Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: New Orleans (diel tretí)

New Orleans, ach. Tu by sa dal stráviť aj týždeň! Pri odchode sme veľmi ľutovali, že sme si na toto divoké mesto nenechali aspon o deň viac.

Reklama

Prvý dojem bol všelijaký. Bývali sme cez Airbnb len pár kilometrov od centra, ktoré sme si objednali deň vopred. Dom, v ktorom sme spali pôsobil za tmy veľmi tajomne. Nešlo len o čisto černošskú štvrť, ktorú opakovane zbesilo obháňali policajné autá, ale hlavne o samotný príbytok. Staré rozbité schodisko, temná fasáda a antické stĺpy na priedomí. Ale vnútri to bol obyčajný byt a spalo sa v ňom výborne! Ráno už pôsobil ako z rozprávky. Takže malá rada – svoje predsudky nechajte pri balení doma v šuflíku.

My sme svoj čas v New Orleans začali večerným brázdením po French Quarter. Je to štvrť plná jazzových a bluesových barov, a samozrejme výborného jedla. Niektorí z nás siahli po preslávených Lemon Pepper Wings, čiže kuracích krídelkách, a niektorí navštívili podnik Dat Dog. Tam sme vyskúšali najlepší hot dog na svete – s opečenou slaninou a modrým syrom. Síce za neho zaplatíte asi 8 dolárov, ale naozaj to stojí za to. A ak môžeme odporučiť, dajte si k tomu aj domáce hranolky s roztopeným chedarom a chilli zmesou.

Od domácich sme dostali radu, aby sme sa v noci po meste príliš neprechádzali mimo “živej” oblasti. Nechceli nám podrobne rozprávať dôvody a my sme zvolili stratégiu, že bude lepšie nevedieť. A tak sme sa držali hlavnej ulice, kde sa nachádzali hudobné poklady ako The Spotted Cat, Blue Nile alebo Masion. A mali sme sa tam skutočne fantasticky! Rozpálených hudobníkov obklopovali ešte rozpálenejší tanečníci. Človek sa chcel vlniť aj napriek tomu, že nepoznal kroky. Atmosféru, ktorú sme tam nasávali, si budem pamätať ešte veľmi dlho.

Aby sme neboli za úplných ignorantov, ktorí išli len na pivo, polku druhého dňa sme venovali tradičnému turizmu v centre. V New Orleans to neskutočne žije aj za bieleho dňa. Okolo terás reštaurácií a kaviarní posedávajú pouliční umelci a vyhrávajú ako o život. Medzi voodoo svätyňami, obchodíkmi s cigarami, blšími trhmi a preplnenými gift shopmi si všimnite hlavne tej jedinečnej južanskej architektúry. Alebo sa vydajte na takzvanú Swamp Tour, kde vás prevezú po močiaroch na člne medzi aligátormi. A ak sa vám páči tá tajomná maska, ktorú celé New Orleans má, zarezervujte si na večer Ghost tour. Prostredie filmu Interview s upírom vás ďalšiu noc nenechá spať. A hovorí sa, že človek si do konca života zapamätá len tie najintenzívnejšie zážitky, tak neváhajte a minimálne dve posledne spomínané atrakcie absolvujte!

Po ceste z mesta nám padli do oka ešte aj plantáže s cukrovou trstinou, ktoré sú pre túto oblasť typické. Nie je to zas tak dávno, kedy tam ako hlavná pracovná sila dominovala práca otrokov. Pre návštevu sme si vybrali Oak Alley Plantation. Všetci ju poznáme z filmov, vďaka obrovskej dubovej aleji, ktorá lemuje cestu pred domom. Za 22 dolárov sa môžete pozrieť aj dovnútra a do okolitých záhrad, kde sú zrekonštruované domčeky otrokov. Pani sprievodkyňa, oblečená do dobových šiat vám pútavým spôsobom povie o histórii domu aj celej oblasti.

A ak po spiatočnej ceste vyhladnete, čo tak skúsiť vyprážaného aligátora? Pôvodne sme s touto myšlienkou dosť bojovali, ale nakoniec nám miestni povedali, že je to jednoducho “must have”. Urobili sme kompromis a objednali si len malú porciu ako predjedlo a zvyšok žalúdka zaplnili inými darmi mora. K nášmu prekvapeniu bol taký aligátor celkom pochúťka. Štruktúra bola jemne žuvacia, ale v konečnom dôsledku to bola kombinácia plodov mora a kurčaťa. Mňam.

Tip na záver. V New Orleans sa pripravte na prudké prívalové dažde. V jednej minúte si spálite nos a v druhej už vás chladí lejak. Bez dáždnika alebo pláštenky si to odnesiete, rovnako ako my.

Toto bol tretí diel Pelipecky roadtripu po Amerike. Ak chceš vedieť, čo sme zažili počas prvých dvoch – pozri čo sme robili v Nashville a čím nás prekvapilo New Jersey a Philadelphia. Ak túžiš po super letenke do USA, pozri si aktuálne najlacnejšie letenky do Ameriky.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO2 dni dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky2 dni dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky3 dni dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky3 dni dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky3 dni dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky3 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 dni dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore