Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Romantická Sicília: sprievodca, tipy a inšpirácie na peckovú dovolenku

Romantická Sicília: sprievodca, tipy a inšpirácie na peckovú dovolenku

Sicília. Označovaná ako perla Talianska je pre mnohých tým najpríťažlivejším ostrovom v Stredozemnom mori. Pestrosť národov, ktoré v minulosti Sicíliu obývali, zanechali svoje stopy, a preto budú sicílske mestá a dedinky pastvou pre vaše oči. Subtropické podnebie a fakt, že ostrov je obmývaný tromi morami, robí z tohto kúska Talianska dokonalú dovolenkovú destináciu vhodnú pre každého. Dôvodov, pre ktoré si Sicíliu zamilujete, je nespočetne veľa. Ostrov si vás získa svojimi prírodnými krásami, úzkymi, romantickými uličkami takmer na každom kroku, prekrásnymi historickými mestami s množstvom nádherných budov, ktoré vám budú rozprávať históriu Sicílie a v neposlednom rade kuchyňou, ktorá ponúka výber tradičných jedál, zákuskov a skvelých vín. Kde začnete svoje sicílske dobrodružstvo? Prinášam vám pár tipov, rád a inšpirácií aby ste vašu dovolenku naplánovali jednoducho a užili si ju natoľko, že sa na Sicíliu budete chcieť vrátiť znovu.

Reklama

Kedy ísť na Sicíliu?

Ostrov má typické stredomorské podnebie a klímu s horúcimi letami a miernymi, krátkymi zimami. Vhodný čas na návštevu Sicílie je prakticky počas celého roka, no hlavná sezóna je od mája do októbra, kedy sú letá suché a horúce, takmer bez dažďa. Najteplejším miestom je južné pobrežie, kde teplota môže v letných mesiacoch dosahovať až 40°C. Teplota vody býva často vyššia ako teplota vzduchu, preto si svoju dovolenku naozaj užijete.

Príjazd na Sicíliu

Najpohodlnejší spôsob ako sa na ostrov dostať, je lietadlom. Môžete využiť letecké spojenie z Viedne, Bratislavy alebo aj Budapešti do letovísk Catania alebo Palermo, prostredníctvom spoločností Ryanair alebo WizzAir. Talianska pevnina má taktiež so Sicíliou vlakové spojenie s hlavnými prestupnými uzlami ako Miláno, Rím a Neapol. Tiež je možné sa na ostrov dostať s trajektom z talianskej pevniny Villa San Giovani do mesta Messina.

Doprava po ostrove

Pre dopravu po Sicílii si môžete zvoliť dve možnosti, a to prenájom auta alebo cestovanie vlakmi a autobusmi. Ak chcete spoznávať pobrežie a vnútrozemie Sicílie, prenájom auta je ideálna voľba, ktorú odporúčam vyriešiť online ešte pred odletom, aby ste mali k dispozícii väčší výber áut a lepšie ceny. Prenájom osobného auta začína na 45€/deň, taktiež je vo väčšine autopožičovní vyžadovaný depozit, preto je potrebná kreditná karta. Je taktiež potrebné skontrolovať aké poistenie je zahrnuté v cene, oplatí sa tiež pripoistiť si auto, aby ste sa vyhli zbytočným nepríjemnostiam. Pohonné hmoty sú drahšie ako na Slovensku. Benzín stojí v priemere 1,60€/liter a nafta 1,45€/liter. Auto však odporúčam požičať naozaj tým najskúsenejším vodičom, nakoľko pre šoférovanie tu platia niekedy iné predpisy a často to môže byť veľmi stresujúca možnosť. Sicílčania obľubujú trúbenie, rýchlu jazdu, radi si vytvoria z jedného jazdného pruhu ďalšie tri a značky do veľkej miery ignorujú. Taktiež môžu nastať komplikácie s parkovaním v mestách, kde sú často parkovacie miesta preplnené a platené. Preto viac odporúčam železničnú a autobusovú prepravu.

Taormina

Železničná doprava:

  • väčšinu tratí železničnej dopravy sprostredkováva spoločnosť Ferrovie dello Stato (trenitalia.com). Táto forma dopravy je pomerne lacná, spoľahlivá, pohodlná a dostatočne rýchla. Východ a sever ostrova má najlepšie prepojenie, takže spoznávanie tohto územia je jednoduché a pohodlné. Lístok na vlak sa dá kúpiť buď priamo na stanici, v automatoch, ktoré sú na každej stanici alebo online. Lístok si pred nástupom do vlaku nezabudnite na stanici označiť. Taktiež si pri nákupe lístka dajte pozor na rozlíšenie lacnejších Regional vlakov a drahších IC vlakov.

Autobusová doprava:

  • autobusové linky sú najrýchlejším verejným spôsobom dopravy po Sicílii. Existuje mnoho medzimestských spoločností, ktoré spájajú veľké sicílske mestá s vnútrozemím a pobrežím. Odporúčam lacnú spoločnosť SAIS (saistrasporti.it), ktorá vás spoľahlivo odvezie napríklad z Palerma do Catanie, pričom za lístok, zaplatíte 14€ a cesta trvá len 3 hodiny. Ďalej dopravu zabezpečujú spoločnosti AST (aziendasicilianatransportit.it), Interbus S. p. A., Etna Transporti (etnatrasporti.it) a pod. Lístky si vždy zakúpite buď online alebo na staniciach v dopravných kanceláriách.
  • Väčšie mestá majú skvelú sieť mestských autobusov. Lístky si viete zakúpiť v malých obchodoch, alebo v stánkoch, ktoré sú označené logom danej spoločnosti. Ceny za dopravu sú v mestách odlišné. Autobusové zastávky sú na každom kroku a riadne označené.
  • V Palerme zabezpečuje dopravu spoločnosť AMAT. 90 min. lístok = 1,40€, celodenný = 2,5€, lístok platí aj na električky.
  • V Catanii Vás prepraví spoločnosť AMT. 90 min. = 1€, celodenný 2,50. V Catanii môžete tiež využiť na spojenie metro. Taktiež je možné dopraviť sa priamo z letiska v Catanii priamo do centra autobusom označovaným ako ALIBUS, kde lístok kúpite priamo u šoféra za 4€.

Čo na Sicílii ochutnať?

V rámci talianskej kuchyne je tradičná sicílska veľmi známa už od stredovekých čias a veľmi vás svojou rozmanitosťou prekvapí. Všeobecne je pikantnejšia, ľahšia a zdravšia ako kuchyňa iných regiónov Talianska. Sicília ponúka pestrí výber stravovacích zariadení ako sú trattorie, ristorante, rosticcerie a tiež bary, v ktorých väčšinou nájdete okrem nápojov aj malé ľahké pokrmy.

Ostrov je známy svojou dlhou tradíciou pouličného občerstvenia, hlavne v Palerme a Catanii. Pouličné trhy, skryté v úzkych uličkách vám tak ponúknu rôznu paletu chutí a určite si nájdete to svoje. Ostrov je preslávený svojou poľnohospodárskou činnosťou. Vyrába sa tu kvalitné víno, syry, olivový olej, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie, pestujú sa tu pomaranče a paradajky.

Cannoli

Tradičné sicílske dezerty sú veľmi obľúbené a sú sladké a krémové. Najznámejší dezert je určite Cannoli, čo sú trubičky z cesta plnené ricottou a ovocím. Obľúbená je tiež zmrzlina, ktorú tradične podávajú v sladkom pečive. Typický pokrm Sicílie sú malé vyprážané guličky nazývané Arancini, sú plnené ryžou, ku ktorej sú pridávané rôzne ingrediencie. Sicília je tiež známa svojimi pekárničkami, ktoré sú plné rôzneho sladkého a slaného pečiva, ktoré určite nevynechajte. Sicílčania sú tmilovníci kávy, na ktorú nedajú dopustiť, preto kdekoľvek si ju objednáte, budete nadmieru spokojní. Apelujú na pravú terminológiu káv a teda pri objednaní tradičného espressa, dostanete 25ml kávu, čo je u nás ekvivalent k ristrettu. Väčšie espresso „grande“ má už 35ml. Taliani po celý deň pijú malé espresso, cappuccino si dávajú len na raňajky. Ceny v reštauráciách sa pohybujú v priemere 9-12€ za obed na osobu. Za drink je to približne 4-6€. Všeobecne platí, že cena obsahuje aj prepitné a servisný poplatok, ktorý sa pohybuje okolo 1-3€. Ceny za potraviny v obchodoch sú podobné ako na Slovensku.

Čo všetko vidieť za týždeň na Sicílii?

1. deň: Catania a jej romantické uličky

Catania je druhým najväčším mestom Sicílie a určite má návštevníkom čo ponúknuť v podobe živého historického centra s peknými barokovými pamiatkami, rôznorodými trhmi, úzkymi uličkami preplnených reštauráciami a barmi. Hneď na začiatku vás uchváti námestie Piazza del Duomo s dómom Duomo di Sant´Agata, s fontánou Dell´Elefante so slonom vytvoreným z čiernej lávy, Rímske divadlo a taktiež mnoho ďalších pamätihodností a múzeí. Určite nevynechajte ani dlhé pieskové pláže, ktoré sú len na skok južne od centra Sicílie. Na pobreží lemovanými plážami sú aj súkromné pláže s priemernou cenou 6€/ osobu, ktoré Vám však ponúknu lehátka, slnečník a zaručia čistú pláž. Večer môžete zakončiť prechádzkou uličkami v centre mesta a nechať sa unášať atmosférou Catanie pri popíjaní sicílskeho vína.

Catania

2. deň: Starodávne mestá Syrakúzy a Ortigia

Tieto svetoznáme mestá, nachádzajúce sa južne od Catanie, vás vtiahnu do čias, kedy Sicíliu kolonizovali Rimania a Gréci a ukážu Vám kus histórie. Antické Syrakúzy Vám dokonalo predstavia pamiatky koncentrované na pevnine v Parco Archeologico della Neapolis. Pri prechádzke parkom zastavte pri tzv. „Dionýzovom uchu“, umelo vytvorenej jaskyni a tiež jaskyni Grotta dei Cordari. Cestou parkom budete môcť obdivovať Grécke divadlo a Rímsky amfiteáter. Prechádzka Syrakúzami vás povedie cez most, až na malý ostrovček Ortigia, ktorý je preplnený veľkolepými pamiatkami, s viac než 2500 ročnou históriou. Deň zakončite večerou v tichých uličkách, s výhľadom na more a užívajte si romantický nádych magického mesta.

Syrakúzy

3. deň: Stredoveké mestečko Taormina

Strávte deň v ohromujúcom mestečku Taormina, kam sa dostanete autobusom z vlakovej stanice Taormina – Giardini. Taormina Vás dostane svojim historickým centrom s nádhernými uličkami, Rímskym divadlom ukrytím v záhradách Giardino Pubblico a taktiež výhľadom na ľahko dostupné ostrovčeky Isolla Bella s plážami, na ktoré sa dostanete lanovkou z Funivia Mazzaró. Výhľad na more si môžete užiť v jednej z niekoľkých reštaurácií, ktoré sú na námestí Piazza del Duomo. Vychutnajte si tradičné špeciality Sicílie, pričom Vám romantickú atmosféru dotvorí stále činná sopka Etna v pozadí.

Taormina

4. deň: Relax na plážach v meste Giardini Naxos a mesto Messina

Giardnini Naxos, mestečko hneď pri Taormine je jedným z najvyhľadávanejších stredísk na ostrove. Obľúbite si ho pre jeho pokojnú lokalitu, dlhé pieskové pláže a nádherný výhľad na Etnu. Centrum mestečka je plné barov, reštaurácií a pizzérií, ktoré sú oveľa lacnejšie ako centrum Taormini. Preto odporúčam ubytovanie v tejto lokalite. Vo vlakovej stanici Giardini môžete nasadnúť na vlak, ktorý vás odvezie po pobreží plných pláží až do prístavného mesta Messina. Moderný vzhľad tohto mesta má za dôsledok zemetrasenie v roku 1908. Nevynechajte pamiatky ako Fontana di Orione, kostol Annuziata dei Catalani a ani múzeum Regionale.

Giardnini Naxos

5. deň: Západ slnka v Cefalú

Každý kúsok impozantného mestečka Cefalú si rozhodne zamilujete. Či už kvôli jeho plážam s čistou a tyrkysovou vodou, alebo jeho atmosférou ukrytou v starých uličkách, ktoré vás dostanú až ku jednej z najkrajších katedrál, týčiacej sa nad mestom. Ak máte energiu, vyberte sa na vrchol La Rocca a Saline di Saraceni. Výhľady sú epické! Severné pobrežie patrí k najlepším na kúpanie, preto večer strávený s proseccom v ruke pri západe slnka je dokonalý.

Cefalú

6. – 7. deň: Preskúmajte historické mesto Palermo

Hlavné a najväčšie mesto Sicílie vás postupne očarí svojimi pamätihodnosťami. V rokoch 1860-70 bolo symbolom sicílskej mafie, ale dnes sa môže pýšiť atmosférou ovplyvňovanou miešaním národov, ktoré Sicíliu v histórii obývali. Palermo je staré viac ako 2 700 rokov čo dokazuje úžasnou kultúrou a architektúrou, ktoré vás doslova pohltia. Na preskúmanie Palerma si určite vyhraďte minimálne dva dni, pretože pamätihodnosti vás budú stretávať na každom kroku. Ráno začnite šálkou kvalitnej kávy a tradičných zákuskov a ďalej sa vyberte na trh La Vuccaria alebo Ballaró. Neskôr objavte najvýznamnejšie pamiatky Palerma ako barokové stavby, slávnu katedrálu, divadlo Massimo, fontány. Palermo je veľmi známe kvôli streetfoodu, v ktorom dominuje hlavne seafood. Chutné jedlo v krásnych uličkách, lemovaných starodávnymi budovami a temperament Sicílčanov vás natoľko dostanú, že z Palerma nebudete chcieť odísť. Nakoniec si vychutnajte panorámu celého mesta z kostola Santa Caterina, ktorý vám ukáže úplne iný pohľad na Palermo. Nechajte sa vtiahnuť do čara mesta v ktorom zastal čas.

Palermo, záhrada za kostolom Santa Caterina

Bonus: Pláž Mondello

Neďaleko Palerma nájdete rekreačnú oblasť Mondello s dlhou plážou pod severným úpätím kopca Monte Pellegrino. Zrelaxujte na jednej z najkrajších pláží na ostrove, kde však odporúčam dopredu kúpiť miesto, kvôli nedostatku verejného miesta na pláži.

Medzi ďalšie bonusové zastávky patrí: Etna, Pláž San Vito lo Capo, staroveké mesto Agrigento, Liparské ostrovy, Národný park Zingaro, Trapani, Erice.

Minimálna low cost cena podobnej dovolenky, bez prenájmu auta ma vyšla na osobu celkovo približne 500€/týždeň. Nad týmto malým kúskom európskeho raja určite neváhajte a určite ho navštívte. Sicília si vás získa!

Akciové letenky

Článok pre Pelipecky napísala Eva Blahútová.
Zdroj foto: Archív Evy Blahútovej.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky10 hodín dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky10 hodín dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh12 hodín dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky12 hodín dozadu
Anglicko chce zjednotiť systém cestovania. Zaočkovaní turisti nebudú potrebovať test pred príchodom https://t.co/kPl4zXUsql #novinky13 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň v Mexiku v TOP sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1280€ https://t.co/kvadx2iWQ6 #dovolenky14 hodín dozadu
Maurícius sa od 1. októbra kompletne otvára pre zaočkovaných turistov. Ku vstupu postačí PCR test https://t.co/0bODu3jEj6 #letenky14 hodín dozadu
Čile sa v októbri otvorí zaočkovaným turistom. Splniť musia niekoľko podmienok https://t.co/YkmrerqUwl #novinky15 hodín dozadu
Španielsko zaradilo celé územie Slovenska medzi rizikové oblasti https://t.co/HSVbuvxINw #letenky15 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy alebo Viedne! Leť na jeseň od 33€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy16 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore