Nájdeš nás aj na:
Ako sa dostať do Thajska?

Cestopisy

Rozlúsknuté! Ako do Thajska počas pandémie v 4 krokoch

Rozlúsknuté! Ako do Thajska počas pandémie v 4 krokoch

Patríš k ľuďom, ktorým prirástol ruksak na chrbát, a už ti chýba tvoj raj? Alebo si človek milujúci exotiku a už viac ako rok čakáš len na to, kým sa už konečne otvorí Juhovýchodná Ázia? Prekvapenie, pár krajín tu otvorených je! Patrí medzi ne aj Thajsko a dnes ti predstavím 2 cesty, ako sa tam dostať. Nie je to ťažké, len čítaj pozorne o tom, ako sa dostať do Thajska.

Reklama

Koniec karantény

Aktuálne sú podmienky vstupu do Thajska oveľa voľnejšie, ako opisujem v tomto článku. Všetky aktualizované jednoduchšie podmienky vstupu nájdeš tu.

Thajsko máme otvorené rovno pod nosom a bez karantény už od 1. júla! Ja som však bol pripravený vycestovať už o trošku skôr. Vtedy tu bola povinná 14-dňová karanténa, a to v hotelovej izbe, nikam inam, 14 dní. Nevadilo mi to, už vtedy som bol pripravený ukázať Pelipeckárom, že sa sem cestovať dá a ako to funguje. Veci sa našťastie zmenili, karanténa tu už nie je a ja som využil hneď prvú možnosť vycestovať ešte tesne pred sezónou, rezervoval som letenku s Qatar Airways a som tu, na Phukete. Ukážem ti čo musíš spraviť, aby si tu počas sezóny, pokojne už o mesiac, mohol(a) byť aj ty.

Zdroj: Shutterstock

Kto môže cestovať do Thajska?

Dve skupiny, prvou sú zaočkovaní turisti nad 18 rokov zo zoznamu 70 krajín, medzi ktorými je aj Slovensko a Česko. Druhá skupina sú deti a mladí dospelí pod 18 rokov pod dohľadom zaočkovaných rodičov, takže rodinná dovolenka na Kata Beach nie je problém.

Rozlúsknuté a vyskúšané! Ako sa dostať do Thajska

V skratke, sú 2 možnosti. Letieť sa momentálne dá len na Phuket, Koh Samui či Krabi, destinácie však podľa mňa vybrali skvelo. Predstav si tieto provincie ako takú karanténu, ktorej hranice končia pri hraniciach provincie a tvojich prvých 14-dní je teda viazaných na jednu z týchto destinácií, celé sa to volá “Sandbox Model”. Tu však prichádzajú do hry 2 možnosti a dobré správy. Prvou možnosťou je stráviť svojich 14 dní iba na Phukete – alebo Samui a Krabi – a užiť si miestne kontrasty nádherných pláží a pralesov s nočným životom, či možnosťami nákupov. Dobré správy, po novom sa dá stráviť na prvom ostrove iba 7 dní a potom si môžeš užiť ďalších 7 dní v jednej z 3 provincií tohto modelu (Krabi, Samui, Phuket)! Druhý model v poradí z menovaných práve využívam aj ja a po 7 dňoch na Phukete sa presúvam na Koh Phi Phi a Krabi.

Zdroj: Shutterstock

Príprava na cestu. Minimálne 3 týždne pred

Pred cestou budeš riešiť aj pár vybavovačiek, dokopy sa priprav na 7 povinností, ktoré som ti spísal pekne pod seba nižšie. Keďže však 2 dávky očkovania už máš určite za sebou, jednu povinnosť môžeš rovno vyškrtnúť ako hotovú. Víza do Thajska ti netreba, pokiaľ cestuješ na menej ako 30 dní, stačí ti pas. Hlavná položka zo zoznamu, ktorá ti zaberie aj najviac času je vstupný certifikát – COE.

Ako vyplniť vstupný certifikát

V prvom rade si nachystaj 3 veci, ktoré doň budeš potrebovať, naskenuj si pas, oba certifikáty o vakcinácii (muselo uplynúť najmenej 14 a najviac 365 dní od vakcinácie) proti COVID-19 a zakúp si poistenie, ktoré ti celosvetovo kryje náklady spojené s COVID-19 do sumy aspoň 100 000 eur, a taktiež si priprav sken. Také poistenie stojí cca 50 eur. To je všetko, mám iba 3 tipy, v úplne prvom bode certifikátu zaklikni Rakúsko, v treťom zas „Exempt“ podľa obrázka a v bodoch, na ktoré nevieš odpovedať, ako napr.: “Kontaktná osoba v Thajsku” – nemusíš odpovedať. Registráciu do certifikátu nájdeš tu.

Rezervuj letenku a hotel(y). Budeš ich potrebovať do COE

Po odoslaní prvotných dokumentov certifikátu ti do pár dní (do 2 v mojom prípade) príde potvrdenie a hor sa na druhé kolo. Tam už potrebuješ potvrdenie o zaplatení letenky a hotelov. Letenku som rezervoval, ako inak, cez peli. Máme tu aj aktuálny výber kompletných hotelov. Poradím ti, pri hoteloch hľadaj výlučne formulku “SHA+” v názve – práve to sú tie hotely, ktoré Thajsko povolilo na cestovanie s certifikátom COE. Daj pozor, do iných hotelov či ku kamarátovi ťa prvých 14 dní nepustia.

Ďalej sa budeš musieť zaregistrovať na 4 PCR testy. Áno, existujú ľudia, ktorí sú ochotní to pre Thajsko spraviť a nič to nie je, teší ma. 1 PCR test ťa čaká deň pred odletom. Mám pre teba tip na najlacnejší PCR test na Slovensku. Ostatné PCR testy potrebuješ v Thajsku. Prvý hneď po prílete, ďalšie o 5 a 6 dní, zaregistruješ sa intuitívne na tejto oficiálnej stránke. PCR testy v Thajsku musíš absolvovať na vlastné náklady. Cena za test sa pohybuje od 2000 – 2800 THB, v prepočte od 50 – 70€.

Po vložení rezervácie hotelov, leteniek a potvrdení o zaplatení PCR testov ti do pár dní príde na mail COE – ta-dá, to je tvoja vstupenka do Thajska! Nezabudni si stiahnuť do mobilu potrebnú ThailandPlus alert aplikáciu odkaz nájdeš nižšie.

2 dôležité rady: Pri rezervácii hotelov nezabudni – tvoj prvý hotel, v ktorom budeš ubytovaný na Phukete musíš mať booknutý aspoň na plných 7 dní. Ak sa už potom vyberieš kamkoľvek (Krabi alebo Samui), ďalšie dní si môžeš rozkúskovať. Ja som napríklad prvých 7 nocí zostal na Patongu, potom som rezervoval 3 noci na Koh Phi Phi (Krabi) a 4 noci priamo v Krabi. 

Sumár dokumentov

Tak a to je naozaj všetko. Viem, je toho dosť, ale poď so mnou – krok po kroku podľa bodov v tomto článku a zvládneš to – dostal som sa sem ja, tak musíš aj ty! A je tu úžasne. Tieto všetky dokumenty si pred cestou vytlač:

Tipy, triky a reálna skúsenosť, ako to prebieha

COE má veľa políčok, ale pokiaľ si to dobre pripravíš presne podľa týchto bodov, nie je o čom. Na Phuket musíš letieť zo zahraničia. Žiadny tranzit v Bangkoku. Ak zostaneš 14 a viac dní na Phukete (7 Phuket + 7 Samui či Krabi), budeš môcť cestovať do akejkoľvek destinácie v Thajsku (Bangkok, Chiang Mai…). Ak máš akékoľvek otázky či problém s akýmkoľvek bodom v procese registrácie, pokojne mi napíš na [email protected] a ja ti bez problémov poradím!

Vďaka za pozornosť. Čoskoro odtiaľto čakaj sériu môjho denníka priamo na #pelipecky alebo sleduj náš Instagram, kde na storkách prebieha seriál z mojej cesty. Pozdravujem z Phuketu, Rasťo

Do Thajska s 5* Qatar Airways


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (7 votes)
Komentáre

✈️ Rasťo z Pelikána. Láka ma Škandinávia a Afrika, zamiloval som si Ameriku, Európu či Áziu a raz určite absolvujem prechod z Aljašky až na Sibír.

Hore