Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Národný park Yosemite (diel jedenásty)

Päťdňový trip v okolí San Francisca ubehol neskutočne rýchlo. Ale čas je prísny pán, nemohli sme teda čakať ďalej, a museli sme sa opäť nastaviť na režim v aute. Naše kroky konečne smerovali do Národného parku Yosemite. Keďže sme však od známych dostali veľmi silné a vrúcne odporúčanie zastaviť sa pri jazere Tahoe, rozhodli sme sa pre párhodinovú zachádzku. Ide o jedno z najvyššie položených jazier v USA, a vďaka tomu sa tu dá v rámci jedného výletu lyžovať a vyvaľovať sa na pláži.

Reklama

Lake Tahoe

Vynechali sme komerčný uzol Tahoe City, vybrali sme sa rovno k Emerald Bay, čiže Smaragdovej zátoke. Bola vytvorená ľadovcom, a je obklopená strmými žulovými útesmi a skalnatým pobrežím. Vyhliadka medzi malými vodopádmi nás očarila. Modrozelená voda dotvára žulový ostrov Fannette Island, ktorý je zároveň jediným ostrovom jazera Tahoe. Od 20. rokoch minulého storočia, kedy tu ukončila svoju činnosť aj miestna čajovňa, je ostrov úplne opustený. Pozdĺž cesty č. 89, ktorá k zátoke vedie, je veľa odstavných pruhov, v ktorých sa môžeš zastaviť a pokochať sa krásnym výhľadom. Jedným z nich je napríklad Inspiration Point, oproti kempu Bayview.

Chceli sme prenocovať niekde v blízkosti Národného parku Yosemite. Všetci nám odporúčali mesto Sonora, kvôli jeho polohe, ale už všetko, čo by bolo pre nás finančne uspokojujúce, bolo obsadené. Nakoniec nám pokojný spánok zabezpečil nocľah cez airbnb v karavane vo Valley Springs. Bolo to jedno z najlepších ubytovaní počas celého roadtripu. Veľké, pohodlné postele, pani domáca ako víla z rozprávky, večerné posedenie pri víne, ktoré sme si priniesli z Napa Valley a opekačka marshmallow… Tento zážitok bol dôkazom toho, že najlepšou voľbou na ubytovanie nie je vždy hotel.

Národný park Yosemite

Ráno nás čakala 2,5 hodinová cesta, na ktorej nás verne sprevádzalo všadeprítomné teplo a vyprahnuté pláne posiate vyschnutou žltou trávou. Ešte pred odchodom sme dostali odporúčanie od našej hostiteľky, aby sme išli priamo do Yosemite Valley, kde sa dá urobiť niekoľko časovo nenáročných výšľapov. Jedná sa o jedno zo 4 území, na ktoré je Yosemite neoficiálne rozdelené. Na výber sme mali ešte High Sierra, Granite Cliffs a Sequoia Groves. Tie sme však museli vynechať, keďže sme plánovali nocovať v Exeteri.

Pri vjazde do parku nám rangeri skontrolovali Annual Pass, rozdali nám miestne noviny a mapku, a s úsmevom nás pustili dnu. Vybrali sme sa po cestičke Mist Trail, ktorá vedie k vodopádom Vernal Fall a Nevada Fall. Väčšia časť cesty je vhodná ja pre nešportovcov. Ak sa však bojíš vody, mal by si sa vopred pripraviť na to, že nad vodopádmi nie je len klzká pôda, ale zmoknú ti aj vlasy. Každopádne, to, čo sme po ceste videli, sa nedá ani opísať. Tá príroda je dokonalá. Bolo to pre nás zrkadlom toho, akou malou bytosťou je samotný človek.

Zažili sme aj menšie dobrodružstvo, kedy nám cestu skrížil malý milý medveď. Všade okolo sú umiestnené návody, ako majú ľudia kričať, aby medveďov odplašili, ale v tej chvíli sme na všetko, čo sme si prečítali, úplne zabudli. Samozrejme, ihneď sme začali utekať čo najrýchlejšie a čo najďalej. Ale fotku z diaľky (na rozdiel od niektorých turistov, ktorí sa nedokázali vzdať seflíčka s medveďom) sme stihli, aha:

Určite si nechaj na Yosemite aspoň jeden celý víkend. Okrem Mist Trail v Yosemitskom údolí absolvuj výlet aj k Tunnel View, ktorý ti poskytne úžasný výhľad na ohromné monolity v okolí. Druhý deň venuj majestátnym sekvojam v háji Mariposa Grove, a nevynechaj ani Glacier Point, z ktorého je perfektný pohľad napríklad aj na preslávený Half Dome. Super je to, že auto vždy môžeš nechať odparkované na jednom z miestnych neplatených parkovísk, a k záchytným bodom, na ktoré nadväzujú chodníky, ťa bezplatne vezmú kyvadlové autobusy.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan Diego a Los Angeles.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore