Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zaži jeseň v Holandsku a na Malte: spoznaj hlavné mestá kultúry za rok 2018

Status hlavných európskych miest kultúry tento rok získali pomerne malé mestá – holandský Leeuwarden a maltská Valleta. O to viac sa však snažia vyťažiť zo svojho titulu maximum. Do konca roka je ešte času dosť, tak prečo si nevyraziť na predĺžený víkend?

Leeuwarden

Stotisícový Leeuwarden leží na severe Holandska. História mesta siaha až do 10. storočia, no okrem stredovekej architektúry v ňom nájdeš aj moderné stavby, ktoré tie historické perfektne dopĺňajú. Leeuwarden je tiež známy výborným syrom a tým, že sa v ňom narodila slávna tanečnica a kurtizána Mata Hari.

Hoci sa Leeuwarden nachádza trocha mimo od veľkých miest, dostať sa doň nie je problém. Najbližšie letisko je Groningen, z ktorého sú tiež veľmi dobré vlakové spojenia. Vlakom sa rovnako pohodlne dokážeš do mesta dostať aj z Amsterdamu.

Leeuwarden je mesto mimoriadne priateľské k chodcom. Prakticky celé centrum vieš bez problémov prejsť peši. Rovnako, ako v iných holandských mestách, aj tu je historická časť mesta popretkávaná kanálmi. Okrem toho je plná reštaurácií a barov, no ak chceš ušetriť, určite sa vyber do okrajovejších častí, kde sa naješ rovnako dobre, no za oveľa príjemnejšie ceny.

Sjors737 | Dreamstime.com

Kultúrne tipy v Leeuwardene

Vlajkovým projektom kultúrneho Leeuwardenu je výstava DNALWD2018. Ide o interaktívnu výstavu, ktorú tvoria samotní obyvatelia a to tak, že naplnia DNA tubu vecami, ktoré sú pre nich dôležité. V DNA Leeuwardenu tak nájdeš básne, detské kresby či fotografie. Výsledkom je jedinečná výstava, ktorá dýcha množstvom osobných príbehov. Otvorená je každý pondelok, utorok a stredu a samozrejme, ak máš chuť môžeš sa do nej tiež zapojiť.

Leeuwarden ponúka aj množstvo umeleckých výstav a inštalácií. Vyzdvihneme však výstavu o už spomínanej Mate Hari. Do 4. novembra jej je venovaná expozícia Lady of Fashion. Tá je ukážkou jej originálneho štýlu, ktorým zvádzala bohatých biznismenov. Pozrieť si ju môžeš každý deň okrem pondelka.

Kompletný kultúrny program Leeuwardenu nájdeš tu.

Valleta

Zapísaná vo svetovom dedičstve UNESCO, plná slnka a teraz navyše aj kultúrne centrum Európy. Čo viac chcieť? Letenky, aby si tú nádheru videl na vlastné oči! Valleta ťa zláka architektúrou zo 16. storočia, ktorá, keďže ostrov Malta sa nachádza medzi Talianskom a Severnou Afrikou, hýri všetkými umeleckými vplyvmi.

Od ostatných európskych miest sa Valleta líši v jednej zásadnej veci. Nevyrástla organicky, z malej dedinky na mesto, ale bola celá pekne naplánovaná. Preto sa v nej ľahko zorientuje aj ten najväčší popletenec. Na spoznávanie jej ulíc ti postačia vlastné nohy, všetko je blízko a v miernych kopčekoch. Valleta je síce veľmi malá, no hneď okolo nej sa naskytajú ďalšie mestečká, ktoré stoja za pozretie – Floriana, Pieta či Gzira.

Kultúrne tipy vo Vallete

Veľmi dôležitá výstava sa koná kúsok od historického centra Vallety, v mestečku St. Venera. Ide o expozíciu Raymonda Darmanina, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o domácom násilí prostredníctvom komunikácie medzi umelcom a profesionálmi, ktorí s obeťami pracujú. Je to síce ťažká téma, no spracovanie Darmanina dáva nádej v ľudskosť. Výstava je dostupná každý deň až do konca roka.

Skvelým programom pre celú rodinu je akcia Science in the City. Počas noci plnej zadarmo aktivít si rozšírite poznatky o vede – nuda to ale rozhodne nebude. Čaká na vás pouličné umenie, experimenty, bábkové divadlo a hudba. Noc plná vedy sa vo Vallete chystá 28. Septembra.

Kompletný kultúrny program vo Vallete nájdeš tu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

7 dôvodov, prečo sa oplatí rezervovať letenky EVA AIR (+špeciálny ceny od Pelikána) https://t.co/fGrjoosJtX #letenky1 deň dozadu
9 dôvodov, prečo je letenka na Koh Samui s 5* EVA AIR perfektný nápad! https://t.co/MHZuwe16rM #letenky1 deň dozadu
BANGKOK s EVA AIR! Leť priamo z Viedne komfortne Dreamlinerom za špeciálne ceny https://t.co/1asy14xT7P #letenky1 deň dozadu
Harry Potter v New Yorku: čarovný obchod s najväčšou zbierkou fantastických zverov https://t.co/ainYqgGN4X #novinky1 deň dozadu
Island v zime: čo všetko sa dá vidieť a robiť? Skús tieto aktivity https://t.co/UqPPCQvWXa #cestopisy1 deň dozadu
Čarovné Belgicko: 7 miest, ktoré sa oplatí navštíviť https://t.co/1eFh3OQaMD #cestopisy1 deň dozadu
Oslo musíš zažiť! Letenky dnes rezervuješ od 30€! https://t.co/b66cx3flPc #letenky2 dni dozadu
LETENKA DŇA: Lanzarote z Viedne v októbri za 79€! https://t.co/0quhBnnGaB #letenky2 dni dozadu
50 rokov v raji: Maldivy oslavujú 5 dekád turizmu. Takto vyzerá prvý hotel https://t.co/Dr54rOOCBA #letenky2 dni dozadu
Objav ďaleký ostrov Guam! Letenky z Budapešti máme za 729€ aj s podpalubnou batožinou https://t.co/O8nVIOoWkB #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore