Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo je Sofia neobjaveným pokladom Európy?

Prečo je Sofia neobjaveným pokladom Európy?

Bulharsko je vyhľadávanou destináciou najmä počas teplých mesiacov, a to vďaka jeho polohe pri Čiernom mori. Táto krajina má však svoje čaro aj v období zimy. Hlavné mesto nachádzajúce sa na západe krajiny, vo vnútrozemí, je prezývané aj budúci Berlín Európy. Ukážeme vám, prečo by ste Sofiu mali zaradiť do svojho cestovateľského zoznamu na rok 2020.

Reklama

Rímska kultúra a ešte oveľa viac

Sofia je jedným z najstarších európskych miest. Stopy starovekých Rimanov nájdete v hlavnom meste na mnohých miestach. Zaujímavou je napríklad zastávka metra Serdika II, ktorej súčasťou sú ruiny starorímskeho mesta Serdika. Tie boli objavené náhodou počas rekonštrukcie. 

Obdivuhodná je však aj sovietska architektúra, ktorú v meste cítiť na každom kroku. Väčšina historických pamiatok sa nachádza v centre mesta, a pešo sa teda dostanete takmer všade. Ikonickými sú najmä tri budovy: Národný palác kultúry, Národné divadlo Ivana Vazova a Katedrála sv. Alexandra Nevského. Zaujímavosťou je, že posledná spomínaná  je najstaršou katedrálou na Balkáne.

Katedrála sv. Alexandra Nevského mnohým pripomína bohato zdobenú narodeninovú tortu.

Trhy, všade samé trhy!

Či už sa zaujímate o jedlo, knihy alebo umenie, Sofia ponúka možnosti pre každého. Trhovísk je v hlavnom meste neúrekom. Hlavným je tzv. Market Hall, ktorú domáci nenazývajú inak, než Tsentralni Hali. V ňom nájdete všetko od jedla až po drogériu. Tajným tipom je second hand umiestnený na 1, poschodí, ktorý je plný zaujímavých a nadčasových kúskov. 

Trh v hlavnom meste Bulharska, v Sofii

Ak po ceste dostanete chuť na ovocie či zeleninu, farmárske trhy pod holým nebom uspokoja všetky vaše túžby. Napriek tomu, že sa konajú niekoľkokrát do týždňa na rôznych miestach, najlepšie sú podľa domácich tie pred divadlom Ivana Vazova. 

Najväčšie poklady sú však ukryté na blšom trhu so starožitnosťami a umením. V ňom nájdete všetko od obrazov, starých čiernobielych fotografií či vojenských knižiek, odznakov, hudobných platní až po fotoaparáty. Tento konkrétne sa nachádza v parku neďaleko Nevského Katedrály.

Hlavne sa treba dobre najesť!

Jednou z najväčších chýb, ktorú by ste v Sofii mohli urobiť, je nenajesť sa vonku. Bulharská kuchyňa síce nepatrí medzi tie najznámejšie, avšak jej chute by ste si nemali nechať ujsť. Navyše, stravovanie vonku je pomerne lacnou záležitosťou, či už zvolíte street food, alebo kvalitnú reštauráciu s autentickou kuchyňou.

Kam sa však vydať?

Špecifickú atmosféru a dobrú kuchyňu s ešte lepšími dezertami nájdete v Made in Home. Kvalitnú kávu a dobrý drink nájdete v Tobacco Garden Bar. Nachádza sa v krásnej lokalite uprostred parku. Toto miesto je ako stvorené na poobedný oddych. Ak prahnete po skvelom mrkvovom koláči alebo cheesecakeu, o ktorom budete snívať ešte niekoľko dní po skončení výletu, nezabudnite navštíviť Confetti. Ku koláčiku navyše dostanete malé prekvapenie – originálny koláčik šťastia.

Od večera do rána

Sofia je v neposlednom rade lákadlom najmä pre bohatý nočný život, ktorý ponúka. V meste nájdete zastúpenie mnohých hudobných žánrov od popu až po alternatívu. Ak uprednostňujete rezervované sedenie a exkluzívne drinky, odporúčame Vám bar Once Upon A Time Biblioteca, ktorý nájdete hneď vedľa vchodu do Národnej knižnice.

Pre fanúšikov urban priestorov je skvelou voľbou dvojposchodový bar Terminal 1, kde sa často odohrávajú aj živé koncerty. Tzv. hipster kultúra má v tomto meste tiež svoje zastúpenie. Pre tých, ktorí preferujú útulný bar pred divokou nočnou party, je skvelou voľbou A:part:mental. V obľube ho majú najmä domáci. Každá miestnosť má svoj špecifický a jedinečný dizajn, vďaka ktorému dostanete pocit, že sedíte vo vlastnej obývačke. Je teda vhodným miestom pre každého, kto si chce užiť pohodový večer na gauči s priateľmi. 

Akciové letenky

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Poď s nami do Zadaru a Dubrovníka jednou cestou! (video) https://t.co/Z0nrlycrXG #cestopisy1 hodinu dozadu
5 TOP exotických destinácií, kde môžeš stráviť bezpečnú dovolenku aj počas pandémie https://t.co/VxcJasF80F #letenky2 hodiny dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Baku + letenky od 60€! https://t.co/vGEBUYY6gf #letenky3 hodiny dozadu
Azerbajdžan otvorí hranice 5. augusta. Ku vstupu treba očkovanie alebo imunitu na COVID a tiež negatívny test https://t.co/M0S8FnuzBN #letenky3 hodiny dozadu
Emirates budú v auguste lietať s dvojpodlažným Airbusom A380 už aj na Maurícius https://t.co/YfTOgG20TC #novinky3 hodiny dozadu
Krásne Porto za výbornú cenu od 33€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky4 hodiny dozadu
Rím z Viedne alebo Bratislavy za super ceny od 29€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky4 hodiny dozadu
La Gomera: Neobjavený kút Kanárskych ostrovov s vlastným jazykom a dažďovým lesom https://t.co/ttXYzQ3iBM #cestopisy24 hodín dozadu
Najkrajšie ubytovanie na Slovensku? Björnsonka a jej Tree Houses ponúkajú skutočne výnimočný zážitok https://t.co/0stCxQbgLQ #dovolenky1 deň dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 19€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore