Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta inak. Článok z ktorého sa nič nedozviete o pamiatkach!

Malta inak. Článok z ktorého sa nič nedozviete o pamiatkach!

Malta je taká, že pokiaľ ste tam ešte neboli, síce registrujete, že takáto krajina existuje a ľudia tam frekventovane chodia na dovolenku, ale pravdepodobne vám to nič viac nepovie. Tento článok je určený najmä pre vás. Pokiaľ ste tento štát už navštívili, asi súhlasíte s nami v tom, že má jednu veľmi silnú vlastnosť: dokáže prekvapiť. Takže, dnes je našou TOP témou Malta – čo vidieť, ak vás komerčné pamiatky až tak nezaujímajú?

Reklama

Malta sa skladá z ostrovov

Z troch: Malta, Gozo, Comino. Pokiaľ budete ubytovaní na hlavnom ostrove, Malte, určite navštívte aj tiché a trošku pomalšie Gozo. Comino nie je ani otázkou, sem vás bude aj tak každý posielať kvôli Modrej lagúne. Pritom Comino je najmenším z troch súrodencov s populáciou iba troch ľudí.

malta čo vidieť

Maltské domy sú strážené a majú mená

Malta je silno katolícka krajina, sošky svätých nenájdete iba vo výkladoch, ale aj pri vchodoch do domov. Teda najčastejšie ide o sošku Márie. Okrem toho, maltské domy majú aj vlastné mená. Čiže, pokiaľ potrebujete nájsť niečo na ulici XY, nehľadajte čísla, potrebujete vedieť, ako sa daný vchod volá.

Malta čo vidieť

Na Malte každý vie po anglicky

Nemajte žiadne obavy z toho, že z jedálneho lístka si budete musieť objednať podľa intuícií alebo že v obchode od vás budú chcieť kresbu rožkov a fľašky piva. Na Malte okrem maltčiny je oficiálnym jazykom aj angličtina, ide totiž o bývalú britskú kolóniu.

Dokonca sa vám môže stať, že s úmyslom byť milým a svedomitým turistom sa opýtate čašníčky, ako sa po maltsky povie „ďakujem“, na čo vám ona odpovie: „I have no idea. (Nemám ani šajnu.)“

Malta je tak trošku britská

Síce Malta je blízka susedka so Sicíliou a s Afrikou a maltčina sa považuje za zmes arabčiny a taliančiny, na raňajky aj tak všade dostanete kombináciu vajíčko-fazuľa-klobáska-slaninka, čiže typické anglické raňajky. Ako sme už spomínali, Malta bola kolóniou Veľkej Británie, ale chodí sem aj veľa britských turistov.

Na Malte sa jazdí na ľavej strane, je celkom milé naraziť v malej dedinke na Škodu Favorit s volantom na pravej strane.

Zástrčky sú tiež anglické. A fish and chips, to je tiež všade.

Malta čo vidieť

Na Malte je veľa Slovákov a Čechov

Viete, čo nerobte na Malte? Neprechádzajte sa po Golden Bay a nerozoberajte dopodrobna, ako veľmi ste spotení. Môže sa stať, že po vašom minútovom monológu – po slovensky samozrejme – vám neznámy fešák ponúkne dezodorant z obchodíku, v ktorom pracuje.

Na Malte je naozaj veľa Čechov a Slovákov. Žijú tam, pracujú alebo sú na jazykovom študijnom pobyte. Alebo akurát prežívajú peckovú dovolenku na Malte plnú prekvapení.

Malta je smädná

Kade chodíte, tade voda. Ale slaná. Malta nemá žiadnu rieku, ani jazero, a keďže sa nachádza uprostred mora, musí odsoľovať. Takáto voda tečie potom z vodovodov, ktorú keď ochutnáte, asi hneď začnete gugliť, či je vôbec pitná. Nuž, pitná je, ale chutí strašne.

Takže, pripravte sa na to, že budete kupovať veľa importovanej balenej vody, a váš #bezodpadu životný štýl sa môže otriasť v základoch. Ale možno vás poteší, že šetriť vodou z vodovodu je tu veľmi vítané.

Malta je veselá

Že by to bolo povolením rozvodov od roku 2011? Nie nie, toto bol iba pokus o vtipné podanie ďalšieho zaujímavého faktu.

Alebo preto, lebo Malta je bohatá krajina, ale aj tak si dáte výdatnú večeru pre 2 osoby s vínom v turistickej štvrti lacnejšie ako v Bratislave v „neturistickom“ podniku?

Každopádne je to vážne veselá krajina. Nie je to len slnečnými lúčmi, milými a ochotnými šoférmi v autobusoch, je tu niečo, kvôli čomu sa každý nakazí určitou mierou pocitu spokojnosti. Dôkazom sú aj čísla, v roku 2013 bola Malta 48. najšťastnejšia krajina na svete. Tento fakt odzrkadľuje aj miera kriminality, ktorá skoro neexistuje na týchto ostrovoch.

A na záver výborná správa, v ponuke máme fantastické pobytové balíky na Maltu.

Aktívna Malta. Čo vidieť podľa Nataly?


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (6 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore