Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta v zime prekvapí zážitkami. Čo všetko vás tam čaká?

Malta v zime prekvapí zážitkami. Čo všetko vás tam čaká?

Ľahko dostupná, cenovo atraktívna a nabitá zážitkami. Malta je jednou z mála stredomorských destinácií, kam sa dá vďaka priamemu letu z Prahy i Viedne vybrať po celú zimu. A my vám prinášame inšpiráciu, ako si dovolenku v srdci Stredomoria čo najlepšie užiť. Malta v zime je rovnako lákavá pre dobrodruhov aj milovníkov prírody.

Reklama

Prechádzky maltskými záhradami sú mimo sezóny príjemnejšie

Akonáhle sa horúce leto zmení na jeseň, Maltské súostrovie sa zazelená a rozkvitne. Prichádza tak ideálny čas pre všetkých aktívnejších turistov. Prechádzky po ostrovoch sú o poznanie príjemnejšie, než v sparnom lete a za návštevu stojí aj množstvo miestnych záhrad.

Vezmite svoju polovičku, rodinu či známych a prebádajte najznámejšie záhrady hlavného mesta – tie najkrajšie nájdete v hlavnom meste Valletta. Sú nimi Upper a Lower Barrakka Gardens a z oboch je nádherný výhľad na miestny prístav Grand Harbour. Odpočinok tú hľadali už rytieri johanitského poriadku a vy sa môžete vydať v ich stopách.

Slnko svieti viac ako 300 dní v roku

Teploty na Malte sa v zimnom období pohybujú okolo 15 – 20 stupňov a slnko svieti viac ako 300 dní v roku. Nemusíte si tak robiť vrásky, aké budete mať počas dovolenky na Malte počasie. Podobne je to s teplotou mora. Ani v najchladnejších mesiacoch neklesá pod 15 stupňov a potápanie je tak možné celoročne.

Akciové letenky na Maltu

Potápanie na Malte? Jedna z najlepších destinácií na svete

Malta sa dlhodobo pohybuje na špici medzi potápačskými destináciami nielen v Európe, ale po celom svete. V čistom a pokojnom mori je viditeľnosť až 40 metrov a pravdepodobnosť stretnutia s nebezpečnými morskými živočíchmi je extrémne nízka, čo vytvára perfektné podmienky pre začiatočníkov. Skúsení potápači majú na výber z mnohých náročných ponorov. Na výber je od nenáročných ponorov do 12 metrovej hĺbky v Għar Lapsi po 50 metrový podvodný tunel v Lantern Point.

Nájdete tu mnoho certifikovaných potápačských škôl ponúkajúcich veľké množstvo kurzov a ďalších aktivít.

Ak sa chcete potápať bez sprievodu, je to možné v minimálnom počte 2 osôb a po predložení certifikácie PADI Advanced Open Water alebo obdobnom dokumente (CMAS, Two Star Diver, BSAC). V závislosti na poveternostných podmienkach je tiež potrebné overiť u potápačského centra, kde je v danú chvíľu vhodné sa potápať.

Na Malte sa lezie na skalách, jazdí na koni a premáva po safari

Ak sa cítite bezpečnejšie na suchu, možností je veľa. Od množstva horolezeckých trás cez jazdenie na koni až po jeep safari.

Vianoce na Malte a v teple? Prečo nie?!

Vianoce sú pre katolícku Maltu jedny z najdôležitejších sviatkov v roku. Malťania chodia do kostolov, spievajú sa koledy a slávnostná výzdoba je doslova všadeprítomná. Obzvlášť obľúbené sú tu betlehemy, ktoré nájdete v uliciach aj v domoch miestnych.

Čo tu naopak nenájdete je typické vianočné jedlo. Na Boží hod sa zvyčajne schádzajú celé rodiny, veľmi často v reštaurácii. V tunajších pomeroch to znamená bežne okolo pätnásť až dvadsať ľudí a poriadnu hostinu. Často na nej nájdete jeden z pozostatkov britskej nadvlády, typický anglický vianočný puding poliaty štedrou dávkou brandy.

Rovnako ako u nás prichádza po rodinne poňatých Vianociach neviazaná silvestrovská zábava. Veľa akcií sa koná priamo vo Vallette a susednej Floriane vonku v uliciach a vstup býva zadarmo. Zimy sa báť nemusíte, decembrové teploty sa tu permanentne pohybujú okolo 15 stupňov.

Väčšina múzeí a pamiatok je otvorených

Či už sa chystáte do Národného múzea vojny v pevnosti St. Elmo, katakomb sv. Pavla alebo idete obdivovať niektorý z prehistorických chrámov, dvere sú otvorené. Veľká časť maltských múzeí a pamiatok je pod správou Heritage Malta a ich aktuálne otváraciu dobu nájdete na nasledujúcom odkaze.

Pokiaľ vás zaujímajú pamiatky z úsvitu ľudských dejín, Malta je skvelá voľba. O pradávnych obyvateľoch, ktorí prišli na ostrovy pred takmer 8000 rokmi toho veľa nevieme. Dávni stavitelia tu zanechali chrámy staršie, než pyramídy a dodnes ohľadom nich máme viac otázok, než odpovedí.

Najveľkolepejšie dielo však nájdeme pod zemským povrchom. Je ním Hypogeum Hal-Saflieni v Tarxien. Trojposchodový komplex chodieb a sál vytesaných do skaly o ktorého účele sa vedci dodnes nemôžu zhodnúť naozaj stojí za návštevu. Kvôli udržaniu mikroklímy je počet návštevníkov prísne regulovaný a prehliadku si treba zarezervovať v dostatočnom predstihu.

Nielen pri plánovaní dovolenky môžete využiť virtuálne prehliadky z dielne Heritage Malta. Ich počet sa neustále zvyšuje. Nájdete ich tu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Taliansko vyzýva turistov, aby objavili jeho skutočné krásy. Súčasťou novej kampane je aj interaktívny sprievodca https://t.co/ftJYDmEX8j #letenky2 hodiny dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Viedne od 55€! https://t.co/UhtQnruWlV #letenky3 hodiny dozadu
8 tipov, ako si najlepšie užiješ Edinburgh + letenky z Bratislavy od 38€ https://t.co/vl3Tbmiy8S #letenky3 hodiny dozadu
Ako za 5 dní ošéfovať Zanzibar a užiť si ho naplno aj túto zimu (letenky s Etihad Airways za 549€) https://t.co/zm0WmpiMgh #cestopisy3 hodiny dozadu
13 pláží, ktorými ti Maurícius učaruje https://t.co/tkZqaPvNit #cestopisy3 hodiny dozadu
Najlacnejšie letenky do USA: leť z Európy do Ameriky od 399€ (New York, Kalifornia a iné pecky) https://t.co/94VM9ubNnY #letenky3 hodiny dozadu
PECKA DŇA: 5 dní v Nice s krásnym hotelom v centre, raňajkami a letenkami za 309€ https://t.co/xkJJjTUU7Y #dovolenky22 hodín dozadu
Zážitok ako z prvej triedy. Biznis letenky Saudia na exotické ostrovy od neuveriteľných 939€! https://t.co/rcPfUFJpfL #letenky1 deň dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky na leto https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky1 deň dozadu
Leť do Záhrebu z Bratislavy od 31€! Má najkrajší park v Európe aj najkratšiu lanovku na svete https://t.co/zlc4nuBbpQ #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore