Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta v zime prekvapí zážitkami. Čo všetko vás tam čaká? (+letenky od 59€!)

Malta v zime prekvapí zážitkami. Čo všetko vás tam čaká? (+letenky od 59€!)

Ľahko dostupná, cenovo atraktívna a nabitá zážitkami. Malta je jednou z mála stredomorských destinácií, kam sa dá vďaka priamemu letu z Prahy i Viedne vybrať po celú zimu. A my vám prinášame inšpiráciu, ako si dovolenku v srdci Stredomoria čo najlepšie užiť. Malta v zime je rovnako lákavá pre dobrodruhov aj milovníkov prírody.

Reklama

Prechádzky maltskými záhradami sú mimo sezóny príjemnejšie

Akonáhle sa horúce leto zmení na jeseň, Maltské súostrovie sa zazelená a rozkvitne. Prichádza tak ideálny čas pre všetkých aktívnejších turistov. Prechádzky po ostrovoch sú o poznanie príjemnejšie, než v sparnom lete a za návštevu stojí aj množstvo miestnych záhrad.

Vezmite svoju polovičku, rodinu či známych a prebádajte najznámejšie záhrady hlavného mesta – tie najkrajšie nájdete v hlavnom meste Valletta. Sú nimi Upper a Lower Barrakka Gardens a z oboch je nádherný výhľad na miestny prístav Grand Harbour. Odpočinok tú hľadali už rytieri johanitského poriadku a vy sa môžete vydať v ich stopách.

Slnko svieti viac ako 300 dní v roku

Teploty na Malte sa v zimnom období pohybujú okolo 15 – 20 stupňov a slnko svieti viac ako 300 dní v roku. Nemusíte si tak robiť vrásky, aké budete mať počas dovolenky na Malte počasie. Podobne je to s teplotou mora. Ani v najchladnejších mesiacoch neklesá pod 15 stupňov a potápanie je tak možné celoročne.

Akciové letenky na Maltu

Potápanie na Malte? Jedna z najlepších destinácií na svete

Malta sa dlhodobo pohybuje na špici medzi potápačskými destináciami nielen v Európe, ale po celom svete. V čistom a pokojnom mori je viditeľnosť až 40 metrov a pravdepodobnosť stretnutia s nebezpečnými morskými živočíchmi je extrémne nízka, čo vytvára perfektné podmienky pre začiatočníkov. Skúsení potápači majú na výber z mnohých náročných ponorov. Na výber je od nenáročných ponorov do 12 metrovej hĺbky v Għar Lapsi po 50 metrový podvodný tunel v Lantern Point.

Nájdete tu mnoho certifikovaných potápačských škôl ponúkajúcich veľké množstvo kurzov a ďalších aktivít.

Ak sa chcete potápať bez sprievodu, je to možné v minimálnom počte 2 osôb a po predložení certifikácie PADI Advanced Open Water alebo obdobnom dokumente (CMAS, Two Star Diver, BSAC). V závislosti na poveternostných podmienkach je tiež potrebné overiť u potápačského centra, kde je v danú chvíľu vhodné sa potápať.

Na Malte sa lezie na skalách, jazdí na koni a premáva po safari

Ak sa cítite bezpečnejšie na suchu, možností je veľa. Od množstva horolezeckých trás cez jazdenie na koni až po jeep safari.

Vianoce na Malte a v teple? Prečo nie?!

Vianoce sú pre katolícku Maltu jedny z najdôležitejších sviatkov v roku. Malťania chodia do kostolov, spievajú sa koledy a slávnostná výzdoba je doslova všadeprítomná. Obzvlášť obľúbené sú tu betlehemy, ktoré nájdete v uliciach aj v domoch miestnych.

Čo tu naopak nenájdete je typické vianočné jedlo. Na Boží hod sa zvyčajne schádzajú celé rodiny, veľmi často v reštaurácii. V tunajších pomeroch to znamená bežne okolo pätnásť až dvadsať ľudí a poriadnu hostinu. Často na nej nájdete jeden z pozostatkov britskej nadvlády, typický anglický vianočný puding poliaty štedrou dávkou brandy.

Rovnako ako u nás prichádza po rodinne poňatých Vianociach neviazaná silvestrovská zábava. Veľa akcií sa koná priamo vo Vallette a susednej Floriane vonku v uliciach a vstup býva zadarmo. Zimy sa báť nemusíte, decembrové teploty sa tu permanentne pohybujú okolo 15 stupňov.

Väčšina múzeí a pamiatok je otvorených

Či už sa chystáte do Národného múzea vojny v pevnosti St. Elmo, katakomb sv. Pavla alebo idete obdivovať niektorý z prehistorických chrámov, dvere sú otvorené. Veľká časť maltských múzeí a pamiatok je pod správou Heritage Malta a ich aktuálne otváraciu dobu nájdete na nasledujúcom odkaze.

Pokiaľ vás zaujímajú pamiatky z úsvitu ľudských dejín, Malta je skvelá voľba. O pradávnych obyvateľoch, ktorí prišli na ostrovy pred takmer 8000 rokmi toho veľa nevieme. Dávni stavitelia tu zanechali chrámy staršie, než pyramídy a dodnes ohľadom nich máme viac otázok, než odpovedí.

Najveľkolepejšie dielo však nájdeme pod zemským povrchom. Je ním Hypogeum Hal-Saflieni v Tarxien. Trojposchodový komplex chodieb a sál vytesaných do skaly o ktorého účele sa vedci dodnes nemôžu zhodnúť naozaj stojí za návštevu. Kvôli udržaniu mikroklímy je počet návštevníkov prísne regulovaný a prehliadku si treba zarezervovať v dostatočnom predstihu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (2 votes)
  Komentáre

  Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

  Hore