Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: malebné San Diego (diel siedmy)

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: malebné San Diego (diel siedmy)

Môže to znieť hlúpo, ale po tom všetkom, čo sme predošlé dni videli v Arizone za krásy, sme boli skoro až radi, že nás čakal jeden deň bez turistických zastávok. Možno si to človek až tak neuvedomuje, ale vaše mozgy dostávajú počas takýchto dní zabrať. Ak budete mať čas, určite si to rozdeľte na viac dní. Minimálne by sme si už na jeden deň nenaplánovali Antelope a Grand Canyon. Uvidíte, určite si to potom viac užijete.

Reklama

Vo Phoenixe, z ktorého sme vyrazili do Kalifornie, sme bývali v hoteli Hampton Inn by Hilton. Bolo to jedno z najlepších ubytovaní, ktoré sme v Spojených štátoch mali a navyše len za 15 dolárov na osobu! Pohodlné postele, vynikajúce raňajky a bazén, ktorý nám ráno príjemne spestril deň. Ono sa nedá stále len sedieť v aute a vyskakovať z neho za atrakciami. Musíte niekedy aj vypnúť. Potom sa to určite aj pozitívne odrazí na nálade medzi vami a vašimi spolucestujúcimi, ktorých budete v tú dobu už pravdepodobne neznášať.

Pôvodne sme uvažovali, že by sme po ceste do San Diega, ktoré bolo našou ďalšou plánovanou destináciou, navštívili Joshua Tree National Park. Po diskusii o tom, ako veľmi sme sa doteraz hnali, napokon vyhral pokojný večer v San Diegu. A tak sme sa ubytovali, povečerali v jednej z miestnych mexických reštaurácií a konečne išli spať skôr ako nad ránom. A čuduj sa svete, naše telá nám boli vďačné.

Do mesta sme vyrazili pomerne skoro. Teda hneď potom čo sme si dali predražené raňajky v neďalekom bistre. Na to sa v Kalifornii musíte pripraviť – ceny sú tu niekedy aj dvojnásobne vysoké, oproti iným častiam Štátov. Pocítili sme to ako v gastronómii, tak aj na cenách benzínu!

La Jolla

Našou prvou zastávkou sa stala mestská štvrť La Jolla na severe mesta. Túlali sme sa po vrcholkoch pobrežných útesov a sledovali ukričaných pelikánov a lenivých tuleňov. Dokonca si môžete požičať kajak a prezrieť si týchto tučných krásavcov naozaj zblízka. Krátka prechádzka na sever nás potom zaviedla k piknikovým stolom, grilom a výhľadu na zátoku La Jolla Cove, ktorá je priamo pod chodníkom. Prostredie je tam naozaj malebné, takže to určite nevynechajte!

Old Town

Popoludní sme venovali Old Towne, ktorý sa celý nesie v mexickom duchu. Architektúra, biznis, reštaurácie, hotely. Na obed sme si dali špecialitu Molcajete. Aby ste mali predstavu – v obrovskej kamennej mise sme dostali grilované krevety, zeleninu, chorizo, kuracie prsia, queso fresco (mexický syr) a neskutočne šťavnaté hovädzie. To celé bolo zaliate výbornú salsou. Ako prílohu sme mali ryžu, fazuľky a tacos. Dezertom sa nám stala nezabudnuteľná margarita. Až tu sme zistili, čo to reálne znamená dať si mexickú kuchyňu.

Po obede sme šli na prehliadku domu, ktorý bol Ministerstvom obchodu oficiálne vyhlásený za dom obývaný duchmi – Whaley House na San Diego Avenue. Priestory sú krásne historické a v niektorých miestnostiach má človek aj husiu kožu, ale stálo nás to 8 dolárov a ducha sme nevideli ani jedného. Navyše ak prídete až po 16.30, bude vás to stáť ešte o 5 dolárov viac. Ale zase to môže mať za tmy lepšiu atmosféru, kto vie.

Gaslamp Quarter

Plán na večer bol jasný – odparkovať auto pri hoteli a vydať sa do Gaslamp Quarter. Je to hlavné centrum nákupov, reštaurácií a predovšetkým zábavy. Naším útočiskom sa stal podnik s názvom Henry ‚s Pub, kde nás oslovila spievajúci bubeníčka a jej potetovaný kolega. Hrali všetky možné štýly a tancovali tam snáď úplne všetci. Pripravte si plnú peňaženku – čapovaná tretinka piva stojí 8 dolárov a miešaný drink zhruba 7.

Ak ste ranné vtáčatá, oplatí sa privstať si a skúsiť obehnúť ďalšie štyri obľúbené atrakcie – USS Midway Museum, Balboa Park, San Diego Zoo a Hotel Coronado.

USS Midway Museum

V USS Midway Museum sa môžete pokochať napríklad najdlhšie slúžiaci lietadlovú lodí amerického námorníctva. Otvorené majú denne od desiatich ráno do piatich popoludní, ale posledné prichádzajúce vpúšťa vo štyri. Ak si zakúpite vstupenku vopred na internete, bude vás stáť 18 dolárov. Na mieste je to potom za 20.

Balboa Park & ​​Zoo

Ak chcete vidieť, ako trávia svoj voľný čas obyvatelia San Diega, nevynechajte Balboa Park. Najväčší mestský park v USA, s príjemnou promenádou El Prado, na ktorej nájdete divadlá, múzeá a nádherne upravené záhrady. V severnej časti parku je umiestnená preslávená San Diego Zoo, ktorá patrí medzi osem najväčších zoologických záhrad na svete. Vstupné je 52 dolárov na osobu a nemusíte byť ani dieťa, aby ste tam dokázali stráviť celý deň.

Coronado

Polostrov Coronado na juh od Downtownu vás vezme o viac ako 50 rokov späť. Presne v tom čase sa tu v Hoteli del Coronado totiž natáčal film Niekto to rád horúce s Marilyn Monroe v hlavnej úlohe. Ak si chcete pripadať ako ona, pripravte si zhruba 200 eur na jednu noc. Snehobiela fasáda a červené kužeľovité veže a balkóny vyzerajú už od otvorenia (rok 1888) stále rovnako dobre. Pláže v okolí sú nádherné a nemôžu im odolať ako turisti, tak surferi. Ak chcete mať o zážitok navyše, dopravte sa na Coronado trajektom. Ten premáva každú hodinu medzi prístavným mólom Broadway Pier v prístavisku Embarcadero a prístaviskom Coronado Ferry Landing pri ústí ulice First Street, kde si môžete v Bikes & Beyond požičať bicykel.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument Valley a Arizonu.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore