Nájdeš nás aj na:

Letenky

Odkiaľ, kam a s kým? Lacné letenky na Maltu a všetko, čo o nich chcete vedieť

Odkiaľ, kam a s kým? Lacné letenky na Maltu a všetko, čo o nich chcete vedieť

Malta je naozaj maličký štát s najmenším hlavným mestom Európy. Volá sa Valletta, a tu sa nachádza aj Medzinárodné letisko Malta (Malta International Airport). V tomto článku vám prezradíme, ako sa tam dostanete letecky, a že čo vás čaká po prílete vrátane možností dopravy do iných miest. Dozviete sa i to, aké letecké spoločnosti vás dostanú na Maltu zo slovenských letísk alebo susedných blízko Slovenska, a ktorá vám aké služby môže ponúknuť. No, a nebojte sa, nezabudneme ani na prekliky na lacné letenky na Maltu.

Reklama

Medzinárodné letisko Malta je fakt kvalitné

Síce Valletta je naozaj veľmi malá, jej medzinárodné letisko by obstálo aj vo svetových metropolách. Nie je to iba náš subjektívny názor (pretože aj ten je viac než pozitívny). V roku 2020 sa v rámci hodnotenia Medzinárodnej rady letísk ACI (Airports Council International) stalo najlepším letiskom Európy za svoj výkon v rokoch 2018, 2019 a 2020. Aj na ťažké pandemické časy si bude spomínať pravdepodobne s hrdosťou. V roku 2021 Skytrax (medzinárodná organizácia na hodnotenie leteckých spoločností) ohodnotil jeho bezpečnostné opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19 za najlepšie.

lacné letenky na Maltu

Doprava z letiska

Služby maltskej verejnej dopravy sú na letisku dostupné. Budete mať k dispozícii niekoľko možností. V prvom rade by ste mali vedieť, či sa váš cieľ nachádza na hlavnom ostrove Malta (áno, volá sa rovnako ako celá krajina) alebo na menšom s názvom Gozo. Linky s označením „X“ vás dostanú do väčšiny miest ostrova Malty s niekoľkými zastávkami po ceste. Priame linky Tallinja (TD Routes) však ponúkajú dopravu bez prerušenia priamo do vášho cieľového mesta, samozrejme, ak sú dostupné služby na dané miesto.

Z Valletty na Gozo neexistuje priame spojenie. Môžete ísť autobusom do mesta Ċirkewwa, prejsť trajektom na Gozo a potom si vziať taxík do Victorie (to je inak hlavné mesto Goza). Prípadne môžete ísť autom z Valletty do Victorie cez Ċirkewwa za približne 1 hodinu 45 minút.

Taxi služby z letiska hocikam na Malte sú k dispozícii 24 hodín denne. Predplatené lístky si môžete zakúpiť po prílete, a to za paušálne ceny v na to určených kioskoch v uvítacej hale letiska. Viete tak spraviť ale cez aplikáciu Malta Taxi, ktorá je dostupná na Google Play aj v App Store.

lacné letenky na Maltu

Lacné letenky na Maltu z Bratislavy

Z Bratislavy sa na Maltu dostanete za približne 2 hodiny. Ide o priamy let leteckou spoločnosťou Ryanair. Ak sa prekliknete na letenkový vyhľadávač Pelikána, uvidíte, že ide o skutočne krásne čísla, čiže naozaj lacné letenky. Keďže ale Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, rátajte s tým, že ceny sa menia relatívne často, takže to, čo uvidíte dnes, už nemusí platiť zajtra.

Lacné letenky na Maltu z Košíc

No dobre, ak porovnáme cenu leteniek na Maltu z Bratislavy a z hlavného mesta Východného Slovenska, sú tam celkom výrazné rozdiely. Je skoro isté, že klesajúca tendencia sa bude ukazovať smerom na západ. Nedá sa tomu čudovať, pretože Košice ponúkajú letenky na Maltu s leteckou spoločnosťou Austrian Airlines. Jej benefity uvedieme nižšie, no pre ľudí žijúcich vo východnej časti našej krajiny tou najväčšou je ľahká dostupnosť na Maltu. Bude však trvať o trochu dlhšie kvôli prestupu vo Viedni.

Lacné letenky na Maltu z Viedne

Od našich rakúskych susedov vás na Maltu dostanú aj 2 letecké spoločnosti. Buď je to nízkonákladový prepravca Ryanair alebo vlajková letecká spoločnosť Malty, Air Malta, tiež low cost. Čo sa týka variabilnosti cien, aj tu platí, že ceny leteniek nie sú paušálne. Preto, ak natrafíte na nejaký naozaj „dobrý díl“, nenechajte si to ujsť. Z Viedne na Maltu trvá let rovnako dlho ako z Bratislavy, čiže približne 2 hodiny (oficiálne 2 hodiny a 10 minút).

Lacné letenky na Maltu z Budapešti

Priemerná dĺžka letu z Budapešti na Maltu sú 2 hodiny a 14 minút. Aj z tohto letiska môžete cestovať leteckou spoločnosťou Ryanair, ale aj maďarským nízkonákladovým prepravcom Wizz Air. Rozhodujúcim faktorom v tomto prípade bývajú dostupné termíny ako aj dĺžka pobytu, ktorú daná aerolinka umožňuje. Ceny sa totižto pohybujú v naozaj podobných až rovnakých reláciách.

lacné letenky na Maltu

Akciové letenky na Maltu

Čo ponúkajú jednotlivé letecké spoločnosti?

RYANAIR

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair vás na Maltu dostane naozaj lacno. V cene letenky máte aj príručnú batožinu (40x20x25 cm), podpalubnú si však viete dokúpiť priamo počas rezervácie na stránke Pelikána. Môžete to vyriešiť aj službou Priority, s ktorou dostanete povolenie vziať si na palubu k vašej malej príručnej batožine aj jednu ďalšiu, do 10 kg.

Najflexibilnejšie termíny na Maltu nájdete v Budapešti, máte na výber pondelky, stredy, piatky a nedele. Z Viedne je to trikrát do týždňa, a to pondelky, stredy a piatky. Bratislava to umožňuje štvrtky a nedele, ale je to dostačujúce tak na citybreaky (predlžený víkend) ako i na dlhšie letné dovolenky (celý týždeň).

AIR MALTA

Air Malta je vlajková letecká spoločnosť Malty, a cenovo veľmi dostupná. Patrí do skupiny nízkonákladoviek, ide konkrétne o dcérsku spoločnosť Ryanair operujúcu od roku 2019. V základnej cene letenky nemáte iba malú príručku, ale rovno 2: 1 kus príručnej batožiny do 10 kg (40x55x25 cm) a 1 malá taška  do 2kg (40x30x15 cm). Aj v tomto prípade si viete dokúpiť ešte jednu podpalubnú navyše priamo počas rezervácie na stránke Pelikána.

Obrovským benefitom cestovania so spoločnosťou Air Malta je to, že premáva každý deň. Je pravda, že pre slovenských cestujúcich najbližším letiskom je Viedeň, ale našťastie rakúske hlavné mesto máme len na skok od hraníc.

WIZZ AIR

Ďalšou fakt lacnou alternatívou na Maltu je Wizz Air z Budapešti. Podobne ako je to s cenami leteniek, aj v kontexte batožiny sa dá túto maďarskú nízkonákladovú leteckú spoločnosť prirovnať k Ryanair. Základná letenka vás oprávňuje vziať si na palubu jednu malú tašku (40x30x20 cm), ale so službou Priority sa k tomu pridá ešte jedna ďalšia do 10 kg (55x40x23 cm). Počas rezervácie priamo na stránke Pelikána si samozrejme môžete dokúpiť i podpalubnú batožinu.

Z Budapešti Wizz Air svoje lety na Maltu ponúka v rovnaké dni ako Ryanair, a to konkrétne pondelky, stredy, piatky a nedele. Takže rozhodujúce budú pre vás pravdepodobne časy odletov a príletov, no a práve aktuálne ceny.

AUSTRIAN AIRLINES

Po 3 skutočne výrazne lacných leteckých spoločnostiach sme sa dostali k Austrian Airlines. Slovenských cestovateľov na Maltu dostane z Košíc, no a ako každá, aj táto linka ponúka vynikajúce služby vrátane malého bezplatného občerstvenia. Ceny leteniek sú síce vyššie, no zahŕňajú rovno 3 kusy batožiny (2 ks príručnej batožiny a 1 ks batožiny do podpalubia). Nevýhodou je prestup vo Viedni, na druhej strane veľký benefit je frekventovanosť. Táto linka premáva každý deň, podľa dostupnosti leteniek, samozrejme.

Zdroj: Maltaairport.com, Ryanair.com, Airmalta.com, Wizzair.com, Pelikan.sk

Zdroj fotiek: Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore