Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

16 miest v Holandsku, ktoré nie sú Amsterdam, ale stoja za návštevu

16 miest v Holandsku, ktoré nie sú Amsterdam, ale stoja za návštevu

Amsterdam je na ceste do Holandska prvou zastávkou väčšiny turistov. A to z dobrého dôvodu. Táto malá krajina však dokáže ponúknuť omnoho viac, ako len svoje hlavné mesto. Zástupy veterných mlynov, polia tulipánov a miesta, kde sa to prelieva kultúrou a miestnym šarmom, to všetko je Holandsko. Našťastie pre vás, všetky tieto miesta sú od obľúbeného Amsterdamu vzdialené len krátkou cestou jazdy autom alebo vlakom. Prinášame vám zoznam miest, ktorý vám pomôže začať.

Reklama

Delft

Mnohí ľudia sa hrnú do Delftu pre jeho modrú keramiku rovnomenného názvu. Neprehliadnite však i jeho nenarušenú urbánnu renesančnú architektúru a úžasné múzeum Vermeer Center (holandský maliar, známy vďaka dielam ako Dievča s perlovou náušnicou či Mliekarka, sa tu narodil a zomrel).

Haarlem

Často nazývaný i „malý Amsterdam“, Haarlem má všetky príťažlivosti hlavného mesta, bez húfy turistov. Urobte si čas na návštevu pivovaru Jopenkerk, ktorý sa nachádza v prestavanej katedrále zo 14. storočia.

Kinderdijk

Dedinka Kinderdijk je stelesnením toho, čo vám príde na myseľ, keď sa povie klasická vidiecka holandská krajina. Inými slovami, veľa veterných mlynov na jednom mieste. Dokopy devätnásť monumentálnych mlynov bolo postavených na počiatku osemnásteho storočia, aby zabránili záplavám a udržali pôdu v suchu. Od roku 1997 sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Rotterdam

Domy v tvare kociek, navrhnuté architektom Pietom Blomom, sú obľúbeným objektom fotografických objektívov a sú k dispozícii na prenájom i cez Airbnb. Už tento architektonický počin je dostatočným dôvodom na návštevu druhého najväčšieho mesta v Holandsku. Sú to však i najrôznejšie bary a reštaurácie, hrdo sa týčiaci most Erasmus Bridge či úžasná LED-osvetlená tržnica, ktoré by ste nemali premeškať.

Volendam

Táto malebná rybárska dedina je známa hneď z niekoľkých dôvodov. Predstavte si; farebné drevené domčeky, hojdajúce sa rybárske člny, stánok za stánkom s morskými plodmi, chrumkavá porcia fish and chips, údený úhor a nakladané slede s cibuľou, dostupné na jednom mieste.

Thorn

Mestečko Thorn sa nachádza v provincii Limburg (v blízkosti belgických hraníc). So svojimi dláždenými cestičkami a bielymi tehlovými budovami vytvára pohľad ako z pohľadnice. Jeho neopakovateľnou atrakciou je opátsky kostol v centre mesta, pochádzajúci z desiateho storočia.

Zaanse Schans

Ak túžite zahliadnuť kúsok holandskej histórie, zamierte do Zaanse Schans. V jeho zbierke veterných mlynov a domčekov znovu ožíva osemnáste a devätnáste storočie. Nenechajte si ujsť ani jeho továreň na syr.

Waddensee

Táto pobrežná mokraď a svetové dedičstvo UNESCO je údajne najväčším neporušeným systémom prílivových pieskov a bahien na svete. Zároveň je domovom mnohých živočíšnych druhov, vrátane tuleňa obyčajného, tuleňa sivého a sviňuchy tuponosej. Oblasť zahŕňa približne 50 ostrovov; z ktorých Holandsku prilieha päť.

Haag

Amsterdam síce ostáva hlavným mestom, holandský parlament však nájdete v tomto úžasnom meste pri Severnom mori. V jeho gotickom dvore objavte jedny z najlepších holandských múzeí, vrátane toho, s poctou M. C. Escherovi a Múzeum Mauritshuis (v ktorom sa nachádza spomínaný obraz Dievča s perlovou náušnicou).

Ostrov Texel

Texel je najväčší a najľudnatejší zo súostrovia West Frisian Islands, tiež známych ako Waddenské ostrovy, vzhľadom na ich bezprostrednú blízkosť pri Waddenskom mori. Ostrov ponúka výhľad na krajinu, ktorú na holandskej pevnine nenájdete. Rozsiahle piesočné duny, močiare prerastené levanduľou a pláže, lemované bungalovmi.

Alkmaar

Mnoho zaujímavých múzeí a koncentrácia stredovekej architektúry jednoznačne stojí za návštevu. Väčšina turistov sa tu však hrnie z jednoduchého voňavého dôvodu – syr. Mesto je známe tradičným syrovým trhom, ktorý sa koná vždy v piatok ráno od apríla do začiatku septembra.

Lisse

Nemôžno navštíviť Holandsko bez toho, aby ste nevideli jeho pestrofarebné panoptikum tulipánov. Existuje nespočetne mnoho miest, kde by ste sa ich krásou mohli pokochať, avšak Keukenhof Gardens (prístupné od marca do mája) a rozľahlé polia v okolí mesta Lisse sú určite voľbou číslo jedna.

Giethoorn

Prezývaná ako „Benátky Holandska“, táto dedina je plná domčekov so slamou na streche a drevených oblúkových mostov. Preskúmať ju môžete cyklistickými chodníkmi alebo kanálmi – loďou, či korčuľovaním sa počas mrazivých zimných mesiacov.

Národný park De Hoge Veluwe

Tento park je jedným z najväčších v Holandsku. Na jeho 13 343 akrov žijú vzácne, voľne žijúce živočíchy, nachádzajú sa tu niektoré z najznámejších stavieb v Holandsku, ale i Kröller-Müller múzeum, kde nájdete zbierku úmenia devätnásteho a dvadsiateho storočia, vrátane súkromnej zbierky Van Gogha. Spoznajte ho (bez poplatku) na jednom z 1 800 bicyklov, ktoré má park k dispozícii.

Utrecht

Utrechtské kanály v sebe skrývajú veľa nevypovedaných príbehov. Stovky rokov staré nábrežné pivničky, kde si môžete vychutnať večere i drinky na úrovni vodnej hladiny, ktoré sú pre toto mesto špecifické. Tešiť sa môžete i na hrdo sa týčiace kostoly a útulné kaviarne. Utrecht je okrem toho jedno z najlepších miest, ktoré možno spoznať na bicykli.

Eindhoven

Ak máte radi technológiu a dizajn, zamierte do Eindhovenu. Nenechajte si ujsť Van Abbemuseum (múzeum moderného a súčasného umenia), Strijp-S (kreatívne a kultúrne centrum v priemyselnom parku) a Inkijkmuseum (menšie múzeum, nachádzajúce sa v bývalej práčovni). Jeho vzhľad môže byť klamný. Eindhoven je však jedným z najstarších miest v Holandsku.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.7/5 - (4 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Mexiko zrušilo všetky vstupné opatrenia. Netreba už vyplniť ani online formulár https://t.co/A7RdlIpbJI #novinky2 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Punta Cana v hlavnej sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1375€ https://t.co/yZ3LWQX27j #dovolenky3 hodiny dozadu
Laos sa zaočkovaným turistom postupne otvára od januára bez karantény. Navštíviť môžu vybrané oblasti https://t.co/5nEHoLvz1D #novinky4 hodiny dozadu
Grandhotel Praha, FIS Štrbské Pleso aj Tri Studničky. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 189€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky6 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky6 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky6 hodín dozadu
Havaj bude pri vstupe zrejme vyžadovať posilňujúcu vakcínu https://t.co/QDDufu6Nqc #novinky6 hodín dozadu
Zaži úžasnú Valenciu s letenkami z Viedne od 34€! https://t.co/gAtjL8y3ey #letenky7 hodín dozadu
Božské Atény: Letenky z Viedne od 33€! https://t.co/trm11wrtkL #letenky7 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY NA ZIMU A JAR: Miláno, Rím či Zaragoza. Objednaj teraz od 11€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore