Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Bryce Canyon (diel pätnásty)

Iba dva týždne do konca nášho šialene náročného roadtrip našťastie neznamenalo, že to najlepšie už máme za sebou. Aj napriek tomu, že už nám zlomil srdce odchod z New Orleans, Monument Valley, Yosemitu alebo Grand Canyonu, stále sme dostávali ďalšie a ďalšie príjemné facky. Jednou z nich bol aj Bryce Canyon. Celkom nechápeme, ako je možné, že sa o ňom u nás takmer vôbec nehovorí. Ak teda budete maš možnosť, neukráť svoj výlet v Utahu len na Národný park Zion alebo Arches. Bryce Canyon ti určite nezostane nič dlžný.

Legenda

My osobne sme mali Bryce Canyon v obľube ešte predtým, než sme do neho vôbec vstúpili. Najmä kvôli legende o jeho pôvode. Indiánske kmene Paiute verili, že všetky tie kamenné postavičky, ktoré tu môžete uvidieť boli kedysi ľudia, ktorí hnevali bohov. A ako to už býva zvykom, neradno dráždiť hada bosou nohou – bohovia premenili márnivých obyvateľov na kameň. Keď sme sa potom osobne dôkladne pozreli na všetky tie pieskovcové stĺpy, nedali by sme ruku do ohňa za to, že by na tom nemohlo byť niečo pravdy 🙂

Red Canyon

Ak nebudete do obeda vyspávať opicu z predošlej noci v Las Vegas, určite toho stihnete viac ako my. K Bryce Canyonu totiž vedú dve cesty. Jedna rýchlejšia, naprieč oblasťou Red Canyon a jedna pomalšia, cez Národný park Zion. Mali sme v pláne stihnúť aj ten slávny Angel ‚s Point v Zion, ale čas bol neúprosný. Sklamanie z vynechania Zionu nám ale Red Canyon vynahradil pomerne slušne. Najmä potom scénickou cestou č. 12, ktorá cez neho vedie. Previezol nás okolo náhorných plošín, malých kaňonov a skrz obrovské červené balvany, do ktorých ľudia urobili otvory na prejazd áut. Očakávať, či sa to na nás náhodou zrúti alebo nie bol naozaj zážitok.

Bryce Canyon

Nečakali sme veľa, a možno práve preto sme toho dostali mnoho. Pre svoju vyhliadku sme si mohli vybrať hneď z niekoľkých stanovíšť, ku ktorým je ľahká dostupnosť autom aj pešo. Stačilo nasledovať značky. Najznámejšími z nich sú Paria View, Bryce Point, Sunset Point, Sunrise Point a Inspiration Point. Paradoxne Inspiration Point bol pre nás najmenej inšpiratívny, pretože sme mali skrz stromy najhorší výhľad.

Jediné, čo nás tam tešilo, bola krotká srna s mláďaťom ako z rozprávky o Bambim. Za to o pár kilometrov vzdialenejší Bryce Point nám vzal dych. Sadli sme si na okraj útesu, sledovali neúprosný západ slnka, ktorý sa dotýkal pieskovcových postáv a my sme predstierali, že tá slza v oku je z nejakej smietky, a nie z dojatia kvôli tej nádhere, ktorá nás obklopuje. V určitom zmysle nám to prišlo ešte veľkolepejšie než samotný Grand Canyon.

Ak sa rozhodnete v týchto končinách nocovať, fungujú tu celoročne jeden až dva kempy. Vychádza to na 20 dolárov za noc, celkom až pre 6 dospelých ľudí v troch stanoch a dvoch autách. Pre backpackers s obmedzeným rozpočtom ideálne. Ak na toto spanie na karimatke príliš nie ste, zadajte do GPSka Bryce Canyon Lodge. 114 izieb je tam rozdelených medzi staré, ale útulné apartmány, motelové izby a chatky, takmer všetky s nezabudnuteľným výhľadom. Tak prívetivé ceny ako v kempe už však nečakajte.

Hneď po raňajkách odporúčame vyraziť preskúmať tie kamenné figúry zblízka. Skrz kaňon vedú úzke cestičky, ktoré môžete preskúmať po svojich, na bicykli, alebo dokonca na koni. Práve konské túry sú tu aj napriek pomerne vysokám cenám jedny z najpopulárnejších. Vybrať si môžete medzi dvoj (65 dolárov/osoba) a trojhodinovou trasou (90 dolárov/osoba). Napríklad k Amfiteátru Bryce, kde okrem iného pravidelne prebieha sledovanie nočnej oblohy navyše komentované rangermi!

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky Yosemite, Sequoia a Kings Canyon, Las Vegas a Death Valley.

5 (100%) 2 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nedeľa, 26. máj 2019
20:02 | Milujeme Ťa, Paríž! A tieto letenky z Viedne za 43 eur tiež.
17:11 | V Holandsku si už bol(a)? Super letenky do Eindhovenu od 43 eur.
15:29 | Ďalšia letná pecka: Bologna z Bratislavy za 29 eur!
13:52 | Alebo radšej Mykonos? Páči sa, letenky v lete za 71 eur.
11:35 | Veľmi lacné Korfu z Viedne! Tam aj späť začiatkom leta z Viedne za 63 eur!

Piatok, 24. máj 2019
17:45 | Nenechaj si ujsť lacnú Bukurešť: Tam aj späť začiatkom leta z Viedne za 33 eur!
12:10 | Miláno hlási lacné letenky! Leť v lete za super ceny od 43 eur.
1 2 3 44

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore