Nájdeš nás aj na:

Destinácie

To, že si vo Fínsku ktosi kúpi kus lesa, ešte neznamená, že vám môže obmedziť právo doň vstúpiť

To, že si vo Fínsku ktosi kúpi kus lesa, ešte neznamená, že vám môže obmedziť právo doň vstúpiť

Viete, čo je jokamiehenoikeudet? Možno by ste mali, týka sa aj vás. Je to totiž fínske slovo označujúce právo každej jednej ľudskej bytosti na slobodný pohyb v prírode. V angličtine na to majú trefný výraz – everyman´s right. Hoci, na dnešné pomery je everyman príliš maskulínne slovo a našlo by sa aj rodovo rovnejšie, ja ho mám rada.

Reklama

Severania majú vo všeobecnosti otvorenejší prístup k prírode ako my, čím nechcem povedať, že oni by v lese nezaťali sekerou ani do jedného stromu alebo že by nestrieľali jelene. Sami si, podobne ako my, zničili veľkú časť krásnych lesov. Len v roku 2017 padol vo Fínsku rekordný počet stromov. Chcem tým povedať, že takmer všetko je v tej divokej i menej divokej prírode nordických krajín zadarmo a takmer nikde vám nezakazujú postaviť si stan pod holým nebom s tancujúcou polárnou žiarou nad hlavou či natrhať si bobule na osvieženie, trebárs na raňajky, hoci v súkromných lesoch.

Navyše, nie je najúčinnejším spôsobom, ako ochraňovať prírodu, dovoliť každému, aby do nej mohol rovnocenne vstúpiť a vytvoriť si k nej vzťah? Nazvala by som to inklúziou v prírode.

Porkkalanniemi, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Fínsko, najotvorenejšie zo všetkých

Často nechávajú fľaše s pitnou vodou alebo s občerstvením pre menej šťastných pocestných na stanovištiach, bez predajcu, bez cenníka alebo len s odporúčanou cenou. Je na vás, ako sa zachováte, keď vás nikto nevidí. Je to síce ich územie, ich lesy a pláne, ale príroda patrí nám všetkým, je to náš domov. A tak nám všetkým, nielen svojim, dávajú právo ju navštíviť celú.

Redaktorka Jaana Kiesiläinen, pôvodom Helsinčanka žijúca v Melbourne  tvrdí, že jej rodné Fínsko s viac ako 20 miliónmi hektárov lesa, takmer 190 tisíc jazerami a 40 národnými parkami, má k slobode pohybu po prírode najotvorenejší prístup zo všetkých. Nasleduje Švédsko, Nórsko, Estónsko a Škótsko.

Asi 90 percent fínskeho územia je prístupných, právo pohybu je obmedzené v niektorých prírodných rezerváciách s vysokou ochranou, v priemyselných oblastiach, vojenskej oblasti a úzkej zóne pozdĺž fínsko-ruskej hranice.

Nuuksio, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Aj na cudzom pozemku

Právo na potulky vo fínskej prírode sa tu vzťahuje aj na súkromnú pôdu. To, že si ktosi kúpi v kopcoch či v lese kus zeme, vo Fínsku ešte v žiadnom prípade neznamená, že môže ostatným obmedziť právo na prístup do danej oblasti. Iba vláda môže tomu miestu udeliť výnimku z práva na prístup každého človeka. Kiesiläinen uvádza, že to zďaleka nie je také jednoduché. Ani každá oblasť s výnimkou ešte nemusí byť oplotená, preferujú oznamy a značenia. A tak si pokojne môžete stan postaviť aj na súkromnom území.

Jokamiehenoikeudet pritom nie je právne zakotvené v žiadnom zákone, je hlboko zakorenené v miestnej tradícii a kultúre. Z globálneho hľadiska je to niečo jedinečné, aj preto navrhlo fínske Združenia pre outdoorové aktivity zaradiť jokamiehenoikeudet do zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tam už aj iné kultúrne dedičstvá – francúzska kuchyňa, argentínske tango aj tradičné perzské tkanie kobercov. Zatiaľ bez úspechu.

Helsinki, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

S veľkou slobodou prichádza veľká zodpovednosť

Sloboda pohybu po rozľahlej fínskej prírode, s cieľom alebo bez, ale neznamená, že si v nej môžeme robiť, čo len chceme. S veľkou slobodou prichádza veľká zodpovednosť. Aj jokamiehenoikeudet má svoje pravidlá, vyžaduje od nás najmä úctu k prírode a voľne žijúcim zvieratám, aj k iným ľudom, aby sme si po sebe pozbierali odpadky a ak sa dá, tak aj po iných, ktorí tak neurobili.

Mali by sme rešpektovať súkromie tých, okolo ktorých osobného vlastníctva prechádzame, mohli by sme sa vyhnúť aj prechodu cez obrobenú pôdu, aspoň počas vegetačného obdobia. V zime, keď pôda odpočíva, nám zas jokamiehenoikeudet cez polia ísť povoľuje. To všetko dá rozum!

Loviisa, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Uplatnite zdravý rozum

Omnoho viac sa dočítate v brožúrke jokamiehenoikeudet, kde nájdete aj príklady chránených druhov rastlín či možnosti šoférovania áut mimo vyznačených trás a zásady rybárčenia vo fínskych vodách. Nezľaknite sa, keď natrafíte pri čítaní pravidiel správania sa v prírode na slovné spojenia – kempovať len dočasne, v primeranej vzdialenosti alebo neprimerané rušenie, je to zámer.   

Právna expertka Anne Rautiainen z fínskeho Združenia pre outdoorové aktivity raz povedala, že každý by mal byť schopný uplatniť v prírode zdravý rozum, preto nenájdete v brožúrke o jokamiehenoikeudet žiadne presné vzdialenosti, časové údaje alebo decibely povoleného hluku. Mali by sme mať dosť inštinktov na to, aby sme vedeli, ako sa v prírode správať. Fíni, ktorí sa podľa národného združenia venujú aktivitám vonku až 600 miliónkrát ročne, majú tieto inštinkty zrejme prirodzene v sebe.

Kiuruvesi, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Tak, a už iba na záver – oficiálna webová stránka fínskych národných parkov a výzva – užite si svoje jokamiehenoikeudet, máte naň právo.

Iné od tohto autora:


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

VÝPREDAJ peckových leteniek do exotiky od 289€! https://t.co/i5K61IrJZ0 #2v1 cestovanie #afrika #ázia #exotika #lacné letenky z bratislavy #lacné letenky z viedne #letenky #multicity3 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Letecký pobyt v 3* hoteli s raňajkami na Dubrovníku za 199€ https://t.co/zBqKmh6VAi #dovolenky #stredomorie #víkend4 hodiny dozadu
Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet https://t.co/D5BOuDJqzd #cestopisy #destinácie8 hodín dozadu
Navštív tento rok Kubu. Termíny máme do decembra a letenky za 519€ https://t.co/tiIG6vKadB9 hodín dozadu
Phuket a 2 dni v Dubaji s letenkami od Emirates za 499€! https://t.co/vUnakBC8Or #multicity11 hodín dozadu
Slnečné Alicante na jar s letenkami od 21€! https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky11 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Pobyt v 4* hoteli Tri Studničky, wellness a skipass za 159€ https://t.co/N3pdQPpCQZ1 deň dozadu
Hra na schovávačku – nájdi tento Volkswagen ukrytý vo švédskom lese a je tvoj https://t.co/ATc9gde4ZU1 deň dozadu
MEGA VÝPREDAJ: Objav svet za veľkou mlákou od 319€ len do konca januára! https://t.co/PzfzAdgqRQ1 deň dozadu
Slovenský pas patrí opäť medzi najsilnejšie. Prvé hodnotenie novej dekády https://t.co/bMNmEyxnji1 deň dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform