Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta inak. Článok z ktorého sa nič nedozvieš o pamiatkach!

Malta inak. Článok z ktorého sa nič nedozvieš o pamiatkach!

Malta je taká, že pokiaľ si tam ešte nebol, síce registruješ, že takáto krajina existuje a ľudia tam frekventovane chodia na dovolenku, ale pravdepodobne ti to nič viac nepovie. Tento článok je určený najmä pre teba. Pokiaľ si tento štát už navštívil, asi súhlasíš s nami v tom, že Malta má jednu veľmi silnú vlastnosť: dokáže prekvapiť.

Malta sa skladá z ostrovov

Z troch: Malta, Gozo, Comino. Pokiaľ budeš ubytovaný na hlavnom ostrove, Malte, určite navštív aj tiché a trošku pomalšie Gozo. Comino nie je ani otázkou, sem ťa bude aj tak každý posielať kvôli Modrej lagune. Pritom Comino je najmenším z troch súrodencov s populáciou iba troch ľudí.

Maltské domy sú strážené a majú mená

Malta je silno katolícka krajina, sošky svätých nenájdeš iba vo výkladoch, ale aj pri vchodoch do domov. Teda najčastejšie ide o sošku Márie. Okrem toho, maltské domy majú aj vlastné mená. Čiže pokiaľ potrebuješ nájsť niečo na ulici Peckovej, nehľadaj čísla, potrebuješ vedieť, ako sa daný vchod volá.

Na Malte každý vie po anglicky

Neboj sa toho, že z jedálneho lístka si budeš musieť objednať podľa intuícií alebo že v obchode budeš musieť nakresliť, že si prosíš rožky a vodu. Na Malte okrem maltčiny je oficiálnym jazykom aj angličtina, ide totiž o bývalú britskú kolóniu.

Dokonca sa ti môže stať, že s úmyslom byť milým a svedomitým turistom sa opýtaš čašníčky, ako sa po maltsky povie „ďakujem“, a ona ti odpovie: „I have no idea. (Nemám ani šajnu.)“

Malta je tak trošku britská

Síce Malta je blízka susedka so Sicíliou a s Afrikou, maltčina sa považuje za zmes arabčiny a taliančiny, na raňajky aj tak všade dostaneš kombináciu vajíčko-fazuľa-klobáska-slaninka, čiže typické anglické raňajky. Ako sme už spomínali, Malta bola kolóniou Veľkej Británie, ale chodí sem aj veľa britských turistov.

Na Malte sa jazdí na ľavej strane, je celkom milé naraziť v malej dedinke na Škodu Favorit s volantom na pravej strane.

Zástrčky sú tiež anglické. A fish and chips, ten je tiež všade.

Na Malte je veľa Slovákov a Čechov

Vieš, čo nerob na Malte? Neprechádzaj sa po Golden Bay a nerozoberaj dopodrobna, ako veľmi si spotený a smrdíš. Môže sa stať, že sa budeš cítiť trápne, keď po tvojom minútovom monológu – po slovensky samozrejme – ti neznámy fešák kráčajúci neďaleko od vašej partie ponúkne dezodorant z obchodíku, v ktorom pracuje.

Na Malte je naozaj veľa Čechov a Slovákov. Žijú tam, pracujú alebo sú na jazykovom študijnom pobyte. Alebo akurát prežívajú peckovú dovolenku plnú prekvapení.

Malta je smädná

Kade chodíš, tade voda. Ale slaná. Malta nemá žiadnu rieku, ani jazero, a keďže sa nachádza uprostred mora, musí odsoľovať. Takáto voda tečie potom z vodovodov, ktorú keď ochutnáš, sme si istí, že hneď začneš gugliť, či je vôbec pitná. Nuž, pitná je, ale chutí strašne.

Takže priprav sa na to, že budeš kupovať veľa importovanej balenej vody, a tvoj #bezodpadu životný štýl sa môže otriasť v základoch. Ale možno ťa poteší, že šetriť vodou z vodovodu je tu veľmi vítané.

Malta je veselá

Že by to bolo povolením rozvodov od roku 2011? Nie nie, toto bol iba pokus o vtipné podanie ďalšieho zaujímavého faktu.

Alebo preto, lebo Malta je bohatá krajina, ale aj tak si dáš výdatnú večeru pre 2 osoby s vínom v turistickej štvrti lacnejšie ako v Bratislave v „neturistickom“ podniku?

Každopádne je to vážne veselá krajina. Nie je to iba slnečnými lúčmi, milými a ochotnými šoférmi v autobuse, je tu niečo, kvôli čomu sa každý nakazí určitou mierou pocitu spokojnosti. Dôkazom sú aj čísla, v roku 2013 bola Malta 48. najšťastnejšia krajina na svete. Tento fakt odzrkadľuje aj miera kriminality, ktorá skoro neexistuje na týchto ostrovoch.

A na záver výborná správa, v ponuke máme 3 pobytové balíky na Maltu.

Letenky + 3* Ramla Bay Resort s raňajkami + transfer + od 167 EUR PREJSŤ NA PONUKU

Letenky + 3* 115 The Strand Hotel & Suites s raňajkami + transfer + od 177 EUR PREJSŤ NA PONUKU

Letenky + 4* Labranda Riviera Premium Resort & Spa ALL INCLUSIVE + transfer + od 377 EUR PREJSŤ NA PONUKU

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely nie sú len plážová dovolenka! Pátrali sme, čo všetko tam vieš ešte zažiť a vidieť a pripájeme aj letenky za 499€ https://t.co/jl2dwu5fV0 #letenky7 hodín dozadu
Nestačíme sa diviť. Ďalších 14 liniek z Viedne: https://t.co/U2PvhojcWj #novinky7 hodín dozadu
Seychely - letenky od 499€! https://t.co/jl2dwu5fV0 #letenky9 hodín dozadu
11 tipov na krásne vianočné trhy 2019 v Európe! Pridávame aj letecké pobyty od 59€ https://t.co/kwoHC0nQRc #vianocnetrhy10 hodín dozadu
Romantické PORTO v januári od 44€! https://t.co/zk1NGFgz5S #letenky10 hodín dozadu
🔥 PONUKA DŇA! Omán s 5* hotelom, priamy let z Bratislavy, all inclusive, transfer, slovenský delegát za 1203€ https://t.co/mVbuoRMy72 #dovolenky12 hodín dozadu
Pozývame ťa na skvelý festival Cestou necestou. Výborné prednášky, inšpiratívni cestovatelia a tiež súťaže, páči sa: https://t.co/I5MhPoGpbh #novinky13 hodín dozadu
WOW! Nová linka z Viedne od Laudu - Bejrút v predaji za 74€ https://t.co/wHuJ84keEU #letenky14 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore