. Oplatí sa to! Po tejto cestičke sa vynoríš na Kata Beach, priamo pred reštauráciou zvanou The Pad Thai Shop. Určite sa tu skús najesť, autenticita sa tu priam parí z každej porcie.

Big Buddha Phuket
Big Buddha, Rasťo Kiavčin

Deň štvrtý. Wat Chalong

Najdôležitejší zo všetkých 29 budhistických chrámov na Phukete je ďalšia povinná jazda. Cesta sem z Patongu bude stáť medzi 200 až 300 THB – záleží na tvojich zručnostiach vyjednávača. V chráme samotnom sa vraj nachádza aj úlomok kosti samotného Budhu. Nenechaj si ujsť ani autentický obrad, ktorý sa tu koná vždy doobeda. Ak ti po tomto dni nebudú stačiť zážitky, v okolí nájdeš Tiger Muay Thai fitko, kde si môžeš zatrénovať toto staroveké bojové umenie, či Phuket Bird Park plný exotických vtákov!

Wat Chalong Phuket
Wat Chalong, Shutterstock

Deň piaty. Opice!

Navštív najvyšší kopec na Phukete s názvom Monkey Hill, kde sa ti naskytne možnosť sledovať opice v ich prirodzenom prostredí. Opičky zvyčajne neútočia na ľudí, daj si však radšej pozor na svoje osobné veci, sú to poriadni opičiaci! Taktiež ich, prosím, nekŕm. Kŕmením si opica navykne na to, že dostáva jedlo len tak, bez námahy od človeka, takže môže prestať prijímať potravu iným spôsobom, taktiež to zmení jej správanie a môže k tebe začať byť doterná a niekedy až agresívna, daj si radšej pozor.

Deň šiesty. Naozaj staré mesto

Nie každý z nás ich má rád, avšak každý ich na dovolenke potrebuje spraviť aspoň raz. Reč je o nákupoch, no a lepšie miesto na kupovanie suvenírov ako Phuket Old Town som nenašiel. Prejdi sa po uličkách pripomínajúcich Kubu či Karibik, podpor domácich a splň si povinnosť suvenírov pre svojich blízkych. Zostaň tam až do večera a nezmeškaj nočný market! Dovtedy sa môžeš napríklad prejsť po športovej cestičke na pobreží, zavítať do prístavu či nedalekého ďalšieho chrámu.

Deň siedmy. Prihlás sa na lekciu varenia

Áno, práve toto je jedna z najobľúbenejších turistických aktivít na Phukete! Kto by sa nechcel naučiť robiť autentické Pad Thai či Pad Kra Pao a priniesť si tak trošku autentického Thajska priamo domov so sebou?

Čo James Bond Island?

Ako som spomínal na začiatku. Tento článok píšem v dobe pandemickej, kedy sa do Thajska dá dostať, no má to tu svoje pravidlá. Tým pádom je slávny James Bond Island a okolité ostrovčeky, ktoré sú súčasťou tzv. mainlandu (časť celého Thajska až po most na Phuket) pre cestovateľov prístupné až po 14 dňoch v sandboxe.

Dostať do Thajska sa dá, je to pomerne jednoduché, stačí sa držať pár krokov, ktoré som pre teba spísal v ďalšom článku no a je tu nádherne. Minimum turistov, maximum autentickosti. Poď sem, jednoznačne sa to oplatí!

Do Thajska s 5* Qatar Airways

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

✈️ Rasťo z Pelikána. Láka ma Škandinávia a Afrika, zamiloval som si Ameriku, Európu či Áziu a raz určite absolvujem prechod z Aljašky až na Sibír.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Dubaj s letenkami, 4*hotelom a raňajkami na 6 nocí za 850€ https://t.co/SxDnZ0OPAr #dovolenky4 hodiny dozadu
NOVÝ TREND: o letenky v prémiovej ekonomickej triede je obrovský záujem. Vieme prečo https://t.co/anUrkPJezI #letenky7 hodín dozadu
Zjazdovky by sa mali v OP režime otvoriť od 11. decembra, hotely až po Vianociach https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky7 hodín dozadu
Lyžovačka na Slovensku a v Európe: ktoré krajiny otvárajú lyžiarske strediská a ktoré nie? https://t.co/sWSoMO4dev #dovolenky8 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: aktuálne pravidlá, nový variant omikron a podmienky návratu na Slovensko https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky8 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodín dozadu
Ktoré aerolinky vyžadujú COVID test pred odletom? Kompletný zoznam pre Slovákov https://t.co/jAa4f1OerG #novinky8 hodín dozadu
Dnes je Medzinárodný deň civilného letectva. Pamätáte si ešte svoj prvý let? https://t.co/oxwnCLA1u2 #novinky1 deň dozadu
Po rokoch rekonštrukcií odhalil Londýn nový vzhľad hodín na veži Big Ben https://t.co/iw2gn1RiIt #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore