Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sicília v júni: využi zľavový kód a maj letenky od 38€! (+naše tipy na ubytovanie a aktivity)

Sicília v júni: využi zľavový kód a maj letenky od 38€! (+naše tipy na ubytovanie a aktivity)

Sicília, označovaná ako perla Talianska, je pre mnohých tým najpríťažlivejším ostrovom v Stredozemnom mori. Pestrosť národov, ktoré v minulosti Sicíliu obývali, zanechali svoje stopy, a preto budú sicílske mestá a dedinky pastvou pre tvoje oči. Subtropické podnebie a fakt, že ostrov je obmývaný tromi morami, robí z tohto kúska Talianska dokonalú dovolenkovú destináciu vhodnú pre každého. Ostrov si ťa získa svojimi prírodnými krásami, úzkymi, romantickými uličkami takmer na každom kroku, prekrásnymi historickými mestami s množstvom nádherných budov, ktoré ti budú rozprávať históriu Sicílie a v neposlednom rade kuchyňou, ktorá ponúka výber tradičných jedál, zákuskov a skvelých vín. Prinášame ti výhodné letenky, tipy na ubytovanie a inšpirácie na výlety, vďaka ktorým sa na Sicíliu budeš chcieť vrátiť opäť.

Reklama

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy Pelipeckárov + lacné letenky Sicília

 • Odkiaľ? Na Sicíliu sa vieš dostať z Viedne, Budapešti i Prahy. Najjednoduchšie riešenie sú priame lety, ktorých nájdeš z našich končín hneď niekoľko. Bratislava má priame letecké spojenie s letiskom Trapani. Viedeň zase ponúka Palermo, ale aj Cataniu.
 • S kým? Najvýhodnejším spojením sú letenky operované leteckou spoločnosťou Ryanair a Wizz Air, ktoré lietajú z Viedne, Prahy a Budapešti. Na týchto linkách si môžeš pribaliť zdarma 1 ks príručnej batožiny a vybrať štandardné sedadlo. Ak potrebuješ viac priestoru pre svoje osobné veci, tak ti odporúčame letieť spoločnosťou Austrian Airlines, ktorá je síce drahšia, no ponúka 2 kusy príručnej batožiny s vyšším váhovým limitom a navyše s palubným servisom (pitie a snack).
 • Kedy? Ostrov má typické stredomorské podnebie a klímu s horúcimi letami a miernymi, krátkymi zimami. Vhodný čas na návštevu Sicílie je prakticky počas celého roka, no hlavná sezóna je od mája do októbra, kedy sú letá suché a horúce, takmer bez dažďa. Najteplejším miestom je južné pobrežie, kde teplota môže v letných mesiacoch dosahovať až 40°C. Teplota vody býva často vyššia ako teplota vzduchu, preto si svoju dovolenku naozaj užiješ.
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky a 1ks alebo 2 ks príručnej batožiny (v závislosti od leteckej spoločnosti).

Lacné letenky Sicília

Sicília a ubytovanie: Trapani, Catania a ďalšie mestá za špeci ceny

Ostrov Sicília je naozaj rôznorodý, čo sa týka cien aj druhov ubytovania. Nájdeš tu hotely, penzióny, hostely, vily, privátne domy aj apartmány. Ceny za ubytovanie na Sicílii začínajú od 20 eur za noc pre dve osoby.

Pozri si ceny a rezervuj hotel cez Pelikán. Tipy na ubytovanie nájdeš na tejto šikovnej mapke:

Sicília: čo robiť, vidieť a zažiť na ostrove? Tu sú naše tipy

Catania a jej romantické uličky

Catania je druhým najväčším mestom Sicílie a určite má návštevníkom čo ponúknuť v podobe živého historického centra s peknými barokovými pamiatkami, rôznorodými trhmi, úzkymi uličkami preplnenými reštauráciami a barmi. Hneď na začiatku ťa uchváti námestie Piazza del Duomo s dómom Duomo di Sant´Agata, s fontánou Dell´Elefante so slonom vytvoreným z čiernej lávy, Rímske divadlo a taktiež mnoho ďalších pamätihodností a múzeí. Určite nevynechaj ani dlhé pieskové pláže, ktoré sú len na skok južne od centra Sicílie. Na pobreží lemovanými plážami sú aj súkromné pláže s priemernou cenou 6€/ osobu, ktoré ponúknu lehátka, slnečník a zaručia čistú pláž. Večer môžeš zakončiť prechádzkou uličkami v centre mesta a nechať sa unášať atmosférou Catanie pri popíjaní sicílskeho vína.

Starodávne mestá Syrakúzy a Ortigia

Tieto svetoznáme mestá, nachádzajúce sa južne od Catanie ťa vtiahnu do čias, kedy Sicíliu kolonizovali Rimania a Gréci a ukážu ti kus histórie. Antické Syrakúzy ti dokonalo predstavia pamiatky koncentrované na pevnine v Parco Archeologico della Neapolis. Pri prechádzke parkom zastavte pri tzv. „Dionýzovom uchu“, umelo vytvorenej jaskyni a tiež jaskyni Grotta dei Cordari. Cestou parkom budeš môcť obdivovať Grécke divadlo a Rímsky amfiteáter. Prechádzka Syrakúzami ťa povedie cez most, až na malý ostrovček Ortigia, ktorý je preplnený veľkolepými pamiatkami, s viac než 2500 ročnou históriou. Deň zakonči večerou v tichých uličkách, s výhľadom na more a užívaj si romantický nádych magického mesta.

Syrakúzy

Stredoveké mestečko Taormina

Stráv deň v ohromujúcom mestečku Taormina, kam sa dostaneš autobusom z vlakovej stanice Taormina – Giardini. Taormina ťa dostane svojim historickým centrom s nádhernými uličkami, Rímskym divadlom ukrytím v záhradách Giardino Pubblico a taktiež výhľadom na ľahko dostupné ostrovčeky Isolla Bella s plážami, na ktoré sa dostaneš lanovkou z Funivia Mazzaró. Výhľad na more si môžeš užiť v jednej z niekoľkých reštaurácií, ktoré sú na námestí Piazza del Duomo. Vychutnaj si tradičné špeciality Sicílie, pričom ti romantickú atmosféru dotvorí stále činná sopka Etna v pozadí.

Taormina

Relax na plážach v meste Giardini Naxos a mesto Messina

Giardnini Naxos, mestečko hneď pri Taormine je jedným z najvyhľadávanejších stredísk na ostrove. Obľúbiš si ho pre jeho pokojnú lokalitu, dlhé pieskové pláže a nádherný výhľad na Etnu. Vo vlakovej stanici Giardini môžeš nasadnúť na vlak, ktorý ťa odvezie po pobreží plných pláží až do prístavného mesta Messina. Moderný vzhľad tohto mesta má za dôsledok zemetrasenie v roku 1908. Nevynechaj pamiatky ako Fontana di Orione, kostol Annuziata dei Catalani a ani múzeum Regionale.

Zaži západ slnka v Cefalú

Každý kúsok impozantného mestečka Cefalú si rozhodne zamiluješ. Či už kvôli jeho plážam s čistou a tyrkysovou vodou, alebo jeho atmosférou ukrytou v starých uličkách, ktoré ťa dostanú až ku jednej z najkrajších katedrál, týčiacej sa nad mestom. Ak máš energiu, vyber sa na vrchol La Rocca a Saline di Saraceni.

Preskúmaj historické mesto Palermo

Hlavné a najväčšie mesto Sicílie ťa očarí svojimi pamätihodnosťami. V rokoch 1860-70 bolo symbolom sicílskej mafie, ale dnes sa môže pýšiť atmosférou ovplyvňovanou miešaním národov, ktoré Sicíliu v histórii obývali. Palermo je staré viac ako 2 700 rokov, čo dokazuje jeho úžasná kultúra a architektúra. Na preskúmanie Palerma si vyhraď minimálne dva dni, pretože pamätihodností je skutočne veľa. Ráno začni šálkou kvalitnej kávy a tradičných zákuskov a ďalej sa vyber na trh La Vuccaria alebo Ballaró. Neskôr objavuj najvýznamnejšie pamiatky Palerma ako barokové stavby, slávnu katedrálu, divadlo Massimo, fontány. Palermo je veľmi známe kvôli streetfoodu, v ktorom dominuje hlavne seafood. Chutné jedlo v krásnych uličkách, lemovaných starodávnymi budovami a temperament Sicílčanov ťa natoľko dostanú, že z Palerma nebudeš chcieť odísť. Nakoniec si vychutnaj panorámu celého mesta z kostola Santa Caterina, ktorý ti ukáže úplne iný pohľad na Palermo. Nechaj sa vtiahnuť do čara mesta v ktorom zastal čas.

Sicília láka najmä v lete, no odporúčame ju aj na jar či jeseň

Sicília leží v subtropickom pásme. Má typicky stredomorské podnebie s horúcimi letami a miernymi, krátkymi zimami, kedy prší len výnimočne. Priemerná ročná teplota vzduchu je 17 stupňov. Zaujímavosťou je, že v hlavnej sezóne je teplota vody častokrát vyššia ako teplota vzduchu.

Pre návštevu tohto krásneho ostrova je určite vhodná jar, teda najmä mesiace ako máj či jún a odporúčame tiež september či október. Menej turistov, výhodnejši ceny, stále veľmi dobré počasie a teplota vody.

Doprava: ak chceš zažiť veľa, Sicília si vyžaduje požičanie auta

Pre dopravu po Sicílii si môžeš zvoliť dve možnosti, a to prenájom auta alebo cestovanie vlakmi a autobusmi. Ak chceš spoznávať pobrežie a vnútrozemie Sicílie, prenájom auta je ideálna voľba, ktorú odporúčam vyriešiť online ešte pred odletom, aby si mal/a k dispozícii väčší výber áut a lepšie ceny. Prenájom osobného auta začína na 45€/deň, taktiež je vo väčšine autopožičovní vyžadovaný depozit, preto je potrebná kreditná karta. Je taktiež potrebné skontrolovať aké poistenie je zahrnuté v cene, oplatí sa tiež pripoistiť si auto, aby si sa vyhol/la zbytočným nepríjemnostiam. Pohonné hmoty sú drahšie ako na Slovensku. Benzín stojí v priemere 1,60€/liter a nafta 1,45€/liter.

Železničná doprava:

 • väčšinu tratí železničnej dopravy sprostredkováva spoločnosť Ferrovie dello Stato (trenitalia.com). Táto forma dopravy je pomerne lacná, spoľahlivá, pohodlná a dostatočne rýchla. Východ a sever ostrova má najlepšie prepojenie, takže spoznávanie tohto územia je jednoduché a pohodlné. Lístok na vlak sa dá kúpiť buď priamo na stanici, v automatoch, ktoré sú na každej stanici alebo online. Lístok si pred nástupom do vlaku nezabudni na stanici označiť. Taktiež si pri nákupe lístka daj pozor na rozlíšenie lacnejších Regional vlakov a drahších IC vlakov.

Autobusová doprava:

 • autobusové linky sú najrýchlejším verejným spôsobom dopravy po Sicílii. Existuje mnoho medzimestských spoločností, ktoré spájajú veľké sicílske mestá s vnútrozemím a pobrežím. Lacná spoločnosť SAIS (saistrasporti.it) ťa spoľahlivo odvezie napríklad z Palerma do Catanie, pričom za lístok, zaplatíš 14€ a cesta trvá len 3 hodiny. Ďalej dopravu zabezpečujú spoločnosti AST (aziendasicilianatransportit.it), Interbus S. p. A., Etna Transporti (etnatrasporti.it) a pod. Lístky si vždy zakúpiš buď online alebo na staniciach v dopravných kanceláriách.
 • Väčšie mestá majú skvelú sieť mestských autobusov. Lístky si vieš zakúpiť v malých obchodoch, alebo v stánkoch, ktoré sú označené logom danej spoločnosti. Ceny za dopravu sú v mestách odlišné. Autobusové zastávky sú na každom kroku a riadne označené.
 • V Palerme zabezpečuje dopravu spoločnosť AMAT. 90 min. lístok = 1,40€, celodenný = 2,5€, lístok platí aj na električky.
 • V Catanii ťa prepraví spoločnosť AMT. 90 min. = 1€, celodenný 2,50. V Catanii môžeš tiež využiť na spojenie metro. Taktiež je možné dopraviť sa priamo z letiska v Catanii priamo do centra autobusom označovaným ako ALIBUS, kde lístok kúpiš priamo u šoféra za 4€.

Zaujala ťa Sicília? Nezabudni na cestovné poistenie

Zmeň si letenku z akékohoľvek dôvodu

Iba s exkluzívnou službou Pelikan.sk ZMENA LETENKY Z AKÉKOHOĽVEK DÔVODU môžeš zmeniť termín, destináciu alebo cestujúcich a to bez udania akéhokoľvek dôvodu. Skrátka môžeš zmeniť všetky prvky svojej rezervácie, uplatniť si nárok bez nutnosti dokladovať a služby kryje náklady na zmenu letenky z akéhokoľvek dôvodu.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

1. Prečo si vybrať poistenie STORNO?

Ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť tvojej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

2. Prečo si vybrať poistenie ISTOTA?

Ešte väčšou istotou je poistenie ISTOTA. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

3. Prečo si vybrať poistenie KOALA?

Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku. Príde deň D, dlho očakávaná cesta je tu, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Túto novinku máš na dosah ruky vďaka spolupráci Pelikána so spoločnosťou Koala.

Máš svoje tipy na Sicíliu? Sem s nimi

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  2.9/5 - (27 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore