Nájdeš nás aj na:

Ázia

10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako len cestovateľská povinnosť

10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako len cestovateľská povinnosť

Istanbul je známy svojimi pamiatkami a architektonickými pokladmi, mnohokrát je spomínaný ako mesto z rozprávky tisíc a jedna nocí. Dôvodom však, prečo je tak veľmi zapamätateľný, je jeho jedinečná atmosféra pre európskeho turistu. Mesto, ktoré sa nachádza na hranici dvoch svetov – Európy a Ázie, je ozajstnou vibrujúcou metropolou, a 10 dôvodov, prečo by si ju mali navštíviť, je iba malou ochutnávkou toho, čo tam naživo zažiješ (ešte dávnejšie sa náš Patrik potrápil s číslom 99).

1. Praclíky zo štvorprúdovky a figy, ktoré majú chuť

Ak stravovanie v Istanbule asociuješ s kebabom (teda kebapom) z okienka, si na omyle. Budeš prekvapený, ale ak ochutnáš turecký melón, jahody alebo figu, určite uprednostníš kúpu ovocia pred junkfoodom od pouličných predajcov. Tí sú inak skoro všade, nečudujte sa, ak turecký pán s cigaretou v ústach bude ponúkať simit (turecký praclík pečený v kamennej peci) a iné božské pečivo na štvorprúdovej ceste. Neboj sa, v Istanbule je vždy zápcha, takže hocičo sa môže predávať v stopercentnom bezpečí aj medzi autami. Ak patríš do skupiny mäsožravcov, ochutnávku rybacieho sendviču „balik ekmek“ ber ako povinnosť.

2. Lampáše v Grand Bazaar

1200 obchodov na jednej kope môže byť aj vizuálny zážitok. Do Veľkého Bazáru nechoď iba nakupovať, je to ideálne miesto na štúdium tureckého dizajnu a spoznávanie temperamentu Istanbulčanov. Počas prechádzky po 58 krytých pasážach tejto gigantickej tržnice málokto však odolá kúpe lampášov, šperkov alebo sladkostí. Ale pozor! Aj keď ťa potešia nejaké nízke ceny, vyjednávať sa aj tak oplatí, keďže v Grand Bazaar všetko lacné dokáže byť ešte lacnejšie.

3. Dobrý večer, ale naozaj

Počas lovu na najlepší podnik môžeš mať pocit, že istanbulskí čašníci sú tak trošku aj kulturológovia, často sa stáva, že ťa pozdravia po slovensky „Dobrý večer!“ iba na základe informácie „from Slovakia“. Inak ak po krátkom rozhovore s nimi sa rozhodneš, že pôjdeš do vedľajšieho podniku, neboj sa ich reakcie, oni ti iba zaželajú pekný večer a nebudú ťa ďalej nahovárať.

4. Čaj na Bospore

Predstavte si, že ste akurát po výdatnom obede alebo poobednej tureckej káve poviete si, že a teraz idete do Ázie. Znie to celkom čudne, ale je to tak, Istanbul sa nachádza na rozhraní Ázie a Európy. Nechajte sa zlákať na plavbu po Bospore a dajte si chai (turecký čaj) na palube, je to zážitok, bez ktorého by ste z Istanbulu určite nemali odísť.

5. Mešity

Modrá mešita (Sultanahmet) a Chrám Svätej Múdrosti (Hagia Sofia) sú rozhodne jedny z najfrekventovanejších miest v tomto meste. Napriek tomu, že v mešitách nikdy nebudeš sám, sakrálnu atmosféru nestratili, a ich krása očarí aj tých, ktorí pamiatky berú ako povinné jazdy. Návštevu oboch mešít môžeš absolvovať po sebe, keďže sú od seba iba na 6 minút chôdze.

6. Turecká káva

Možno sa pokladáš za fanúšika silnej kávy, tento názor však veľmi ľahko môžeš v Istanbule zmeniť. Turecká káva je silná, teda SILNÁ! Maj na pamäti, že konzumácia tohto nápoja je v Turecku skôr rituálom, a zabudni teda na „kapučínko so sebou“. Navštív radšej tradičnú cukráreň, objednaj si hriešne sladký ryžový puding a po ňom si uži horkosť tureckej kávy.

7. Inferno a Múzeum nevinnosti

Knihomoli si tiež prídu na svoje. Ak si si čítal román Inferno od Dana Browna a niekto by ťa zobral do Cisterny Baziliky bez toho, aby sie vedeli, kde vlastne si, je skoro isté, že by ti dané prostredie bolo povedomé. Či to svedčí o jedinečnosti tohto miesta alebo o geniálnych schopnostiach Dana Browna opísať realitu, presvedč sa sám. Ak si ozajstným milovníkom súčasnej literatúry, určite budeš zvedavý, či naozaj existuje Múzeum nevinnosti z tvorby istanbulského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny, Orhana Pamuka. Nuž, potešíme ťa, existuje!

8. To slávne tretie nádvorie

Palác Topkapi by sa dalo nazvať aj ako mesto v meste. Síce sa skladá zo štyroch nádvorí, najpopulárnejšie je to tretie, ktoré stáročia slúžilo ako čisto ženská časť paláca, ako hárem. Pre mužov to bolo kedysi miestom, ktoré podnecovalo tie najvzrušujúcejšie fantázie, keďže vstúpiť doň mohli iba ženy, a mnohí hovoria o tom, že steny háremu dodnes dýchajú intrigami a tajomstvami.

9. Durakta inecek var!

Už sme spomínali zápchy na istanbulských cestách, ak sa však doprava pohne, sú to preteky, v ktorých ovláda chaos, ale žiadna panika. Pokiaľ máš rás adrenalínové športy, nevynechaj príležitosť stať sa ich súčasťou. Nastúp na dolmus (turecký minibus, ktorý slúži ako tzv. zdieľaný taxík), cestuj s miestnymi a nezabudni zakričať „Durakta inecek var!“ pred tvojím cieľom, inak ťa šofér nezastaví. Platiť budeš priamo v dolmuse. Po tejto ceste pochopíš, prečo sa tento typ dopravy volá dolmus, čo po turceky znamená „plný“.

10. Nasávajte

Nájdite si lavičku, ktorú ešte neobsadila žiadna mačka, odložte na chvíľku Váš bedeker, započúvajte sa do azánu a len pozorujte ľudí. To, čo uvidíte, by bolo v iných mestách možno trošku aj gýčové, ale Istanbul je mesto sebaisté a každému je jasné, že na svojej rozprávkovosti sa nič nehodlá zmeniť.

Zaži Istanbul na krídlach Pelikána s týmito akciovými ponukami za super ceny:

Istanbul od 249 EUR

Letenka + 4*hotel + raňajky UKÁŽ VŠETKY PONUKY

 

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Neodoberáš náš newsletter? Aha o čo prichádzaš! https://t.co/dRtQFWQQ4Z2 hodiny dozadu
HAVAJ s batožinou z Viedne za 769€! https://t.co/2gOZvRztL44 hodiny dozadu
NICE na jeseň od 28€! https://t.co/tOlBbsBbXA4 hodiny dozadu
Obľúbené letenky na Kubu sú späť! Leť od 439€ https://t.co/RcVBsdCZQ45 hodín dozadu
Veľmi lacný Tel Aviv počas zimných mesiacov: https://t.co/UWEFXYO8zn5 hodín dozadu
Nórske fjordy za pár eur: https://t.co/WVMRi6iZJU5 hodín dozadu
Ako vyzerá mesiac na Filipínach s batohom na chrbte? Takto: https://t.co/VnPMMlGb0q5 hodín dozadu
ALL INCLUSIVE DOVOLENKA NA DJERBE za 454€! https://t.co/pfWnAS8Ih61 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore