Nájdeš nás aj na:

Ázia

História, brandy, strážny anjel. Povinná zastávka na Kaukaze, Jerevan (+ letenky od 83€ na jar)

História, brandy, strážny anjel. Povinná zastávka na Kaukaze, Jerevan (+ letenky od 83€ na jar)

Páčil sa ti náš článok o Baku? Tak zostaň ešte tu, ďalších pár riadkov sme napísali práve pre teba. Hlavné mesto Arménska je výbornou medzizastávkou napríklad pri ceste do Azerbajdžanu alebo možným východiskovým bodom dlhšieho kaukazského výletu. My si však úprimne myslíme, že Jerevan si zaslúži samostatnú návštevu, a teda aj samostatný článok. A vieš, ako sa o tom môžeš presvedčiť aj ty? Čítaj ďalej, kúp si letenku a odleť do Jerevanu!

Reklama

Historická melanž na jednom mieste: History Museum of Armenia

Numizmatika, etnografia, archeológia, moderná história … Nie u každého sa tieto slová spájajú so slovným spojením „vzrušujúci program, ktorý nemôžem vynechať“. Ale Historické múzeum Arménska je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Jerevane. Aj keď nie si bláznom do múzeí, je celkom pravdepodobné, že zbierka 400 000 exponátov ťa očarí. Cez tie sa dostaneš až k rokom 3000 až 2000 p. n. l..

Tréning stehien, liečivý výhľad: schody Cascade (s múzeom)

Túto stavbu by sme pokojne mohli nazvať symbolom panorámy Jerevanu. Nachádza sa priamo v centre mesta, a nemôžeš si ju nevšimnúť. Schody Cascade by si mal navštíviť cez deň, ale aj v noci, aby si zažil 2 krásne výhľady, ale všetky s inou atmosférou. Postavili ich ešte v roku 1971, počas sovietskej vlády, v roku 2009 ich úplne zrekonštruovali. Má 8 poschodí, ale pre tých, ktorí ich nemôžu alebo nechcú zdolať, je k dispozícii aj výťah.

Akciové letenky

Tam, kde býva demokracia: Námestie slobody (Liberty Square)

Zostaňme v centre mesta, poďme navštíviť ďalšie miesto z kategórie „ak si sa tu neodfotil, nebol si v Jerevane“. Námestie slobody je súčasťou komplexu Jerevanskej opery, nachádza sa medzi jazerom Swan a parkom opery. Bolo miestom mnohých demonštrácií, takže postupne sa stalo symbolom demokracie v meste.

Ďalší člen rodiny námestí: Námestie republiky (Republic Square)

A zároveň ďalšie miesto na nie zbytočné potuľovanie sa a užitočné ničnerobenie. Jerevan má 5 najznámejších budov, a všetky stoja na tomto námestí: Národná galéria, Múzeum histórie, parlament, ministerstvo zahraničných vecí a najprepychovejší hotel arménskeho hlavného mesta, Hotel Marriot. Súčasťou tohto miesta je aj jedna okúzľujúca fontána, ktorá si toto adjektívum zaslúži už aj kvôli svojej veľkosti.

Nezabudnuteľná a jediná: Modrá mešita (Great Blue Mosque)

Istanbulská mešita sultána Ahmeda I., čiže slávna modrá mešita sa u mnohých cestovateľov veľmi ľahko dostal na zoznam nezabudnuteľných zážitkov. Pravdepodobne si aj jerevanskú modrú mešitu budeš pamätať, aj keď pre nič iné, tak preto, lebo je jedinou mešitou v celej krajine. Pochádza z 18. storočia, ale počas sovietskej vlády svoje brány musela zavrieť pred verejnosťou. Potichu čakala na slobodu a svoju rekonštrukciu, ktorej sa dočkala po získaní nezávislosti Arménska.

O bolestivej minulosti: Múzeum arménskej genocídy

Toto miesto v bedekroch hľadaj po heslom: Armenian Genocide Museum. Z názvu tejto inštitúcie nie je ťažké uhádnuť, že návšteva múzea a k nemu patriaceho pomníka nebude zábavným zážitkom. Ak sa však nebojíš čeliť dôkazom krutosti ľudí, určite navštív túto pamiatku predstavujúcu genocídu spáchanú osmanskou vládou počas a po prvej svetovej vojne, a venuj pár tichých chvíľ asi 1,5 miliónom Arménov, ktorí sa stali obeťami tejto brutality.

Žena mesta: Mother Armenia

Tento 51 metrov vysoký monument predstavuje ženskosť Arménska, ale symbolizuje aj mier. 9. mája sem každý rok prichádzajú tisíce Arménov s kvetom vzdať hold arménskym obetiam druhej svetovej vojny. A ak si duchom „military“, teda zaujíma ťa vojenská história, pod sochou je Vojenské múzeum ministerstva obrany, kde je veľká časť výstavy venovaná vojne s Náhorným Karabachom v rokoch 1988 – 1994.

Mimochodom, matka Arménska pôsobí trochu ako anjel strážiaci mier Jerevanu.

Pohár brandy? Jasné, Ararat!

Aj keď sa tento článok sa venuje najmä pamiatkám, niekoľko turistov by ako najvýznamnejšiu atrakciu Jerevanu určite uviedlo ochutnávku brandy. Tradícia tohto nápoja má korene v 70. rokoch 19. storočia, a hoci arménska výroba vína bola kedysi významnejšia, brandy sa postupne vyšplhala na prvé miesto. Takže návštevu Araratského múzea v budove spoločnosti Jerevan Brandy pozdĺž rieky Hrazdan určite vrelo odporúčame.

Najstarší kostol Jerevanu: Katoghike

V centre mesta, na ulici Abovyan sa nachádza malá kaplnka, ktorá sa ticho skrýva v tieni okolitých budov a väčších a novších bazilík. Katoghike, najstarší kostol Jerevanu bol postavený v roku 1264, a ešte stále funguje. Takže, ak si otvorený spiritualite a budeš mať trochu šťastia, môžeš zažiť aj jednu arménsku bohoslužbu.

Bazár s duchom umelca: Vernissage

Sčasti krytý, sčasti pod holým nebom. Tržnica Vernissage pôsobí ako typický blší trh, ale jej pôvod je veľmi výnimočný. V roku 1980 sa skupinka umelcov rozhodla predviesť svoju prácu aj na uliciach a na tento účel vybrali námestie Aznavour. Tak sa zrodil bazár Vernissage. Zostal verný svojim koreňom pri starožitnostiach a kaukazských kobercov môžeš tu nájsť mnoho krásnych umeleckých diel.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore