Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Párty vs. zen, luxus vs. ruksaky. Alebo hlavné turistické časti Malty

Párty vs. zen, luxus vs. ruksaky. Alebo hlavné turistické časti Malty

Táto krajina je unikátna. Leží v srdci Stredozemného mora, neďaleko pobrežia severnej Afriky a len 100 kilometrov od Sicílie. Táto informácia už prezrádza to, že ide o kúsok zeme odtrhnutý od pevniny, čiže ide o súostrovie. Dnes sa pozrieme na to, ktoré časti Malty sú tie najpopulárnejšie medzi turistami.

Reklama
casti malty

Malta sa skladá z 3 obývaných ostrovov (Malta, Gozo a Comino) a 2 neobývaných (Manoel a Ostrov Svätého Pavla). Prevažná väčšina turistov cestuje na Maltu – čiže na ostrov s názvom Malta v rámci štátu s názvom Malta. Cestovateľov stretnete ale aj na ostrove Gozo, ktorý ponúka trochu iné, tichšie a rozvážnejšie typy zážitkov ako by ste od typickej letnej dovolenky očakávali. Ale poďme na to postupne. Predstavujeme vám tie časti Malty, ktoré sú v kontexte dovoleniek naozaj významné.

Mestská nádhera, SLIEMA (Malta)

Kedysi to bola malá rybárska dedina, ale dnes je hlavným obytným a obchodným centrom Malty. A jedným z najpopulárnejších miest pre turistov. Najmä pre tých, ktorí preferujú komerčnejšie dovolenkové aktivity, a medzi tie zaraďujú napríklad aj pešiu turistiku po obchodoch. Tých je v Slieme naozaj dosť, a spolu s reštauráciami, barmi a kaviarňami vytvárajú vynikajúce prostredie na veľkomestskú relaxáciu obohatenú o luxusné chvíle v Rímskych kúpeľoch alebo oddych na niektorej zo skalnatých pláží.

Trajektový terminál Sliemy poskytuje pohodlnú dopravu  do rôznych častí krajiny, ako sú ostrovy Gozo a Comino, Mdinu, pláž Riviera, Hal Saflieni Hypogeum a Tarxien Temples. Do hlavného mesta, Valletty sa dostanete za 5-10 minút.

časti malty

Živý monument, VALLETTA (Malta)

Najmenšie hlavné mesto Európy28 historickými kostolmi, pevnosťami, ale aj obchodmi a reštauráciami milujú komerční cestovatelia aj backpackeri. A to aj napriek tomu, že neponúka veľa možnosti na ubytovanie. Niekoľko 4- a 5-hviezdičkových hotelov síce nájdete v centre, ale pokiaľ cestujete s menším rozpočtom, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete bývať priamo vo Vallette. To však nie je žiadny problém. Hlavné mesto je priamo spojené verejnou dopravou s väčšinou turistických miest Malty, vrátane Blue Grotto, rybárskej dediny Marsaxlokk, Mdiny, chrámov Ħaġar Qim a útesov Dingli. Trajektom sa dostanete dokonca aj na Sicíliu.

Budete sa musieť presunúť niekam inam aj vtedy, ak sa budete chcieť opaľovať na pláži, Valletta totižto žiadnu nemá. Ale ak naskočíte na trajekt, za pár minút ste vo vedľajšej Slieme alebo Gzire. Plnohodnotnou útechou bude i bezodná zásoba kultúrnych aktivít, historických pamiatok a priateľskej atmosféry mesta, ktoré sa ako celok zapísalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

časti malty

Kolekcia nočných klubov, ST. JULIAN’S (Malta)

Hľadáte autentické prostredie a radi by ste išli na obhliadku tradičného maltského života? Tak St. Julian’s nie je nič pre vás. Ale ak túžite po dovolenke plnej euforických momentov v nočných kluboch, tak sa ľahko naladíte na rýchlosť tepu tohto mesta. Susedí s Paceville-om, hlavným mestom maltského party života, takže vašou najväčšou starosťou bude to, do ktorého baru sa vyberiete v daný deň. Teda, večer a v noci.

Pri pohľade na luxusné nákupné centrum sa len ťažko uverí tomu, že toto mesto bolo kedysi rybárskou dedinkou. Pozostatky tichej prímorskej atmosféry možno nájdete v romantických zátokách, napríklad Spinola Bay a Balluta Bay alebo St. George’s Bay, ktorá vás poteší aj piesočnatou plážou.

Nájdete tu veľa luxusných hotelov, prevažne v strednej kategórii, ale výber je bohatý vo všetkých cenových reláciách. Ak po Malte cestujete autom, uistite sa, že vami vybraný hotel ponúka súkromné parkovisko. Verejné parkovanie v St. Julian’s je totižto celkom obmedzené.

časti malty

Spoľahlivé základne, BUGIBBA, QAWRA A ST. PAUL’S BAY (Malta)

Tieto tri mestá na pokojnejšom severnom pobreží Malty sa v hlavnej turistickej sezóne premenia na veselé letoviská. Buġibba a Qawra sú obľúbené destinácie medzi rodinami s deťmi a pármi, no to neznamená, že ide o tichšie oblasti. Jednou z hlavných zložiek ich príťažlivosti je príjemný ruch vo dne i v noci. Zátoka St Paul’s Bay je tichšia, a stále si zachováva atmosféru typickej maltskej dedinky.

Tí, ktorí na Maltu cestujú po prvý krát, si na svoju premiéru často vyberú práve túto oblasť. Je veľmi dobre pripravená pre medzinárodných turistov s množstvom ubytovacích zariadení, ktoré vyhovujú turistom s rôznou výškou rozpočtu a so širokou škálou očakávaní, no skôr v rámci strednej kategórie. Luxusné rezorty tu veľmi nenájdete.

V tejto oblasti je niekoľko vynikajúcich pláží a keďže je more relatívne pokojné, radi sem chodia plavci aj rodiny s deťmi. Zátoka Ghadira ponúka veľa príležitostí na vodné športy, zároveň je jednou z najobľúbenejších pláží na Malte ľahko dostupnou zo St Paul’s Bay. Nachádza sa tu aj skalnatá a kamienková pláž Qawra Point Beach (Ta Fra Ben Beach), umelá piesočnatá pláž na pláži Buġibba Perched Beach a niekoľko menších miest na kúpanie v zálive St. Paul’s Bay ako Bajja tax-Xama, Bajja ta‘ l -Għażżenin a pláž Fekruna.

Tichá rozvážnosť, MDINA A RABAT (Malta)

Mdina a Rabat boli pôvodne jedným mestom, a to dokonca hlavným mestom Malty. Táto informácia by mohla vzbudiť dojem rušnej oblasti, no opak je pravdou. Mdina je dnes známa ako „Silent City“, čiže tiché mesto. Aj keď je populárna medzi turistami a jednoznačne patrí medzi povinné výletné destinácie krajiny, veľa hotelov tu nenájdete. Nočný život dokonca úplne absentuje. Ak túžite po tomto pokoji plnom mimoriadnych vizuálnych podnetov vo forme atraktívnych historických pamiatok, ubytovanie hľadajte skôr v Rabate.

Z Rabatu a Mdiny sa verejnou dopravou ľahko dostanete do Valletty, Mosty, k Blue Grotto, útesom Dingli a na letisko. Aj za plážami budete musieť cestovať, pretože tieto mestá žiadne nemajú.

Prudké leto, MELLIEHA (Malta)

Mellieha Bay, teda v doslovnom preklade zátoka Mellieha, sa považuje za plážové hlavné mesto Malty. Nie je ničím prekvapivé teda to, že je to miesto plné hotelov od strednej kategórie až po špičkový luxus. Všetky boli postavené priamo na pláži, kým miestni bývajú na vysokej náhornej plošine s výhľadom na more. Hlavným lákadlom sú, logicky, pláže, najmä najväčšia piesočná pláž krajiny Mellieħa Bay/Għadira Bay, ako i prechádzky po pláži alebo vysokých kopcoch, ktoré sú obľúbené (aj) medzi backpackermi.

Mellieha svojou atmosférou pripomína Qawru a Bugibbu, no s takým rozdielom, že nemá všetky kúty preplnené turistami. Samozrejme je na nich stopercentne pripravená s celonárodne uznávanými reštauráciami, barmi, kaviarňami. Žije sa tu aj v noci, no určite nie v tak divoko ako v Paceville. V bežné dni sa mesto na nočný odpočinok uloží celkom skoro, o čom svedčí aj to, že autobusová doprava tu funguje iba do 21:00. No inak cez deň sa ľahko dostanete do iných miest, napríklad Valletty a Sliemy, ako aj na ostrovy Gozo a Comino.

Dedinská autenticita, MARSAXLOKK (Malta)

Je to taká rozprávková rybárska dedinka, trochu odizolovaná od ostatných častí Malty, a občas aj reality. Je skoro isté, že len málo miest v krajine je tak pôvabných ako toto. Ak potrebujete akútny oddych, Marsaxlokk môže byť pre vás tou pravou destináciou. Nudiť sa ale nebudete (ak sem teda nepricestujete práve za týmto účelom), už len samotný vizuál dediny s farebnými rybárskymi loďkami je niečo, čo vás určite veľmi dlho neprestane baviť. Okrem toho ponúka veľa kvalitných reštaurácií a každú nedeľu sa tu koná miestny trh, na ktorom si viete kúpiť od „kolotočárskych“ slnečných okuliarov po čerstvé ryby od miestnych rybárov hocičo.

Ďalšou výhodou je to, že Marsaxlokk sa nachádza blízko letiska, a to menej ako 7 km. Ani k plážam to nebudete mať ďaleko. Na Bay Għar Aħmar chodia hlavne miestni, služby pre turistov tu nehľadajte, za to však uvidíte autentický oddych v štýle obyvateľov rybárskej dedinky. Na druhej strane na pláži Peter’s Pool vás môže prekvapiť veľký dav. Ak budete mať šťastie, stretnete tu aj Tittiho, slávneho psíka s potápačskými zručnosťami. Ďalšou plážou v okolí Marsaxlokku je Il-Kalanka Bay.

Bežný život, IL GZIRA A MSIDA (Malta)

Tieto dve mestá vám budú vyhovovať vtedy, ak vás bavia turistické miesta, no zároveň radi pozorujete aj miestny život, bavia vás prístavy a okrem toho hľadáte ubytovanie v nižšej cenovej kategórii.

Gzira je pri Vallette a Slieme, ale namiesto prepychovej dovolenky ponúka skôr pobyt v autentickom meste maltskej pracujúcej strednej triedy. Jednou z najpopulárnejších atrakcií je ostrov Manoel s prístavom a stredovekou pevnosťou, na ktorý sa dostanete pešo, po hrádzi. Cestou uvidíte aj známy Duck Village, čiže dedinku kačíc, ktorá v skutočnosti je kratšia ulička so zvieracími obyvateľmi.

Aj v Mside je prístav, a skutočne čarovný. Ponúka výhľad na stovky plachetníc a dychberúci historický kostol.

Vďaka vodnej aj autobusovej doprave sa veľmi ľahko dostanete do iných miest, do Valletty sa napríklad preplavíte za 5-10 minút.

Stratený čas, GOZO

Gozo je samostatným ostrovom. Ako sme to spomínali už aj v úvode tohto článku, je pokojnejšie a tichšie ako ostrov Malta. Mnohí tvrdia dokonca to, že predstavuje unikátne miesto sveta aj preto, lebo sa tu zastavil čas. Z dlhodobého aj krátkodobého hľadiska. Počas dovolenky na Goze prestanete rozumieť pojmu „ponáhľať sa“ a zároveň sa vám môže stať, že sa na dlhé minúty vrátite do doby povozov na cestách.

Dôvodom blahodarného ticha ostrova je pravdepodobne aj menšia populácia. Rozlohou je síce Gozo štvrtinou Malty, ale obyvateľov má približne o 15-krát menej. To znamená, že nájsť pláže bohaté na prázdne miesta, opustené skalnaté útesy alebo nedotknuté zelené kopce nebude problém. Dokonca aj kľukaté uličky hlavného mesta (Victoria) bývajú prázdne.

Bývať budete môcť akokoľvek, podľa vlastných preferencií. Pobyt v dedinskom dome alebo malom penzióne je asi to, čo sa ku Gozu najviac hodí. Ale ak túžite po absolútnom komforte, k dispozícii budete mať aj niekoľko vynikajúcich 4- a 5-hviezdičkových hotelov, mnohé priamo na pláži.

Zdroje: Thenomadvisor.com, Mypathintheworld.com, Easytravel4you.com

Zdroj fotiek: Shutterstock, Pexels


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   Prosím, ohodnoťte náš článok.
  Komentáre

  Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

  Hore