Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Preferuješ vlak pred lietadlom? Tu sú najlepšie európske nočné linky

Preferuješ vlak pred lietadlom? Tu sú najlepšie európske nočné linky

Zaspávate v jednej krajine, budíte sa v druhej. Namiesto nepohodlného spania v lietadle si môžete pohodlne vystrieť nohy a vyspať sa skoro ako doma. Žiadny stres či rady na letisku a ako bonus ste ráno čerstvý a pripravený na objavovanie novej destinácie. V neposlednom rade je to aj poriadne dobrodružstvo! A to ľudia vyhľadávajú stále viac.

Reklama

Toto sú niektoré z nočných vlakov, v ktorých môžete prebádať Európu:

Trenhotel Lusitania: Z Madridu do Lisabonu

Z jednej obľúbenej metropoly do druhej – zo španielskeho Madridu priamo až do portugalského Lisabonu. Nastavte sa na tú správnu dovolenkovú náladu dobrým jedlom a pohárom vína už vo vlaku.

Cesta je síce dlhšia ako let, ale výhodou je, že kým večer zaspávate v Madride, ráno sa budíte priamo v centre Lisabonu. Ako je to možné? Vlak má totiž konečnú stanicu na stanici Santa Apolonia, priamo v centre mesta.

Thello: Z Paríža do Benátok

Z jedného romantického mesta do druhého! Večer sadáte na vlak na stanici Gare de Lyon a ráno sa už budíte s výhľadom na gondoly. Ak si priplatíte, môžete vo vlaku využiť aj možnosť sprchy a dopriať si tak maximálny komfort. Vo vlaku je aj výborne vybavený reštauračný vozeň, kde si môžete dopriať rôzne špeciality, kým bude čas na raňajky, ktoré sú v cene lístka.

Ak si chcete výlet predĺžiť, z Benátok môžete pokračovať ďalej až do Ríma.

Tolstoy: Z Helsiniek do Moskvy

Tolstoy, vlak ruských železníc pomenovaný po slávnom ruskom spisovateľovi, vás za 15 hodín pohodlne prevezie z fínskych Helsiniek do ruskej Moskvy. Vlak premáva už od roku 1975, v súčasnosti každý deň okrem 31. decembra. Vybrať si môžete z viacerých možností – od lôžkového vozňa druhej triedy až po business triedu s vlastnou kúpeľňou.

Retro atmosféru dotvárajú červené závesy aj autentické ruské menu v jedálenskom vozni.

Sofia-Istanbul Express: Z Bulharska do Turecka

Z metropoly Bulharska až do hlavného mesta Turecka. Cesta trvá 10 hodín a lístky do zdieľaných kupé viete dostať už za 10 eur, čo je na takúto vzdialenosť veľmi ekonomické riešenie. Ako možno ale správne tušíte, táto cena musí mať aj svoje nevýhody. Vo vlaku nie je reštauračný vozeň. Na cestu si tak radšej pribaľte poriadnu desiatu.

Na tureckých hraniciach budete kvôli kontrole musieť vystúpiť z vlaku, čo vám môže trochu narušiť spánkový rytmus. Vlak stojí kúsok od Istanbulu a do centra sa treba odviezť autobusom, ktorý je v cene lístka.

EuroNight Chopin: Z Prahy do Krakova

Euronight Chopin spája českú Prahu s poľským Krakovom. Kupé môžete zdieľať so svojimi kamošmi, alebo si dopriať luxus v samostatnom kupé aj s možnosťou teplých raňajok. Súčasťou vlaku je aj reštauračný vozeň, kde vám okrem jedla načapujú aj pivo.

EuroNight je obľúbené vlakové spojenie v rámci európskej železničnej siete, ktoré spája viaceré veľké európske mestá. Medzi populárne patrí aj EuroNight Lisinski zo Zagrebu do Zürichu či Ľubľany, EuroNight Kálmán Imre z Mníchova do Budapešti či EuroNight Ister z Budapešti do Bukurešti.

Baltic Express: Z Tallinnu do Moskvy

Baltic Express je pomerne nová vlaková linka. Funguje od leta 2015 a vlaky premávajú každý deň. S týmto vlakom sa dostanete z estónskeho Tallinu do ruskej metropoly za 15 hodín. Vlak má zastávku aj v Petrohrade a na ruských hraniciach vás čaká povinná pasová kontrola.

Na výber máte klasické dvojlôžkové aj štvorlôžkové vozne, ale aj možnosť obyčajného sedadla za výhodnú cenu. Ani tento vlak nemá reštauračný vozeň a tak si radšej na túto dlhú cestu niečo pribaľte.

Berlin Night Express: Z Berlína do Malmö

Berlin Night Express premáva počas letnej sezóny a je jediným priamym vlakovým spojením medzi Nemeckom a Švédskom. Cesta touto nočnou linkou je zároveň aj nezvyčajným zážitkom – zahŕňa totiž štvorhodinovú cestu trajektom. Vlak musí prejsť cez Baltské more medzi mestami Trelleborg a Sassnitz.

Vo vlaku sú aj obchody a reštaurácie, kde si môžete krátiť čas, ak sa vám nebude chcieť celú cestu iba prespať.

Kiev Express: Z Varšavy do Kyjeva

Odchod večer o piatej, príchod na ďalší deň na obed. 18-hodinová cesta z poľskej metropoly do tej ukrajinskej bude určite poriadny zážitok. Vyspať sa môžete buď v troj alebo dvojlôžku, a ak máte radi svoje súkromie, vlak má k dispozícii aj samostatné kupé.

Ako vo viacerých nočných vlakoch, ani tu okrem ranného čaju či kávy teplé jedlo nečakajte a urobte si pred cestou poriadne zásoby.

Venice Simplon-Orient-Express: Z Londýna do Benátok

Toto vlakové spojenie sa stalo priam ikonickým a nadčasovým. Aj vďaka Agathe Christie sa pojem Orient Express stane nesmrteľným. V tomto vlaku sa spája pôvab starej školy s luxusom 21. storočia – stevardi vás privítajú nahodení v uniforme, kupé aj jedálenské vozy sú elegantné a luxusne vyzdobené.

Celá cesta z Anglicka do Talianska trvá až 24 hodín. Pozor, večer dokonca zvykne platiť dresscode, a tak na pohodlné tepláky budete musieť nachvíľu zabudnúť.

Lovcen: Z Belehradu do Baru aj Podgorice

Pri tejto linke je obrovská škoda, že jazdí práve cez noc. Cesta z hlavného mesta Srbska až po pobrežie Jadranu je snáď jednou z najzaujímavejších európskych trás. Vlak prechádza cez krásnu horskú scenériu a obrovské množstvo železničných mostov a tunelov. Čo sa týka vozňov, ide o úplné retro. Aj pri tomto spojení vás čaká zastávka na hraniciach, v tomto prípade v Bosne.

Vlakom sa môžete dostať do pobrežného mesta Bar, ale aj hlavného mesta Čiernej Hory Podgorice.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (21 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore