Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľská povinnosť + letenky z Budapešti od 89€

10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľská povinnosť + letenky z Budapešti od 89€

Istanbul je známy svojimi pamiatkami a architektonickými pokladmi, mnohokrát je spomínaný ako mesto z rozprávky tisíc a jedna noc. Dôvodom, prečo je tak veľmi zapamätateľný, je jeho jedinečná atmosféra. Mesto, ktoré sa nachádza na hranici dvoch svetov – Európy a Ázie, je ozajstnou vibrujúcou metropolou a 10 dôvodov, prečo by si ju mal/a navštíviť, je iba malou ochutnávkou toho, čo tam naživo zažiješ.

Reklama

1. Praclíky zo štvorprúdovky a figy, ktoré majú chuť

Ak stravovanie v Istanbule asociuješ s kebabom (teda kebapom) z okienka, si na omyle. Budeš prekvapený, ale ak ochutnáš turecký melón, jahody alebo figu, určite uprednostníš kúpu ovocia pred junkfoodom od pouličných predajcov. Tí sú inak skoro všade, nečudujte sa, ak turecký pán s cigaretou v ústach bude ponúkať simit (turecký praclík pečený v kamennej peci) a iné božské pečivo na štvorprúdovej ceste. Neboj sa, v Istanbule je vždy zápcha, takže hocičo sa môže predávať v stopercentnom bezpečí aj medzi autami. Ak patríš do skupiny mäsožravcov, ochutnávku rybacieho sendviču „balik ekmek“ ber ako povinnosť.

2. Lampáše v Grand Bazaar Istanbulu

1200 obchodov na jednej kope môže byť aj vizuálny zážitok. Do Veľkého Bazáru nechoď iba nakupovať, je to ideálne miesto na štúdium tureckého dizajnu a spoznávanie temperamentu Istanbulčanov. Počas prechádzky po 58 krytých pasážach tejto gigantickej tržnice málokto však odolá kúpe lampášov, šperkov alebo sladkostí. Ale pozor! Aj keď ťa potešia nejaké nízke ceny, vyjednávať sa aj tak oplatí, keďže v Grand Bazaar všetko lacné dokáže byť ešte lacnejšie.

3. Dobrý večer, ale naozaj

Počas lovu na najlepší podnik môžeš mať pocit, že istanbulskí čašníci sú tak trošku aj kulturológovia, často sa stáva, že ťa pozdravia po slovensky „Dobrý večer!“ iba na základe informácie „from Slovakia“. Inak ak po krátkom rozhovore s nimi sa rozhodneš, že pôjdeš do vedľajšieho podniku, neboj sa ich reakcie, oni ti iba zaželajú pekný večer a nebudú ťa ďalej nahovárať.

4. Čaj na Bospore

Predstavte si, že ste akurát po výdatnom obede alebo poobednej tureckej káve poviete si, že a teraz idete do Ázie. Znie to celkom čudne, ale je to tak, Istanbul sa nachádza na rozhraní Ázie a Európy. Nechajte sa zlákať na plavbu po Bospore a dajte si chai (turecký čaj) na palube, je to zážitok, bez ktorého by ste z Istanbulu určite nemali odísť.

5. Mešity Istanbulu

Modrá mešita (Sultanahmet) a Chrám Svätej Múdrosti (Hagia Sofia) sú rozhodne jedny z najfrekventovanejších miest v tomto meste. Napriek tomu, že v mešitách nikdy nebudeš sám, sakrálnu atmosféru nestratili, a ich krása očarí aj tých, ktorí pamiatky berú ako povinné jazdy. Návštevu oboch mešít môžeš absolvovať po sebe, keďže sú od seba iba na 6 minút chôdze.

6. Turecká káva

Možno sa pokladáš za fanúšika silnej kávy, tento názor však veľmi ľahko môžeš v Istanbule zmeniť. Turecká káva je silná, teda SILNÁ! Maj na pamäti, že konzumácia tohto nápoja je v Turecku skôr rituálom, a zabudni teda na „kapučínko so sebou“. Navštív radšej tradičnú cukráreň, objednaj si hriešne sladký ryžový puding a po ňom si uži horkosť tureckej kávy.

7. Inferno a Múzeum nevinnosti

Knihomoli si tiež prídu na svoje. Ak si si čítal román Inferno od Dana Browna a niekto by ťa zobral do Cisterny Baziliky bez toho, aby sie vedeli, kde vlastne si, je skoro isté, že by ti dané prostredie bolo povedomé. Či to svedčí o jedinečnosti tohto miesta alebo o geniálnych schopnostiach Dana Browna opísať realitu, presvedč sa sám. Ak si ozajstným milovníkom súčasnej literatúry, určite budeš zvedavý, či naozaj existuje Múzeum nevinnosti z tvorby istanbulského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny, Orhana Pamuka. Nuž, potešíme ťa, existuje!

8. To slávne tretie nádvorie Istanbulu

Palác Topkapi by sa dalo nazvať aj ako mesto v meste. Síce sa skladá zo štyroch nádvorí, najpopulárnejšie je to tretie, ktoré stáročia slúžilo ako čisto ženská časť paláca, ako hárem. Pre mužov to bolo kedysi miestom, ktoré podnecovalo tie najvzrušujúcejšie fantázie, keďže vstúpiť doň mohli iba ženy, a mnohí hovoria o tom, že steny háremu dodnes dýchajú intrigami a tajomstvami.

9. Durakta inecek var!

Už sme spomínali zápchy na istanbulských cestách, ak sa však doprava pohne, sú to preteky, v ktorých ovláda chaos, ale žiadna panika. Pokiaľ máš rás adrenalínové športy, nevynechaj príležitosť stať sa ich súčasťou. Nastúp na dolmus (turecký minibus, ktorý slúži ako tzv. zdieľaný taxík), cestuj s miestnymi a nezabudni zakričať „Durakta inecek var!“ pred tvojím cieľom, inak ťa šofér nezastaví. Platiť budeš priamo v dolmuse. Po tejto ceste pochopíš, prečo sa tento typ dopravy volá dolmus, čo po turceky znamená „plný“.

10. Nasávajte atmosféru Istanbulu

Nájdite si lavičku, ktorú ešte neobsadila žiadna mačka, odložte na chvíľku Váš bedeker, započúvajte sa do azánu a len pozorujte ľudí. To, čo uvidíte, by bolo v iných mestách možno trošku aj gýčové, ale Istanbul je mesto sebaisté a každému je jasné, že na svojej rozprávkovosti sa nič nehodlá zmeniť.

Zaži Istanbul na krídlach Pelikána s týmito akciovými ponukami za super ceny:

Akciové letenky do Istanbulu

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

S 5* Etihad Airways za luxusné ceny: exotické letenky teraz od 429€ (limitovaná ponuka!) https://t.co/HQk5bcYXr3 #letenky10 hodín dozadu
Čo robiť v New Yorku v lete? Pozri si našich 10 tipov https://t.co/4PavkOxTGZ #cestopisy11 hodín dozadu
Jeden z najsilnejších zážitkov v oblakoch: biznis trieda Etihad + letenky do Thajska od 1839€ https://t.co/RWjw7cqsdX #letenky11 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Malta s letenkami z Bratislavy, 4*hotelom a raňajkami za 319€ https://t.co/ECubHu8Zvh #dovolenky13 hodín dozadu
LETNÝ CITYBREAK: Rím za super ceny od 48€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky16 hodín dozadu
10 dôvodov prečo je Kostarika najlepšia destinácia na svete a letenky s Austrian Airlines za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky17 hodín dozadu
Letenky na Maldivy už máš? Tu je výber TOP hotelov a rezortov od 646€ https://t.co/cx5R2rK9uM #dovolenky1 deň dozadu
10 tipov na výlet do zahraničia, ktoré stihneš do 24 hodín https://t.co/flPggjJp5z #cestopisy2 dni dozadu
Regensburg má svoju Wallhallu, Októberfest aj Slovenku, ktorej učaroval (rozhovor) https://t.co/WeV60bofqG #cestopisy2 dni dozadu
LETNÝ CITYBREAK: Rím za super ceny od 67€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore