Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta vás v zime prekvapí zážitkami. Čo všetko vás tam čaká aj tento rok?

Malta vás v zime prekvapí zážitkami. Čo všetko vás tam čaká aj tento rok?

Ľahko dostupná, cenovo atraktívna a nabitá zážitkami. Malta je jednou z mála stredomorských destinácií, kam sa dá vďaka priamemu letu z Prahy i Viedne vybrať po celú zimu. A my vám prinášame inšpiráciu, ako si dovolenku v srdci Stredomoria čo najlepšie užiť. Zimná Malta bude totiž aj tento rok lákať dobrodruhov a milovníkov prírody.

Reklama

Prechádzky maltskými záhradami sú mimo sezóny príjemnejšie

Akonáhle sa horúce leto zmení na jeseň, Maltské súostrovie sa zazelená a rozkvitne. Prichádza tak ideálny čas pre všetkých aktívnejších turistov. Prechádzky po ostrovoch sú o poznanie príjemnejšie, než v sparnom lete a za návštevu stojí aj množstvo miestnych záhrad.

Vezmite svoju polovičku, rodinu či známych a prebádajte najznámejšie záhrady hlavného mesta – tie najkrajšie nájdete v hlavnom meste Valletta. Sú nimi Upper a Lower Barrakka Gardens a z oboch je nádherný výhľad na miestny prístav Grand Harbour. Odpočinok tú hľadali už rytieri johanitského poriadku a vy sa môžete vydať v ich stopách.

Slnko svieti viac ako 300 dní v roku

Teploty na Malte sa v zimnom období pohybujú okolo 15 – 20 stupňov a slnko svieti viac ako 300 dní v roku. Nemusíte si tak robiť vrásky, aké budete mať počas dovolenky na Malte počasie. Podobne je to s teplotou mora. Ani v najchladnejších mesiacoch neklesá pod 15 stupňov a potápanie je tak možné celoročne.

Akciové letenky na Maltu

Potápanie na Malte? Jedna z najlepších destinácií na svete

Malta sa dlhodobo pohybuje na špici medzi potápačskými
destináciami nielen v Európe, ale po celom svete. V čistom a pokojnom mori je viditeľnosť až 40 metrov a pravdepodobnosť stretnutia s nebezpečnými morskými živočíchmi je extrémne nízka, čo vytvára perfektné podmienky pre začiatočníkov. Skúsení potápači majú na výber z mnohých náročných ponorov. Na výber je od nenáročných ponorov do 12 metrovej hĺbky
v Għar Lapsi po 50 metrový podvodný tunel v Lantern Point.

Nájdete tu mnoho certifikovaných potápačských škôl ponúkajúcich veľké množstvo kurzov a ďalších aktivít.

Ak sa chcete potápať bez sprievodu, je to možné v minimálnom počte 2 osôb a po predložení certifikácie PADI Advanced Open Water alebo obdobnom dokumente (CMAS, Two Star Diver, BSAC). V závislosti na poveternostných podmienkach je tiež potrebné overiť u potápačského centra, kde je v danú chvíľu vhodné sa potápať.

Na Malte sa lezie na skalách, jazdí na koni a premáva po safari

Ak sa cítite bezpečnejšie na suchu, možností je veľa. Od množstva horolezeckých trás cez jazdenie na koni až po jeep safari.

Vianoce na Malte a v teple? Prečo nie!

Vianoce sú pre katolícku Maltu jedny z najdôležitejších sviatkov v roku. Malťania chodia do kostolov, spievajú sa koledy a slávnostná výzdoba je doslova všadeprítomná. Obzvlášť obľúbené sú tu betlehemy, ktoré nájdete v uliciach aj v domoch miestnych.

Čo tu naopak nenájdete je typické vianočné jedlo. Na Boží hod sa zvyčajne schádzajú celé rodiny, veľmi často v reštaurácii. V tunajších pomeroch to znamená bežne okolo pätnásť až dvadsať ľudí a poriadnu hostinu. Často na nej nájdete jeden z pozostatkov britskej nadvlády, typický anglický vianočný puding poliaty štedrou dávkou brandy.

Rovnako ako u nás prichádza po rodinne poňatých Vianociach neviazaná silvestrovská zábava. Veľa akcií sa koná priamo vo Vallette a susednej Floriane vonku v uliciach a vstup býva zadarmo. Zimy sa báť nemusíte, decembrové teploty sa tu permanentne pohybujú okolo 15 stupňov.

Väčšina múzeí a pamiatok je otvorených

Či už sa chystáte do Národného múzea vojny v pevnosti St. Elmo, katakomb sv. Pavla alebo idete obdivovať niektorý z prehistorických chrámov, dvere sú otvorené. Veľká časť maltských múzeí a pamiatok je pod správou Heritage Malta a ich aktuálne otváraciu dobu nájdete na nasledujúcom odkaze.

Pokiaľ vás zaujímajú pamiatky z úsvitu ľudských dejín, Malta je skvelá voľba. O pradávnych obyvateľoch, ktorí prišli na ostrovy pred takmer 8000 rokmi toho veľa nevieme. Dávni stavitelia tu zanechali chrámy staršie, než pyramídy a dodnes ohľadom nich máme viac otázok, než odpovedí.

Najveľkolepejšie dielo však nájdeme pod zemským povrchom. Je ním Hypogeum Hal-Saflieni v Tarxien. Trojposchodový komplex chodieb a sál vytesaných do skaly o ktorého účele sa vedci dodnes nemôžu zhodnúť naozaj stojí za návštevu. Kvôli udržaniu mikroklímy je počet návštevníkov prísne regulovaný a prehliadku si treba zarezervovať v dostatočnom predstihu.

Nielen pri plánovaní dovolenky môžete využiť virtuálne prehliadky z dielne Heritage Malta. Ich počet sa neustále zvyšuje. Nájdete ich tu.

Air Malta budú lietať celú zimu, svoj letový poriadok garantujú

S príchodom zimného letového poriadku sa letecká spoločnosť Air Malta zaviazala prevádzkovať aspoň 50% svojej kapacity, aby bolo zachované spojenie Maltského súostrovia so svetom. Znamená to, že bude prevádzkovaných 156 letov týždenne do 21 destinácií. Väčšina destinácií vrátane Viedne spadá do kategórie garantovaných, kde si cestujúci môžu byť istí, že lety nebudú rušené z ekonomických dôvodov.

Navyše od 5. októbra ponúka Air Malta zmenu dátumu bez poplatku pri všetkých doposiaľ vystavených leteniek. Pre letenky vystavené po 5. októbri bol znížený poplatok za zmenu mena na 5 eur.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky3 hodiny dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky z Viedne https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky7 hodiny dozadu
Lomnica, Salamandra i Pošta. Pobyty na Slovensku, ktoré za posledný týždeň najviac zlacneli! Rezervuj od 99€ https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky7 hodiny dozadu
760km naprieč Slovenskom. Patrik Paulínyi a jeho dokument o Ceste hrdinov SNP ťa rozosmeje aj rozplače https://t.co/N2cfpfq0um #cestopisy7 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky7 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 21€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky7 hodiny dozadu
Dánsko od 1. mája otvára hranice pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore