Nájdeš nás aj na:
dubaj lietadlo

Ázia

Lietajúce taxíky sa stanú skutočnosťou: Dubaj ich chce spustiť už čoskoro

Vo svete, kde sa sny stávajú skutočnosťou, budú čoskoro prepravovať ľudí lietajúce taxíky. Áno, čítaš správne, v Dubaji je možné všetko. Eve Holding, spoločnosť vyrábajúca elektrické lietadlá a letecký dopravca Falcon Aviation Services, spoločne vytvoria 35 lietajúcich taxíkov s plánom zaviesť leteckú mobilitu v Dubaji.

Reklama

Prvé plány na zavedenie lietajúcej taxislužby boli ohlásené už v roku 2017, kedy sa testovalo lietajúce vozidlo bez vodiča s názvom Autonomous Air Taxi. Odvtedy však prešlo niekoľko rokov, ktoré umožnili vylepšenie prototypov dopravných prostriedkov a ich následné zavedenie do leteckej premávky, ktoré by malo byť uskutočnené už v roku 2026.

Lietajuci taxik
Zdroj: Shutterstock

Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, viceprezident a premiér Spojených arabských emirátov, minulý týždeň oznámil na svojom Twitteri plány o vývoji leteckej taxi služby: „Dnes sme schválili návrh nových staníc leteckých taxíkov v Dubaji, ktorý začne fungovať do troch rokov.“

Dubaj sa postupne pripravuje na zavedenie lietajúcich taxíkov do hromadnej dopravy aj tak, že buduje infraštruktúru vo forme tzv. vertiportov, ktoré majú slúžiť ako pristávacie plochy. „Tieto stanice sa budú hladko kombinovať s inými druhmi dopravy,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Dubai Roads and Transport Mattar Al Tayer.

Lietajuci taxik vo vzduchu
Zdroj: Shutterstock

Vertiporty sa budú nachádzať v blízkosti medzinárodného letiska v Dubaji, vďaka čomu sa Dubaj stane prvým mestom na svete s plne rozvinutou sieťou vertiportov. Terminál pre letecké taxíky bude spojený so stanicou metra Emirates cez klimatizovaný most.

Taxíky by mali dosahovať maximálnu rýchlosť 300 km za hodinu a mali by mať maximálny dolet 240 km, pričom budú môcť prepravovať okrem pilota aj štyroch pasažierov.

Počiatočná sieť vertiportov bude spájať štyri hlavné oblasti Dubaja — Downtown Dubai (oblasť Burj Khalifa), Dubai Marina, Dubajské medzinárodné letisko a Palm Jumeirah. Dubajský úrad pre cesty a dopravu tiež načrtne trasy letu pre taxíky, určí miesta vzletu a pristátia a špecifikuje potrebné vybavenie pre bezpečnú a efektívnu prevádzku.

Zdroj: Skift, AP

Akciové letenky do Dubaja


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore