Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo je Sofia neobjaveným pokladom Európy? Rezervuj letenky z Bratislavy od 43€

Prečo je Sofia neobjaveným pokladom Európy? Rezervuj letenky z Bratislavy od 43€

Bulharsko je vyhľadávanou destináciou najmä počas teplých mesiacov, a to vďaka jeho polohe pri Čiernom mori. Táto krajina má však svoje čaro aj v období zimy. Ukážeme vám, prečo by ste Sofiu mali zaradiť do svojho cestovateľského zoznamu na rok 2024.

Reklama

Rímska kultúra a ešte oveľa viac

Sofia je jedným z najstarších európskych miest. Stopy starovekých Rimanov nájdete v hlavnom meste na mnohých miestach. Zaujímavou je napríklad zastávka metra Serdika II, ktorej súčasťou sú ruiny starorímskeho mesta Serdika. Tie boli objavené náhodou počas rekonštrukcie. 

Akciové letenky

Obdivuhodná je však aj sovietska architektúra, ktorú v meste cítiť na každom kroku. Väčšina historických pamiatok sa nachádza v centre mesta, a pešo sa teda dostanete takmer všade. Ikonickými sú najmä tri budovy: Národný palác kultúry, Národné divadlo Ivana Vazova a Katedrála sv. Alexandra Nevského. Zaujímavosťou je, že posledná spomínaná  je najstaršou katedrálou na Balkáne.

Katedrála sv. Alexandra Nevského mnohým pripomína bohato zdobenú narodeninovú tortu.

Trhy, všade samé trhy!

Či už sa zaujímate o jedlo, knihy alebo umenie, Sofia ponúka možnosti pre každého. Trhovísk je v hlavnom meste neúrekom. Hlavným je tzv. Market Hall, ktorú domáci nenazývajú inak, než Tsentralni Hali. V ňom nájdete všetko od jedla až po drogériu. Tajným tipom je second hand umiestnený na 1, poschodí, ktorý je plný zaujímavých a nadčasových kúskov. 

Trh v hlavnom meste Bulharska, v Sofii

Ak po ceste dostanete chuť na ovocie či zeleninu, farmárske trhy pod holým nebom uspokoja všetky vaše túžby. Napriek tomu, že sa konajú niekoľkokrát do týždňa na rôznych miestach, najlepšie sú podľa domácich tie pred divadlom Ivana Vazova. 

Najväčšie poklady sú však ukryté na blšom trhu so starožitnosťami a umením. V ňom nájdete všetko od obrazov, starých čiernobielych fotografií či vojenských knižiek, odznakov, hudobných platní až po fotoaparáty. Tento konkrétne sa nachádza v parku neďaleko Nevského Katedrály.

Hlavne sa treba dobre najesť!

Jednou z najväčších chýb, ktorú by ste v Sofii mohli urobiť, je nenajesť sa vonku. Bulharská kuchyňa síce nepatrí medzi tie najznámejšie, avšak jej chute by ste si nemali nechať ujsť. Navyše, stravovanie vonku je pomerne lacnou záležitosťou, či už zvolíte street food, alebo kvalitnú reštauráciu s autentickou kuchyňou.

Kam sa však vydať?

Špecifickú atmosféru a dobrú kuchyňu s ešte lepšími dezertami nájdete v Made in Home. Kvalitnú kávu a dobrý drink nájdete v Tobacco Garden Bar. Nachádza sa v krásnej lokalite uprostred parku. Toto miesto je ako stvorené na poobedný oddych. Ak prahnete po skvelom mrkvovom koláči alebo cheesecakeu, o ktorom budete snívať ešte niekoľko dní po skončení výletu, nezabudnite navštíviť Confetti. Ku koláčiku navyše dostanete malé prekvapenie – originálny koláčik šťastia.

Od večera do rána

Sofia je v neposlednom rade lákadlom najmä pre bohatý nočný život, ktorý ponúka. V meste nájdete zastúpenie mnohých hudobných žánrov od popu až po alternatívu. Ak uprednostňujete rezervované sedenie a exkluzívne drinky, odporúčame Vám bar Once Upon A Time Biblioteca, ktorý nájdete hneď vedľa vchodu do Národnej knižnice.

Pre tých, ktorí preferujú útulný bar pred divokou nočnou party, je skvelou voľbou A:part:mental. V obľube ho majú najmä domáci. Každá miestnosť má svoj špecifický a jedinečný dizajn, vďaka ktorému dostanete pocit, že sedíte vo vlastnej obývačke. Je teda vhodným miestom pre každého, kto si chce užiť pohodový večer na gauči s priateľmi. 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore