Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: Denver (diel sedemnásty)

Nie že by nám Denver nestál za poriadnu prehliadku, ale mali sme na neho bohužiaľ len pár hodín. Aj za tak krátku dobu sme však stihli nadobudnúť pocit, že asi úplne nerozumieme modernému umeniu. Videli ste už koňa stojaceho na gigantickej červenej stoličke alebo snáď osemmetrový zmeták s lopatkou? Toto a oveľa viac vás čaká pred Denver Art Museum. Prišlo nám to všetko tak absurdné, že sme dokonca uvažovali, že investujeme tých 28 $ za vstupenku, aby sme zistili čo majú aj vo vnútri. Čas však rozhodol. A vlastne aj hlad, ale o tom až o chvíľu.

Reklama

Denver s panorámou Rocky Mountains

Denver, hlavné mesto štátu Colorado, sú vlastne výškové stavby schované v náručí Skalnatých hôr. Tá panoráma je fakt pekná. Pekný je tiež fakt, že Denver má až 300 slnečných dní v roku, a to je viac, než má napríklad Miami Beach alebo San Diego. Aj napriek tomu, že ešte v roku 1858 tam nebola ani noha, a históriou nikoho nenadchne, disponuje Denver pre našincom jedným veľmi zaujímavým artiklom. Máte smäd? Tušíte správne – v Denveri nájdete najviac pivovarov a pivných podnikov v celých Štátoch.

Ak sa tam objavíte v septembri, neváhajte navštíviť Great American Beer Festival, kde budete môcť vyskúšať až 6 700 rôznych druhov piva. Nám to vlani utieklo takmer o mesiac a boli sme smutní, ale radi vám budeme závidieť 😉

Čo je na Denveri asi to najzaujímavejšie je to, prečo sa mu hovorí The Mile High City. Nachádza sa totiž v nadmorskej výške 1 609,34 m.n.m., teda presne jednu míľu nad hladinou mora. Vďaka tomu je tam jedinečná klíma a vzduch, takže napríklad odpálená golfová loptička letí o 10% ďalej než inde. Rovnako tak alkohol vám tu udrie oveľa rýchlejšie ako doma. Slnko sa tam zdá byť teplejšie, pretože ste k nemu o toľko bližšie ako bežne, a dokonca sa hovorí, že je človek až o 25% viac vystavený riziku, že sa tam spáli. Vidíte, a niekto by sa chodil opaľovať len k moru. Pekne sa vyvalí pri rieke v Denveri!

Downtown si proste musíš pozrieť

Priznávam, že sme tu strávili tak málo času, že keby sme vám začali vypisovať kam ísť a čo navštíviť, boli by to len bláboly z internetu. V skratke, keď ešte miestni nevedeli, ako nedostatočný časový fond máme, odporúčali nám vyraziť do Downtownu. Na území zhruba jednej míle dlhého pásu sa totiž nachádzajú umelecké galérie, múzeá, obrovské športové štadióny, zábavný park, svetovo uznávané akvárium Downtown Aquarium, extravagantná knižnica, parádny reštaurácie, strešné kaviarne a hudobné kluby.

A potom tiež spomínali Denver ZOO, ale tá už je od centra trochu ďalej. My sme sa samozrejme trošku prešli. A okrem vyššie spomínaných absurdít v podobe bronzových kráv a iných nezmyselne nadrozmerných tvorov nás očaril Episkopálny kostol Saint John´s Cathedral a Civic Center Park, ktorému dominuje Štátny úrad v nádhernej historickej budove.

Na skok do steakhouse

Asi sme sa tam mohli prechádzať ešte trochu dlhšie, ale hlad bol silnejší ako my. Ako vždy. Jeden veľmi milý pán nám poradil, že keď už ideme smerom na Omahu, tak nech ani nejeme v Denveri, ale nech sa zastavíme v mestečku Sterling, ktoré máme aj tak po ceste. Na chvíľu sme zaváhali, keď sme zistili, že ten Sterling je dve hodiny od Denveru, ale keď už nám to tak vychvaľoval, nedalo sa povedať nie.

A tak sme sa dostali do raja menom Blue Collar Steak House. Hneď pri príchode sme sa zoznámili s majiteľom, ktorý nám ešte pred objednávkou dal ochutnať rôzne druhy steakov, ktoré tam ponúka. Ja si uvedomujem, že toho básnenia o gastronómii už bolo v posledných šestnástich dielach veľa, ale toto sa jednoducho nedá nespomenúť. Každý, kto sa bude pohybovať v tejto lokalite tam musí ísť. Povinne, bez debaty. Lepší steak sme nikdy v živote nemali. 350 gramov nebíčka v ústách v podobe roštenky vás vyjde na 17,5 $. Môžete si dať aj dámsku (rozumej polovičnú) verziu za 12,5 $ a k tomu napríklad grilovanú špargľu či domáce hranolky.

Pred odchodom sme sa zoznámili aj so ženou majiteľa a obaja nás pozvali aj na farmu, kde chovajú svoje šťastné kravičky. Čas nám to nedovolil, ale zas a znova, ak budete mať príležitosť, neváhajte.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky Yosemite, Sequoia a Kings Canyon, Las Vegas, Death Valley, Bryce Canyon a Canyonlands & Arches.

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore