Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Roadtrip za 4 týždne okolo USA: 10 najlepších reštaurácií

Priznávame bez mučenia, Spojené štáty pre nás neznamenali len raj v podobe prírodných a kultúrnych zážitkov, ale predovšetkým aj jedla. Tým, ktorí sledovali vývoj nášho roadtripu, to asi nemusím vysvetľovať. Mnoho ľudí má pocit, že jediné, čo Američania jedia je jedlo z fast foodov. Áno, kvantum domácich tam pravidelne uviazne, ale to vôbec nemusí znamenať, že by vám mali ísť príkladom.

Ak sa chystáte uskutočniť niečo podobné ako my a vycestovať za svojím americkým snom, možno by vám mohol prísť vhod malý zoznam podnikov, odkiaľ odídete s plnými, a hlavne spokojnými žalúdkami. Vzhľadom k tomu, že sme tých miest navštívili naozaj veľa, máme z čoho vyberať. Reštaurácie, stánky, bary.

A tak vám prinášame 10 našich najobľúbenejších gastronomických zážitkov, naprieč celými Štátmi. Na jeseň sa do USA chystáme opäť, takže ak máte aj nejaké svoje tipy, sem s nimi do komentárov, nech sa môžeme inšpirovať.

1. Dat Dog, New Orleans

Preslávená oblasť French Quarter v New Orleans je do prasknutia prepchatá rôznymi reštauráciami a barmi, kde sa budú chcieť postarať o vaše chuťové bunky. Neviem prečo, ale my väčšinou skončíme v tých, ktoré vyzerajú na celej ulici snáď úplne najzvláštnejšie. Preto sme pre jednu z večerí zvolili podnik Dat Dog, na ulici Frenchmen Street.

Nachádza sa v žiarivo modrej budove na rohu, len minútku chôdze od svetoznámeho hudobného klubu The Spotted Cat, takže ho nemožno minúť. Na jedlo tu nedostanete len hocijaký párok v rožku. Na stole sa vám vo vegánskej žemli objaví dokonalá súhra mäsa a topingu, v závese s domácimi hranolkami a lokálnym pivom alebo miešaným drinkom. My sme ešte naše hranolky vylepšili roztopeným čedarom a čili zmesou. Super je tiež to, že si tu na svoje prídu aj vegetariáni, vegáni, alebo napríklad milovníci rýb. Uvidíte sami, hneď ako vojdete a uvidíte potetovaného čašníka v čelenke s úsmevom od ucha k uchu, budete vedieť, že ste na správnom mieste.

2. B & C Riverside, Vacherie

Keď už sme pri tých nezvyčajnostiach, podnik B & C Riverside naše tvrdenia len potvrdzuje. My sme tam pôvodne vošli hlavne preto, že sme po ceste z plantáže Oak Alley poriadne zmokli a chceli trochu uschnúť. No a keď sme pri ceste videli tabuľu upozorňujúcu na vyhlásené pochúťky z aligátorov, nebolo nad čím premýšľať.

Počiatočný blok zmizol s prehltnutím prvého sústa. Kombinácia ryby a kuraťa. Ak nie ste tak odvážny a chcete staviť na istotu, objednajte si nejaký iný seafood, ktorý vám tam pripravia v grilovanej aj vyprážanej podobe a je rovanko fantastický.

Druhým najväčším zážitkom spojeným so zastávkou na tomto mieste bola aj celková dekorácia interiérov. Všade samý aligátor. V obleku kuchára, na záchode v detskom obleku s apartným klobúčikom. Na prvý pohľad otras, na ten druhý však veľká zábava.

3. Fred ‚s Mexican Cafe, San Diego

Reštaurácia Fred ‚s Mexican Cafe sa nachádza na ulici San Diego Avenue, hneď oproti Whaley House (dom, ktorý bol Ministerstvom obchodu USA oficiálne vyhlásený za dom obývaný duchmi). Funky vyzdobené miestnosti plné mexických tónov vás nabijú energiou ešte predtým, než si niečo objednáte.

Ponuku tvorí tradičná mexická kuchyňa, avšak v trochu zdravšom prevedení. Na tanieri sa vám objavia skutočne len čerstvé potraviny a denne vyrábaná domáca salsa a iné omáčky, navyše za rozumnú cenu.

My sme ako svojho favorita zvolili pokrm menom Molcajete, ktorý pozostával z grilovaných kreviet, zeleniny, chorizo, kuracích kúskov, mexického syru queso fresco a neuveriteľne šťavnatého hovädzieho. Prílohou bola samozrejme ryža, fazuľky a tacos. Ďalšou samozrejmosťou bola aj neodolateľná margarita, ktorá bola v čase našej návštevy navyše zlacnená v rámci Happy Hours, takže sa nám vlastne ani odolávať nechcelo.

4. Hog Island Oyster Co., San Francisco

Svoju vlasť máme radi. Rovnako tak nás slovenská a česká kuchyňa nikdy neomrzí. Ak je však jedna vec, ktorú by sme boli ochotní trvalo vymeniť za bryndzáky alebo vepřo knedlo zelo, potom sú to čerstvé ustrice. Najmä potom tie od spoločnosti Hog Island Oyster Co., ktoré sme objavili na prístavnom trhovisku v San Franciscu vo Ferry Building.

Najskôr som sa bála dať ich do úst, potom som ľutovala, že ich nebudem môcť jesť každý deň, až do konca svojho života. Nielen preto, že u nás vlastne nie sú k dispozícii, ale aj preto, že by som s týmto jedálničkom veľmi rýchlo skrachovala. Štyri grilované ustrice s BBQ omáčkou – krásnych 16 dolárov.

Pre tých, ktorí ešte nemali šancu ich ochutnať, tak jedna ustrica rovná sa jedno sústo. Takže ak sa chcete dosýta najesť, nachystajte si asi celú výplatu. Aspoň ochutnávku ale tejto lahôdke určite venujte, nebudete ľutovať!

5. Burgers & Vine, Sonoma

Názov Burgers & Vines nás tak trochu vyzýval k tomu, aby sme si tam dali burger a víno. My, starí rebeli, sme sa však nedali presvedčiť a z jedálneho lístka sme si vyžrebovali Pulled pork, teda pomaly varené bravčové mäso a plátky hovädzieho mäsa japonského typu Kobe. Vysolili sme za to síce 22 dolárov, ale krásne sme sa z toho nasýtili dvaja.

Aj napriek tomu, že sme boli vo vinárskej oblasti, povinnosti vodiča nám ochutnať tento lahodný nápoj zakázali. Našťastie sme si viezli pár fliaš v kufri, takže sme až tak skrátka neprišli. Ak tam tieto problémy riešiť nebudete, ale zároveň vás ani nebude lákať víno, choďte do whisky alebo bourbonu, ktorým je toto miesto taktiež takmer posvätené. Ponuka je skutočne pestrá a milá obsluha vám veľmi rada poradí.

6. Blue Collar Steakhouse, Sterling

Plne si uvedomujeme, že tento článok nie je pre vegetariánov, a úprimne nás to mrzí. My sme však neskutoční mäsožravci, a tak nejako sa to odrazilo aj na našich odporúčaniach. A v tomto trende bude pokračovať aj tento odsek. Blue Collar Steakhouse v nás zanechal dojem, že to hovädzie, ktoré sme doteraz jedli u nás doma, bola len nejaká lacná napodobenina.

Ešte než sme si objednali nám dal majiteľ trochu ochutnať, aby sme vedeli, do čoho ideme. Tomu hovoríme servis. Hutných 350 gramov roštenky vás vyjde na 17,50 dolárov, polovičná verzia potom na 12,50. Áno, môžete si tam dať aj seafood, kuracie mäso alebo nejaký sendvič, ale povedzme si úprimne, kto pri zmysloch by si v steakhouse dával niečo iné ako poriadny steak?

Ak sa budete nachádzať v okolí Sterlingu, tak tam jednoznačne musíte zájsť. S trochou šťastia vám majiteľ ponúkne aj prehliadku farmy, na ktorej tie chutné kravičky pobehujú pred svojím skonom. Kiež by kvalitný pôvod svojho mäsa mohol takto dokázať každý predajca.

7. Franklin Room, Chicago

Reštauráciu Franklin Room sme sami pre seba nazvali podnikom gentlemanov. Asi to bolo tými mohutnými koženými sedačkami v sprievode tmavého jednoduchého dizajnu. Svoje miesto si na našom zozname vyslúžilo vďaka ponuke hovädzieho mäsa wagyu. Mäso japonského plemena wagyu sa označuje za najkvalitnejšie a zároveň pochopiteľne najdrahšie hovädzie na svete. Vo Franklin Room vám z neho urobia perfektný burger.

My, ako celosvetoví ochutnávači burgerov, môžeme s kľudným svedomím uviesť, že rovnako vynikajúce sme jedli iba v Berlíne a Abú Zabí. A to si buďte istí, že sme ich ochutnali už skutočne veľa. Ak si chcete svoju návštevu niečím okoreniť, príďte sem v sobotu večer, pretože od 22:00 usporadúvajú malé jazzové koncerty. Od utorka do soboty v čase 17: 00-18: 30 majú Happy Hours, takže poháre whisky alebo šumivého vína vás vyjdú na 5 dolárov. V tú istú dobu majú každý deň aj akciu na ustrice, takže jeden kus vás vyjde len na dolár. My sme tam boli hneď dvakrát, ale ani raz sme tu akciu nestihli, tak to prosím urobte za nás, nech môžeme závidieť.

8. Lobster Place, New York

V New Yorku sme historicky strávili najviac času. Nielen počas nášho minuloročného roadtripu, ale ešte aj raz predtým. To sa odrazilo aj na našom zozname. New York je pre nás jednoducho kulinársky raj a ťažko sa dá vybrať len jeden podnik.

Prvým výhercom je industriálny Chelsea Market s reštauráciou Lobster Place. Ono to asi nie je ani tak reštaurácia ako trh s darmi mora, ale s radosťou vám tam pripravia napríklad sushi, krabie koláčiky alebo homára. Lobster Place je najväčší sprostredkovateľ morských potvoriek na celom východnom pobreží a ponuka rýb a iných dobrôt je snáď nekonečná. My sme toto miesto navštívili asi štyrikrát a vždy sme striedali naše milované sushi s homárom. Oboje tu majú na jednotku s hviezdičkou.

Zase sme si na chvíľu pripadali ako v Japonsku, kde naša láska k surovej rybe s ryžou dosiahla astronomických rozmerov. Pokiaľ na toto morské šialenstvo nie ste, Chelsea Market vám kryje chrbát. Môžete sa vybrať za palacinkami, typickým berlínskym curry wurstom, steakmi, burgermi, talianskou kuchyňou, tacos, indickou kuchyňou, donutmi a mnohým ďalším. Okrem toho vás tu určite očaria aj dizajnérske obchodíky, napríklad s oblečením, bytovými doplnkami alebo marockým umením.

9. BeerZaar, New York

BeerZaar medzi štvrťami SoHo a Greenwich Village bola naša obľúbená čerpacia stanica. Na pipe pre vás každý deň majú pripravených minimálne 11 pivných špeciálov a ciderov. Ceny sa pohybujú okolo 8-10 dolárov za pohár, ale Happy Hours samozrejme fungujú aj tu. Keď vás prepadne hlad, nemusíte zúfať. Ničím sa tu príliš neprejete, ale malé snacky sa nájdu vždy. My sme napríklad skúsili grilované krevety, po ktorých sme sa zalizovali až za ušami.

10. CRIF Dogs, New York

Tak ako sme začali, musíme aj skončiť a uzavrieť pomyselný gastronomický kruh. Opäť sa dostávame k hot dogu. CRIF Dogs otvorili už v roku 1999 dvaja kamaráti z detstva. Dva roky jazdili po celom východnom pobreží a testovali, ktoré typy hot dogov sú tie najlepšie. East Village sme mali málinko od ruky, ale návštevu CRIF Dogs sme si nemohli nechať ujsť. Áno, vyzerá to tam ako v najväčšom hipsterském pajzli, ale to jedlo je jednoducho bomba. Vybrať si môžete z najmenej 17 rôznych kombinácií, ktoré sú vtipne pomenované ako napríklad tsunami alebo spicy red neck.

Ak si nestihol naše predošlé diely, nájdeš ich na tomto odkaze. Precestovali sme už New Jersey a PhiladelphiuNashvilleNew OrleansDallasMonument ValleyArizonuSan DiegoLos Angeles a národné parky YosemiteSequoia a Kings CanyonLas Vegas, Death Valley, Bryce Canyon, Canyonlands & Arches, DenverChicago a New York.

5 (100%) 2 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Bulharsko na 13 dní s hotelom, raňajkami a letenkami za 359€ https://t.co/FfF4soYiUs14 hodín dozadu
MULTICITY OD EMIRATES: 2 až 3 destinácie od 499€ (https://t.co/8RqBk6ZZW0)14 hodín dozadu
MÁŠ JETLAG? Pozri si túto appku: https://t.co/07ZWcehaYL18 hodín dozadu
FLASH SALE! https://t.co/Wly1eJdtgt Letenky do Ázie od 339€!18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: https://t.co/uKgCtzUdmB Čierna hora s polpenziou a delegátom za 448€!2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore