Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tenerife i ľadové medvede. 7 divov sveta v roku 2019

Tenerife i ľadové medvede. 7 divov sveta v roku 2019

Údiv je potravou pre našu dušu. Dokážeme precitnúť pri západe slnka, dojať sa hviezdami na oblohe, pocítiť bázeň či pokoru. Úžas je jeden z tých pocitov, ktorý nás definuje ako ľudské bytosti. Z pôvodných siedmich divov sveta stoja už len Pyramídy v Gíze. Semiramidine visuté záhrady, Alexandrijský maják, Artemidin chrám v Efeze, Rodoský kolos, Mauzóleum v Halikarnasse či Diova socha v Olympii sa vytratili z fyzického sveta.

Reklama

Nahradili ich však nové divy. „Múdrosť začína v schopnosti čudovať sa,“ povedal raz Sokrates. Údiv podnecuje naše kognitíve schopnosti a pomáha nám udržiavať kontakt so svetom okolo nás. Vychádza z neho umenie i veda. Z údivu sa vyvinuli veľké poklady sveta. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré sú to tohtoročné divy sveta.

1. Grand Canyon, USA

Národný park Grand Canyon tento rok oslavuje svoje sté výročie. Pre mnohých najkrajší kus krajiny severnej Ameriky je 445 kilometrov dlhý a asi 1524 metrov hlboký. Táto roklina rieky Colorado pretína vysoko posadené púštne arizonské roviny ako zlatý nôž. Za úsvitu sú útesy maľované v ružových a zlatých odtieňov; za súmraku žiaria žeravými červenými tónmi.

Skutočný zázrak Grand Canyonu sa však skrýva v jeho samotných skalách. Zapísaný je do týchto útesov ako jeden z najväčších geologických fenoménov. Takmer dve miliardy rokov vývoja zeme v kameni. Kaibabský vápenec sa tu začal vo vrstvách ukladať pred 260 miliónmi rokov, Vishnu bridlica pred asi 1,8 miliardami rokov. Keďže vznikal postupne, skúmaním jeho vrstiev sa dokážete preniesť v čase.

2. Salar de Uyuni, Bolívia

Salar de Uyuni, v juhozápadnej Bolívii, je najväčšou soľnou pláňou na svete. Cez 10,582 metrov štvorcových pokrývajú pevné biele šesťuholníkové tvary, tiahnuce sa do nekonečného horizontu, vytvárajúce povrch z akoby celkom iného sveta. V období sucha veľkolepé divadlo; v období dažďov sa tenký film vody zhromažďuje na povrchu a vytvára tak najväčšie prírodné zrkadlo.

Svet nad nami sa v ňom odráža v dokonalej symetrii. Môžete sa tak poprechádzať oblakmi, ktoré sa tu odrážajú cez deň, či nechať sa niesť Mliečnou dráhou počas noci. Zažite túto prírodnú krásu so štýlom. Kachi Lodge, ktorý sa otvára na jar, je prvým vystavaným luxusným kempom na pláni. Pozostáva zo šiestich luxusných dizajnových kapsulí a ponúka panoramatický výhľad na tento podivný, éterický svet z komfortu vašej plyšovej dvojlôžkovej postele.

3. Národný park Teide, Tenerife

Tento rok v júli vychádza na 50. výročie pristátia letu Apollo 11. Nasledujte kroky prvého muža na Mesiaci a vyberte sa do Národného parku Teide na Tenerife, ktorý Neil Armstrong opísal ako miesto na Zemi, ktoré sa podľa neho lunárnej krajine najväčšmi podobá.

Obrovské množstvo zubatých červených kameňov a sopečných skál, vyrastajúcich do všetkých smerov, pripomína zamrznutý oceán. Je tu však ešte niečo výnimočné; hviezdy. Slabé svetelné znečistenie, vysoká nadmorská výška a dobré počasie prispievajú k perfektným podmienkam na pozorovanie hviezd. Môžete sa tešiť na špirálovitú Mliečnu dráhu, ktorá sa rozprestrie nad vašimi hlavami.

4. Celkové zatmenie Slnka, Argentína

Po tisíce rokov mali ľudia z úplného zatmenia Slnka strach. V starovekej Číne ľudia verili, že to bol drak, ktorý pohltil Slnko. V hinduistickej mytológii pre nich predstavovalo hlavu démona, v Babylonii hnev bohov.

Dnes už vysvetlenie tejto prírodnej záhady poznáme lepšie. Zatmenie je fenoménom prírody, ktorý nastane, keď sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Na Zemi ho vidíme tak, že Mesiac celkom alebo čiastočne zatieni Slnko a zastaví slnečným lúčom trajektóriu smerujúcu na Zem.

Deň sa v momente premení na najtemnejšiu noc a znova sa prelieva do dňa. Tento tajuplný, až desivý zážitok v mnohých rezonuje ešte dlho potom. Okamih úplnej temnoty je viditeľný len na niektorých miestach na svete.

Tento rok vychádza na 2. júla a možno ho vidieť z viacerých úžasných miest Južnej Ameriky, vrátane sviežich vinohradov a údolí, položených južne od argentínskeho mesta Buenos Aires. Nezáleží na tom, kde budete zatmenie pozorovať, toto prírodné divadlo pre vás bezpochyby bude zážitkom na celý život.

5. Ľadové medvede Národného parku Wapusk, Kanada

Kanadská provincia Manitoba vám umožní stať sa súčasťou unikátneho javu prírody. Každú zimu sa v Národnom parku Wapusk zhromažďuje viac ako tisíc ľadových medveďov. Najväčšie útočisko polárnych medveďov na svete každoročne privíta nové prírastky, ktoré tu potom vyrastajú.

Asi v strede februára sa tu narodia stovky mláďat. Zvedavé objavovať zamrznutý okolitý svet, hrajú sa medzi sebou, kĺzajú na snehu, ale sa i učia, ako loviť a v tomto nehostinnom prostredí prežiť. Áno, sú roztomilé, ale ich podmienky už o čosi menej. Úroveň morských ľadovcov klesá alarmujúcou rýchlosťou. Medvede tak doslová strácajú “zem pod nohami”.

6. Tutanchamónova hrobka, Egypt

Tutanchamonova hrobka bola v roku 1922 objavená takmer v pôvodnom stave. Veľa z hrobkiek v Údolí kráľov bolo vykradnutých zlodejmi, táto však ostala takmer úplne zachovaná. Odvtedy sa stala obľúbeným miestom cestovného ruchu. Milióny prichádzajúcich návštevníkov však na jej majestátnosti pomaly uberali a Tutanchamonova sláva začala blednúť. Takmer po desiatke rokov starostlivej rekonštrukčnej práce sa podarilo hrobku vrátiť do jeho pôvodnej nádhery.

Dnes v Egypte nájdete zdobené nástenné maľby vo farbách takých živých, ako v čase, keď boli jej dvere pred 3300 rokmi prvýkrát zapečatené. Údolie kráľov v sebe zahŕňa 63 mauzóleí a rozprestiera sa naprieč červenou púšťou. Nájdete tu napríklad komplikovane namaľovanú hrobku Ramesse VI, či obrovské podzemné komory Seti I. Podobne ako Veľké pyramídy v Gíze, poskytujú tieto historické miesta sondu do minulosti, do tých najtajomnejších a najfascinujúcejších civilizácií.

7. Jaskyňa Blombos, Južná Afrika

V septembri 2018 boli nástenné maľby v jaskyni Blombos, ležiacej asi 200 kilometrov východne od Kapského mesta, vyhodnotené ako najstaršie na svete. Ich vek sa odhaduje asi na 73 000 rokov. Tieto jednoduché krížové znaky na okre pripomínajú svojim tvarom akýsi prastarý hashtag. Nahradili tak predchádzajúce odhady o najstarších nástenných maľbách, datovaných na 30- až 40-tisíc rokov. Sú dôkazom vzniku ľudskej tvorivosti, symbolického myslenia a prelom v evolúcii.

Jaskyňa Blombos je dôkazom, že tento proces sa začal oveľa skôr, než sa vôbec odhadovalo. Keďže tu v súčasnosti prebiehajú výkopy, jaskyňa Blombos je verejnosti zatvorená. Navštívte však neďaleké múzeum archeológie Blombos v zátoke Stilbaai (hesva.org.za).Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (7 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore