Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Bryce Canyon (diel pätnásty)

Iba dva týždne do konca nášho šialene náročného roadtrip našťastie neznamenalo, že to najlepšie už máme za sebou. Aj napriek tomu, že už nám zlomil srdce odchod z New Orleans, Monument Valley, Yosemitu alebo Grand Canyonu, stále sme dostávali ďalšie a ďalšie príjemné facky. Jednou z nich bol aj Bryce Canyon. Celkom nechápeme, ako je možné, že sa o ňom u nás takmer vôbec nehovorí. Ak teda budete maš možnosť, neukráť svoj výlet v Utahu len na Národný park Zion alebo Arches. Bryce Canyon ti určite nezostane nič dlžný.

Reklama

Legenda

My osobne sme mali Bryce Canyon v obľube ešte predtým, než sme do neho vôbec vstúpili. Najmä kvôli legende o jeho pôvode. Indiánske kmene Paiute verili, že všetky tie kamenné postavičky, ktoré tu môžete uvidieť boli kedysi ľudia, ktorí hnevali bohov. A ako to už býva zvykom, neradno dráždiť hada bosou nohou – bohovia premenili márnivých obyvateľov na kameň. Keď sme sa potom osobne dôkladne pozreli na všetky tie pieskovcové stĺpy, nedali by sme ruku do ohňa za to, že by na tom nemohlo byť niečo pravdy 🙂

Red Canyon

Ak nebudete do obeda vyspávať opicu z predošlej noci v Las Vegas, určite toho stihnete viac ako my. K Bryce Canyonu totiž vedú dve cesty. Jedna rýchlejšia, naprieč oblasťou Red Canyon a jedna pomalšia, cez Národný park Zion. Mali sme v pláne stihnúť aj ten slávny Angel ‚s Point v Zion, ale čas bol neúprosný. Sklamanie z vynechania Zionu nám ale Red Canyon vynahradil pomerne slušne. Najmä potom scénickou cestou č. 12, ktorá cez neho vedie. Previezol nás okolo náhorných plošín, malých kaňonov a skrz obrovské červené balvany, do ktorých ľudia urobili otvory na prejazd áut. Očakávať, či sa to na nás náhodou zrúti alebo nie bol naozaj zážitok.

Bryce Canyon

Nečakali sme veľa, a možno práve preto sme toho dostali mnoho. Pre svoju vyhliadku sme si mohli vybrať hneď z niekoľkých stanovíšť, ku ktorým je ľahká dostupnosť autom aj pešo. Stačilo nasledovať značky. Najznámejšími z nich sú Paria View, Bryce Point, Sunset Point, Sunrise Point a Inspiration Point. Paradoxne Inspiration Point bol pre nás najmenej inšpiratívny, pretože sme mali skrz stromy najhorší výhľad.

Jediné, čo nás tam tešilo, bola krotká srna s mláďaťom ako z rozprávky o Bambim. Za to o pár kilometrov vzdialenejší Bryce Point nám vzal dych. Sadli sme si na okraj útesu, sledovali neúprosný západ slnka, ktorý sa dotýkal pieskovcových postáv a my sme predstierali, že tá slza v oku je z nejakej smietky, a nie z dojatia kvôli tej nádhere, ktorá nás obklopuje. V určitom zmysle nám to prišlo ešte veľkolepejšie než samotný Grand Canyon.

Ak sa rozhodnete v týchto končinách nocovať, fungujú tu celoročne jeden až dva kempy. Vychádza to na 20 dolárov za noc, celkom až pre 6 dospelých ľudí v troch stanoch a dvoch autách. Pre backpackers s obmedzeným rozpočtom ideálne. Ak na toto spanie na karimatke príliš nie ste, zadajte do GPSka Bryce Canyon Lodge. 114 izieb je tam rozdelených medzi staré, ale útulné apartmány, motelové izby a chatky, takmer všetky s nezabudnuteľným výhľadom. Tak prívetivé ceny ako v kempe už však nečakajte.

Hneď po raňajkách odporúčame vyraziť preskúmať tie kamenné figúry zblízka. Skrz kaňon vedú úzke cestičky, ktoré môžete preskúmať po svojich, na bicykli, alebo dokonca na koni. Práve konské túry sú tu aj napriek pomerne vysokám cenám jedny z najpopulárnejších. Vybrať si môžete medzi dvoj (65 dolárov/osoba) a trojhodinovou trasou (90 dolárov/osoba). Napríklad k Amfiteátru Bryce, kde okrem iného pravidelne prebieha sledovanie nočnej oblohy navyše komentované rangermi!

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky Yosemite, Sequoia a Kings Canyon, Las Vegas a Death Valley.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore