Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: New Orleans (diel tretí)

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: New Orleans (diel tretí)

New Orleans, ach. Tu by sa dal stráviť aj týždeň! Pri odchode sme veľmi ľutovali, že sme si na toto divoké mesto nenechali aspon o deň viac.

Reklama

Prvý dojem bol všelijaký. Bývali sme cez Airbnb len pár kilometrov od centra, ktoré sme si objednali deň vopred. Dom, v ktorom sme spali pôsobil za tmy veľmi tajomne. Nešlo len o čisto černošskú štvrť, ktorú opakovane zbesilo obháňali policajné autá, ale hlavne o samotný príbytok. Staré rozbité schodisko, temná fasáda a antické stĺpy na priedomí. Ale vnútri to bol obyčajný byt a spalo sa v ňom výborne! Ráno už pôsobil ako z rozprávky. Takže malá rada – svoje predsudky nechajte pri balení doma v šuflíku.

My sme svoj čas v New Orleans začali večerným brázdením po French Quarter. Je to štvrť plná jazzových a bluesových barov, a samozrejme výborného jedla. Niektorí z nás siahli po preslávených Lemon Pepper Wings, čiže kuracích krídelkách, a niektorí navštívili podnik Dat Dog. Tam sme vyskúšali najlepší hot dog na svete – s opečenou slaninou a modrým syrom. Síce za neho zaplatíte asi 8 dolárov, ale naozaj to stojí za to. A ak môžeme odporučiť, dajte si k tomu aj domáce hranolky s roztopeným chedarom a chilli zmesou.

Od domácich sme dostali radu, aby sme sa v noci po meste príliš neprechádzali mimo „živej“ oblasti. Nechceli nám podrobne rozprávať dôvody a my sme zvolili stratégiu, že bude lepšie nevedieť. A tak sme sa držali hlavnej ulice, kde sa nachádzali hudobné poklady ako The Spotted Cat, Blue Nile alebo Masion. A mali sme sa tam skutočne fantasticky! Rozpálených hudobníkov obklopovali ešte rozpálenejší tanečníci. Človek sa chcel vlniť aj napriek tomu, že nepoznal kroky. Atmosféru, ktorú sme tam nasávali, si budem pamätať ešte veľmi dlho.

Aby sme neboli za úplných ignorantov, ktorí išli len na pivo, polku druhého dňa sme venovali tradičnému turizmu v centre. V New Orleans to neskutočne žije aj za bieleho dňa. Okolo terás reštaurácií a kaviarní posedávajú pouliční umelci a vyhrávajú ako o život. Medzi voodoo svätyňami, obchodíkmi s cigarami, blšími trhmi a preplnenými gift shopmi si všimnite hlavne tej jedinečnej južanskej architektúry. Alebo sa vydajte na takzvanú Swamp Tour, kde vás prevezú po močiaroch na člne medzi aligátormi. A ak sa vám páči tá tajomná maska, ktorú celé New Orleans má, zarezervujte si na večer Ghost tour. Prostredie filmu Interview s upírom vás ďalšiu noc nenechá spať. A hovorí sa, že človek si do konca života zapamätá len tie najintenzívnejšie zážitky, tak neváhajte a minimálne dve posledne spomínané atrakcie absolvujte!

Po ceste z mesta nám padli do oka ešte aj plantáže s cukrovou trstinou, ktoré sú pre túto oblasť typické. Nie je to zas tak dávno, kedy tam ako hlavná pracovná sila dominovala práca otrokov. Pre návštevu sme si vybrali Oak Alley Plantation. Všetci ju poznáme z filmov, vďaka obrovskej dubovej aleji, ktorá lemuje cestu pred domom. Za 22 dolárov sa môžete pozrieť aj dovnútra a do okolitých záhrad, kde sú zrekonštruované domčeky otrokov. Pani sprievodkyňa, oblečená do dobových šiat vám pútavým spôsobom povie o histórii domu aj celej oblasti.

A ak po spiatočnej ceste vyhladnete, čo tak skúsiť vyprážaného aligátora? Pôvodne sme s touto myšlienkou dosť bojovali, ale nakoniec nám miestni povedali, že je to jednoducho „must have“. Urobili sme kompromis a objednali si len malú porciu ako predjedlo a zvyšok žalúdka zaplnili inými darmi mora. K nášmu prekvapeniu bol taký aligátor celkom pochúťka. Štruktúra bola jemne žuvacia, ale v konečnom dôsledku to bola kombinácia plodov mora a kurčaťa. Mňam.

Tip na záver. V New Orleans sa pripravte na prudké prívalové dažde. V jednej minúte si spálite nos a v druhej už vás chladí lejak. Bez dáždnika alebo pláštenky si to odnesiete, rovnako ako my.

Toto bol tretí diel Pelipecky roadtripu po Amerike. Ak chceš vedieť, čo sme zažili počas prvých dvoch – pozri čo sme robili v Nashville a čím nás prekvapilo New Jersey a Philadelphia. Ak túžiš po super letenke do USA, pozri si aktuálne najlacnejšie letenky do Ameriky.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (6 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore