Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

„Trošku naše“ more. Prečo je Bulharsko aj po rokoch slovenským favoritom?

„Trošku naše“ more. Prečo je Bulharsko aj po rokoch slovenským favoritom?

Bryndzové halušky, ale aj vyprážaný syr, Sváko Ragan, ale aj Fantozzi. Niečo prichádza na svet ako to naše, niečo sa naším stáva. Ako napríklad obľúbená letná destinácia Slovákov, Bulharsko. Dokazuje to aj skutočnosť, že počuť zvukomalebnú slovenskú reč na bulharských plážach a v miestnych podnikoch už desiatky rokov nie je nič nezvyčajné.

Reklama

Blízkosť
a dostupnosť

Tieto aspekty nie sú dôležité iba pre rodiny s deťmi alebo starších turistov. Pre mnohých je cestovanie povinným zlom, ale predsa túžia zažiť letnú dovolenku v zahraničí, ideálne pri mori. Bulharsko je pre túto skupinu cestovateľov výbornou alternatívou. Letecky sa do Burgasu priamym letom z Bratislavy dostaneš za menej ako hodinu a pol.

Aj takýto dychberúci výhľad ti ponúka Burgas

Počasie
ako v exotike

Ak si milovníkom mora a tvoje telo potrebuje poriadnu dávku vitamínu „Sea“ každý rok, aj pre teba je letný oddych stopercentne autentický pravdepodobne iba vtedy, ak je poriadne teplo. Toto počas dovolenky v Bulharsku nájdeš, v lete býva cez deň aj 34°C. Ale inak leto tu je v období od apríla do septembra, s priemernou dennou teplotou 23°C.

 

Pláž vo Varne

Blahodarný
oddych na pláži

To, čo do Bulharska priláka najviac turistov, je dlhé pobrežie Čierneho mora s pohodlnými piesočnými plážami. Asi najznámejšou je Slnečné pobrežie (s veľmi výstižným názvom). Zároveň je aj centrom nočného života s množstvom rôznych nočných klubov.

Rodinám s deťmi odporúčame niečo menej temperamentné, s kľudnou vodou, napríklad Sozopol. Ďalšia plážová destinácia, Pomorie môže vyhovovať každej vekovej kategórii. Síce nie je plné podnikov a barov, ale je čisté a ideálne na relax.  

Intelektuálna turistika

Síce si pod pojmom „dovolenka v Bulharsku“ predstavujeme sladké leňošenie na piesočnej pláži v rámci all inclusive zájazdu, táto krajina ponúka oveľa viac ako je more, slnko a zábava.

Zaujímavé diela cirkevného umenia nájdeš nielen v známom Chráme svätého Alexandra Nevského s Sofii alebo Rilskom kláštore, ale aj v malých dedinkách, napríklad na stenách kostolov. Ak sa rád vraciaš v čase, prostredníctvom ruín a pevností sa dostaneš až do doby neolitu. Stopy po Rimanoch hľadaj vo Varne a Plovdive.

 

Rímske divadlo v Plovdive

Kuchyňa,
ktorej dôverujeme

To však neznamená, že neponúka nič nové. Na raňajky môže byť ideálna tzv. banica alebo banička, lístkové cesto plnené právom ospevovaným bulharským syrom, ktorá trošku pripomína nebeské turecké pekárenské výrobky. Ak sa bojíš úplne neznámych jedál, bulharské národné jedlo aj tak môžeš ochutnať. Je to fazuľová polievka skoro ako od babky, ktorá má aj bezmäsitú verziu a volá sa bob čorba.

Cez leto však možno viac poteší tarator, sviežejšia, ľahšia a najmä studená polievka z kyslého mlieka a uhoriek. Ak si mäsožravec, ako druhé jedlo si objednaj kavarma kehap alebo mussaku. No a keď už sme v úvode spomínali ten vyprážaný syr, čo tak okúsiť aj jeho bulharskú verziu, vyprážaný kashkaval?

 

Tarator

Bulharské víno je výborné, k nemu sa hodí napríklad misa gjuveč. Predpokladáme, že sa väčšina slovenských Pelipeckárov poteší, ak prezradíme, že síce farebné drinky patria k nočnému životu, dostupné je aj dobre vychladené, milované točené.

Hory,
to je skoro ako doma

Hory máme aj doma, tak na čo za nich cestovať inam? Z toho istého dôvodu ako keď ochutnáš vyprážaný syr aj inde, aj keď vopred vieš, že náš je jednoznačne lepší. 🙂 V Bulharsku je 7 pohorí, medzi zasneženými vrchmi sa skrývajú ľadovcové jazerá. Lesy sú domovom medveďov, vlkov a rysov, národný park Pirin ponúka výhľad na pestré spoločenstvo vtákov.

Ak ti napadlo, že Bulharsko môže byť ideálnou destináciou aj v zime, nemýliš sa. Tí, čo nestíhnu absolvovať žiadny cyklistický výlet počas letnej dovolenky, majú šancu vidieť krásne bulharské hory na lyžovačke.

 

Pohorie Rila

Na
dovolenku nielen dobre, ale aj lacno

Dúfame, že po tomto článku si dostal chuť na letnú dovolenku v Bulharsku? Nie si si istý? Pozri si tieto zájazdy od 149 eur, všetky sú aj so stravou.

Letenky do Bulharska sú dostupné počas celého roka. Obľúbená bulharská trojka Varna, Sofia, Burgas sú dostupné väčšinou za veľmi nízke ceny, s odletom z Bratislavy alebo Viedne.

 

Sofia, Chrám svätého Alexandra Nevského

 

Varna


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (15 votes)
Komentáre
Hore