Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čo robiť v zime v Tatrách a okolí, ak nechcete lyžovať

Čo robiť v zime v Tatrách a okolí, ak nechcete lyžovať

Súhlasíte, že hory sú to najkrajšie, čo na Slovensku máme? Milujete ich rovnako ako my? Pecka. Pripravili sme pre vás návod, ako si ich užiť v zime, ak nie ste tak úplne zástancom lyžovania, prípadne si počas lyžovačky chcete dopriať čas aj na iné zaujímavé aktivity.

Reklama

Tatranská Lomnica

Veľa turistických ciest je z bezpečnostných dôvodov v Tatrách počas zimy uzavretých. Stále však máte dosť možností na zážitky turistických topánkach. Vyberte sa trasou z Hrebienka na útulnú Zamkovského chatu, ktorá vedie po tzv. „Tatranskej magistrále“.

Počas cesty sa môžete zastaviť na Rainerovej chate a priučiť niečo o histórii nosičov (šerpov) v Tatrách. Občerstviť sa potom môžete priamo na „Zamke”, ktorá ponúka tradičné slovenské pokrmy a tiež možnosť prenocovať. Ak vám počasie dopraje, pokračujte za skvelými výhľadmi na Téryho chatu, ku ktorej cesta vedie Malou Studenou dolinou.

Na Téryho chatu sa možno dostať celoročne. Počas zimy však sledujte výstrahy horskej služby a nepodceňte zimnú výbavu.

Počas zimy je pre návštevníkov prístupná i Zbojnícka chata či Chata pri Zelenom plese. Ak si chcete dopriať trochu luxusu, ubytovať sa môžete v Grandhoteli Praha alebo v Grandhoteli Lomnica, kde sa o vás kráľovsky postarajú. Zobuďte v sebe detskú dušu a vyberte sa počas zasnežených dní na Snowtubing (rýchla jazda po snežnom tobogáne) či sánkovačku na Hrebienku.

Pohľad na zasnežený Gerlachovský štít

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso je zárukou nádherného výhľadu a skvelých hotelov. Päťhviezdičkový Grand Hotel Kempinski s neobmedzeným prístupom do luxusného spa, Wellness Hotel Patria so skvelým hodnotením alebo Hotel FIS, najväčší hotelovo – športový komplex vo Vysokých Tatrách.

Ktorýkoľvek z nich si vyberiete, čaká na vás rozprávkový pobyt. Vyberte sa zo Štrbského plesa na príjemnú prechádzku k Popradskému plesu. Klasická krátka túra, ktorú zvládnu i menej zdatní alebo menej motivovaní turisti. Ďalšou možnosťou je cesta k Vodopádu Skok, asi trojhodinová nenáročná túra s mnohými pôsobivými výhľadmi. Počas mínusových teplôt sa tridsať metrov vysoký vodopád mení na ľadovú kreáciu prírody.

Počas tuhej zimy sa možno poprechádzať aj na zamrznutom Štrbskom plese.

Demänovská dolina

Demänovská dolina, pre mnohých najkrajšia dolina Nízkych Tatier, sa rozprestiera o dĺžke 15 kilometrov. Záujem o dolinu vzrástol predovšetkým objavením Demänovskej jaskyne slobody roku 1921. Najviac turistov však prilákalo vybudovanie sedačkovej lanovky na Chopok v roku 1936. V okolí sa nachádza Tarzania, vhodná napríklad na teambuildingy.

Vyberte sa na prechádzku k Vrbickému plesu, ktoré je najväčším prírodným jazerom v Nízkych Tatrách ležiacim vo výške 1 113 m n. m. Možností na ubytovanie je v Demänovskej doline viac ako dosť. Vyskúšajte napríklad útulný Hotel Tri Studničky s moderným interiérom a špičkovým wellness centrom či štvorhviezdičkový Hotel Pošta, do ktorého izieb s drevenými prvkami sa okamžite zamilujete.

Inverzia na hrebeni Nízkych Tatier

Malá Fatra

Terchová je obec známa predovšetkým tunajším folklórom. Tvorí vstup do Vrátnej doliny a situovaná je do národného parku Malá Fatra. Ubytujte sa priamo v jej srdci, v Resorte Drevenice Terchová. Vybrať si môžete jednu z dreveníc s krbom, vhodnú pre rodiny či skupiny priateľov alebo izbu pre dvoch. Resort sa pýši domácim pivovarom, kde sa pivá varia tradičným českým spôsobom.

Ďalšou alternatívou je ubytovať sa priamo vo Vrátnej doline, v Hoteli Boboty, ktorého autorom bol významný slovenský architekt Ferdinand Čapka. Súčasťou hotela je i bazén a fínska sauna, kde môžete načerpať silu na turistiku. Obľúbeným miestom na prenocovanie je i Wellness Hotel Rozsutec, so širokou ponukou wellness aktivít (alebo skôr pasivít), vrátane parnej bylinkovej sauny či tepidária. 

Možností, kam za turistikou je v Malej Fatre viac ako dosť. Obľúbenými sú napríklad Jánošíkove diery (často len Diery), ktoré tvorí skupina tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná.

Ak milujete turistiku, budete milovať aj Malú Fatru.

Vyskúšajte tiež výstup na Veľký Rozsutec zo Zázrivej. Celá trasa strednej až vyššej obtiažnosti trvá asi 5 a pol hodiny. Na Veľký Rozsutec sa môžete vybrať i z Terchovej. Rovnako dve možnosti máte i pri výstupe na Malý Rozsutec. Zo Zázrivej i z Terchovej vám to potrvá asi štyri hodiny a môžeme vám zaručiť, že ten výhľad stojí to.

Ak máte chuť na poriadnu turistiku, vyberte sa z Vrátnej na najvyšší vrch Malej Fatry – Veľký Kriváň. Zjednodušiť si ju môžete kabínovou lanovkou Vráta – Chleb, ktorá vás vyvezie k Snilovskému sedlu. Ak si ju chcete poctivo vyšliapať, začnite v skorých ranných hodinách. Trasa sa dá zdolať za 6,5 hodiny. 

Kremnica – Skalka

Ak uvažujete, kam na romantický víkend, prípadne hľadáte miesto, kde by ste si mohli oddýchnuť i osamote, odporúčame pozrieť sa do Kremnice, mesta s údajne najkrajším námestím na Slovensku. Dominantou mesta je gotický Kostol sv. Kataríny. Po celom meste narazíte na meštianske domy, zdobené stredovekými prvkami.

Kremnica je romantické stredoveké mesto, ktoré má šmrnc aj počas zimy!

Kremnica je známa svojou mincovňou, ktorá už takmer sedem storočí nepretržite vyrába mincové produkty. Ubytovať sa môžete v Hoteli Golfer, kde si pochutíte na pokrmoch priamo z kuchyne francúzskeho šéfkuchára. Vyberte sa na náučnú zaistenú cestu (via ferrata) Komín, na ktorej vás čaká 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m. Milovníci bežeckého lyžovania si môžu na Skalke pri Kremnici vychutnať takmer 60 km bežeckých tratí, ktoré sú vhodné aj pre bežkárov – začiatočníkov.

Čičmany

Prvé zmienky o obci Čičmany pochádzajú z roku 1272. Čičmany sú známe svojou unikátnou architektúrou. Maľované drevenice ako z pohľadníc tu uvidíte na každom kroku. Od roku 1977 bola dolná časť obce na ich záchranu vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu.

Ubytujte sa v barokovo-klasicistickom kaštieli z konca 18. storočia. Len pred pár rokmi bol kaštieľ zrekonštruovaný a dnes vám poskytuje komfortné ubytovanie s vlastnou reštauráciou a hostincom. Odtiaľ sa vyberte na výlet za Zrakovou pyramídou, projektom výtvarníka a absolventa VŠVU v Bratislave Juraj Gábora. Objekt zraková pyramída bol pôvodne spojený s videom. Dnes ho nájdete v Súľove. Drevený monument tu rámuje výsek krajiny a spomaľuje čas.

Liptovská osada – Gothal

Hlavná výhoda Liptovskej osady Gothal je jej poloha. Donovaly a Nízke Tatry sú odtiaľ len na skok. Komplex uspokojí i tých, ktorí sa na svojej dovolenke neradi niekam presúvajú. Ponúka super wellness so saunami, floatingom i bazénmi, s dramatickým dizajnovým stropom. Parná sauna, fínska sauna, masáže, manikúra a pedikúra, infrasauna i vírivka. To všetko si tu môžete dopriať. Ubytovať sa môžete v jednom z apartmánov s vybavenou kuchynkou, alebo si vybrať jednu z tradičných chalúp, ktoré sa líšia vo veľkosti i kapacite. Ich tradičný exteriér dopĺňa moderné vybavenie a maximálny komfort. 

Vyskúšať môžete atrakciu Ferrata Dve veže. Ferrata je zaistená cesta, popretkávaná náročnými úsekmi, fixnými lanami či železnými stúpačkami. Nachádza sa asi 4 km od rezortu Gothal a na jej vrchole vás čakajú úžasné výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier či Veľkej Fatry. Za požičanie kompletného výstroja a odborný certifikovaný dohľad zaplatíte 10,00 € /deň.

Ak vás lákajú adrenalínové aktivity, možnosťou je i Tarzania Hrabovo, v ktorej blízkosti sa nachádza i lanovka do strediska Malinô Brdo a vodná plocha Hrabovo. Jej súčasťou je 300-metrový zipline a detská trasa o dĺžke 160 metrov. Za turistikou sa vyberte do Donovál za menej ako 15 minút, do Vlkolínca za 15 minút, Demänovské jaskyne za 40 minút a do Jasnej za necelú hodinu.

Zdroj titulnej fotografie: Kamil Pitonak, Svetelný dóm v Ždiari (Unsplash.com)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    3.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore