Nájdeš nás aj na:

Destinácie

24 hodín v Amsterdame: čo treba zažiť a vidieť, keď máš málo času

Kultúra, šport aj zábava. Čo všetko ponúka Amsterdam za jeden deň? Najväčšie holandské mesto každoročne priláka milióny turistov. Tých sem láka atmosféra aj bohatá kultúra, no nebudeme si klamať, vo veľkej miere sú motiváciou určite aj miestne coffeeshopy.

Reklama

Ako lacno do Amsterdamu

Z bratislavského letiska (prípadne viedenského) priamo do tzv. Benátok severu spojenie zatiaľ nie je, letieť však môžete do Eindhovenu, jedného z najstarších miest na juhu. Od Amsterdamu je vzdialené len 130 kilometrov a vlaky aj autobusy medzi týmito dvomi mestami jazdia každú hodinu. Jednosmernú cestu autobusom viete nájsť už aj za 10 eur, ceny vlaku sa pohybujú kúsok vyššie. Ak vás chytí dobrodružná nálada, môžete z Eidhovenu skúsiť aj stopovať – do dvoch hodín sa už budete prechádzať v centre Amsterdamu!

Samozrejme, ideálne letecké spojenie je priamy let z Viedne do Amsterdamu, ktorý prevádzkujú letecké spoločnosti ako KLM a Easyjet.

24 hodín v Amsterdame (čo stihneš)

Amsterdam však naozaj nie sú len coffeeshopy. Mesto ponúka širokú škálu múzeí či galérií. Jedným z najnavštevovanejších miest je Dom Anny Frankovej, v ktorom sa Anna ako malé dievča ukrývala počas nacistickej okupácie. Toto múzeum ponúka množstvo informácií o druhej svetovej vojne, pozrieť si môžete fotografie, historické dokumenty či nahliadnuť priamo do Anninho originálneho denníka. Pozor však treba dávať na kúpu lístkov – múzeum je jedným z najnavštevovanejších miest v meste a lístky sa rýchlo vypredávajú, kúpiť ich preto treba online aj pár mesiacov vopred.

Pre milovníkov umenia tu je Rijksmuseum či Van Goghovo múzeum. Rijksmuseum ponúka rozsiahlu zbierku umelcov a maliarov ako sú napríklad Rembrandt, Hals či Vermeer. Na návštevu múzea si vyhraďte dlhší čas, aby ste si stihli všetko poriadne pozrieť a umelecky skritizovať. Van Goghovo múzeum je o kúsok menšie, no tiež ponúka širokú škálu obrazov maliara, ktorého meno nesie, ale aj jeho súčasníkov ako boli Gaugin, Seurat či Monet.

Ak história ani umenie nie sú zrovna vaša parketa, ešte stále tu máme vedu. NEMO je múzeum vedy a techniky pre malých aj veľkých, čaro vesmíru tu môžete objavovať hravým spôsobom a vyskúšať si môžete aj chemické pokusy priamo v laboratóriu. Aby toho nebolo málo, zo strechy múzea je nádherný výhľad na celé mesto!

Jazdím, jazdíš, jazdíme

Keď sa povie Holandsko, jedna z prvých vecí, ktorú si určite predstavíte, sú práve ľudia na bicykloch. V Amsterdame sa to nimi priam hemží. Hovorí sa, že v meste sa nachádza dokonca viac ako milión bicyklov. Požičiať si ho pri návšteve mesta môžete aj vy a spolu s domácimi prebrázdiť malé uličky, centrum alebo okolie kanálov. Nájsť požičovňu problém určite nebude, ceny za celodenný prenájom sa bežne pohybujú okolo 10 eur. Pozor však treba dávať na krádeže! Tie sú tu viac ako bežné a požičanie by sa tak mohlo nepríjemne predražiť.

Lákadlá, ktoré inde nenájdeš

V neposlednom rade treba predsa len spomenúť, že veľkým lákadlom pre turistov je práve legálny predaj marihuany v miestnych coffeeshopoch. Či už sa rozhodnete skúsiť aj túto časť holandského dobrodružstva necháme na vás, navštíviť coffeeshop môžete však už len pre jeho atmosféru. Rovnaké pravidlo platí aj pre ďalší amsterdamský úlet, ktorým je Red Light District. Táto snáď najznámejšia mestská časť je známa množstvom sexshopov a najmä veľkými oknami do ulíc, odkiaľ zákazníkov lákajú prostitútky.

Prejsť sa tu môžete aj cez deň, no až v noci zažijete červené svetlá vo výkladoch, ako už napovedá samotný názov. Možno chvíľu nebudete vedieť kam sa pozerať, keďže očný kontakt s prostitútkou môže byť veľmi mätúci, štvrť však nie je až taká veľká, dá sa rýchlo prejsť a už o pár metrov môžete sedieť pri vychladenom pivku.

Tak už len zobrať bicykel, odparkovať pri múzeu a coffeeshope a pustiť sa do objavovania Amsterdamu!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (2 votes)
  Komentáre

  Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

  Hore