Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čo treba vidieť v New Yorku? Tieto aktivity odporúčame

Precestovali sme Spojené štáty americké krížom-krážom, no New York stále zostáva našou absolútnou jednotkou. Nie sme pritom nejakí milovníci veľkomiest, práve naopak, väčšinou radšej utekáme do prírody. New York však má niečo do seba. A je to niečo, čo pochopíte, až keď prvýkrát vkročíte na preplnený Times Square alebo si len urobíte krátku prechádzku po Brooklynskom moste. Je to miesto mnohých tvárí. Luxusné reštaurácie i pofidérne stánky s hot dogmi, nablýskané hotely i malé útulné apartmány, okázalá zábava aj pikniková pohoda v Central Parku. New York je úplne všetko, na čo si len spomeniete. My ho milujeme a pevne veríme, že budete aj vy. Pre tých, ktorí sa tam práve chystajú sme pripravili pár tipov, čo v rámci tohto zaoceánskeho výletu do tejto metropoly nevynechať. Áno, samozrejme, že sa musíte ísť pozrieť na Sochu slobody, ale my máme tentoraz na mysli skôr iné aktivity.

Reklama

Predstavenie na Broadwayi

Broadway nie je len nekonečne dlhá ulica tiahnuca sa od Columbus Circle až po 179. ulici. Preslávená časť Theater District je prepchatá tým najlepším, čo môžete na divadelnej a muzikálovej scéne vidieť. Doma podobné akcie väčšinou vynechávame, ale pri žiadnej z našich návštev New Yorku sme si tento zážitok nenechali ujsť. A bolo úplne jedno, či sme boli na svetoznámych Bedároch alebo len odľahčenej vianočnej komédii. Možno sme naivní, ale veríme, že prakticky čokoľvek si vyberiete, bude to stáť za to. Ak sa radi rozhodujete na poslednú chvíľu, ako my, tak vám život uľahčí webová stránka TodayTix. Práve tam zoženiete last minute vstupenky za parádne ceny. Táto stránka zároveň funguje aj ako aplikácia, ktorú si zadarmo stiahnete na iTunes alebo Google Play takže ju môžete mať vo svojom smartfóne k dispozícii kedykoľvek. A jeden taký malý tip, appky vám dokáže nájsť podobné srandy aj v ďalších mestách, ako napríklad Chicago, Los Angeles alebo aj Londýn.

Stand-up show

A keď už sme pri tých predstaveniach, sú tu aj ďalšie možnosti. Hlavne ak ste milovníkmi angličtiny a chcete si užiť poriadnu zábavu. Americké stand-upy sú istota. Najmä ak sa vydáte do ostrieľaných podnikov, ako napríklad Comedy Cellar sídliaci v Greenwich Village. Práve tam totiž môžete naraziť na také hviezdy ako je Chris Rock alebo Jon Stewart. Je fajn urobiť si rezerváciu vopred, aby sa vám nestalo, že už sa nezmestíte dnu. Malé upozornenie na záver – sedenie priamo pri pódiu nie je úplne pre introvertov. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že sa stanete súčasťou vystúpenia.

Let’s play some ball!

New York Knicks. Máme ešte niečo dodávať? No dobre. Basketbalový tím založený v roku 1946, ktorého sídlom samozrejme nemôže byť žiadne iné miesto ako megalomanský štadión Madison Square Garden. Nemusíte byť prehnaným fanúšikom tohto športu, aby vás vo veľkom štýle zdvihol zo stoličky. Ja osobne basketbalu príliš nerozumiem, ale tá atmosféra, ktorá vás tam pohltí je niečo nadpozemské. Mňa to úplne vzalo. Každý fandí a vy budete tiež, na to vezmite jed! Hodnota lístkov býva niekedy ohromne vysoká, najmä ak chcete skutočne dobré miesta, ale určite si to užijete, aj keď budete sedieť trochu ďalej. Ceny väčšinou začínajú na sume 57 $ a končia až na 525 $. Perfektný zážitok vám zaručujeme na 100%. Ja osobne z neho žijem už štyri roky.

Yankees vs. Mets

Ak sa v New Yorku rozhodnete absolvovať túto trojhodinovú show, budete stáť pred vážnym rozhodnutím. Yankees alebo Mets? V tomto vám radiť nebudeme. Každý má rád niečo iné. Domáci sú striktne rozdelení do dvoch táborov a každý má svoje argumenty, takže si nájdite trochu času a pobavte sa s nimi o tom. Budú viac než radi, keď vás budú môcť presvedčiť, že práve ten ich tím je ten správny. Výsledky MLB rebríčka však hovoria jasne. New York Yankees sú na vzostupe do top trojky, zatiaľ čo Mets sa nezmestili ani do prvej pätnástky. Ak však tomuto športu nerozumiete, veľký rozdiel pocítite hlavne vo svojej peňaženke. Lístky na Yankees štartujú na 136 $, kdežto na Mets sa dostanete už od 15 $. You do the math.

All that Jazz!

Ale dosť o športe. Na programe máme jazz. Ten sa síce narodil v New Orleans, ale ďalej sa vyvíjal a rozkvital práve v newyorskom Harleme. Pôsobili tu také mená ako Louis Armstrong, James Brown a Miles Davis a vznikli tu aj nové žánre – swing, bebop alebo napríklad cool jazz. Od 20.-30. rokov sa jednalo o čisto černošskú štvrť, ktorej vládli nočné podniky ako Cotton Club alebo divadlo Apollo Theatre, v ktorom odštartovala svoju hviezdnu kariéru slávna Ella Fitzgerald. Toto divadlo mimochodom dodnes plní svoju funkciu, a tak sa tam môžete vydať za poriadnou dávkou dobrej hudby. Od profesionálov až po amatérov, ktorí tam každý týždeň predstavujú svoj talent a súťažia o hlavnú cenu pre najlepší objav v hodnote 20 000 $. Ceny od 22 $ na osobu za večer.

Tak čo, inšpirovali sme ťa? Ak ťa New York láka, nenechaj si ujsť letenky, ktoré teraz rezervuješ za super ceny:

LETENKY DO NEW YORKU OD 259 EUR [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/akciove-letenky/AT:NYC,S:PRI“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]RÝCHLA REZERVÁCIA[/otw_shortcode_button]


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore