Nájdeš nás aj na:

Amerika

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: San Francisco (diel deviaty)

Z Los Angeles sa môžete do San Francisca vybrať po dvoch rôznych trasách. Jedna je logická – po diaľnici, dostane vás tam za približne 6 hodín. Za 6 hodín podľa Googlu. Realita nám ukázala, že ďalšiu polhodinu budete čakať v Oaklande v zápche. A potom je tu tá menej logická, ktorá bohužiaľ tiež napadla jedného člena našej posádky. Jedná sa o scénickú cestu po pobreží, ktorá je síce určite super a máte krásny výhľad na oceán a útesy, ale trvá skoro dvakrát toľko. Takže ak nechcete strácať čas a potrebujete stihnúť ubytovanie, urobte napríklad len krátky úsek tejto cesty do Santa Barbary a potom sa vráťte na diaľnicu. Veľmi vám prajeme, aby ste kvôli tomu potom nemali búrlivú debatu pri obede, rovnako ako my.

Reklama

Santa Barbara je krásna!

My sme si toto miesto užili aj napriek frflaniu zvyšku posádky. Krčí sa medzi horami a Tichým oceánom, je plná belostných buržoáznych domčekov s červenými taškami na strechách a nie nadarmo sa jej hovorí americká Riviéra. Ľahko si tam predstavíte stráviť zvyšok svojho života, s prekrásnou plážou za domom a s výborným jedlom na tanieri, na ktoré tam narazíte snáď úplne všade.

Kvôli obedu v Santa Barbare sme do San Francisca dorazili až neskoro večer. Ubytovanie sme tentokrát zariadili u našich známych, ale na dvoch z nás už to nevyšlo a museli si zariadiť vlastné ubytovanie. Vyhralo Airbnb. Zlaté Los Angeles. Tentokrát druhá skupinka spala v meste San Rafael, takmer hodinu cesty od San Francisca, a aj tak sme mali pocit, že domácim museli zaplatiť zlatými tehlami. Jedna noc v malej dvojposteľovej izbe vyšla v hlavnej sezóne na cca 90 dolárov. Samozrejme platili aj daň za to, že sme to zariaďovali na poslednú chvíľu.

Prístav ako východiskový bod

Deň po príchode sme zahodili za hlavu všetky traumy z pätnástich dní nonstop na cestách a začali sa tešiť. San Francisco sa stalo našim domovom a východiskovým bodom pre množstvo výletov až na 5 dní! Naše prvé kroky smerovali do drogérie Wallgreens, kde sme si kúpili Clipper Card. Takúto kartu si proste len nabijete na sumu podľa ľubovôle a potom už len lietate po celom San Franciscu a okolí. Do mestskej hromadnej dopravy sa počítajú aj niektoré trajekty. My sme vždy prišli autom do Sausalito, tam nechali auto na bezplatnom parkovisku a odtiaľ sa za 6,50 dolárov a necelú polhodinku dostali rovno do centra.

San Francisco nás privítalo pri historickej Ferry Building úžasnými farmárskymi trhmi. To musíte zažiť! A musíte si dať tie najlepšie grilované ustrice s barbecue omáčkou na svete! Pripravia vám ich na počkanie chlapci v stánku Hog Island Oyster Company.

Alcatraz je must-see

Keď budete pokračovať napravo od Ferry Building smerom rovno, chodník pozdĺž pobrežia vás privedie až k slávnemu Fisherman Wharf a mólu Pier 39. Je to komerčné turistické centrum, kde môžete sledovať pouličných umelcov, dať si čerstvé krevety, nakúpiť darčeky domov, pobaviť sa na ukričaných uškatcov alebo ísť na vyhliadku a obdivovať Alcatraz. Na ten si mimochodom určite urobte aj špeciálny výlet. Cena za plavbu na ostrov vrátane audiosprievodcu sa pohybuje zhruba od 40 dolárov, čo nie je žiadna katastrofa.

Golden Gate Bridge tiež!

Ďalším veľkým zážitkom sa stala plavba loďou pod Golden Gate Bridge a pozorovanie veľrýb. Kapitán a jeho milá asistentka nám skoro tri hodiny hľadali vráskavce dlhoplutvé, pre ktoré je práve oblasť pod slávnym mostom ideálne miestečko na bláznenie. Lístky nebolo problém zohnať ani dva dni vopred. Zvyčajne stojí lístok zhruba 45 dolárov, ale ak aj využijete ponuku Early Bird (ranné vtáča) a budete schopní si privstať na ôsmu ráno, ušetríte až 9 dolárov. Dobre sa oblečte, vymrznúť tam nie je žiadny problém.

Ak by ste mali záujem o výhľad na Golden Gate Bridge aj z iného uhla, alebo sa po ňom aj prejsť, vyrazte k oblasti Sausalito. Takmer hneď pod mostom sa dá bezplatne zaparkovať a tie výhľady stoja za to. Navyše to tam nie je až tak preplnené ľuďmi, ako na iných miestach.

Pre nadšencov sociálnych sietí a internetového šialenstvo tu máme taky tip. V oblasti Mountain View nájdete Google a v Menlo Park na adrese 1 Hacker Way zase Facebook.

Najviac sa zamilujete pri prechádzke

Pre nás bol asi najkrajší moment zo San Francisca chvíľa, keď sme sa len tak poflakovali pešo. Narazili sme tak na mnoho zaujímavých miest, s ktorých zoznamom by sme tu mohli byť donekonečna. Za zmienku určite stojí Lombard street, známa ako najkľukatejšia ulice na svete. Úprimne povedané, dôjsť k nej hore, na kopec so sklonom 27%, bol výkon. Ono všeobecne, pohybovať sa po San Franciscu je celkom náhrada posilňovne. Hlavne ak vás všetko zaujíma tak, ako nás a chodíte hore a dolu ako blázni. Ideálne je vziať si jednu z historických električiek, ktorá to vyrieši za vás. Len nesmiete mať slabý žalúdok. S trochou šťastia vám tam bude hrať aj živá hudba. A nezabudnite nahliadnuť do kníhkupectva City Lights, ktoré sa nachádza hneď vedľa aleje Jack Kerouac Alley alebo si dajte kávu v Caffe Trieste, kde Francis Ford Coppola napísal scenár k filmu Krstný otec.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan Diego a Los Angeles.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Stredisko Jasná otvorí sezónu zajtra ráno, zatiaľ pre majiteľov sezónnych skipasov https://t.co/28sctzovxP #dovolenky3 hodiny dozadu
Soľná krajina, termálne kúpele a skvelé jedlo: Dovolenka v Maďarsku na rok 2021 od 49€ https://t.co/szC7YkjlpO #dovolenky8 hodiny dozadu
Kone, prasatá, pávy a iné zvieratá už dostali stopku. Americké aerolinky ich na palube viac nechcú https://t.co/gZMMhm1keB #novinky8 hodiny dozadu
Odložená lyžiarska sezóna? Vyskúšajte skitouring alebo skialpinizmus https://t.co/tqdz5rDISA #dovolenky8 hodiny dozadu
Česi menia pravidlá cestovania: umožnia vstup s negatívnym PCR testom aj na sviatky https://t.co/esbuvFxxVr #novinky8 hodiny dozadu
IATA začne testovať digitálny cestovný pas. Má uľahčiť bezpečné cestovanie https://t.co/YeBs0hEfCG #novinky8 hodiny dozadu
Vianoce v exotike bez testu a karantény. 20 destinácií, v ktorých môžeš stráviť tohtoročné Vianoce https://t.co/m4jX8VWV5V #dovolenky9 hodiny dozadu
Od pondelka sa sprísňuje režim na hraniciach. Kto všetko bude potrebovať test? https://t.co/LHUxYQTTKl #novinky9 hodiny dozadu
Ďalšia talianska dedinka predáva domy za euro https://t.co/49mqHyaJTS #letenky9 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky9 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore