Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Arizona a jej poklady (diel šiesty)

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Arizona a jej poklady (diel šiesty)

Naivne vyzerajúce deň s tromi veľkými zastávkami sa čoskoro zmenil v oslnivú realitu a Arizona nás privítala s otvorenou náručou. Prišli sme k miestu zvanému Antelope Canyon a pretože sme nemali vopred objednanú prehliadku, nezostávalo nám nič iné, než dúfať, že sa ešte vojdeme do harmonogramu. Ak budete mať rovnaký plán, hľadajte pokladňu s nápisom „Walk-ins“. Pri hornom vstupe (Upper Antelope Canyon) bola prvá voľná prehliadka o 14.00 a za 50 dolárov, pri dolnom (Lower Antelope Canyon) o 13.40 a za 33 dolárov.

Reklama

Čas aj financie za nás jednoznačne rozhodli. Hovorí sa, že ten horný vstup je o niečo krajší. Keď sme sa pýtali domácich, povedali nám, že to síce môže tak byť, ale iba ak prídete v správnom čase. A tým sa myslí predovšetkým skoré ráno a pravé poludnie, kedy tam slnko posiela cez škáry „v strope“ kužele svetla, ktoré potom vytvárajú fantastickú svetelnú show.

Horseshoe Bend

Viac ako trojhodinové čakanie sme chceli venovať návšteve Horseshoe Bend, ktoré bolo vzdialené len niekoľko málo minút jazdy autom a navyše sa tam neplatilo žiadne vstupné. Bez hlásení navigácie alebo cestných značiek by si človek ani nevšimol, čo za poklad sa za desaťminútovým výstupom do kopca od parkoviska skrýva. Práve pri Horseshoe Bend sme zažili náš prvý americký prírodný wow efekt. Slová ani fotky nikdy v živote nedokážu zachytiť to, čo tam uvidíte. Skalnatá priepasť hlboká rovnako ako stoposchodová budova, lemovaná doširoka rozostúpená riekou Colorado.

Ak si chcete odniesť pekné fotografie, bez širokouhlého objektívu sa vám to nepodarí, rovnako ako nám. A to vám povieme asi aj pri ďalších desiatich atrakciách. Každopádne, odporúčame tam nejazdiť kvôli Instastories a lajkom na Facebooku, ale kvôli tomu pocitu, ktorý vo vás ten výhľad zanechá. Mysleli sme si, že budeme mať túto zastávku vybavenú tak za pol hodinky. Ani náhodou. Dve hodiny tam utiekli ako voda a okrem prehliadky Antelope Canyonu nás vyhnali už len neúprosné augustové teploty, ktoré sa tam pohybovali okolo štyridsať stupňov.

Antelope Canyon

Už ráno, pri nákupe lístkov na 13.40 sme boli upozornení na minimálne hodinové meškanie. Nakoniec sme sa dostali na rad až o 15.30. Niečo málo pred druhou hodinou popoludní nás nahnali do pomerne malej čakacej miestnosti, kde si nás rozdelili jednotliví sprievodcovia a vzniklo tak niekoľko menších skupín. Tam sme čakali približne pol hodiny. Potom nás sprievodkyňa vzala von a po prašnej ceste nás od hlavnej budovy viedla dole, k samotnému vchodu do kaňonu. Pripravte sa, že ak sa vám v tejto fáze zachce napríklad na toaletu, budete si to musieť vyšliapať znova nahor, pretože dole žiadne toalety nie sú. Úplne najlepšie riešenie je zájsť si dopredu, alebo proste len zaťať zuby (to bol vtip!). Verte nám, až vojdete dnu, vaša hlava bude vnímať už niečo úplne iné.

Antelope Canyon je naozaj atrakcia, ktorú by sme zaradili medzi TOP 5 najkrajších prírodných pokladov v Spojených štátoch. A Arizona musela byť v rozdeľovaní krásy v rade ako prvá, na to by sme stavili celý majetok. Rozľahlý kaňon vyformovaný eróziou takzvaného Navajo pieskovca do ostrých hrán vás očarí. Niektoré formácie dokonca pripomínajú konkrétne veci – zvieratá, postavy z filmov a podobne. Môžete tak vidieť napríklad usmievajúceho sa žraloka, hlavu leva, orla, alebo i postavy zo Star Wars – Darth Vadera a Jabba Hutt.

Grand Canyon

Po zhruba hodinovom rozjímaní v pieskovcovom bludisku, sme sa pobrali ďalej. Čakala nás ešte dvojhodinová cesta do našej poslednej turistickej zastávky, ktorou bol Grand Canyon. Kochať sa jeho výhľadmi môžete hneď z niekoľkých stanovíšť. Najpopulárnejšie sú určite severná a južná rímsa. My sme museli zvoliť východnú, pretože nám to tak vyhovovalo kvôli následnému presunu do hotela vo Phoenixe. Možno sú tie dve ostatné krajšie, možno je tam lepší prístup k okraju a možno je tam širší a čistejší výhľad. Môžeme vám ale garantovať, že slza sa vám v oku zaleskne aj v časti, kde sme boli my. Tam sme pochopili pravý význam slova grand, ktorý má kaňon v názve. Navyše sme prišli v najlepší možnú čas – keď zapadalo slnko. Žiadne fotky, ani videá vám neukážu to, čo tam skutočne uvidíte. Musíte to zažiť.

Vzhľadom k tomu, ako málo sme si to tam zasvětla stihli užiť, sme sa rozhodli, že sa musíme za každú cenu ešte vrátiť. A tak sme začali plánovať zmenu v programe číslo milión – návšteva Skywalk na západnej strane Grand Canyonu.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallas a Monument Valley.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.