Nájdeš nás aj na:

Destinácie

To, že si vo Fínsku ktosi kúpi kus lesa, ešte neznamená, že vám môže obmedziť právo doň vstúpiť

To, že si vo Fínsku ktosi kúpi kus lesa, ešte neznamená, že vám môže obmedziť právo doň vstúpiť

Viete, čo je jokamiehenoikeudet? Možno by ste mali, týka sa aj vás. Je to totiž fínske slovo označujúce právo každej jednej ľudskej bytosti na slobodný pohyb v prírode. V angličtine na to majú trefný výraz – everyman´s right. Hoci, na dnešné pomery je everyman príliš maskulínne slovo a našlo by sa aj rodovo rovnejšie, ja ho mám rada.

Reklama

Severania majú vo všeobecnosti otvorenejší prístup k prírode ako my, čím nechcem povedať, že oni by v lese nezaťali sekerou ani do jedného stromu alebo že by nestrieľali jelene. Sami si, podobne ako my, zničili veľkú časť krásnych lesov. Len v roku 2017 padol vo Fínsku rekordný počet stromov. Chcem tým povedať, že takmer všetko je v tej divokej i menej divokej prírode nordických krajín zadarmo a takmer nikde vám nezakazujú postaviť si stan pod holým nebom s tancujúcou polárnou žiarou nad hlavou či natrhať si bobule na osvieženie, trebárs na raňajky, hoci v súkromných lesoch.

Navyše, nie je najúčinnejším spôsobom, ako ochraňovať prírodu, dovoliť každému, aby do nej mohol rovnocenne vstúpiť a vytvoriť si k nej vzťah? Nazvala by som to inklúziou v prírode.

Porkkalanniemi, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Fínsko, najotvorenejšie zo všetkých

Často nechávajú fľaše s pitnou vodou alebo s občerstvením pre menej šťastných pocestných na stanovištiach, bez predajcu, bez cenníka alebo len s odporúčanou cenou. Je na vás, ako sa zachováte, keď vás nikto nevidí. Je to síce ich územie, ich lesy a pláne, ale príroda patrí nám všetkým, je to náš domov. A tak nám všetkým, nielen svojim, dávajú právo ju navštíviť celú.

Redaktorka Jaana Kiesiläinen, pôvodom Helsinčanka žijúca v Melbourne  tvrdí, že jej rodné Fínsko s viac ako 20 miliónmi hektárov lesa, takmer 190 tisíc jazerami a 40 národnými parkami, má k slobode pohybu po prírode najotvorenejší prístup zo všetkých. Nasleduje Švédsko, Nórsko, Estónsko a Škótsko.

Asi 90 percent fínskeho územia je prístupných, právo pohybu je obmedzené v niektorých prírodných rezerváciách s vysokou ochranou, v priemyselných oblastiach, vojenskej oblasti a úzkej zóne pozdĺž fínsko-ruskej hranice.

Nuuksio, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Aj na cudzom pozemku

Právo na potulky vo fínskej prírode sa tu vzťahuje aj na súkromnú pôdu. To, že si ktosi kúpi v kopcoch či v lese kus zeme, vo Fínsku ešte v žiadnom prípade neznamená, že môže ostatným obmedziť právo na prístup do danej oblasti. Iba vláda môže tomu miestu udeliť výnimku z práva na prístup každého človeka. Kiesiläinen uvádza, že to zďaleka nie je také jednoduché. Ani každá oblasť s výnimkou ešte nemusí byť oplotená, preferujú oznamy a značenia. A tak si pokojne môžete stan postaviť aj na súkromnom území.

Jokamiehenoikeudet pritom nie je právne zakotvené v žiadnom zákone, je hlboko zakorenené v miestnej tradícii a kultúre. Z globálneho hľadiska je to niečo jedinečné, aj preto navrhlo fínske Združenia pre outdoorové aktivity zaradiť jokamiehenoikeudet do zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tam už aj iné kultúrne dedičstvá – francúzska kuchyňa, argentínske tango aj tradičné perzské tkanie kobercov. Zatiaľ bez úspechu.

Helsinki, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

S veľkou slobodou prichádza veľká zodpovednosť

Sloboda pohybu po rozľahlej fínskej prírode, s cieľom alebo bez, ale neznamená, že si v nej môžeme robiť, čo len chceme. S veľkou slobodou prichádza veľká zodpovednosť. Aj jokamiehenoikeudet má svoje pravidlá, vyžaduje od nás najmä úctu k prírode a voľne žijúcim zvieratám, aj k iným ľudom, aby sme si po sebe pozbierali odpadky a ak sa dá, tak aj po iných, ktorí tak neurobili.

Mali by sme rešpektovať súkromie tých, okolo ktorých osobného vlastníctva prechádzame, mohli by sme sa vyhnúť aj prechodu cez obrobenú pôdu, aspoň počas vegetačného obdobia. V zime, keď pôda odpočíva, nám zas jokamiehenoikeudet cez polia ísť povoľuje. To všetko dá rozum!

Loviisa, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Uplatnite zdravý rozum

Omnoho viac sa dočítate v brožúrke jokamiehenoikeudet, kde nájdete aj príklady chránených druhov rastlín či možnosti šoférovania áut mimo vyznačených trás a zásady rybárčenia vo fínskych vodách. Nezľaknite sa, keď natrafíte pri čítaní pravidiel správania sa v prírode na slovné spojenia – kempovať len dočasne, v primeranej vzdialenosti alebo neprimerané rušenie, je to zámer.   

Právna expertka Anne Rautiainen z fínskeho Združenia pre outdoorové aktivity raz povedala, že každý by mal byť schopný uplatniť v prírode zdravý rozum, preto nenájdete v brožúrke o jokamiehenoikeudet žiadne presné vzdialenosti, časové údaje alebo decibely povoleného hluku. Mali by sme mať dosť inštinktov na to, aby sme vedeli, ako sa v prírode správať. Fíni, ktorí sa podľa národného združenia venujú aktivitám vonku až 600 miliónkrát ročne, majú tieto inštinkty zrejme prirodzene v sebe.

Kiuruvesi, Finland
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Tak, a už iba na záver – oficiálna webová stránka fínskych národných parkov a výzva – užite si svoje jokamiehenoikeudet, máte naň právo.

Iné od tohto autora:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore