Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: filmové Los Angeles (diel ôsmy)

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: filmové Los Angeles (diel ôsmy)

Prvé dojmy z Los Angeles? Ubytovanie tak drahé, že budete mať pocit, že musíte bývať minimálne 30 kilometrov od centra, ak nechcete ísť darovať obličku. Zápchy tak dlhé, že tých 30 kilometrov idete pokojne aj dve hodiny. Jedlo tak predražené, že keď si dáte v štvrti 30 kilometrov od centra studenú polievku v kórejskej reštaurácii a zaplatíte skoro desať eur. Vitajte v L.A.!

Reklama

Prvú zastávku sme chceli venovať nápisu Hollywood. To je predsa taká klasika, ku ktorej sa dostaneme ľahko, nie? Navigácia Sygic Premium na to však mala iný názor. Rada, ktorá vám ušetrí veľa času a najazdených kilometrov – ani sa nesnažte to do toho prekliateho Sygicu napísať. Choďte cez Los Feliz rovno ku Griffith Observatory. Sledujte dopravné značky a nebudete si to musieť obchádzať ako my. Ak prídete v dopoludňajších hodinách, s trochou šťastia ešte budete mať kde zaparkovať. Za poplatok 4 doláre na hodinu, samozrejme. Poobede už to skúste len v prípade, že vám skutočne nevadí stáť v kilometrových v kolónach. Radi by sme napísali, že možno budete mať šťastie, a chytíte si miesto zadarmo pri Greek Theatre, ale ružových okuliarov nás toto mesto zbavilo veľmi rýchlo!

Každopádne, Griffithove observatórium je krásne a vstup do budovy, na pozemky aj k teleskopom je zdarma. Platíte len vtedy, keď chcete navštíviť aj Planetárium Samuela Oschina. Každý pracovný deň prebieha osem predstavení, cez víkend ich je desať. Vstupné činí 7 dolárov na dospelú osobu, pre študenta len 5. To, prečo sme tam prišli, sme nakoniec tiež dostali. Nápis Hollywood v celej svojej kráse a dokonca bez všadeprítomného oparu. Smog je tu totiž na dennom poriadku a môžete ho odtiaľ vidieť na desiatky kilometrov ďaleko. Ak sa vám nechce zachádzať až sem, pekné fotky týchto 15 metrov vysokých plechov si urobíte aj od zábavného centra Hollywood & Highland alebo z hornej časti ulice Beachwood Drive.

Po vymotaní sa z Griffithovho parku sme vyrazili rovno na legendárnu Hollywood Boulevard. Pretty Woman sme tam bohužiaľ nestretli. Za to sme pozdĺž hollywoodskeho chodníka slávy narazili na veľmi pofidérne existencie, ktoré nás ubezpečili, že po zotmení by sme tam asi radšej neprišli. Určite sa choďte pozrieť k budove Grauman’s Chinese Theater, ktorá stojí v srdci Chodníku slávy a osloví aj tých najznudenejších turistov. Niekoľko generácií hviezd strieborného plátna tam zanechalo v cementu odtlačky svojich rúk a nôh. Whoopi Goldberg dokonca aj dredov a mladé hviezdy filmov o Harry Potterovi svoje kúzelnícke prútiky. Pokračovať vo filmárskom duchu potom môžete aj v Dolby Theatre, kde sa udeľujú ceny Akadémie. Za 23 dolárov vás vezmú na prehliadku a vy sa okrem iného môžete pokochať naozajstnou soškou Oscara.

Keď už sme mali dosť vyhriateho betónu, išli sme sa odreagovať na pláž Santa Monica. Toto miesto nás vrátilo v čase do náručia Davida Hasselhoffa a Pamely Anderson, ktorí tu vládli v deväťdesiatych rokoch. Všade totiž môžete vidieť slávne búdky pobrežnej hliadky. Piesok tam nie je nič moc a vietor tu fúka ako o preteky, no ľudia tu aj napriek tomu pravidelne trávia voľné popoludnie opaľovaním a šantením vo vode. Nás tých približne 18 stupňov až tak nelákalo, ale proti gustu… Najkrajším zážitkom bolo, keď sme videli len pár metra od pobrežia plávať vo vode delfíny.

Od pláže sa môžete prejsť ďalej na celebritami obľúbenú nákupnú ulici Montana Avenue alebo k Main Street – rodisku skateboardingu, kedysi prezývanému ako Dogtown. Opačná strana vám ponúkne prístavné mólo Santa Monica Pier s kolotočmi a rôznymi ďalšími atrakciami, Bubba Gump reštauráciou a ukončením najslávnejšie cesty na svete – Route 66.

Mimochodom, návrat do deväťdesiatych nám umožnila aj cesta späť na ubytovanie a dom na Carroll Avenue – miesto, kde sa natáčali exteriéry seriálu Čarodejnice. Takže ak máte radi tieto úlety, nehanbite sa. Určite tam nebudete sami.

V prípade, že máte prostriedky, druhý deň určite investujte do zážitkov. Po prehliadke honosných víl v Beverly Hills a nahliadnutí do predražených obchodov na Rodeo Drive si urobte výlet do Malibu. Okrem niekoľkých krásnych pláží a kopcov príjemných na pešiu prechádzku sa tam nachádza aj Getty Villa. Jedná sa o repliku rímskej vily, ktorá skrýva poklady starých Grékov, Rimanov a Etruskov. Ak budete mať málo umenia, nevynechajte Getty Center alebo Los Angeles County Museum of Art. Druhé spomínané je považované za najlepšie múzeum v celej Kalifornii a najväčšie v západnej časti USA.

Pre filmových fanatikov je tu samozrejme tiež možnosť navštíviť filmové štúdiá. Universal Studios, Paramount Studios, Sony Pictures Studios, Warner Bros Studios. Ale je to pomerne drahé. Na jednu vstupenku si pripravte minimálne 100 dolárov a veľa trpezlivosti na státie v rade na atrakcie.

Posledné miesto, ktoré by nemalo byť zabudnuté je jednoznačne štvrť Venice. V roku 1905 boli tieto „americké Benátky“ vytvorené výstredným dedičom tabakovej spoločnosti Abbot Kinneym. Väčšina vodných ciest, po ktorých sa kedysi preháňali gondoly, už bola zrušená a vyasfaltovaná. K tým, ktoré tu zostali, sa dostanete z ulíc Venice Boulevard alebo Washington Boulevard. Nezabudnuteľná je promenáda Venice Boardwalk, s najväčšou koncentráciou miestnych exotov, extrovertných kulturistov a dievčat v takmer nič nezakrývajúcich bikinách. Môžete si tu nechať zapliesť vrkôčiky, dať si masáž alebo len nakupovať lacné a cool suveníry. Nevynechajte západ slnka a hurá preč. Po zotmení to tu už nestojí za veľa.

Pripravte sa na to, že stihnúť niečo v Los Angeles je pomerne náročné. Nie preto, že by bolo všetko ďaleko. Skôr ide o tie neutíchajúce dopravné situácie. Od rána až do večera. Možno naivne, ale pevne veríme, že sme sa tam ocitli len v zlom ročnom období. Vrchol letnej sezóny zrejme nesie svoju daň.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonu a San Diego.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (11 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore