Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Sequoia a Kings Canyon (diel dvanásty)

Už ste si určite mysleli, že vám dáme s našim americkým denníkom pokoj, však? Nebojte, ešte nás toho čaká veľa! Dnes napríklad Národný park Sequoia a Kings Canyon, vďaka ktorým nás ešte veľmi dlho bolelo za krkom z toho, ako sme sa neustále obzerali hore-dole na tých obrov! Na tieto dva superlatívy oplývajúci národné parky sa kvôli ich susedovi – Národnému parku Yosemite, často zabúda. Pritom neprávom! Do neba siahajúce sekvojovce obrovské a mohutná rieka Kings River, prerážajúca jednu z najhlbších roklín na svete vás privítajú s otvorenou náručou a vďaka menej turistom tu nájdete aj vytúžený pokoj a samotu.

Reklama

Obzvlášť ak budete tretí týždeň na ceste, s tými štyrmi istými tvárami takmer 24/7, ktoré už sa nezdajú byť tak sympatické ako tých 20 dní dozadu. Áno ponorka proste príde a nie raz. V národných parkoch ale príde človeku všetko tak nejak krajšie, takže to vrelo odporúčame ako terapiu. U nás to fungovalo vždy.

Len tak mimochodom, tieto dva národné parky oficiálne fungujú ako jeden celok, takže ak náhodou nebudete mať nami tak ospevovaný Annual pass, nemusíte sa báť, že by ste museli platiť dvojaké vstupné. Poplatok 30 dolárov za vozidlo zaplatíte len raz, platí až na sedem dní, a okrem týchto dvoch parkov sa vzťahuje aj na Hume Lake District, takže tu neváhajte zostať aj dlhšiu dobu.

Národný park Kings Canyon

Kings Canyon, široko roztvorená puklina hlbšia ako Grand Canyon ponúka dobrodružstvo všetkým, ktorí túžia po nekonečných peších chodníkoch a hrozivo vyzerajúcich skalných útvaroch sprevádzaných divoko sa valiacimi riečkami. Užijú si to tu predovšetkým milovníci jaskýň a skalného lezenia. Pohorie Sierra Nevada ponúka všetkým odvážlivcom výstup na Mt. Whitney – najväčšiu horu kontinentálnych Spojených štátov.

Autom určite nevynechajte cestu č. 180 (tzv. Kings Canyon Scenic Byway), ktorá spája háje Grant Grove a Cedar Grove. Cesty vedú paralelne s riekou Kings River a prudko sa krútia okolo ostrých skál, občas zdobenými prekrásnymi vodopádmi. Jedny, ktoré stoja za zastávku sú určite Grizzly Falls. Ak máte dosť času, venujte ho tiež jaskyni Boyden Cave, ktorá je zhruba napol ceste medzi Grant Grove a Cedar Grove. Vstupné sa pohybuje okolo 17 dolárov na dospelého a sprievodcovia podávajú všetky informácie naozaj zábavne.

Národný park Sequoia

Pravdepodobne neexistuje nikto na svete, kto by nepočul, že tu rastie objemovo najväčší strom na svete – General Sherman Tree. My sme tušili, aká nádhera nás čaká a rovnako sme mali celú cestu sekvojovými lesmi ústa otvorené dokorán od úžasu! Najtradičnejšou turistickou oblasťou je Giant Forest pomenovaný Johnom Muirom v roku 1875. Práve tu nájdeme už spomínaný, ​​83,5 metrový strom.

Dovedie vás k nemu chodník Congress Trail, ktorý vám mimochodom predstaví aj druhý najväčší sekvojovec pomenovaný ako Washington Tree a v neposlednom rade aj Telescope Tree, cez ktorého dutý kmeň môžete vidieť oblohu. Neodišli sme odtiaľ s takým pocitom ako z Grand Canyonu, ale aj napriek tomu to miesto na nás zapôsobilo neuveriteľným dojmom. Dlho sme si nepripadali tak drobní.

Jednoznačne si na túto oblasť nechajte minimálne dva dni. Pokiaľ si budete chcieť urobiť piknik, vyberte si k tomu miesto zvané Crescent Meadow. Po ceste sa môžete pozdraviť s žulovým obrom nazývaným Moro Rock a prejsť svetoznámym tunelom vytvoreným priamo uprostred padnutej sekvoje (Tunnel Log).

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národný park Yosemite.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nemecko mení podmienky: od 1. augusta žiada test, potvrdenie o prekonaní koronavírusu alebo covid pas od všetkých https://t.co/ycpcsFuGYT #novinky21 hodín dozadu
Dovolenka v BOHO štýle: Výber pobytov v TOP destináciách od 297€ https://t.co/B6eHNeCTgu #dovolenky2 dni dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Bratislavy alebo Viedne od 29€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku https://t.co/WgtAp0D2RK #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky ANA organizujú “staycation”, pasažieri poletia na Airbuse A380 https://t.co/0fDSOop4Io #novinky2 dni dozadu
Linka Smartwings z Prahy do Dubaja opäť spustená! Letenky za uvádzacie ceny od 247€! https://t.co/JTq909px7C #letenky2 dni dozadu
Grandhotel Praha, Salamandra i Kukučka. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 99€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu
Barcelona, Dubrovnik či Mykonos. Ešte stíhaš kúpiť veľmi lacné letenky na leto od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Grécko, Chorvátsko, Taliansko a iné. Najlepšie LAST MINUTE dovolenky na tento týždeň (výber redakcie) https://t.co/9fZ3qGybtD #dovolenky2 dni dozadu
Dubaj, Malta i Kanada. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore