Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Bryce Canyon (diel pätnásty)

Iba dva týždne do konca nášho šialene náročného roadtrip našťastie neznamenalo, že to najlepšie už máme za sebou. Aj napriek tomu, že už nám zlomil srdce odchod z New Orleans, Monument Valley, Yosemitu alebo Grand Canyonu, stále sme dostávali ďalšie a ďalšie príjemné facky. Jednou z nich bol aj Bryce Canyon. Celkom nechápeme, ako je možné, že sa o ňom u nás takmer vôbec nehovorí. Ak teda budete maš možnosť, neukráť svoj výlet v Utahu len na Národný park Zion alebo Arches. Bryce Canyon ti určite nezostane nič dlžný.

Reklama

Legenda

My osobne sme mali Bryce Canyon v obľube ešte predtým, než sme do neho vôbec vstúpili. Najmä kvôli legende o jeho pôvode. Indiánske kmene Paiute verili, že všetky tie kamenné postavičky, ktoré tu môžete uvidieť boli kedysi ľudia, ktorí hnevali bohov. A ako to už býva zvykom, neradno dráždiť hada bosou nohou – bohovia premenili márnivých obyvateľov na kameň. Keď sme sa potom osobne dôkladne pozreli na všetky tie pieskovcové stĺpy, nedali by sme ruku do ohňa za to, že by na tom nemohlo byť niečo pravdy 🙂

Red Canyon

Ak nebudete do obeda vyspávať opicu z predošlej noci v Las Vegas, určite toho stihnete viac ako my. K Bryce Canyonu totiž vedú dve cesty. Jedna rýchlejšia, naprieč oblasťou Red Canyon a jedna pomalšia, cez Národný park Zion. Mali sme v pláne stihnúť aj ten slávny Angel ‘s Point v Zion, ale čas bol neúprosný. Sklamanie z vynechania Zionu nám ale Red Canyon vynahradil pomerne slušne. Najmä potom scénickou cestou č. 12, ktorá cez neho vedie. Previezol nás okolo náhorných plošín, malých kaňonov a skrz obrovské červené balvany, do ktorých ľudia urobili otvory na prejazd áut. Očakávať, či sa to na nás náhodou zrúti alebo nie bol naozaj zážitok.

Bryce Canyon

Nečakali sme veľa, a možno práve preto sme toho dostali mnoho. Pre svoju vyhliadku sme si mohli vybrať hneď z niekoľkých stanovíšť, ku ktorým je ľahká dostupnosť autom aj pešo. Stačilo nasledovať značky. Najznámejšími z nich sú Paria View, Bryce Point, Sunset Point, Sunrise Point a Inspiration Point. Paradoxne Inspiration Point bol pre nás najmenej inšpiratívny, pretože sme mali skrz stromy najhorší výhľad.

Jediné, čo nás tam tešilo, bola krotká srna s mláďaťom ako z rozprávky o Bambim. Za to o pár kilometrov vzdialenejší Bryce Point nám vzal dych. Sadli sme si na okraj útesu, sledovali neúprosný západ slnka, ktorý sa dotýkal pieskovcových postáv a my sme predstierali, že tá slza v oku je z nejakej smietky, a nie z dojatia kvôli tej nádhere, ktorá nás obklopuje. V určitom zmysle nám to prišlo ešte veľkolepejšie než samotný Grand Canyon.

Ak sa rozhodnete v týchto končinách nocovať, fungujú tu celoročne jeden až dva kempy. Vychádza to na 20 dolárov za noc, celkom až pre 6 dospelých ľudí v troch stanoch a dvoch autách. Pre backpackers s obmedzeným rozpočtom ideálne. Ak na toto spanie na karimatke príliš nie ste, zadajte do GPSka Bryce Canyon Lodge. 114 izieb je tam rozdelených medzi staré, ale útulné apartmány, motelové izby a chatky, takmer všetky s nezabudnuteľným výhľadom. Tak prívetivé ceny ako v kempe už však nečakajte.

Hneď po raňajkách odporúčame vyraziť preskúmať tie kamenné figúry zblízka. Skrz kaňon vedú úzke cestičky, ktoré môžete preskúmať po svojich, na bicykli, alebo dokonca na koni. Práve konské túry sú tu aj napriek pomerne vysokám cenám jedny z najpopulárnejších. Vybrať si môžete medzi dvoj (65 dolárov/osoba) a trojhodinovou trasou (90 dolárov/osoba). Napríklad k Amfiteátru Bryce, kde okrem iného pravidelne prebieha sledovanie nočnej oblohy navyše komentované rangermi!

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky Yosemite, Sequoia a Kings Canyon, Las Vegas a Death Valley.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO2 dni dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky2 dni dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky3 dni dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky3 dni dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky3 dni dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky3 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 dni dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore